روی میز کارتان نخوابید

خواب آلودگی یکی از شایع ترین حالت ما انسانها هنگام انجام کارهای روزانه است. چه در حال انجام کار در خانه، چه در محیط کار و چه در حال تردد با اتوبوس. این حالت در اثر خستگی و کم خوابی یا کسل بودن سراغمان می آید. خواب آلودگی در شرایط عادی اتفاق مهم و نگران کننده ای نیست، اما اگر زیاد تکرار شود و یا در موقعیت های خطرناک اتفاق بیفتد می تواند حتی جان افراد را به خطر بیندازد. رانندگی در شرایط خواب آلودگی بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اما در یکی دیگر از حالت ها هم خواب آلودگی برای خود فرد، مشکل جسمی و جانی به وجود نمی آورد و اتفاقا حس شیرینی دارد اما ممکن است منتهی به اخراج از محل کار  شود. چرت زدن روی میز کار یا در محیط کاری اتفاقی معمول است که گاه کارگران و کارمندان در محیط های کاری، انجام می دهند و گاهی بودن آن اشکالی ندارد، اما زمانی که این کار زیاد تر از حد معمول و به عادت تبدیل می شود، دیگر کارفرما نمی تواند کوتاه بیاید. اما این حالت در بسیاری از موارد غیر ارادی است و فرد در لحظه، دچار خواب آلودگی می شود. برای این مشکل راه های ساده ای معمولا پیشنهاد می شود که فرد با توجه به موقعیتی که در آن قرار گرفته است، می تواند آنها را انجام دهد.

هوای محیط را تنظیم کنید

محیط های گرم یا در بسته که جریان هوا در آن وجود ندارد، معمولا فرد را دچار رخوت و خواب آلودگی می کند. به خصوص در فصول سرد که سیستمهای گرمایشی فعال هستند، بیشتر دچار این شرایط می شوید. در این شرایط بهترین کار این است که هوای محیط کارتان را با هوای بیرون از آن محل تنظیم کنید و پایین بیاورید.

کارتان را دوست داشته باشید

اگر با انرژی و انگیزه بالا در محل کارتان حضور داشته باشید، بسیاری از این حالت ها را نخواهید داشت. در بسیاری از موارد این احساس رخوت و خواب آلودگی در شرایطی زیاد و غیر معمول می شود که فرد در جایگاه و موقعیت دلخواه کاری خود قرار نگرفته و راندمان کاری بالایی هم ندارد. به همین دلیل بهتر است اگر کارتان را دوست ندارید، به گزینه های شغلی دیگر فکر کنید.

 آب بنوشید

افزون بر پیشنهاد خوردن تنقلات، خوردن آب به تنهایی هم کفایت می کند. آب تقریبا همه جا در دسترس است. آب حس چابکی می دهد و خواب را می پراند و در عین حال می توانید کمی از آن را به صورتتان بزنید تا بدنتان واکنش فیزیکی به سرما بدهد و از خواب آلودگی بیرون بیاید.

عرق نعنا بخورید

برخی دم نوش ها هم می تواند خواب آلودگی را از سرتان بیندازد. عرق نعنا یک محرک طبیعی است که به خوبی برای بالا بردن انرژی کارآمد است. می توانید بطری کوچکی از آن را در محیط کارتان داشته باشید و در موارد مختلف از جمله خواب آلودگی   از آن استفاده کنید.

درست بنشینید

آناتومی نشستن شما پشت میز کارتان علاوه بر اینکه برای کمر و زانوها اهمیت زیادی دارد، می تواند به رفع خواب آلودگی هم کمک کند. لم دادن روی صندلی، شما را از حالت رسمی خارج می کند و بیشتر ممکن است خوابتان بگیرد. پس بهتر است در محیط اداری با روحیه روی صندلی بنشینید.

کارتان را دوست داشته باشید

اگر با انرژی و انگیزه بالا در محل کارتان حضور داشته باشید، بسیاری از این حالت ها را نخواهید داشت. در بسیاری از موارد این احساس رخوت و خواب آلودگی در شرایطی زیاد و غیر معمول می شود که فرد در جایگاه و موقعیت دلخواه کاری خود قرار نگرفته و راندمان کاری بالایی هم ندارد. به همین دلیل بهتر است اگر کارتان را دوست ندارید، به گزینه های شغلی دیگر فکر کنید.

حرف بزنید

در بسیاری از ادارات، ارباب رجوع نیست یا کم است، در برخی دیگر از ادارات در اتاق تنها هستید یا تعداد همکاران در آن اتاق کم است. سعی کنید ارتباط رو در رو و کلامی با همکارانتان بگیرید و درباره موضوعی از آن روز یا مسائل مشترک بین خودتان حرف بزنید تا ذهنتان درگیر موضوعی شود.

خوب بخوابید

معمولا خواب آلودگی زمانی به وجود می آید که شما خواب کامل و راحت نداشته اید. پس اگر شب قبل به اندازه کافی استراحت و خواب عمیق داشته باشید، دیگر کمتر احتمال دارد روی میز کارتان چرت بزنید. در دنیای امروز که بسیاری از افراد چند شغله هستند و درگیری های زندگی آنها را احاطه کرده، کم خوابیدن معمول است. با وجود این سعی کنید خواب شبتان را کامل داشته باشید تا به عوارض بعدی آن دچار نشوید.

مارچوبه بخورید

مارچوبه ماهیتی گرم و خشک دارد و سرشار از منیزیم، نیاسین، فسفر، پتاسیم، ریبوفلاوین، سلنیوم، تیامین، روی، فیبر و ویتامین های A، B، C و E است. عصاره مارچوبه، حاوی اسیدهای آمینه و مواد معدنی است که می تواند خواب آلودگی و کسالت را برطرف و از سلول های کبدی در برابر مواد سمی محافظت کند.

فعال باشید

یکی دیگر از عوامل اصلی خواب آلودگی در محل کار، بیکار بودن است. سعی کنید با برنامه ریزی کارها را در همه زمان حاضر در محیط کار انجام دهید تا زمانی بیکار نمانید. مشغولیت ذهنی و فعالیت بدنی، خواب آلودگی را دور می کند.

امگا ۳ بخورید

مصرف مواد غذایی مغذی برای بیداری مفید خواهد بود که یکی از آنها امگا ۳ است. سعی کنید ماهی را در وعده های غذایی خود بگنجانید یا اگر ماهی نمی خورید، از مکمل امگا۳ به صورت روزانه مصرف کنید.

سیب بخورید

در میان خوردنی هایی که در دسترس هستند، به سراغ میوه های فیبردار و سبزیجات هم بروید. فیبر بر عکس بسیاری از مواد غذایی که مصرف می کنیم، به زمان بسیار زیادی برای هضم شدن نیاز دارند؛ بنابراین با مصرف فیبر انرژی کم کم آزاد شده و بدن شما در تمام مدت دارای انرژی خواهد بود. در این مورد خوراکی هایی مانند سیب با پوست می تواند اثر زیادی داشته باشد.

آدامس بجوید

در میان خوراکی هایی که می تواند خوابتان را از بین ببرد، حتما یکی از مهمترین گزینه ها جویدن آدامس است. مطالعات روی کارمندان، دانشجویان و سایر افراد در محیط های مختلف نشان داده که جویدن آدامس در مدتی کوتاه خواب آلودگی را از بین می برد. گفته شده که جویدن آدامس باعث تحرک عضلات صورت و افزایش جریان خون به سر می شود.

 شیرینی جات بخورید

استفاده از مواد قندی، انرژی زیادی را در لحظه به فرد می دهد و رخوت و خواب آلودگی را کم می کند. مواد قندى و مغذى مانند خرما، کشمش، انجبر، عسل، مربا و... را در وعده صبحانه خود بگذارید و یا حداقل چند دانه کشمش و یا بیسکویت بخورید.

چیزی بخورید

معمولا تغییر ذائقه و خوردن مایعات یا تنقلات می تواند راهگشا باشد. خوراکی های سبک و مقوی که می تواند در ساعاتی از روز انرژی شما را تامین کند. مغزهای خشکبار یا حتی چای ساده می تواند در این مورد به کارتان بیاید. سراغ خوراکی هایی بروید که دوست دارید در آن لحظه بخورید و حالتان را بهتر می کند.

راه بروید

یکی از بهترین راه ها برای از بین رفتن خواب آلودگی، حرکت کردن و راه رفتن است. زمان کوتاهی را در محیط کار راه بروید و یا به دستشویی بروید با همکاران حرف بزنید. حتما در همین مسیر از فضای کار بیرون بیایید تا هوای تازه به سرتان برسد و با حال و هوای جدید، پشت میزتان برگردید.

ساعت ناهار جذاب

یکی از مهمترین راه ها برای کاهش خواب آلودگی، داشتن وعده های غذایی جذاب است. اگر از منزل غذا می آورید یا از بیرون فست فود و غذا تهیه می کنید، فرقی ندارد، مهم این است که ناهار یک حدفاصل مناسب بین کار و شما برای زمانی کوتاه فراهم کند.

خاصیت فصل

در بسیاری از موارد فصل ها و آب و هوا حالات جسمی و روحی افراد را هم تغییر می دهند. در موارد بسیاری کارشناسان تاثیر دو فصل پاییز و زمستان بر میزان خواب و حتی افسردگی را تایید کرده اند. اگر در این فصول میزان کسل بودن و خواب آلودگیتان بیشتر می شود، نگران کننده نیست و فقط باید در مواقعی که شرایط خوابیدن و چرت زدن ندارید، آن را از بین ببرید.