مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

راهکارهای مقابله با تحریم‎های نفتی  عملیاتی می‎شود

 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به سیاست گذاری‎های وزارت نفت، دولت و نظام برای مقابله با تحریم‎ها گفت: عملیاتی کردن راهکارهای مقابله با تحریم، از اولویت‎های اساسی این شرکت است.

 مسعود کرباسیان ضمن قدردانی از زحمات، خدمات و تلاش‎های مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران درباره اولویت‎های کاری این شرکت گفت: برنامه‎هایی از سوی وزیر نفت به دولت و مجلس شورای اسلامی اعلام شده است که بنده به نوبه خود موظف به اجرای آنها هستم.

 وی توجه جدی به موضوع تحریم و بررسی و اجرای راهکارهای مقابله با آن را از اولویت‎های کاری اعلام کرد و گفت: خوشبختانه در این زمینه، سیاست گذاری‎هایی در نفت، دولت و نظام انجام شده است که با اجرای آنها می‎توان آثار نامطلوب تحریم را کاهش داد. به گفته معاون وزیر نفت، تحریم‎های ظالمانه یک‎سویه زیبنده نظام جهانی نیست، با این حال هم اکنون کشور با این مسئله درگیر است و چاره‎ای جز مقابله با آن وجود ندارد.

بنده به عنوان وزیر سابق اقتصاد و دارایی، دور از این مسئله نیستم و امیدوارم بتوانیم با کمک همکاران نفتی، راهکارهای ترسیم شده برای مقابله با تحریم‎ها را عملی کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، شتاب‎بخشی به توسعه میدان‎های مشترک غرب کارون را اولویتی اساسی برشمرد و گفت: بدون شک با کمک همکاران و اولویت‎بندی طرح‎های توسعه‎ای، روند پیشرفت پروژه‎های این حوزه را دنبال خواهیم کرد.

توسعه میدان گازی پارس جنوبی، جمع‎آوری گازهای همراه نفت، بازسازی و نوسازی تاسیسات و پایانه‎های صادراتی، پیگیری پروژه‎های مربوط به احداث خطوط انتقال نفت و ساخت انبارهای ذخیره‎سازی نفت، از دیگر مواردی است که در اولویت اجرا هستند؛ البته در همه این موارد کارهایی انجام شده که ما آن را به صورت جدی دنبال می‎کنیم.

کرباسیان ادامه داد: برقراری ارتباط با دانشگاه‎ها و گسترش بخش پژوهش و توسعه، توجه به مسئولیت‎های اجتماعی، استفاده از توان پیمانکاران داخلی و حمایت از سازندگان به ویژه در این شرایط حساس، از دیگر اولویت های کاری است. وی گفت: بنده به عنوان شخصی با سابقه طولانی در بخش صنعت، حمایت خود را از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی اعلام می‎کنم، به ویژه در شرایط تحریم که باید بیش از پیش به توان سازندگان داخلی اعتماد و از آنها حمایت کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برگزاری نمایشگاه تخصصی ساخت داخل و تجهیزات صنعت نفت و حفاری خوزستان را اقدامی برای حمایت از سازندگان داخلی و زمینه ای برای معرفی پیمانکاران به کارفرمایان اعلام کرد و گفت: امیدوارم بتوانیم با حمایت از سازندگان به اهدافمان برای حمایت از توان داخل در بخش‎های مختلف تولید، توسعه، نگهداشت و... جامه عمل بپوشانیم.

 کرباسیان با تاکید بر توجه ویژه به کارکنان شرکت ملی نفت ایران به عنوان سرمایه‎های سازمانی، به همه کارکنانی که در خط مقدم عملیات تولید ایستاده‎اند و در همه نقاط کشور از خلیج فارس گرفته تا عسلویه، مناطق نفت‎خیز، غرب کارون، فلات قاره تا دریای خزر و... مشغول فعالیت هستند، خدا قوت و خسته نباشید گفت. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اجرای طرح عرضه نفت در بورس، گفت: این اقدام ارزنده‎ای است که باید به طور جدی به آن توجه کرد.  کرباسیان تصریح کرد: انتشار اوراق مشارکت با هدف افزایش نقدینگی، از جمله برنامه‎هایی است که در بودجه پیش‎بینی شده و با کمک همکارانم آن را دنبال خواهیم کرد تا به نتیجه مطلوب برسد.

 

 

وزیر نفت:

پیشنهادهایی برای فروش ریالی نفت در بورس انرژی مطرح است

وزیر نفت گفت: پیشنهادهایی مبنی بر این که نفت در بورس به صورت ۱۰۰ درصد ریالی فروخته شود، مطرح شده که این پیشنهاد به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه ارائه می شود و ممکن است این اتفاق رخ دهد. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بیژن زنگنه با اشاره به عرضه نفت خام در بورس انرژی افزود: برای فروش نفت خام در بورس انرژی در دو مرحله تا سقف یک میلیون بشکه مجوز داده شده بود که ارائه شد و مقرر شده گزارش جمع بندی آن به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه برای ادامه کار ارائه شود. وزیر نفت همچنین با بیان این که بحث افزایش قیمت بنزین در سال ۹۸ مطرح است، اما هیچ تصمیمی در این زمینه اخذ نشده است، تصریح کرد: هرچه در این باره عنوان می شود، شایعه است و اگر تصمیمی در این زمینه اخذ شود، صادقانه به مردم گفته می شود.

 

معاون وزیر نفت  خطاب به رئیس جمهوری:

گازرسانی مصداق بارز  نقش لبخند بر چهره  مردم است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: رئیس جمهوری همواره تاکید داشته اند که دولتی ها باید لبخند را بر چهره مردم بنشانند، گازرسانی مصداق بارز این لبخند است.

حسن منتظر تربتی، در آیین توسعه گازرسانی استان آذربایجان غربی که شامگاه دوشنبه (۲۸ آبان ماه) با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، خطاب به دکتر حسن روحانی گفت: شما همیشه تاکید داشتید که ما دولتی ها باید کاری کنیم تا لبخند بر لب مردم نقش ببندد و اکنون با اطمینان می توان گفت که انجام پروژه های گازرسانی، مصداق بارز این لبخند است. وی با بیان این که نهضت گازرسانی به روستاها با پیشنهاد وزیر نفت دولت یازدهم و با تصویب بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ در مجلس شورای اسلامی آغاز شد، اظهار کرد: در بخش گازرسانی به شهرها نیز اقدام های بسیار خوبی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان و به خصوص شهر زاهدان انجام شد، همچنین در بسیاری از استان ها در دولت یازدهم، شاهد اتصال آخرین شهرها به شبکه سراسری گاز بودیم. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که در بخش گازرسانی روستایی تا پیش از آغاز کار دولت یازدهم، تعداد روستاهای متصل به شبکه گاز، حدود ۱۴ هزار روستا بود، گفت: اکنون این رقم به ۲۷ هزار روستا رسیده است، امسال نیز ما در هر روز کاری ۱۰ روستا را به شبکه گاز متصل کرده ایم. معاون وزیر نفت در امور گاز درباره گازرسانی به استان آذربایجان غربی تصریح کرد: امروز، شهر سرو و ۲۰۰ روستای این استان با هزینه ای معادل ۱۴۰ میلیارد تومان به شبکه سراسری گاز متصل می شوند. به گفته تربتی، همزمان با این افتتاح، برنامه کلنگ زنی گازرسانی به ۵۹ روستای دیگر در استان آذربایجان غربی با هزینه ۱۱۵ میلیارد تومان در دست اقدام است و تا پایان سال، ۲۰۰ روستای دیگر به شبکه گاز متصل خواهند شد.

 

 

انتصاب های وزارت نفت

بیژن زنگنه، وزیر نفت در احکامی جداگانه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، معاون وزیر نفت در نظارت بر منابع هیدروکربوری و دو عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران را منصوب کرد.

بر این اساس، مسعود کرباسیان، به سمت مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، محسن پاک‎نژاد، معاون وزیر نفت در نظارت بر منابع هیدروکربوری، منصوب شدند.

 

قدردانی وزیر نفت از مدیران ارشد بازنشسته

وزیر نفت در پیام‎هایی جداگانه‎، از آن دسته از مدیران ارشد وزارت نفت که نظر به اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، همکاری‎ تمام‎وقتشان با این وزارتخانه پایان یافته است، قدردانی کرد.

بیژن زنگنه در پیام‎هایی جداگانه از مرضیه شاهدایی، قائم مقام وزیر نفت، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، محمد مهدی رحمتی، معاون برنامه ریزی، رکن الدین جوادی، معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، اصغر هندی، عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، محسن امیریان و محمود آستانه، مشاوران وزیر و فاطمه تندگویان، مشاور وزیر نفت در امور بانوان قدردانی کرد.

 

مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأکید کرد:

ادامه مذاکره با سرمایه گذاران خارجی  با وجود تحریم ها

مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با وجود تحریم ها، همچنان مراجعه ها از شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی وجود دارد که اقدام های لازم در حال انجام است.

حسین علیمراد روز دوشنبه (۲۸ آبان ماه) در نشست تخصصی فرصت های سرمایه گذاری و تامین منابع مالی طرح ها و پروژه ها که در همایش تخصصی معرفی فرصت های سرمایه گذاری قشم برگزار شد، با توضیح برنامه توسعه صنعت پتروشیمی در مناطق قابل توسعه و هاب های انرژی، انتظارات این مجموعه از سرمایه گذاری در قشم را بیان کرد و گفت: در این مسیر، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از سازندگان داخلی پشتیبانی خواهند کرد.

وی درباره طرح های منطقه آزاد قشم افزود: بعد از امضای تفاهم نامه با سازمان منطقه آزاد قشم و هماهنگی های اولیه، روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز برای توسعه منطقه اختصاص یافت. تاکنون چهار پروژه موافقت اصولی اولیه دریافت کرده اند که برای فاز نخست ۹ میلیون مترمکعب خوراک و در مجموع ۲۶ میلیون مترمکعب در روز گاز به ظرفیت اولیه تصویب شده اضافه خواهد شد.

علیمراد به نیازهای پتروشیمی برای تسریع سرمایه گذاری اشاره و اظهار کرد: در درجه اول باید زمین مورد نیاز توسعه صنعت پتروشیمی نهایی و پس از آن گزارشی از اهداف شرکت و شرایط توسعه تبیین شود، زیرا توسعه جزیره ای اتفاق نمی افتد و توسعه باید متوازن و پایدار باشد. همچنین متولی زیرساخت منطقه برای یوتیلیتی مشخص شود و در نهایت برای هماهنگی به یک ناظر فنی در منطقه نیاز است تا توسعه صنعت پتروشیمی را مدیریت کند.

مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تعداد پروژه های در حال ساخت ۵۶ پروژه است که به ۳۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

علیمراد ادامه داد: به اعتقاد من همسایگی با ۱۳ کشور و دسترسی به بازارهای آنها فشار تحریم بر کشور را کاهش می دهد، همان طور که تحریم های گذشته سبب تقویت ما در عرصه صنعت شد و توانستیم راهبرد خاص و تعاملات خوبی با کشورهای همسایه ایجاد کنیم؛ بر همین اساس از این پیچ تاریخی تحریم نیز عبور خواهیم کرد. وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ۶ برنامه توسعه ای تدوین کرده که اهداف ششمین برنامه توسعه صنعت پتروشیمی همسو با اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخلی در استفاده از دانش فنی است، بر همین اساس پیشنهاد می کنم شرکت های خارجی علاقه مند به سرمایه گذاری در منطقه آزاد قشم در مورد دانش فنی داخل بررسی مجدد انجام دهند.

علیمراد ادامه داد: در صورتی که سرمایه گذاران خارجی تمایل واقعی خود و داشتن توان فنی لازم را اثبات کنند، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی همکاری خواهند کرد.