کوخ نشین ها از گاز برخوردار شدند

عدالت گاز

تکمیل پرونده گاز رسانی به روستاهای مرزی

شعله های آبی که رفاه و گرما به همراه می آورد و دغدغه تامین سوخت را در فصل زمستان پایان می دهد و با توسعه آن شاهد رونق اقتصاد، کاهش قیمت تمام شده تولید محصول و افزایش اشتغال، محرومیت زدایی در مناطق کمتر توسعه یافته و تحقق سیاست های عدالت اجتماعی خواهیم بود.با روی کار آمدن دولت یازدهم و بهره برداری از فازهای پارس جنوبی، این برنامه با اولویت بیشتری در دستور کار قرار گرفت. گازرسانی به نیروگاه ها، صنایع، شهرهای باقیمانده و روستاهای بالای 20 خانوار با بهره گیری از منابع مالی بخش خصوصی این امکان را فراهم کرد تا صادرات فرآورده های نفتی که پیش از این به عنوان سوخت در این بخش ها مصرف می شد، زمینه ارزآوری و تامین منابع مالی پروژه ها را فراهم کند.این فعالیت ها در دولت دوازدهم نیز تداوم یافت تا جایی که درصد بهره مندی از گاز در بخش های شهری و روستایی به ترتیب از 92 درصد و 55 درصد در سال 92 به 97 درصد و 81 درصد در سال 96 رسید. در این میان، استان های سردسیر از اولویت بیشتری برخوردار بودند و طرح های گازرسانی حتی در روستاهای مرزی نیز اجرا شد. گازرسانی به روستاهای مرزی به عنوان یکی از برنامه های دولت با هدف محرومیت زدایی، ایجاد رفاه، اشتغال و برقراری عدالت اجتماعی به طور جدی پیگیری و پرونده گازرسانی به این روستاها در استان کردستان بسته شده است. افزون بر گازرسانی به روستاها، سکونت گاه هایی نیز در مناطق مرزی وجود دارد که به آنها «کوخ» گفته می شود و در ایام هفته دولت امسال، 15 سکونت گاه در نقطه صفر مرزی شهرستان بانه از نعمت گاز برخوردار شدند. «کوخ»، سکونت گاه های مرزی هستند که روستا نیست، اما مورد تایید سازمان های ذیربط از جمله فرمانداری و وزارت جهاد کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان می گوید: با وجود بافت سنگی و کوهستانی این استان و وجود روستاها در ارتفاعات و دامنه کوه ها، تاکنون گازرسانی به همه شهرها و بخش قابل توجهی از روستاهای این استان انجام شده است.

به گفته احمد فعله گری، با وجود همه سختی ها، مشکلات و شرایط ویژه جغرافیایی (سخت گذر و کوهستانی بودن مسیرها) تاکنون 85 درصد جمعیت روستایی در قالب یکهزار و 160 روستای استان تحت پوشش شبکه گاز قرار گرفته اند. براساس برنامه های تعریف شده تا پایان سال، نفوذ گاز در بخش روستایی به 90 درصد خواهد رسید.

گازرسانی به 150 روستای جدید کلید خورد

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان ادامه می دهد: برای گازرسانی به 150 روستای استان برنامه ریزی کرده ایم و بخش عمده ای از برنامه اجرایی این روستاها آغاز شده و بخشی نیز در مرحله مناقصه قرار دارد. روستاهایی که باقی مانده اند، در مناطق سخت گذر قرار دارند و دسترسی به آنها دشوارتر است، همچنین هزینه های اجرای کار و گازرسانی به این روستاها با روستاهایی که در نقاط نزدیک تر قرار دارند، متفاوت است. فعله گری تاکید می کند: پراکندگی نقاط سکونت گاهی نیز دلیل را مضاعف می کند و هزینه ها را بالاتر می برد، اما خوشبختانه با حمایت های وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران و پیگیری هایی که نمایندگان و مسئولان استان داشته اند، امیدواریم بتوانیم تا پایان سال 98، همه جمعیت روستایی بالای 20 خانوار را در سطح استان تحت پوشش قرار دهیم.

بهره مندی 96 درصد جمعیت کردستان از گاز

هم اکنون از مجموع یک میلیون و 630 هزار نفر جمعیت استان، یک میلیون و 540 هزار نفر معادل 96 درصد جمعیت تحت پوشش شبکه گاز قرار دارند. مردم وابستگی خاصی به گاز پیدا کرده اند و این موضوع، مسئولیت شرکت گاز استان کردستان را سنگین تر می کند.

تنها سیستم گرمایش روستاهایی که در دورترین نقطه کشور قرار دارند، گاز است؛ بنابراین باید بتوانیم در فصول مختلف به ویژه زمستان خدمات را به صورت پایدار به آنها ارائه دهیم.در مجموع، یکهزار و 500 روستا مشمول گازرسانی هستند که تاکنون یکهزار و 160 روستا به شبکه پیوسته اند و برای 150 روستای دیگر نیز عملیات اجرایی آغاز شده است و بقیه کار را نیز در سال 98 اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان یادآور می شود: سال 96 به تمام تعهدهایی که داشتیم، عمل کردیم. 741 کیلومتر شبکه اجرا، بیش از 11 هزار و 690 انشعاب نصب و 33 هزار و 11 مشترک جدید جذب کردیم؛ در حالی که تعهدمان 22 هزار مشترک بود.

بهره مندی 30 هزار مشترک جدید گاز در سال 97

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان اعلام می کند: امسال جذب 22 هزار مشترک را ابلاغ کرده اند، اما پیش بینی می کنیم بیش از 30 هزار مشترک جدید جذب کنیم.وی با بیان اینکه ماه گذشته عملیات اجرایی و بهره برداری از 330 طرح در سطح استان انجام شد، می گوید: 116 طرح در هفته دولت به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی 214 طرح نیز آغاز شد.مجموع اعتبار 330 طرح حدود 194 میلیارد تومان است که بخشی از منابع داخلی شرکت تحقق می یابد و 89 میلیارد تومان نیز با حمایت وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران از محل تسهیلات بانکی و از طریق بانک های عامل تامین خواهد شد. شرکت گاز استان کردستان در حال پیگیری دریافت 89 میلیارد تومان تسهیلات بانکی است تا پروژه ها دچار مشکل نشوند و در حین اجرا با کمبود نقدینگی روبه رو نشویم.116 طرح افتتاح شده، 10 شهرستان را شامل می شود. در قالب این پروژه ها، 17 طرح گازرسانی روستایی، دو واحد صنعتی در بانه، پنج طرح روستایی، 6 واحد صنعتی و یک طرح سامانه انرژی خورشیدی در بیجار، 4 واحد صنعتی در دیواندره، یک واحد صنعتی و یک پروژه پست امداد در دهگلان، یک طرح گازرسانی، سه طرح مقاوم سازی و سامانه انرژی خورشیدی در سروآباد، دو روستا و چهار واحد صنعتی در سقز، 6 روستا و 9 واحد صنعتی در سنندج و 40 طرح مقاوم سازی و ایمن سازی افتتاح شد.گازرسانی به 11 واحد صنعتی در کامیاران، یک واحد صنعتی و یک پروژه استفاده از انرژی های تجدید پذیر در مریوان و گازرسانی به یک شهرک صنعتی در قروه، از دیگر پروژه هایی بود که به بهره برداری رسید.

گازرسانی به 150 واحد صنعتی

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای گازرسانی به 150 واحد صنعتی جدید می گوید: براساس مصوبه شورای اقتصاد در بحث گازرسانی به واحدهای صنعتی، پیوستن 150 واحد صنعتی را به شبکه سراسری گاز هدف گذاری کرده ایم. با برنامه ریزی هایی که انجام شده و فعالیت های اجرایی تلاش می کنیم این تعداد واحد صنعتی در کوتاه ترین زمان به شبکه سراسری متصل و انشعاب گاز را در درب واحدهای صنعتی نصب کنیم.