با جنگل های پاییزی ایران آشنا شوید

بهارالعارفین در دامان طبیعت

مشعل  پاییز، زیباترین تابلوی طبیعت، این روزها به اوج زیبایی نزدیک تر می شود. ایران ما با طبیعتی که شهره جهانی دارد، در خلق تابلوهای پاییزی، در دنیا بی نظیر است. ایران ما زیباست و این زیبایی را بی هیچ چشمداشتی همیشه و همیشه تقدیم به فرزندان خود کرده است. این حرف و سخن تنها از زبان یک ایرانی نیست که بیرون می آید، دنیا به این سخن باور دارد و بارها و بارها به آن اعتراف کرده است. چند سال پیش یک گردشگر فرهیخته استرالیایی پس از گشت و گذاری در ایران گفته بود: ایران مانند پروانه ای زیباست که هر روز زیر شعاع نور خورشید، بخشی از زیبایی هاش پدیدار می شود و بیننده را محو خود می کند. شاید در بیان این گردشگر خارجی، نور خورشید زاویه دید بیننده ایران باشد.

 جنگل ها یکی از اعجاب انگیزترین تابلوهایی پاییزی کشورمان هستند. رنگ های سرخ و زرد و نارنجی، در میان ورزش باد پاییزی صحنه هایی را ایجاد می کند که می ارزد برای یک بار هم که شده این صحنه ها را از نزدیک ببینید. مطلب پیش روی شما به معرفی برخی جنگل های پاییزی ایران پرداخته است. جنگل هایی که سفر به آنها می تواند خاطراتی خوش برایتان رقم بزند و شاید شما هم به این مثل معروف معتقد شدید که پاییز، بهار العارفین است.

ابر

جنگل ابر شاهرود، یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین جنگل های ایران است که در 45 کیلومتری شمال شرقی شاهرود در مسیر جاده آزادشهر قرار دارد. بیشتر گردشگران به انگیزه دیدن جنگل ابر در این فصل به شاهرود سفر می کنند. گویی خداوند طوفانی از رنگ به پا کرده است این جنگل قدیمی با گونه های گیاهی و جانوری نادر، یکی از منحصر به فردترین زیست بوم های ایران محسوب می شود. پایین بودن دما در فصل تابستان، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع، از ویژگی های این جنگل بی نظیر است.

انجیلی

جنگل های انجیلی واقع در منطقه زیرآب از توابع سوادکوه، زیبایی های پاییز را با رنگ های مختلف به تصویر کشیده است؛ رنگ هایی مانند زرد پررنگ، نارنجی سوخته و پررنگ و قرمز روشن و حتی بنفش در می آیند. این جنگل ها، می توانند مقصد سفری یک روزه از تهران برای شما باشد. البته در دل این جنگل آبشاری زیبا قرار دارد که لذت سفر را دو چندان می کند. اگر خوش شانس باشید و لحظاتی پیش از رسیدن شما به جنگل در این منطقه باران باریده باشد، استشمام بوی برگ های باران خورده سفر شما را با چاشنی رویا و احساسات همراه می سازد.

لاتون

15 کیلومتری جنوب آستارا جنگل زیبایی، آبشار لاتون را در آغوش کشیده که می توان پاییزی بسیار زیبا را در آن مشاهده کرد. میوه هایی همچون آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب، بخشی از ظرفیت های طبیعی این منطقه هستند که البته در کنارش، جمعیت جانوری متعددی از جمله گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی نیز قابل مشاهده خواهد بود. البته باید فکر سرمای پاییزی هم بود. رنگ های خاص این جنگل در کنار آبشاری بکر می تواند یکی از بهترین خاطره های پاییزی را برای شما رقم بزند.

دو هزار و سه هزار

جنگل های ییلاقی، دوهزار و سه هزار در تنکابن، منطقه ای بکر  و زیبا با چشم اندازهای بدیع است. آب و هوای مطبوع همراه آبشار ها و چشمه های آب گوارا و آرامش رویایی این منطقه برای گروه های گردشگری مشتاق آرامش و طبیعت کاملا ایده آل است. وجه تسمیه منطقه این است که در قدیم رودخانه را هراز می گفتند و چون منطقه دوهزار دارای ۲ رودخانه است، همینطور منطقه سه هزار دارای ۳ رود اصلی شلف، گرمارود و مران رود است، به آن سه هراز می گفتند که با گذشت زمان با جابه جا شدن نقطه، هراز به هزار تبدیل شده است.

جنگل لاویج

لاویج یکی از دهستان های شهر چمستان نور در استان مازندران است. ناحیه کوچک و کم وسعت لاویج، دارای نواحی اکوتوریستی بی نظیری است. جنگل های انبوه و متراکم لاویج از تنوع زیاد گونه های گیاهی و درختان گوناگون برخوردار است و در هر ناحیه آن چشمه سارانی از دل زمین به بیرون می جوشد. از نواحی تفریحی و گردشگری آن می توان به جاده های جنگلی، آبگرم معدنی لاویج، مراتع و چمنزارهای نومه، چشمه ها و رودخانه های پرآب و خروشان و کوه های پوشیده از انبوه درختان و جنگل های وسیع و بکر اشاره کرد. جنگل لاویج هم در پاییز دیدنی است.

گلستان

جنگل های گلستان از مناطق زیبایی سواحل خزر است. جنگل هزاررنگ پاییزی گلستان از جاذبه های فصل پاییز است و نباید فرصت دیدن آن را از دست داد. خوب است بدانید که یک هشتم گونه های گیاهی، یک سوم گونه های پرندگان و بیش از ۵۰ ‪ درصد پستانداران کشور به دلیل برخورداری از منابع آبی متعدد مانند چشمه ها، رودخانه ها، نهرها و آبشارهای متعدد در این جنگل زندگی می کنند. برای رفاه مسافران پارکینگ و کمپینگ هایی برای استراحت و اقامت شبانه در این جنگل احداث شده که کار را برای علاقه مندان طبیعت ساده تر کرده است.

دریاچه چورت

دریاچه «چورت» در شمال شرقی مازندران قرار دارد. این دریاچه به علت زمین لرزه ای در حدود 70 سال پیش و نيز به دليل بسته شدن مسیر چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد، ایجاد شده است. درختان پاییزی کنار آب آرام این دریاچه و درختانی که پس از زلزله در آن مستغرق باقی مانده اند، مناظر محسورکننده ای ایجاد کرده اند. در سفر به این دریاچه، بازدید از چشمه های رسوبی زیبای «باداب» سورت را فراموش نکنید و قبل از سفر مطمئن شوید که دوربینتان را جا نگذاشته ايد.

الیمستان

آمل در زیبایی شهره است و هر بخش از آن دیدنی های خاطره انگیز را به رخ گردشگران می کشاند. در آمل جنگلی وجود دارد که شاید برای خیلی ها ناشناخته باشد. جنگل الیمستان به دلیل وجود گیاهی به نام الیما، به این نام مشهور شد. اسب های وحشی در این جنگل در کنار رودخانه هایی با آب زلال و خنک، بخشی از طبیعت فوق العاده الیمستان را تشکیل می دهد. این جنگل در ارتفاعات بالای آمل واقع شده و همچون سوباتان و فیلند و جواهر ده، مه غلیظی همواره آن را در بر گرفته است و فضایی رویایی در پاییز رقم می زند.

 اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، یکی از رویایی ترین نقاط ایران زمین است که می توان در آن پاییز هزار رنگ را به تماشا نشست و گوشه هایی از جلوه های ایران بکر را مشاهده كرد؛ جاده ای 70 کیلومتری، که بخشی از بهشت ایران زمین به شمار می رود و به نظر می رسد که هر چهار فصلش، فوق العاده دیدنی باشد.این جاده را جاده بهشتی هم می نامند، چرا که بهشت هزار رنگ ایران، بخشی از چهره خود را در این فضا به رخ می کشد. چشم اندازهای رویایی که در جاده اسالم به خلخال فرا روی عاشقان طبیعت گردی ایران است، یکی از منحصر به فردترین چشم انداز های طبیعی نقاط شمال کشور به نظر می رسد.

لوندویل

پاییز گیلان، هم چون بهار و تابستانش دیدنی و وصف ناشدنی است. جنگل های لوندویل گیلانی ها، بخشی از پاییز هزار رنگ هزاره نقش این سرزمین هستند که زیبایی خود را در معرض دید عاشقان طبیعت گردی ایران قرار می دهد. لوندویل، منطقه ای رویایی مملو از جنگل و چشمه و آبشار و کوه در آستارا است. آرامش و زیبایی این جنگل را در پاییز نباید از دست داد. یکی از زیبایی های این منطقه، آبشار لاتون است که در میان کوهی از رنگ های پاییزی، جاری شده و برای پیاده گردی های پاییزی، منطقه ای رویایی خواهد بود.

لوندویل

پاییز گیلان، هم چون بهار و تابستانش دیدنی و وصف ناشدنی است. جنگل های لوندویل گیلانی ها، بخشی از پاییز هزار رنگ هزاره نقش این سرزمین هستند که زیبایی خود را در معرض دید عاشقان طبیعت گردی ایران قرار می دهد. لوندویل، منطقه ای رویایی مملو از جنگل و چشمه و آبشار و کوه در آستارا است. آرامش و زیبایی این جنگل را در پاییز نباید از دست داد. یکی از زیبایی های این منطقه، آبشار لاتون است که در میان کوهی از رنگ های پاییزی، جاری شده و برای پیاده گردی های پاییزی، منطقه ای رویایی خواهد بود.

دورود

یکی از آبشار های زیبای استان لرستان را می توان آبشار بیشه دانست که در شهرستان دورود قرار دارد. در این آبشار، سقوط آب از ارتفاعی بیش از ۴۵ متر، بسیار زیبا بوده و رنگین کمان پاییز را شکل می دهد. اما دلیل اینکه این منطقه را به عنوان جنگل پاییزی به شما معرفی می کنیم، این است که اطراف این آبشار، جنگل های پوشیده از بلوط، زیبایی خاصی دارند که بر شکوه آن می افزاید. پاییز جنگل های بیشه زیبایی های خاص خود را دارد که در کنار آبشار بیشه یکی از بکرترین منظره های پاییزی ایران را شکل می دهد.