معاون وزیر نفت در امور گاز:

گاز باید با بهترین کیفیت  به مردم عرضه شود

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: گاز تولیدی پالایشگاه ها باید با مناسب ترین هزینه و بهترین کیفیت، تولید و در اختیار مردم گذاشته شود. حمیدرضا عراقی روز سه شنبه (۲۲ آبان ماه) در نشست اعلام آمادگی شرکت های پالایش گاز برای ورود به فصل سرما گفت: در شرکت ملی گاز ایران به یک توازن درست رسیده ایم، به گونه ای که پالایشگاه ها در تولید و عرضه گاز توانا و شایسته هستند. وی تاکید کرد: باید گاز را به روشی تولید کنیم که با کمترین امکانات، بهترین کیفیت را برای عرضه به مردم داشته باشد. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که توانمند شدن نیروها، می تواند یک سازمان را به اوج برساند، اظهار کرد: با توانمندسازی افراد، کشور می تواند در راه رشد و شکوفایی گام بردارد. این یکی از کارهای مهمی است که شرکت ملی گاز ایران همسو با مسئولیت های اجتماعی خود و با هدف افزایش اعتماد در مردم انجام می دهد. غلامرضا بهمن نیا، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران نیز با مطلوب خواندن وضع پالایشگاه های گاز گفت: هماهنگی های لازم برای تولید پایدار، مطمئن و ایمن گاز در سراسر کشور انجام شده است تا با آمادگی کامل به استقبال فصل سرما برویم. وی با بیان این که تولید پایدار و ایمن گاز در اولویت شرکت ملی گاز قرار دارد، اظهار کرد: باید در افزایش کیفی فرآیندها و حفاظت از دارایی های فیزیکی نیز پیشقدم و پیشرو باشیم تا محیطی امن را برای تولید پایدار گاز به وجود آوریم.

 

امضای تفاهم نامه وزارت نفت و سازمان استاندارد   

وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد پیرو اجرای موافقت‎آمیز تفاهم نامه امضا شده در سال ۹۴، تفاهم نامه جدیدی برای همکاری امضا کردند.

معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت اعلام کرده است: «پیرو اجرای موفقیت آمیز تفاهمنامه امضا شده در اردیبهشت ۹۴ با سازمان ملی استاندارد و اتمام اعتبار آن، متن تفاهمنامه جدید بین وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد، براساس ظرفیت‎های موجود در «قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد» و در چارچوب ضوابط ابلاغ شده از سوی  وزیر  نفت در «آیین‎نامه نظام استانداردسازی در صنعت نفت ایران» تدوین و امضا شده است.» بر اساس این گزارش، اهم موضوعات مورد تفاهم و همکاری در توافق جدید، شامل شناسایی زمینه‎های سرمایه‎گذاری مشترک سازمان و وزارت در راستای تفاهمنامه، همکاری در اجرای مسئولیت‎های قانونی در نظام استاندارد (استانداردسازی، ارزیابی انطباق، اندازه‎شناسی و تایید صلاحیت) در حوزه صنعت نفت، همکاری و مشارکت در ارزیابی ملی کیفیت، همکاری در تدوین نظام جامع کیفیت کالا و خدمات، همکاری در سیاست‎گذاری برای حمایت از محصولات ایرانی در صنعت نفت،  همکاری در آموزش تخصصی و ترویج و توسعه فرهنگ استاندارد در زمینه تولید و مصرف صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی،  همکاری و مشارکت در ایجاد و توسعه شبکه ملی آزمایشگاهی کشور (شماک) و مشارکت در فعالیت‎های پژوهشی و آموزشی مشترک وزارت و سازمان است. براساس این تفاهمنامه، همه مدیریت‎ها و شرکت‎های تابع وزارت نفت می‎توانند با هماهنگی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، در مسائل یادشده مشارکت داشته باشند.

 

مشاور اجتماعي وزير نفت:

ضرورت تهیه نقشه راه در حوزه  مسئولیت های اجتماعی

نشست تخصصي مسئوليت های اجتماعي به میزبانی شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب با حضور سيد امير طالبيان، مشاورر وزير نفت در امور اجتماعي و مديران و نمايندگان شرکت هاي تابع وزارت نفت در جنوب برگزار شد.

مشاور اجتماعي وزير نفت در این نشست گفت: اين نشست با حضور مديران و نمايندگان شرکت ملي مناطق نفت خیز جنوب و شرکت هاي تابع و شرکت ملی پخش فرآورده هاي نفتي برگزار شد و فرصت مناسبي بود تا فرآیند مسئولیت اجتماعی شرکتی که از چند سال پیش در وزارت نفت با تدبیر و تأکید وزیر نفت مطرح شده بررسي شود.

سيد امير طالبيان افزود: ما نیاز به این داشتیم که طی جلسات منطقه ای با مديران و کارشناسان، ضمن ارزیابی عملکرد در خصوص مسئولیت اجتماعی، همفکری داشته و نظرهای خود را به هم نزدیک کنیم و در قبال انتظارات و مطالباتی که به طور طبیعی از نفت وجود دارد، اتخاذ موضع کنیم و موضع یکسان و واحدی داشته باشیم.

به گفته وی، در این جلسه بر اين موضوع تاکيد شد که در کنار تولید که وظيفه ذاتی شرکت هاست در قبال توسعه و رفاه ذینفعانی که از ما متأثرند، احساس مسئولیت کنیم و سعی کنیم در مناطقي که نفت احیاناً پیامدهای منفی داشته است، آنها را با انجام فعالیت هایی که تحت عنوان مسئولیت اجتماعی تعریف می شود، جبران کنیم و به شرایطی برسیم که مردم آن مناطق پشتیبان تولید باشند.

مشاور اجتماعي وزير نفت ادامه داد: به هر حال تولید نفت، موضوعی حیاتی برای کشور است و مخصوصا در مناطق نفت خيز جنوب که سهم عمده اي از توليد را به عهده دارد، باید به گونه ای با مردم تعامل کنیم تا آنها پشتیبان این تولید باشند.

طالبيان تاکید کرد: این جلسه به این دلیل تشکیل شد که وزیر نفت تأکید داشتند ما نظرهای همکاران را در مناطق مختلف دريافت کنيم و در حوزه مسئولیت اجتماعی به یک نقشه راه و یک نظامنامه و چارچوبی برسیم که آن را در سطح صنعت نفت عملیاتی کنيم.

 

از سوی علی کاردر

اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به محسن پاک‎نژاد تفویض شد

علی کاردر، حق امضای ناشی از اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران را به محسن پاک‎نژاد، معاون امور تولید این شرکت تفویض کرد. در نامه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خطاب به پاک‎نژاد آمده است:

«با توجه به هماهنگی‎های به عمل‎آمده با وزیر محترم نفت و در اجرای بند (۱۸) ماده (۵۲) قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران مصوب ۱۳۹۵,۱.۲۳، مبنی بر تعیین صاحبان امضای مجاز و تعهدآور برای شرکت و امکان تفویض اختیارات مدیرعامل، بدینوسیله حق امضای ناشی از اختیارات موضوع ماده مذکور جهت انجام و اعمال کلیه اختیارات قابل تفویض مدیرعامل در قانون اساسنامه و سایر قوانین و مقررات از جمله مکاتبات، تنظیم و ابلاغ صورتجلسات، اسناد مالی و تعهدآور، انعقاد موافقت‎نامه ‏ها و قراردادها، با رعایت کلیه قوانین و مقررات حاکم بر شرکت ملی نفت ایران و همچنین صدور احکام انتصاب، بخشنامه‎ها و دستورالعمل‎های مورد نیاز در شرکت ملی نفت ایران و شرکت‎های فرعی تابعه، شامل راهبری، نظارت، هماهنگی، پیگیری وظایف و انجام ماموریت‎های مرتبط محوله به شرکت ملی نفت ایران و شرکت‎های فرعی تابعه در چارچوب مصوبات هیئت مدیره و با رعایت قوانین و مقررات به جنابعالی تفویض می‎گردد تا اقدامات لازم را معمول فرمایید.

حدود این تفویض اختیار، شامل اختیارات تفویضی هیئت مدیره به مدیرعامل طی ابلاغ مصوبه شماره ۳۲۸۶۵-۲۰۲۹ مورخ ۱۳۹۶,۷.۱۱ نشده و از تاریخ ابلاغ، جایگزین کلیه تفویض اختیارات قبلی می‎شود». بر اساس این گزارش، با توجه به الزام اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان که علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران را نیز شامل می‎شود، وی تا تعیین مدیرعامل جدید، اختیارات مربوطه را تفویض کرده است.

 

با حکم  حمیدرضا عراقی

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی گاز منصوب شد

حمیدرضا عراقی در حکمی، حسن منتظر تربتی را به عنوان قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران منصوب کرد. معاون وزیر نفت در امور گاز در حکمی حسن منتظرتربتی را به عنوان «قائم مقام مدیرعامل و نایب رییس هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران» منصوب کرد.

متن حکم به شرح زیر است:

با توجه به هماهنگی به عمل آمده با وزیر محترم نفت و رئیس مجمع عمومی شرکت ملی گاز ایران و به استناد تصویب نامه شماره ۸۵۹۷ به تاریخ ۲۲/۸/۱۳۹۷ هیئت مدیره و با لحاظ ماده ۱۷ اساسنامه شرکت ملی گاز ایران جنابعالی به عنوان قائم مقام مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره منصوب و بدین وسیله تمشیت امور شرکت از جمله وظایف و اختیارات مقرر در ماده ۲۶ اساسنامه شرکت به جنابعالی تفویض می گردد.

امید است با استعانت از ذات اقدس الهی و در راستای سیاست های شرکت ملی گاز ایران و نیل به اهداف کلان صنعت گاز در انجام وظایف محوله موفق و موید باشید.

 

از سوی رضا نوروززاده

اختیارات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به حسین ابویی مهریزی تفویض شد

رضا نوروززاده، اختیارات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی را به حسین ابویی مهریزی تفویض کرد. در نامه مدیرعامل این شرکت خطاب به ابویی مهریزی آمده است: «نظر به سوابق و تجربیات مفید جنابعالی و به استناد ماده ۲۶ اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، به منظور اداره عملیات مختلف شرکت به موجب این حکم اختیارات و وظایف مصرحه خود در اساسنامه را به جنابعالی تفویض می نمایم، امید است با اتکال به خداوند منان و بهره گیری از توان نیروهای شرکت در انجام این مهم موفق وپیروز باشید».

بر اساس این گزارش، با توجه به الزام اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان که رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی را نیز شامل می‎شود، وی تا تعیین مدیرعامل جدید، اختیارات مربوطه را تفویض کرده است.

 

توضیحات شرکت ملی پخش درباره سوءاستفاده از کارت های سوخت

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درباره سوءاستفاده احتمالی از کارت های سوخت شخصی در جایگاه ها توضیحاتی ارائه کرد.

در متن این توضیحات آمده است: «پیرو انتشار اخباری مبنی بر خرید و فروش کارت های هوشمند سوخت شخصی از طریق فروش کارت و سپس تقاضای صدور کارت المثنی، به اطلاع می رساند با توجه به ظرفیت های سامانه هوشمند سوخت، امکان استفاده همزمان از دو کارت وجود ندارد.

برای صدور کارت هوشمند سوخت المثنی جدید ابتدا باید کارت سوختی که مفقودی آن اعلام شده است، ابطال شود و سپس فرآیند صدور کارت جدید آغاز می شود.»

به تازگی اخباری در رسانه ها مطرح شده است که کارکنان جایگاه های عرضه سوخت نسبت به خرید کارت های سوخت شخصی افراد به قیمت های ۱۰۰ هزار تومان و ... اقدام و آنان را به دریافت کارت سوخت المثنی ترغیب می کنند.

 

توانمندی بهره برداران در هدایت شبکه انتقال گاز 

مدیرعامل شرکت انتقال گاز گفت: بهره برداران به خوبی می توانند زنجیره انتقال گاز در سراسر کشور را هدایت کنند. سعید توکلی، روز سه شنبه (۲۲ آبان ماه) در آیین تجلیل از بهره برداران برتر انتقال گاز که با حضور حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیران ارشد صنعت گاز برگزار شد، ضمن تجلیل از زحمات بهره برداران ایستگاه های تقویت فشار گاز گفت: ایده المپیاد بهره برداران در مردادماه ۹۵ پس از برگزاری المپیاد آتش نشانان در ذهن من شکل گرفت. وی افزود: برای اجرایی شدن این ایده، یک کمیته راهبری و اجرایی خوب را تشکیل دادیم و بهره برداران را فرا خواندیم تا از ایده های آنها استفاده کنیم. مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران ادامه داد: هدف ما برگزاری المپیاد برای انتخاب بهترین بهره برداران انتقال گاز بود، ارتقای دانش فنی و مهندسی آنها از دیگر اهداف برگزاری این المپیاد است.

وی با بیان این که سه منطقه برای اجرای المپیاد در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: منطقه ۳ عملیات انتقال گاز به عنوان نخستین منطقه برای اجرای المپیاد انتخاب شد که در مرحله نخست بیش از ۶۴ درصد از بهره برداران سراسر کشور شرکت کردند.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با بیان این که بهره برداران می توانند زنجیره انتقال گاز را به خوبی هدایت کنند، عنوان کرد: ما می توانیم به صدور خدمات فنی بپردازیم، همان طور که اکنون نیز خدمات فنی خود مانند پیگرانی هوشمند را در برخی کشورهای همسایه ارائه می دهیم تا بتوانیم به هدف خود یعنی سرآمدی در تراز جهانی دست یابیم.