2 انتصاب در شرکت ملی نفت ایران

وزیر نفت دراحکامی جداگانه، سعید خوشرو، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران و زهرا گودرزی را به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد.

متن حکم مهندس بیژن زنگنه خطاب به سعید خوشرو به این شرح است: حسب اختیار تفویض شده به اینجانب، از سوی مجمع عمومی محترم شرکت ملی نفت ایران، مستند به مواد 28 و 29 قانون اساسنامه این شرکت مصوب 23فروردین ماه 1395، با عنایت به تعهد و تخصص جنابعالی، با استعانت از خداوند دانای توانا، به موجب این حکم به مدت چهارسال، به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب می شوید. سعید خوشرو دانش آموخته اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد است که تحصیلات دانشگاهی خود را دردانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و دانشگاه اصفهان گذرانده است.  وی بیش از20 سال دربخش‎های مختلف صنعت نفت اشتغال و طی 10 سال گذشته درامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، سمت‎هایی از جمله معاونت بازاریابی فرآورده‎های نفتی، مسئولیت فرآورده‎های نفتی و میعانات گازی در دفتر اموربین الملل درچین، ریاست واحد فروش داخلی میعانات گازی و ریاست واحد بررسی قیمت فرآورده را به عهده داشته است.

رئیس شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا)، سردبیر گروه پژوهش شانا و پژوهشگر موسسه مطالعات بین المللی انرژی، ازدیگر سوابق کاری سعید خوشرو است.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، افزون برعضویت در هیئت مدیره انجمن اقتصاددانان انرژی و تالیف وتدوین کتاب‎هایی نظیر«اوپک، دیدگاه‎ها و موقعیت»، «کالبد شکافی سرمایه گذاری های صنعت نفت»، در طرح‎ها و پروژه های مطالعات اقتصادی و بین المللی حوزه انرژی نیز مشارکت فعال داشته است.

 انتصاب نخستین بانو در هیئت مدیره شرکت ملی نفت

وزیرنفت، درحکمی دیگر، زهرا گودرزی را به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد.

در بخشی از حکم وزیر نفت خطاب به زهرا گودرزی آمده است: سرکار علاوه بر مسئولیت ‎هایی که به موجب قانون، به عنوان عضو هیئت‎مدیره این شرکت بر عهده خواهید داشت، باید دقت فرمایید اکنون که در اجرای سیاست‎های نظام و دولت در ارتقای جایگاه جوانان و زنان در ساختار مدیریتی کشور، به عنوان نخستین بانویی که به عضویت مهم‎ترین بنگاه اقتصادی کشور منصوب می‎شوید، مسئولیتی مهم نیز در ارائه الگوی مدیریتی یک خانم متعهد در چنین مسئولیت سنگین نیز بر عهده خواهید داشت.»

زهرا گودرزی نیزکارشناس قراردادها و دعاوی خارجی مدیریت امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران، دارای مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین‎الملل ازدانشگاه شهیدبهشتی، کارشناسی ارشد حقوق نفت و گاز از دانشگاه داندی (اسکاتلند) و دکترای حقوق نفت و گاز از دانشگاه تهران است. عضویت در کمیته تهیه و تنظیم قراردادهای جدید نفتی در شرکت ملی نفت ایران، مذاکره‎کننده ارشد حقوقی در قراردادهای بالادستی، مشاور حقوقی کمیته بازنگری قراردادهای نفتی، دبیر هیئت تطبیق قراردادهای نفتی، تدریس در دانشگاه و داوری در مجلات علمی – پژوهشی - تخصصی از جمله سوابق و فعالیت های زهرا گودرزی است.

 پیروتاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس‎جمهوری بر ضرورت بهره‎مندی از حضور جوانان متخصص، متعهد، شایسته و توانمند کشور در سطوح مدیریتی، همچنین تاکید بر حضور موثرتر زنان توانمند در عرصه‎های مدیریتی، این نخستین بار است که یک زن در طول سال‎های فعالیت شرکت ملی نفت ایران به عضویت هیئت مدیره این شرکت منصوب می شود.

 

پیام تسلیت وزیر نفت

وزیر نفت در پیامی درگذشت سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمان تاج الدین، معاون حقوقی و پارلمانی این سازمان را تسلیت گفت.

متن پیام بیژن زنگنه به این شرح است:

 و من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه

با دلی سرشار از غم و اندوه، درگذشت دلخراش و شهادت گونه دو تن از یاران دولت، دکتر سیدتقی نوربخش و عبدالرحمن تاج الدین را به خانواده های محترم و داغ دیده ایشان، به همه همکاران شان، به برادرم دکترعلی ربیعی و برادر وهمکار ارجمندم، دکتر محمد شریعتمداری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به جامعه کارگری ایران صمیمانه تسلیت می گویم. این دو عزیز ازخدمتگزاران صادق به مردم بودند، به ویژه دکتر نوربخش که زیر بار همه فشارها هرگز کمر خم و رو تُرش نکرد. تجلیل از خدمتگزاران به هنگام درگذشت ایشان، سنتی حسنه است، اما از زمانی که خبر پرواز ناگهانی و دور از انتظار این دو عبد صالح خدا را شنیدم، در این حسرتم که کاش تا زنده بودند قدرشان را بیشتر می دانستیم. از درگاه خداوند متعال برای آن عزیزان از دست رفته علو درجات و غفران واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

 

کمک هزینه 700 هزار تومانی به بازنشستگان

همسو با اقدام های رفاهی صندوق های بازنشستگی صنعت نفت، اعطای کمک هزینه به مبلغ 700 هزار تومان تصویب شد.

این کمک هزینه که در قالب کارت است، تا پایان آذرماه اجرایی خواهد شد وبازنشستگان می توانند از اعتبار موجود درآن باخرید از هر فروشگاه (دلخواه) از طریق شبکه شتاب بانکی، استفاده کنند.

این اعتبار در کارت چند منظوره که به مرور طبق برنامه توسط شعب منتخب بانک پاسارگاد توزیع می شود، شارژ خواهد شد.

زمان توزیع وشعب مربوط به هر کد پرسنلی توسط نمایندگی های صندوق به اطلاع بازنشستگان رسانده می شود.

 

7 انتصاب در شرکت ملی حفاری ایران

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران دراحکامی جداگانه، قائم‎مقام، سرپرست معاونت عملیات حفاری، سرپرست معاونت امور فنی و مهندسی، سرپرست معاونت پروژه‎های حفاری، سرپرست مدیریت منابع انسانی، مشاور عالی و مشاور منابع انسانی وساختار مدیرعامل را منصوب کرد.

سپهر سپهری، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران، حمیدرضا خوشایند را به عنوان قائم مقام مدیرعامل منصوب کرد و محمدرضا تاکایدی را که تا پیش از این عهده‎دار این سمت بود، به عنوان مشاور عالی خود برگزید.

سپهری در احکامی دیگر، محمد آل‎خمیس را به عنوان سرپرست معاونت عملیات حفاری، مهران مکوندی را به عنوان سرپرست معاونت امور فنی و مهندسی، علیرضا لایجی را به عنوان سرپرست معاونت پروژه‎های حفاری و علیرضا زاهدزاده را نیز به عنوان سرپرست مدیریت منابع انسانی شرکت ملی حفاری ایران منصوب کرد.

وی همچنین یونس بنی سعید را که پیش‎تر مدیریت منابع انسانی این شرکت را به عهده داشت، به عنوان مشاور خود در امور منابع انسانی و ساختار شرکت منصوب کرد.

 

تکذیب حذف کارانه پزشکان

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با تکذیب حذف کارانه پزشکان گفت: مبنای پرداخت کارانه در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، دستورعمل کارانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

حبیب الله سمیع با اشاره به تفاوت های نوع پرداخت در دو وزارتخانه نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزود: تلاش سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و تأکید وزارت نفت، همخوانی داشتن پر داخت ها با دستورعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است. وی با بیان این که هیچگاه موضوع حذف پرداخت کارانه مطرح نبوده است، اظهار کرد: درنشست با مدیران ارشد وزارت نفت ومدیریت بهداشت و درمان صنعت نفت، تغییراتی برای اصلاح این دستورعمل منطبق با ضوابط طرح تحول سلامت و مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام و به یک دستورعمل جامع و روزآمد، بدل شده است. مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ابراز امیدواری کرد دستورعمل یادشده در آینده نزدیک درقالب یک فوق العاده مستمر و دائمی، مراحل تصویب نهایی را خواهد گذراند و ابلاغ خواهد شد.

 

طلای ارزیابی نجوم برگردن فرزند همکار نفت

علیرضا محمدی، فرزند یکی ازکارکنان بیمارستان نفت تهران، موفق به دریافت نشان طلای ارزیابی جهانی نجوم درکشورچین شد. نرگس محتشمی، سوپروایزرشیفت عصر بیمارستان نفت تهران با ابراز خوشحالی ازموفقیت فرزند خود دراین ارزیابی گفت: دریافت این نشان با ارزش، مرهون برنامه ریزی چندساله فرزندش در دوره دبیرستان و ادامه تلاش های وی درکلاس های آمادگی ارزیابی بوده است. محتشمی افزود: علیرضا محمدی با قبولی در آزمون های مختلف وکسب نشان طلا ارزیابی کشوری در رشته نجوم، به ارزیابی جهانی این رشته در کشورچین راه یافته است.  وی تصریح کرد: فرزندش با کسب این مدال طلا درارزیابی جهانی نجوم چین، با پذیرفته شدن در رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، هم اکنون دراین رشته تحصیل می کند. علیرضا محمدی از اعضای تیم 10نفره مدال آور ایران در ارزیابی جهانی نجوم درکشورچین است.

 

ثبت 5000 بازدید میدانی از مبادی عرضه سوخت

نیمه نخست امسال، چهار و هزار و 813 بازدید میدانی از مصرف کنندگان عمده و مجاری عرضه سوخت در حوزه عملیاتی شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه انجام شده است.

جواد بلندی، مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه گفت: دراین بازه زمانی ۱۴۵گشت مشترک از مسئولان نظارتی این حوزه عملیاتی با نیروی انتظامی و مسئولان تعزیرات حکومتی انجام شده است.

وی ثبت آمارها درسامانه جامع، پایش مصرف کنندگان عمده و جزء، افزایش بازدیدهای کنترلی و نظارتی و حضور میدانی مسئولان منطقه در قالب گروه های نظارتی، انجام گشت های مشترک با ادارات تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی را مهم ترین اقدام های این منطقه در حوزه مبارزه و پیشگیری از قاچاق فرآورده های نفتی برشمرد.

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه، وظیفه سوخت رسانی به 9شهرستان جنوب استان خراسان رضوی شامل شهر ستان های تربت حیدریه، مه ولات، زاوه، رشتخوار، کاشمر، خلیل آباد، گناباد، بجستان و خواف را به عهده دارد. سوخت رسانی دراین منطقه عملیاتی با61جایگاه عرضه بنزین ونفت گاز و 120فروشندگی و تعاونی روستایی انجام می شود.موقعیت راهبردی منطقه تربت حیدریه در محور مواصلاتی جنوب به شمال، همچنین هم مرز بودن این منطقه با کشور افغانستان، دلایل لزوم نظارت های جدی بر عرضه سوخت است.

 

عملیاتی شدن طرح جمع آوری پیت‎های نفتی

طرح زیست‎محیطی جمع‎آوری پیت‎های نفتی(چاله های سوخت)با هدف تصفیه پساب‎های صنعتی در منطقه عملیاتی خارک به بهره‎برداری رسید.

عباس رجب‎خانی، رئیس منطقه عملیاتی خارک با بیان این که برای اجرای این طرح، یک مخزن بدون استفاده درمنطقه لاوان، به خارک انتقال داده شده است، افزود: ایجاد تغییرکاربری، همچنین تیغه های تعبیه شده درداخل مخزن مزبور، این امکان را ایجاد کرده است که نفت وآب از پساب‎ها جدا شوند.

وی افزود: بااین جداسازی و سرازیر شدن آب خالص به دریا، نفت موجود درچاله های سوخت، جمع‎آوری، تخلیه و سلج‎های نفتی باقی مانده که قابل استفاده در فرآورده‎هایی مانند قیر و ایزوگام است، به مزایده گذاشته می شود.

رجب‎خانی گفت: چاه‎هایی هم به منظورنگهداری آب‎های ایجاد شده روی سکوها در لایه‎های زیرزمینی حفاری شده است تا دور ریز آبی، روی سکو نداشته باشیم و آب به مخزن برگردد.

وی گفت: نخستین چاه درمیدان ابوذر حفاری شده و قرار است دو، سه سال آینده چاه‎های دیگری نیزدراین میدان و میدان های دیگر به منظور جمع‎آوری آب روی سکوها حفاری شود.

رجب‎خانی همچنین با اشاره به قرارداد پژوهشگاه صنعت نفت وشرکت نفت فلات قاره ایران با هدف پاک سازی خاک آلوده به ترکیبات نفتی حوضچه‎های پساب اظهارکرد: براساس این قرارداد که تا پایان امسال اجرایی می شود، خاک موجود در پیت نفتی(چاله نفتی)احیا و پیت به فضای سبز در این منطقه تبدیل می‎شود.

وی ادامه داد: خاک منطقه عملیاتی خارک به روش کشت باکتری زیر و رو و با تابش آفتاب احیا می‎شود و دوسه سال زمان نیاز است تا احیا و به فضای سبز تبدیل شود.

رجب‎خانی افزود: طرح حمایت از آهوان منطقه خارک نیزکه برای نخستین ‎بار انجام می‎شود، نمونه دیگری از اقدام‎های زیست محیطی منطقه خارک محسوب می شود که با همکاری سازمان محیط زیست منطقه در حال انجام و پیگیری است. وی گفت: برای حفظ و تکثیر این گونه حیوانی هر اقدامی از جمله تامین علوفه، احداث آبخورها، همچنین کمک‎های مالی و اقدام‎های فرهنگی انجام وامکانات دامپزشکی، رفاهی، ترددی و خدماتی در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

به گفته رجب خانی، طبق سرشماری انجام شده، 850 رأس آهو در منطقه وجود دارد که نشان دهنده افزایش 130 رأسی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.