تسلیت به خانواده پیشکسوت عرصه قلم و رسانه

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت با انتشار پیامی، درگذشت زنده یاد حمید هوشنگی از پیشکسوتان نامدار عرصه قلم و رسانه را به خانواده، بازماندگان وی و جامعه رسانه ای کشور تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به این شرح است:

حمید هوشنگی، دوست و همکار قدیمی و پیشکسوت رسانه ای بعد از مدت ها تحمل رنج و بیماری، مظلومانه چشم ازجهان فروبست و دوستانش را در غم و اندوه فرو برد.

درگذشت این روزنامه نگار با اخلاق، خوشنام و میهن پرست را به جامعه رسانه ای کشور و خانواده داغدارش تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند بزرگ برای روح آن مرحوم آمرزش وعلو درجات مسئلت داریم.

 

تولید پایدار گاز در زمستان

مدیرعامل شرکت بهره‎برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی گفت: هم اکنون که تعمیرات اساسی شرکت پایان یافته است، این شرکت برای تولید حداکثری و پایدار گاز در فصل زمستان آمادگی کامل دارد.

حمید ایزدی درباره تعمیرات اساسی انجام شده در این شرکت افزود: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، 16 هزار متر ازخطوط لوله انتقال نفت، گاز و میعانات گازی مناطق پنج گانه عملیاتی و 621 مورد تجهیزات فرآورشی شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی، تعمیر اساسی شده است.

وی درباره جزئیات این تعمیرات افزود: در منطقه عملیاتی نار و کنگان، تجهیزات فرایندی مراکز جمع‎آوری، شیرآلات، مخازن، پمپ و ادوات ابزار دقیق و ایستگاه تقویت فشار نار و چهار دستگاه توربین، در منطقه عملیاتی آغار و دالان نیز، 162 مورد از تجهیزات فرایندی مراکز جمع‎آوری، پالایشگاه فراشبند، خطوط انتقال برق و شیرآلات، مخازن، پمپ، ادوات ابزار دقیق و مرکزجمع‎آوری ACF تعمیر اساسی شده است. مدیرعامل شرکت بهره‎برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با بیان این که بخشی از تعمیرات اساسی انجام شده نیز به منطقه عملیاتی پارسیان مربوط می شود، اظهار کرد: دراین منطقه86 تعمیرات اساسی مربوط به تجهیزات فرایندی مراکز جمع‎آوری هما، وراوی و شانول، خطوط انتقال برق و شیرآلات، مخازن، پمپ، ادوات ابزار دقیق مرکز تفکیک خیرگو انجام شده است.

ایزدی ادامه داد: تعمیرات اساسی امسال با صرف حدود 190 هزار نفر -ساعت کار بی‎وقفه، درشرایط ایمن و بدون حادثه انجام شده است و واحدها در مدار تولید قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: درنیمه نخست امسال2050 مورد انواع عملیات‎ اسیدکاری، سیمان کاری، مشبک‎کاری، نمودار نگاری، آزمایش ممیزی فشار، تزریق دوره‎ای مواد ضدخوردگی، همچنین تعمیر یا تعویض شیر تزریق درون‎چاهی وشیرآلات تاج چاه، عمق‎سنجی و آزمایش شاخص بهره‎دهی با هدف آمادگی تولید در قالب برنامه‎های نگهداشت افزایش تولید سالیانه انجام شده است.

 

برگزاری دهمین نمایشگاه تجهیزات صنعت نفت و حفاری

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‎های بین‎المللی استان خوزستان ازبرگزاری دهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری خوزستان در اهواز خبرداد.

رحیم جلیلی بابیان این که این نمایشگاه از یکم تا چهارم آذرماه برگزار می شود، افزود:نمایشگاه مزبور پس ازنمایشگاه بین‎المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، مهم‎ترین رویداد عرصه صنعت نفت کشور به شمار می آید. وی گفت: برای برگزاری هرچه بهتر این رخداد مهم، پنج هزارمتر مربع فضای مسقف شامل سالن‎های خلیج فارس، کارون، خرمشهر و امام رضا (ع) و یک هزارمترمربع فضای باز برای غرفه‎های شرکت‎های نفتی، مجموعه‎های بزرگ صنعتی، شرکت‎های سازنده قطعات و تجهیزات و تامین ‎کنندگان کالا اختصاص یافته است. مدیرعامل شرکت نمایشگاه‎های بین‎المللی استان خوزستان تصریح کرد: تاکنون حدود 200 شرکت که 90 درصد آنها ازبخش خصوصی است و تعدادی ازشرکت‎های دولتی برای حضور در دهمین نمایشگاه تخصصی تجهیزات صنعت نفت وحفاری ثبت نام کرده‎اند که شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ازجمله آنهاست. جلیلی با بیان این‎که در نمایشگاه امسال همانند سال‎های گذشته انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه‎های صنعتی کشور حضوردارند، افزود: در نشست‎های تخصصی با نمایندگان شرکت‎ها تلاش شده است به ابعاد کیفی نمایشگاه اهتمام ویژه شود و تازه ترین ساخته های کاربردی دربخش‎های مختلف صنعت نفت به نمایش در آید. وی برگزاری نشست های تخصصی، رونمایی از قطعات و تجهیزات تازه تولید شده، ایجاد زمینه لازم برای هم‎افزایی میان سازندگان، صنعتگران و شرکت‎های فعال در صنایع نفت، گاز، حفاری، پالایش و پتروشیمی درباره آشنایی بانیازهای یکدیگر را از بخش های پیش بینی شده در این نمایشگاه برشمرد. مدیرعامل شرکت نمایشگاه‎های بین‎المللی استان خوزستان با اشاره به اهمیت ساخت داخل در نمایشگاه امسال گفت: با توجه به برنامه‎ریزی‎ و هماهنگی باشرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب وشرکت ملی حفاری ایران به عنوان شرکت‎های پیشران درعرصه ساخت داخل و بومی‎سازی قطعات و تجهیزات، مقرر شده است نمایشگاه اختصاصی این دو شرکت که هر ساله جداگانه برگزار می‎شود، با یکدیگر ادغام شود.  وی با بیان این که دهمین نمایشگاه تخصصی تجهیزات صنعت نفت و حفاری باهمکاری شرکت نمایشگاه های بین المللی استان خوزستان برگزار می شود، همسویی و هم‎افزایی بیشتر همچنین بهینه‎سازی هزینه‎ها را از دلایل این ادغام برشمرد. ساعت کارنمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری خوزستان 9 تا 17خواهد بود وتمهیدات لازم برای آشنایی مراجعه کنندگان با این صنعت با توضیح کارشناسان مجرب پیش‎بینی شده است.

 

 پالایشگاه اصفهان در آستانه بهره برداری واحد تقطیر 

معاون مهندسی و توسعه پالایشگاه اصفهان از آماده بهره برداری بودن واحد تقطیر فاز 3 طرح بهینه سازی این پالایشگاه خبر داد. ناصرخیری با اشاره به تولید 70درصدی تجهیزات طرح بهینه سازی پالایشگاه درشرکت های داخلی گفت: با تلاش 36 ماهه متخصصان ایرانی وصرف 32 میلیون یورو اعتبار ارزی و سه هزار و120 میلیارد اعتبار ریالی، این طرح به صورت کاملا بومی طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: واحد تقطیر و گاز مایع فازسوم این طرح در مرحله پیش راه اندازی قرار دارد وحداکثر تا سه ماه آینده به بهره برداری می رسد.  وی با اشاره به پیامدهای زیست محیطی تولید فرآورده های سبک پالایشگاه گفت: با راه اندازی این واحد، آلایندگی فرآورده های تولیدی پالایشگاه به طور چشمگیر کاهش می یابد و نفت کوره بیشتری در پالایشگاه تولید خواهد شد.

خیری با بیان این که با راه اندازی واحد تقطیر فاز 3، پالایشگاه به صورت بهینه فعالیت خواهد کرد، افزود: از این به بعد واحدهای تقطیر یک و دو با کاهش ظرفیت، روزانه 120هزار بشکه محصولات نفتی تولید می کنند و واحدهای گرانروی پالایشگاه اصفهان هم با خروج از چرخه شکست نفت خام، به مد فعالیت خود یعنی شکست نفت کوره باز خواهد گشت.

 

سومین ممیزی جامع مدیریت انرژی در پالایشگاه آبادان

سومین ممیزی جامع تخصصی - سیستمی مدیریت انرژی در شرکت پالایش نفت آبادان با هدف شناسایی و استفاده از فرصت های بهبود در صرفه جویی مصرف انرژی و صیانت از محیط زیست انجام شد. این ممیزی جامع فنی از سوی 21 نفر ازمتخصصان خبره ممیزی در کارگروه اصلی مدیریت انرژی شرکت ملی پالایش و پخش و همکاری 21 نفر از کارشناسان ارشد منتخب پالایشگاه نفت آبادان، اواخر مهرماه امسال انجام شده است. این افراد درقالب 6 گروه فرآیندی، هیترها و کوره های صنعتی، آب و بخار، تله های بخار، همچنین برق و ساختمان و سیستم مدیریت انرژی بر مبنای ایزو 50001 با بیش از 1500 نفرساعت همه واحدهای اصلی بهره برداری، نیروگاهی، دیگ های بخار، کوره ها، کمپرسورهای هوای فشرده، برج های خنک کننده، مدیریت انرژی و ... را در مدت زمان یک هفته بررسی کردند. با توجه به بررسی جزئیات دستگاه های پالایشی و لزوم آنالیز دقیق اطلاعات و شناسایی شکاف های موجود با استانداردهای بین المللی، تهیه گزارش نهایی گروه ممیزی به طور معمول، دو ماه زمان می برد. اصلاح شبکه توزیع بخار آب و آب مقطر برگشتی در پالایشگاه، جایگزینی کاندنسرهای بارومتریک بامبدل های صفحه ای، بازیابی گازهای ارسالی به مشعل های شماره 2 و 3 با دو سیستم کمپرسورهای حلقه مایع و اجکتور از دستاوردهای ممیزی پیشین است.  بهینه سازی سیستم احتراق کوره های پی اچ 1، اچ اچ 1 وپی اچ 2 واحد کاتالیستی، تعویض مشعل های کوره های اولیه وثانویه واحدتقطیردر اتمسفر 80 وکوره واحد تقطیر درخلأ 75 همچنین نصب نمک زدای واحد تقطیر در اتمسفر 80، از دیگر دستاورهای ممیزی قبلی است.

با اجرای این پروژه ها، روزانه 173هزار و 44 مترمکعب صرفه جویی درسوخت گازمصرفی، یک هزار و200 مترمکعب در روز صرفه جویی درآب خوراک دیگ های بخار و 28 هزار و 800 مترمکعب در روز صرفه جویی در آب خام مصرفی با صرفه اقتصادی معادل 280میلیارد ریال در سال برای پالایشگاه ایجاد شده است. براساس ماده 54 قانون اصلاح الگوی مصرف، همه واحدهای نیروگاهی، پالایشگاهی و پتروشیمی، درچارچوب بودجه سالانه خود موظف به ممیزی انرژی شده اند.

درهفت سال گذشته، این سومین ممیزی جامع تخصصی- سیستمی مدیریت انرژی است که شرکت پالایش نفت آبادان آن را تجربه می کند و در همین رابطه، تیم ممیزی انرژی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تاکنون 19بارشرکت های پالایشی را ممیزی تخصصی انرژی کرده است.

 

توزیع 25 میلیون لیتر نفت سفید در منطقه کردستان

مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان گفت: از ابتدای امسال تا آبان ماه، 25 میلیون لیتر نفت سفید در نقاط مختلف این استان توزیع شده است. فریدون یاسمی افزود:با توجه به سردسیر بودن این استان به ویژه در مناطق روستایی سخت گذر و کوهستانی، تامین به موقع و مطلوب سوخت موردنیاز مصرف کنندگان، از اولویت های مهم است. وی افزود: تاکنون 25 میلیون لیترنفت سفید از طریق فروشندگی های نفت مستقر درمناطق مختلف استان کردستان توزیع شده که 21 میلیون لیتر آن مربوط به مناطق روستایی استان است. مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان با بیان این که تامین سوخت زمستانی روستاهای استان از ابتدای خرداد آغاز شده است، گفت: تاکنون بیش از 12میلیون لیتر سهمیه نفت سفید روستاییان ساکن در مناطق سخت گذراستان ارسال و ذخیره سازی شده است تا درصورت برودت هوا و بسته شدن راه ها، مشکلی برای تامین سوخت مردم ساکن در این مناطق ایجاد نشود. یاسمی با اشاره به تامین نفت سفید برای 28 هزار خانوار استان افزود: سوخت مورد نیاز این عزیزان از طریق 375فروشندگی در منطقه توزیع می شود که 140 فروشندگی در مناطق سخت گذر و کوهستانی فعال است. وی تاکید کرد:سهمیه سوخت سالانه هر خانوار(خانوارهای بدون انشعاب گازطبیعی)یک هزار و800 لیتر است واین خانوارها می توانند با مراجعه به فروشندگی های نفت سفید به دریافت سهمیه خود براساس کالابرگ های توزیعی در فاصله های زمانی مشخص اقدام کنند. مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان بااشاره به اجرای طرح الکترونیکی توزیع نفت سفید خانوارهای روستایی استان تصریح کرد: پیش از این، نفت سفید مورد نیاز خانوارها از طریق چاپ و توزیع کالابرگ و فروشندگی ها تامین و توزیع می شد، اما به منظور ارائه خدمات مطلوب به شهروندان وتحقق حقوق شهروندی وافزایش رضایت مندی مشتریان، مشترکان نفت سفید می توانند با کارت الکترونیکی متصل به شبکه شتاب، به دریافت سهمیه نفت سفید خود از فروشندگی های نفت سفید اقدام کنند.

 

وصول بخشی از مطالبات پرونده تخلف مالی ناحیه بوشهر

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران باانتشاراطلاعیه ای اعلام کرد: بخشی ازمطالبات پرونده تخلف مالی شرکت پخش فرآورده های نفتی ناحیه بوشهر وصول شده است.

در این اطلاعیه آمده است:با پیگیری های صورت گرفته از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و هماهنگی با نهاد محترم قضایی، مبلغ 12میلیارد ریال (معادل یک میلیارد و 200 میلیون تومان) از تخلف مالی صورت گرفته درشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ناحیه بوشهر وصول و به صندوق دادگستری واریز شده است.

پیگیری برای وصول مطالبات باقی مانده و نیز رسیدگی به جرایم صورت گرفته همچنان ادامه دارد.

موضوع تخلف یادشده درحوزه فروش فرآورده های نفتی به شناورها و کشتی ها در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه بوشهر شهریور ماه امسال ازسوی گروهی ازبازرسان و کارشناسان خبره واحدهای نظارتی درشرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی شناسایی و اقدام های لازم حقوقی علیه مباشران و معاونان تخلف یادشده انجام و متهم اصلی پرونده 22 مهرماه با تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی در داخل کشور دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.

این پرونده تخلف مالی که مبلغ آن پیش از این از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، 52 میلیارد ریال اعلام شده بود، هشت متهم دارد که همگی دستگیر شده اند و هیچ متهم متواری در این پرونده وجود ندارد.

 

آمادگی برای تأمین مطلوب  سوخت زمستانی

با برنامه ریزی و ذخیره سازی انجام شده، سوخت رسانی زمستانی در گستره عملیاتی منطقه آذربایجان شرقی بدون وقفه و به صورت مطلوب، انجام خواهد شد. ابوالفضل روح اللهی، مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی با تاکید برآمادگی کامل، برای تأمین و توزیع مطلوب و به موقع سوخت زمستانی مناطق روستایی و سخت گذر، عشایر و جنگل نشینان این منطقه عملیاتی گفت: شهریور ماه امسال کالابرگ نفت سفید به میزان 660 لیتر برای خانوارهای روستایی فاقد گازطبیعی، عشایر و جنگل نشینان استان آذربایجان شرقی اختصاص یافته که تا 20 آبان ماه اعتبار داشته است. وی همچنین ازتخصیص سه هزار لیتر نفت سفید برای خانوارهای مناطق یاد شده خبر داد وتصریح کرد:تاکنون یک هزار و 320 لیتر ازاین مقدار میان خانوارها توزیع شده وبقیه نیز تاپایان امسال به صورت کالابرگ اعلام و توزیع خواهد شد. روح الهی گفت: توسعه گازرسانی و بهره مندی هرچه بیشتر روستاییان از گاز طبیعی، کاهش 12درصدی مصرف این فرآورده را در 6 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در پی داشته است. مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی تاکید کرد:توزیع مستمر و بدون وقفه سوخت، مرهون تلاش شبانه روزی کارکنان منطقه، شرکت های حمل ونقل فرآورده های نفتی به ویژه رانندگان نفتکش است.