نگاه به  دو غذای خاص از زاویه دیگر

دست و پاهای خـوردنـی

زیاد شنیده ایم که پاچه نخورید ضرر دارد یا اینکه پای مرغ را نباید خورد چون دور ریختنی است. بر عکس آن را هم گفته اند، بخصوص مادربزرگ ها و پدربزرگ ها، در وقت مریضی. خیلی ها هم می گویند پاچه و گوساله و گوسفند و پای مرغ را نمی خورند چون چندششان می شود. اما باید واقع بین بود و واقعیت این است که دست و پای گوساله و گوسفند و پای مرغ، منابعی سرشار از سلامتی هستند و البته مضراتی نیز دارند. اگر کمی احساس می کنید، بد طعم هستند، احتمالا در حال اشتباه هستید.  این هفته به خواص و مضرات خوردن دست و پاهای مرغ، گوسفند و گوساله اشاره می کنیم. شاید بعد از خواندن این مطلب، مشتاق خوردن پای مرغ و پاچه گوساله و گوسفند شدید. یا شاید شمایی که زیاد مصرف می کنید، از برخی مضرات آنها آگاه شوید.

  درمان  راشیتیسم و ترمیم غضروف ها

یکی از خواص پای مرغ، درمان راشیتیسم (نرمی استخوان در کودکان) و پوکی استخوان است. همچنین از پای مرغ برای جلوگیری و ترمیم نکروز و پوسیدگی مفاصل و غضروف استفاده می شود. یکی دیگر از خواص پای مرغ، پیشگیری و درمان صدای مفاصل در حال فرسایش است.شما می توانید از پای مرغ به جای قرص های غضروف ساز استفاده کنید. کمک به رشد کودکان و نوجوانان، از دیگر وظایف پای مرغ است. این ماده خوردنی منبع گلوکزامین و سولفات کندورایتین و حاوی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است که برای سلامت مفید است. به کسانی که مشکلات خمیدگی (ناشی از کمبود کلسیم)، پوکی استخوان ، آرتروز، نرمی استخوان (راشیتیسم) در کودکان و بزرگسالان، روماتیسم، شکستگی استخوان و به طور کلی تغییرات ساختمانی در استخوان ها دارند، پیشنهاد می کنیم مصرف پای مرغ را فراموش نکنند.

  ترمیم شکستگی استخوان و کمبود کلسیم  و ویتامین D

پای مرغ حاوی ویتامین D، ویتامین A، کلسیم، فسفر، منیزیم و اسیدهای چرب، مواد غضروف ساز از جمله «سولفات کندروئتین» و... است. بنابراین اختلال عملکرد عضلانی ناشی از کمبود کلسیم و ویتامین D ، نکروز و پوسیدگی مفاصل و غضروف ها و.... را با مصرف آن درمان کنید.از دیگر خواص پای مرغ می توان به ترمیم کنندگی شکستگی استخوان، بهبود کمردرد یا دیسک کمر، کنترل فشارخون و.... اشاره کرد. کلسیمی که از استخوان ها وارد سوپ می شود، آماده جذب در بدن شماست و سلاح کاملی در مقابل پوکی استخوان یا هر نوع استخوان های ضعیف است.

 

  چگونه پای مرغ را بخوریم

برای خوردن پای مرغ، روش های مختلفی وجود دارد. خیلی ها استخوان و گوشت کل آن را می خورند و بدشان نمی آید، اما کسانی که از جویدن آن متنفرند، می توانند روشهای زیر را استفاده کنند :

 پای مرغ را با آب و پیاز خوب بپزید. بعد آبش را جدا کرده و در سوپ بریزید.

  پای مرغ را به همراه گوشت مرغ در سوپ بریزید و وقتی سوپ خوب پخته شد، آنها را دور بیندازید.

  ۵۰۰ گرم پای مرغ را با ۳ تا ۴ لیوان آب و یک عدد پیاز درشت در قابلمه ای گذاشته و ۴ تا ۶ ساعت صبر کنید تا با شعله ملایم خوب بپزد. استخوان های پای مرغ را از بقیه اجزا جدا کنید و باقی مانده را در مخلوط کن بریزید تا کاملا له شود.اکنون این عصاره را در فریزر گذاشته و وقتی سوپ یا خورش تهیه می کنید، کمی از آن را داخل غذا بریزید.

 خواص دیگر

 از خواص پای مرغ کمک به درمان دیسک کمر و بهبود آن است.

   مصرف پای مرغ بدون کندن پوست آن در درمان افسردگی و اضطراب بسیار مؤثر است.

   در طب سنتی از خواص پای مرغ برای درمان سرماخوردگی و رفع ضعف شدید استفاده می شود.

 چرا چینی ها اینقدر پای مرغ می خورند؟

 پای مرغ در کشور ما مصرف زیادی ندارد، اما این عضو از بدن مرغ در حال حاضر در کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون چین و هند طرفداران زیاد و مصرف بالایی دارد. در میان مردم اروپا نیز مصرف آن در حال بالا رفتن است. چینی ها از علاقه مندان و طرفداران پای مرغ هستند و حتی سرخ شده آن را به عنوان اسنکی خوشمزه در فهرست غذاهای رستوران هایشان قرار داده اند. مصرف قابل توجه این ماده غذایی در میان کودکان و بزرگسالان در این کشور ارتباط با زیبایی و سلامتی بدن دارد.کلاژن ماده ای است که به عنوان یک چسب در بدن عمل می کند و با این توانایی پوست را از چروکیدگی و استخوان ها را از محافظت می کند. مزایای مصرف مواد حاوی کلاژن تنها برای استخوان ها و قلب نیست بلکه برای پوست به خصوص زیبایی و جوانی آن بسیار اهمیت دارد و در واقع ماده ای برای افزایش استحکام پوست در برابر چروک شدن است. برای داشتن پوستی صاف و سالم باید بدن شما از لحاظ موادی همچون کلسیم و پروتئین   غنی باشد تا قابلیت انعطاف بیشتری داشته باشد و در نتیجه با گذر زمان و افزایش سن پیری به سراغ پوست شما نیاید.

 پاچه گوسفند

پاچه گوسفند در مقایسه با سایر قسمت های آن که مورد مصرف غذایی قرار می گیرد، چربی کمتری دارد و منبع پروتئینی مناسب برای بدن به شمار می رود.

 *پاچه گوسفند و گاو به دلیل اینکه حاوی کلسترول بوده مصرف آن بیشتر از دو بار در ماه توصیه نمی شود، اما نسبت به مغز، کلسترول بسیار کمتری دارد و در واقع مصرف آن برای درمان پوکی استخوان و افرادی که مدام دچار شکستگی استخوان می شوند، مناسب است.

 *افراد با گرفتگی صدا و سرفه خشک و مبتلایان به بواسیر در صورتی که هاضمه خوبی داشته باشند، از مصرف پاچه پخته شده بهره می برند، مصلح پاچه سرکه و عسل و پختن آن با کرفس و دارچین است.

 * مبتلایان به بواسیر در صورتی که هاضمه خوبی داشته باشند, از مصرف پاچه پخته شده بهره می برند، مصلح پاچه، سرکه و عسل و پختن آن با کرفس و دارچین است.

 * افرادی که قدرت حسی آنها افزایش یافته و صداها یا بوهای کم، آزارشان می دهد(حواسشان حساس تر از معمول شده است)، با مصرف پاچه مشکلشان بهبود می یابد.

 *بیماران قلبی و دیابتی حتی الامکان کله پاچه را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

مراقب باشیم

   میزان چربی و کلسترول پای مرغ بسیار بالاست؛ از این رو زیاده وری در مصرف آن برای بیمارن قلبی عروقی خطرناک است و به افرادی که مبتلا به چربی خون و کلسترول بالا هستند، توصیه می شود هنگام مصرف، آن را با آب لیموترش و یا آب غوره مصرف کنند.

  از آنجا که پوست پنجه مرغ ممکن است حاوی ترکیبات آلوده باشد یا احتمال دارد صاحب مرغداری برای پیشگیری از بروز انواع بیماری در مرغ ها به آنها آنتی بیوتیک تزریق کرده باشد یا به آنها هورمونی داده باشد که همه این ها وارد پوست و تمام امعا و احشای مرغ شود، به منظور استفاده از پای مرغ حتما آن را از مرغداری های ارگانیک و مطمئن تهیه کنید.