تدارکات گــــــــاز برای زمستان

مشعل      همه ساله پیش از فرا رسیدن فصل سرما، پرونده تامین سوخت برای   تولید و توزیع گاز در کشور با برنامه تعمیرات اساسی (اورهال) پالایشگاه و واحدهای گازی و تاسیسات در وزارت نفت باز می شود. پرونده قطوری که سال هاست موضوع رفع مشکلات و تثبیت تولید، به دغدغه مدیران نفتی و گازی کشور تبدیل شده است. اقدامی فراگیر و زمانبر که از نیمه اول سال آغاز می شود تا تمامی واحدهای گازی و نفتی با شروع فصل سرما و با تمام ظرفیت در مدار تولید قرار گیرند تا مردم نگران تامین سوخت زمستانی نباشند.

برای بررسی شرایط سوخت رسانی در زمستان و میزان آمادگی واحدهای تولیدی، این بار به سراغ مدیران شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، به عنوان یکی از پنج شرکت اصلی تولیدی در ساختار شرکت ملی نفت ایران رفتیم که مسئولیت بهره برداری از 45 میدان گازی، 24 میدان نفتی و 2 میدان نفتی-گازی مند و ویزنهار (در مجموع 71 میدان) در 11 استان کشور را به عهده دارد و هم اکنون 9 میدان نفتی و 14 میدان گازی از این میادین در 9 استان کشور در مدار تولید قرار دارند.

آمادگی زاگرس جنوبی برای تامین حداکثری  سوخت زمستان

 مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اشاره به آمادگی این شرکت برای تامین سوخت زمستانی گفت: با انجام به موقع تعمیرات اساسی، اقدام های اصلاحی و پیشگیرانه و برنامه های افزایش تولید، شرکت بهره‎برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی برای تأمین حداکثری سوخت زمستانی در آمادگی کامل قرار دارد. حمید ایزدی افزود: شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، حدود ۳۰ درصد از گاز کشور را تامین می کند که در حال حاضر، به منظور تامین حداکثری سوخت زمستانی در آمادگی کامل به سر می برد. وی ادامه داد: در شش ماه ابتدای امسال ۲ هزار و ۵۰ مورد انواع عملیات اسیدکاری، سیمانکاری، مشبک کاری، نمودار نگاری، آزمایش ممیزی فشار، تزریق دوره ای مواد ضد خوردگی، تعمیر یا تعویض شیر تزریق درون چاهی و شیرآلات تاج چاه، عمق سنجی، آزمایش شاخص بهره دهی و... با هدف آمادگی تولید در قالب برنامه های نگهداشت و افزایش تولید سالانه انجام شده است. مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، همچنین با اشاره به پایان تعمیرات اساسی تابستانه مناطق عملیاتی این شرکت گفت: فاز اجرایی تعمیرات اساسی این شرکت، پس از برنامه ریزی و دریافت مجوزهای لازم حدود شش ماه (از فروردین ماه سال جاری ) به طول انجامید. وی اعلام کرد: طی مدت زمان ۲۰۲ روز با استفاده از توان یکصد هزار نفر ساعت نیروی انسانی، ۱۶ کیلومتر از خط لوله زیر زمینی در سایزهای ۸ الی ۴۸ اینچ با به کارگیری چهار پیمانکار سرمایه ای و سه پیمانکار مقیم منطقه و کارکنان تلاشگر شرکت بهره‎برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، تعمیر و ایمن سازی شد. ایزدی اضافه کرد: با هدف افزایش قابلیت اطمینان تجهیزات و انجام تعمیرات پیشگیرانه دوره ای، ادوات و تجهیزات ۲۲ مرکز جمع آوری و مرکز تفکیک و ایستگاه تقویت فشار به همراه تأسیسات پالایشگاه فراشبند و مرکز CPF سروستان با صرف حدود ۹۰ هزار نفر ساعت نیروی انسانی تحت بازرسی فنی و تعمیرات اساسی قرار گرفت. وی گفت: خوشبختانه تعمیرات اساسی سال ۱۳۹۷ این شرکت به طور کامل و به شکل کاملا ایمن و بدون حادثه تکمیل شد و واحدها در مدار تولید قرار گرفتند. مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی اظهار کرد: با توجه به اهداف کیفی تعریف شده در زمینه خط مشی سازمان، به منظور تحقق تولید تکلیفی طبق مصوبه نظارت بر تولید شرکت ملی نفت، چهار دستگاه توربین ایستگاه تقویت فشار نار تعمیر و مجدد راه‎اندازی شدند. وی، با تقدیر از تمامی افرادی که در تعمیرات اساسی و آمادگی تامین سوخت زمستانی همکاری داشتند، گفت: این اطمینان را می دهم که شرکت بهره‎برداری نفت و گار زاگرس جنوبی با شروع فصل سرما، برای تامین حداکثری سوخت زمستانی در آمادگی کامل قرار دارد. بر اساس این گزارش ، شرکت بهره‎برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، یکی از شرکت های بهره‎بردار تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که پنج منطقه فعال عملیاتی نار و کنگان، پارسیان، آغار و دالان، سرخون و گشوی جنوبی، سروستان و سعادت آباد را در استان های فارس، بوشهر و هرمزگان راهبری می کند.

46هزار نفر ساعت کار در تعمیرات اساسی

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق نیز با اشاره به پایان عملیات تعمیرات اساسی این شرکت گفت: تعمیرات اساسی چاه ها و تاسیسات گازی شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق، با هدف افزایش اطمینان برای تولید پایدار فصل سرد سال به پایان رسید.

سید ابوالحسن محمدی با اعلام این خبر افزود: فعالیت های صورت گرفته شامل تعمیر تاسیسات 29 حلقه چاه گاز ترش ، 21 حلقه چاه گاز شیرین، پنج مرکز جمع آوری گاز ترش و شیرین و تاسیسات مرکز اندازه گیری خانگیران می شود.

وی درباره تعداد نفر ساعت صرف شده برای انجام تعمیرات اظهار کرد: طی مدت تعمیرات، حدود 46 هزار و 600 نفر ساعت روی 6 هزار و 700 مورد، درخواست کار مشتمل بر تعمیرات پیشگیرانه، موردی و اصلاحی صورت گرفته است. به گفته مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق ، برنامه تعمیرات اساسی از 14 فروردین ماه به دنبال کاهش گاز مصرفی آغاز شد و با توجه به تعدد مراکز ، تاسیسات و چاه ها طی فرایند کاری و جدول زمانی تا آغاز فصل پاییز و افزایش نیاز پالایشگاه به گاز ادامه می یابد. وی همچنین به افزایش کارهای تعمیراتی اشاره و تصریح کرد : حجم فعالیت های صورت گرفته در تعمیرات اساسی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش 40 درصدی تعداد درخواست کارها و پنج درصدی نفر ساعت بوده است. محمدی ادامه داد: تعویض نقاط معیوب چند راهه های یک و دو 24 اینچ ، تعویض تفکیک گر سایکلونی خط اصلی مرکز اندازه گیری خانگیران از مهمترین فعالیت های انجام شده از سوی همکاران شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق است که مورد تقدیر مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار گرفت. فعاليت شركت بهره برداري نفت و گاز شرق، در محدوده استان هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي با مركزيت ستاد در شهر مقدس مشهد انجام مي شود كه شامل توليد گاز از ميدان هاي خانگيران و گنبدلي است و گاز مورد نياز شمال و شرق كشور را تامين می کند. گاز توليدي و مايعات گازي استحصالي نيز به پالايشگاه گاز خانگيران (شهيد هاشمي نژاد) ارسال مي شود.

پايان عمليات تعميرات اساسی واحد گازی تنگ بيجار  مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب نیز با اشاره به کاهش زمان تعمیرات اساسی در این شرکت گفت: با تلاش و همت مهندسان شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب ، عمليات تعمیرات اساسی(اورهال) منطقه عملياتي تنگ بيجار، بدون هيچ گونه برون سپاري در مدت زمان بسيار اندك ١٦ روز كاري با موفقيت كامل پايان يافت.

سعید ناصری پور درباره تعمیرات صورت گرفته اظهار کرد: تعميرات اساسي منطقه گازي تنگ بيجار داراي حساسيت ويژه اي است و همكاران عملياتي براي اين منظور همواره با چالش هايي نظير خطرات ناشي از فعاليت در مناطق گازي و وجود ريسك بالاي عملياتي در آن، کمبود متریال و قطعات، مسائل ناشی از تحریم ها، گرمای شدید هوا در کنار وجود ریز گردها و سخت گذر بودن مسير هاي خطوط لوله مواجه هستند. وي با بيان اينكه فعالیت های تعمیراتي در چند گروه اصلی تعمیرات خطوط لوله و مکانیک، بهره برداري، خدمات فني و HSE پس از برنامه ریزی و انجام هماهنگی بین واحدهاي عملياتي و برنامه ريزي تعميرات اساسي مديريت عمليات انجام شد، افزود: تمام مراحل انجام اين عملیات در راستاي عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتي با استفاده از ظرفیت های موجود در منطقه و با همت مضاعف و کار شبانه روزی نیروهای متخصص و کارکنان پرتلاش منطقه و واحد هاي مهندسي ساختمان، بازرسي فني، ايمني، ترابري و واحد هاي عملياتي و ستادي با استفاده از توان داخلي و بدون برون سپاري انجام شد. مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب درباره تعميرات اساسی پمپ های انتقال ميعانات نفت و گاز این شركت اظهار کرد: با همت و تلاش مهندسان داخلي شركت، پمپ هاي مورد استفاده شركت در مناطق عملياتي شامل پمپ سولزر نمك زدايي چشمه خوش، پمپ انتقال ميعانات گازي تنگ بيجار و پمپ تزريق آب و نمك و نمك زدايي چشمه خوش مورد تعميرات اساسي قرار گرفتند. وي افزود: با توجه به اهميت در مدار بودن اين پمپ ها به لحاظ انتقال ميعانات نفت و گاز و تداوم توليد در اين مناطق و به دليل وجود چاه ها و ميادين مشترك، با همت متخصصان ستادی و عملياتي، بر اساس برنامه ريزي هاي پيش بيني شده عمليات تعمير اين پمپ ها در اولويت قرار گرفت و مهندسان داخلي شركت با عزمي راسخ و جهادي توانستند در كمترين زمان ممكن آنها را تعمير کنند و دوباره در مدار قرار دهند. ناصری پور در ادامه با تشريح مراحل مختلف اين پروژه ها تصريح كرد: براي انجام اين پروژه، مهندسان و متخصصان شركت در مرحله اول اقدام به نياز سنجي اين نوع پمپ ها با توجه به تكنولوژي روز اين نوع ابزارها و همچنين ارتقای كاربري آن با صرف كمترين هزينه و كاربري بالا كردند كه در نهايت، تصميم بر تعميرات اساسي و بازسازي كامل اين پمپ ها گرفته شد.

وی افزود: در مرحله دوم انجام اين پروژه، مهندسان شركت اقدام به طراحي و مهندسي معكوس براي انجام اين پروژه ها كرده و در نهايت طرح هاي انتخاب شده باهمكاري ساير واحد هاي عملياتي و بخصوص واحد تعميرات، مراحل نهايي اجراي اين پروژه آغاز شد.

مدير عامل شركت بهره برداري نفت و گاز غرب ادامه داد: در مرحله نهایی، شركت اقدام به تامين و خريد مواد اوليه براي آن كرد و به دليل قديمي بودن بسياري از قطعات يدكي، از سوی شركت يا شركت هاي ديگر توليد و تمامی تجهيزات روي آنها نصب شد و آزمايش های نهايي آن هم با موفقيت به اتمام رسيد و در حال حاضر هم در مناطق مختلف عملياتي مورد استفاده قرار می گیرد. وی در ادامه با بيان اينكه در حال حاضر شركت توانايي تعمير و بازسازي انواع پمپ ها با كمترين هزينه و زمان را دارد، تصریح کرد: با انجام این پروژه شركت توانست علاوه بر صرفه جويي بسيار بالاي مالي، در كمترين زمان ممكن، این پروژه را به اتمام برساند.

مدير عامل شركت بهره برداري نفت و گاز غرب در پايان با تاكيد بر حمايت كامل شركت از ايده هاي خلاقانه همكاران در همه زمينه ها گفت: به دليل حساسيت بالاي مناطق عملياتي و همچنين شرايط حساس كشور به دليل تحريم هاي ظالمانه غرب، از همه طرح ها و ايده هاي خلاقانه حمايت كامل به عمل مي آيد و همچنين شركت آمادگي همكاري با ساير موسسات، شركت ها و افراد خلاق دانشگاهي را نيز دارد.