بارگیری تمام اتوماتیک  ریلی نفت کوره

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه مرکزی از انجام عملیات بارگیری ریلی نفت کوره در انبار نفت آنجفی، به صورت تمام اتوماتیک خبرداد. عبداله گیتی منش در نشست با سید علی آقازاده، استاندار استان مرکزی گفت: سازه تمام اتوماتیک بارگیری ریلی در بزرگترین و نخستین انبار نفت مکانیزه کشور، مطابق استانداردهای لازم و رعایت ملاحظات ایمنی و زیست محیطی در طول شبانه روز، پایش و بررسی می شود. گیتی منش درباره مزایای این سیستم گفت: انبار نفت سردار شهید رحیم آنجفی تنها انبار نفت مجهز به این سیستم درکشور است که در زمان اضطرار، بارگیری نفت کوره از آن به نقاط دوردست، در کوتاه ترین (زمان) امکان پذیر است. آقازاده نیز با اشاره به پدیده قاچاق کالا و ارز گفت: با مدیریت صحیح و استفاده از فناوری روز در تاسیسات انبار نفت و جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی، مقابله با پدیده قاچاق سوخت امکان پذیر است. همچنین هندیانی، معاون پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در بازدید ازتاسیسات انبار نفت شهید آنجفی، مبارزه با قاچاق سوخت را مستلزم عزم جدی همه دستگاه های مرتبط عنوان و برهمکاری دستگاه های اجرایی برای  به حداقل رساندن قاچاق سوخت تاکید کرد.

 

تسطیح  مسیر خط لوله ری- تبریز

مجتبی کریمی، رئیس واحد تعمیرات خط شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمالغرب از تسطیح مسیرخطوط لوله 14و 16اینچ ری– تبریز با هدف سهولت دسترسی به مسیر خط خبر داد وی گفت: این عملیات باهمکاری واحد ترابری منطقه شمالغرب آغاز شده است و هم اکنون در جریان است. رئیس واحد تعمیرات خط منطقه شمالغرب افزود: با اجرای این عملیات،  تمام گرده ماهی های مسیرخط لوله مزبوراحیا، آب بردگی حاصل از بارش باران تسطيح، همچنین نخاله برداری در سه نقطه انجام شد.

 

احداث ابنیه فنی در مسیر خط گچساران - شیراز

رئیس واحد ساختمان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه فارس از احداث ابنیه فنی در مسیر خط لوله گچساران – شیراز خبر داد.

محمد نصر هدف از احداث این ابنیه را ایمن سازی و انتقال پایدار سیالات نفتی در مسیر این خطوط  لوله خواند.

وی گفت: این عملیات مشتمل بر احداث سه سد، دو آب نما و یک دیوار حائل و پلکانی به منظور حفاظت از آبردگی و جلوگیری از آب شستگی در کیلومترهای 207، 211 و 212 خط لوله گچساران به شیراز انجام شده است. به گفته رئیس واحد ساختمان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه فارس این عملیات با نظارت واحد مهندسی ساختمان و همکاری واحدهای تعمیرات خط و ترابری منطقه در مدت زمان سه ماه انجام شده است.

 

برقراری جریان گاز در مناطق زلزله زده

گاز روستاهای زلزله زده کرمانشاه پس از نشت یابی و حصول اطمینان از سلامت شبکه گازرسانی، وصل شد.

مجید بوجارزاده، رئیس روابط عمومی و سخنگوی شرکت ملی گاز درباره گازرسانی به روستاهای مناطق زلزله زده گفت: پس از وقوع زلزله یکشنبه (چهارم آذرماه) استان کرمانشاه، شیر گاز ورودی شهرهای قصرشیرین، سرپل ذهاب و 50 روستای تابعه آنها بسته شد تا شاهد وقوع حوادث ثانویه نباشیم.

وی با بیان این که کارشناسان منطقه 7 انتقال گاز و شرکت گاز استان کرمانشاه بدون اتلاف وقت، عملیات بررسی سلامت خطوط انتقال گاز و شبکه گاز درون شهری و درون روستایی را انجام دادند، تصریح کرد: پس از حصول اطمینان از سلامت خطوط، جریان گاز مناطق قصرشیرین و سرپل ذهاب در نخستین ساعات پس از زلزله وصل شد.

رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، ادامه داد: از آنجا که بررسی سلامت شبکه گاز روستایی به زمان بیشتری نیاز داشت، کارشناسان شرکت گاز استان کرمانشاه و گروه امداد و نجات، نشت یابی روستاها را در دستور کار قرار دادند و گاز50 روستا در کوتاه ترین زمان ممکن(صبح روز بعد) وصل شد.

بوجارزاده گفت: خوشبختانه خسارتی به شبکه گازرسانی کرمانشاه وارد نشده است و مشترکان گاز که ازسلامت منازل و لوله کشی داخلی ساختمان خود اطمینان دارند، می توانند با آرامش خاطر از گازطبیعی استفاده کنند.

وی با تاکید بر این که وسایل گازسوز مانند آبگرمکن و بخاری به همراه اتصالات و دودکش ها از جمله مواردی هستند که هنگام بلایای طبیعی مانند زلزله آسیب می بینند، تصریح کرد: لازم است مشترکان همه مناطق زلزله زده،از سلامت وسایل گازسوز، لوله های بخاری و دودکش ها اطمینان حاصل کنند.

بوجارزاده از آمادگی کارشناسان شرکت گاز استان کرمانشاه برای راهنمایی و امدادرسانی به مشترکان گاز در همه ساعات شبانه روز خبر داد.

 

7 هزار دانش آموز زنجانی همیار گاز می شوند

با آغاز اجرای طرح همیار گاز، بیش از7 هزار دانش آموز زنجانی با روش های مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی آشنا می شوند.

موسی احمدلو، مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: طرح همیار گاز برای دهمین سال متوالی با هدف آموزش مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی اجرا می شود تا دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی با مضامین مرتبط با حوزه ایمنی و صرفه جویی در مصرف گاز بیشتر آشنا شوند.

وی رفتار و اعمال ناایمن را دو عامل مهم در بروز حوادث عنوان و اظهار کرد: گرچه صنعت گاز توانسته است میزان حوادث را کاهش دهد، اما همچنان نهادینه کردن رفتار ایمن با فرهنگ سازی مستمر، ضروری است. احمدلو با تاکید بر ضرورت به کارگیری ابزارهای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای کنترل و مدیریت مصرف انرژی در کشور، افزود: وزارت آموزش و پرورش با همراهی میلیون ها دانش آموز در سراسر کشور می تواند برای آموزش مصرف ایمن گاز و مدیریت مصرف انرژی، گام های مثبتی بردارد.

 

نصب بیش از 100 انشعاب گاز در روستاهای گنبد

مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان از اجرای نصب علمک گاز مجموعه روستاهای فدوی و سرتپه شهرستان گنبد خبر داد.

محمدرحیم رحیمی با بیان این که  این روستاها شامل سرتپه و انوارآباد، دوزآلوم مرکزی و جنوبی، همچنین ازبک آباد و الیاس آباد است، افزود: نصب انشعاب در این روستاها در دست اجراست و تاکنون ازمجموع بیش از 350  انشعاب،110  انشعاب مورد نصب شده است.

رحیمی با بیان اینکه نصب 240 انشعاب باقی مانده نیز در حال انجام است، تصریح کرد: تلاش می شود ظرف مدت 45 روز کاری،مشروط بر فراهم بودن شرایط انجام کار، نصب این تعداد انشعاب نیز انجام  شود.

وی اولویت اصلی شرکت گاز استان گلستان را در نصب انشعابات، رعایت مسائل فنی و ایمنی برشمرد.

مدیرعامل شركت گازاستان گلستان همچنین با تاکید برمدیریت مصرف ایمن و بهینه از گاز طبیعی افزود: همه مشترکان به ویژه اهالی روستاهای یاد شده به این نکته  دقت داشته باشند که تبديل بخاري و دیگر وسايل غیر گازسوز، غیراستاندارد و خطرآفرین است و سعی کنند از وسایل گرمایشی استاندارد با برچسب ایمنی استفاده کنند.

رحیمی همچنین بر استفاده از بست فلزی براي محـكم كردن شيــلنـگ گاز و استفاده از دودکش مجهز به کلاهک اچ برای هر وسيله گازسوز تاکید کرد.

 

تولید 2 گرید جدید پلی اتیلن در پتروشیمی ایلام

به همت متخصصان و مهندسان توانمند پتروشیمی ایلام، تولید دو گرید «پی یی 100 و بی 8200» در این شرکت محقق شد. حامد خرمی، رئیس کارخانه پلی اتیلن سنگین این شرکت با اشاره به قابلیت های گرید پی یی 100 گفت: این گرید با کیفیت متفاوت، مواد اولیه کمتر و توانایی تحمل فشار بیشتر برای ساخت لوله، موفق به دریافت مجوز داخلی شده و درصدد دریافت مجوز خارجی است.

وی با اشاره به این که 100 درصد نیروهای این کارخانه بومی های استان ایلام هستند، افزود: کارخانه پلی اتیلن سنگین ظرفیت تولید 300 هزار تن انواع گریدها را دارد. مهناز رشنو، سرپرست مهندسی فرآیند پلی اتیلن سنگین پتروشیمی ایلام نیز گفت: یکی از کاربردهای مواد پلی اتیلنی در لوله های انتقال در صنایع کشاورزی، آب رسانی و شیمیایی در کلاس های مختلف است. رشنو گفت: گرید بی 8200 نیز تنها در استان ایلام تولید می شود ودر ساخت مخازن و باک خودرو کاربرد دارد. به گفته وی، در مدت یک هفته چهار هزار تن از این نوع گرید تولید و با استقبال مشتریان داخلی روبه رو شده است.

 

بازیافت 700 تن آمین  به ارزش  دو میلیون دلار

با احیای آمین آلوده، پیش بینی می شود 700تن آمین خالص به ارزش دو میلیون دلار بازیافت شود. مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به انجام عملیات احیای آمین آلوده دراین پالایشگاه گفت: این عملیات از24  مهرماه امسال آغاز شد و با احیای حدود 350 مترمکعب آمین رقیق پایان یافت. سهیل رفیعی بابیان این که متیل دی اتانول آمین، ماده حیاتی در واحدهای شیرین سازی پالایشگاه های نفت و گاز است، افزود: با توجه به ارزش بالا و دشواری تأمین این ماده، به همت متخصصان پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی، امکان سنجی، شبیه سازی و اجرای عملیات بازیافت آمین با استفاده از تاسیسات بازیافت منواتیلین گلایکول(مستقر در پالایشگاه دهم) با موفقیت انجام شده است. وی گفت: در نخستین گام، آمین آلوده شده متعلق به پالایشگاه یازدهم(فاز 13) دریافت وپس ازانجام عملیات احیا، بیش از 38تن آمین خالص بازیافت شد. مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: پیش بینی می شود با احیای آمین آلوده به نفت و گاز بتوان 700 تن آمین خالص به ارزش بیش از دو میلیون دلار بازیافت کرد.

 

توافقنامه همکاری گاز  با آموزش و پرورش

شرکت گاز و اداره کل آموزش وپرورش استان اصفهان، توافقنامه همکاری امضا کردند. این توافقنامه با هدف ارتقای فرهنگ ایمنی و ترویج آن، همچنین مصرف بهینه گاز طبیعی امضا شده است.

بنا براین توافقنامه، اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تا پایان سال تحصیلی جاری، اقدام های لازم را برای تعیین مربیان پرورشی و ایجاد فضای آموزشی مناسب با هدف برگزاری نشست های آموزشی انجام می دهد وشرکت گازاستان اصفهان نیز عهده دار تامین استاد، تهیه محتوا و اجرای دوره آموزشی در هر شهرستان است. اعلام اسامی مسئولان خدمات ونمایندگان فنی از سوی ادره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به شرکت گاز این استان برای حضور در دوره بازآموزی تخصصی ایمنی و مصرف بهینه گاز مدارس، از دیگر بندهای این توافقنامه است.

بازرسی دوره‎ای گاز، رفع اشکال های لوله‎کشی داخلی مدارس، اطلاع‎ رسانی و فرهنگ‎سازی دانش‎آموزان پایه ششم مدارس،ارسال پیام‎های هفتگی ایمنی و مصرف بهینه گاز طبیعی ازجمله اقدام هایی است که به عهده آموزش و پرورش استان اصفهان است. بنا برتوافقنامه مزبور شرکت گاز استان اصفهان همچنین ملزم به حمایت از طرح‎های پژوهشی اداره کل آموزش و پرورش استان در زمینه گاز طبیعی شده است.