رئیس امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران: طرح شناسنامه ورزشی کارکنان نفت بی‎نظیر است

مشعل   یکی از مهمترین برنامه های این روزهای ورزش نفت که مدیران ورزشی در 4 شرکت اصلی به آن می پردازند و در سلامت و بهره وری کارکنان بسیار تاثیر گذار بوده، بحث سلامت و شناسنامه ورزشی کارکنان است.  رضا قورچیان، رئیس امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران در خصوص دو طرح توسعه برنامه‎های ورزش همگانی و طرح شناسنامه ورزشی کارکنان به نکات قابل توجهی اشاره می کند؛ البته او درباره ورزش قهرمانی زیر مجموعه اش نیز صحبت هایی دارد که با هم می خوانیم.

رئیس امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه فعالیت های امور ورزش، در دو سطح همگانی و قهرمانی ادامه دارد، گفت: در سطح قهرمانی سه باشگاه نفت تهران، مناطق نفت‎خیز جنوب و پارس جنوبی جم فعالیت می‎کنند که به علت مصوبات مجلس، ادامه فعالیت در سطح ورزش حرفه ای در رشته فوتبال ليگ برتر، مقدور نبود. به همین دلیل، فعالیت حدود 16 تیم متوقف شد؛ اما حمایت از 130 تیم ورزشی در سطح این سه باشگاه همچنان ادامه دارد.

 البته در بین 130 تیم ورزشی، حدود30 تیم در ورزش بانوان فعال هستند که در مسابقات مختلف شرکت می‎کنند و عناوین مختلفی را نیز کسب کرده‎اند.

قورچیان با اشاره به اینکه بیش از 75 درصد از اعضای تیم‎ها باید از کارکنان و فرزندان آنها انتخاب شوند، افزود: بسیاری از تیم‎های ورزشی نفت در سطح لیگ ایران، قهرمان و تعدادي از اين تيم ها به مسابقات بین المللی اعزام شدند و در آنجا نیز افتخاراتی کسب کردند؛ قهرماني تيم هاي ووشو و فوتبال ساحلي پارس جنوبي در مسابقات بين المللي آسيا و جام باشگاه هاي جهان، قهرماني تيم وزنه برداري مناطق نفت خيز جنوب در جام باشگاه هاي آسيا، نايب قهرماني تيم دووميداني نفت تهران در جام بين المللي كازانف قزاقستان و... كه مقام هاي متعددي را كسب کردند، گوشه ای از این افتخارات است. در بین اسامی این تیم ها، نام فرزندان و کارکنان نفتی نیز به چشم می آید که باعث افتخار نام نفت شده اند.

قورچیان در ادامه با بیان اینکه در سال جاری با ابلاغیه وزیر نفت مبتنی بر اینکه «تیم‎های ورزشی باید با 40 درصد هزینه سال قبل در مسابقات حضور یابند»، صرفه جویی و مدیریت هزینه ها را در دستور کار قرار دادیم، تصریح کرد: با این وجود، تمام تیم‎ها با قدرت کامل در مسابقات حاضر شدند و تن به حذف فعالیت تیم‎ها در عرصه ورزش قهرماني ندادیم و در مسابقات مختلف با قدرت ظاهر شدیم.

استفاده بهینه از زیر ساخت ها

قورچیان با اشاره به اینکه در زمینه ورزش همگانی از سال 1394 تصمیم گرفتیم از ظرفیت‎ها و زیرساخت‎های شرکت ملی نفت ایران استفاده بهینه کنیم، افزود: برنامه ریزی‎های دقیقی انجام شد تا جمعیت بیشتری از کارکنان را درگیر ورزش همگانی کنیم؛ در سال 94 بیش از 3100 نفر از ستاد تهران برای حضور در تمرين ها و برنامه هاي آموزشي ثبت نام کردند که این تعداد در سال 95 به 3600 نفر و در سال 96 به بیش از 5500 نفر رسیده است. در این مسیر با حمایت های انجام شده، کارکنان مدت موقت نیز می‎توانند از كلاس هاي تمريني/آموزشي و امکانات باشگاه‎های ورزشی استفاده کنند.

ساماندهی کلاس‎های ورزشی در دستور کار

 تعداد رشته‎های ورزش همگانی به 20 رشته رسیده که بر این اساس، برای سال 97 طرح ساماندهی کلاس‎های ورزشی در رشته‎های مختلف را در برنامه داریم. ابلاغیه وزیر محترم نفت فرصتی شد تا بيشتر هزینه‎ها رابه آموزش و تمرين ها و در واقع به توسعه ورزش همگاني اختصاص دهیم.

رئیس امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در زمینه بهبود زیرساخت‎ها نیز تلاش شد تا تجهیزات ورزشی جدید برای باشگاه‎ها تهیه شود، افزود: بر این اساس، مرکز ورزش ساختمان 24 (هما) تجهیز و راه اندازی شد و مرکز ورزش ساختمان شهید تندگویان و مرکزی هشتم نیز تجهیز شدند که این اقدام باحمایت‎های مدیرعامل،معاون عملیات غیرصنعتی،مديريت امورمالی و شوراي ورزش ادامه خواهد داشت.

طرح شناسنامه ورزشی کارکنان اجرایی می‎شود

قورچیان با اشاره به اینکه با همکاری فناوری اطلاعات شرکت ملی نفت ایران، طرح شناسنامه ورزشی کارکنان با هزار نفر ساعت کار کارشناسی به تأیید شورای ورزش شركت نفت و شوراي مركزي ورزش وزارت نفت رسید و راه اندازی شد، گفت: در این مسیر تاکنون حدود هزار نفر از کارکنان پایش شده اند و اطلاعات دقیق آنها ثبت شده است. در طرح شناسنامه ورزشی با دعوت از همكاران و پس از تشکیل پرونده و بررسي هاي لازم، حرکات اصلاحی و برنامه تغذیه در اختیار آنها قرار می‎گیرد و پس از 6 ماه دوباره پایش می‎شوند.وی با بیان اینکه طرح شناسنامه ورزشی از نيمه دوم مهرماه برای بانوان نیز اجرایی شد، اظهار کرد: این طرح در ایران بی‎نظیر است و به ارتقای سطح سلامت کارکنان کمک می کند. قرار است در ادامه، کارکنان قرارداد مدت موقت نیز مشمول این طرح شوند.

 

پائولو سرجیو: با يک پيروزي بزرگ ادامه راه هموار شد

پائولو سرجيو بعد از پيروزي مقابل تراکتورسازي گفت: يک بازي فيزيکي را پشت سر گذاشتيم و اين برد يک پيروزي بزرگ براي ما بود. بايد به بازيکنانم تبريک بگويم. آنها خيلي با هوش و با منطق بازي کردند و در واقع، کيفيت فني تيم حريف باعث شد تا پيروزي ما ارزش دوچنداني داشته باشد. تراکتورسازي، تيم بسيار خوبي است که بازيکنان بزرگ و باکيفيت زيادي دارد. تيم ما از بازيکنان جوان بسيار خوبي بهرهمند است که بهخوبي کار کردند. بعد از گلي که خورديم، سعي کرديم خيلي زود به بازي برگرديم و نتيجه را بهنفع خودمان رقم بزنيم.

او در ادامه با اشاره به نخستين پيروزي تيمش در ليگ گفت: از اينکه اولين پيروزيمان را در ليگ برتر کسب کرديم، بسيار خوشحالم. الان زمان آن است که فروتن باشيم. هنوز کارهاي زيادي پيشِروي ماست که بايد آنها را انجام دهيم. بازيکنان جوان ما 5 ماه است که کنار تيم هستند و کار ميکنند. آنها در مقايسه با 5 ماه قبل پيشرفت زيادي کردهاند. کل تيم در اين پيروزي سهيم بودند که اين پيروزي را به همه تبريک ميگويم.

از ابتداي فصل ما از بازيکنان جوان استفاده ميکنيم. حسين ساکي و برخي ديگر از بازيکنان جوان را از قبل به ميدان فرستاديم. چيزي که بايد در نظر بگيريم، اين است که بازيکنان جوان ما نسبت به 5 ماه پيش، براي بازي بسيار آمادهتر بودند، حتي بازيکناني که به ميدان نرفتند نيز آماده هستند که در صورت نياز، بازي کنند. اين موضوع به زمان مناسب برميگردد تا بازيکنان جوان ديگري نيز به ترکيب راه پيدا کنند.

 سرمربي تيم فوتبال نفت آبادان درباره اينکه بهنظر ميرسد اين تيم به يک ساختار ثابتي دست پيدا کرده، گفت:من خيلي بهتر و جامعتر روي بازيکنان شناخت دارم. زماني که ما در حين حمله هستيم و توپ را از دست ميدهيم، به يک عکسالعمل سريع نياز داريم تا به بازي برگرديم. از لحاظ مسئوليتپذيري، بازيکنانمان نسبت به قبل خيلي پيشرفت کردهاند؛ اما هنوز جزيياتي وجود دارد که بايد روي آنها کار کنيم. کار بسيار سختي است، بايد روز به روز با بازيکنان کار کرده و براي پيشرفت تلاش کنيم.

 

با دو برد و يک تساوي روز خوب نفتيها در ليگ برتر فوتبال ايران

هفته نهم ليگ برتر فوتبال باشگاههاي ايران براي نمايندگان نفت خوش يمن بود؛ چرا که همه با دست پر بازي را ترک کردند و موفق بودند. نفتيها که چند هفتهاي بود خوب نتيجه نميگرفتند، در اين هفته با دو پيروزي و يک تساوي به کار خود پايان دادند.در اين بين، پيروزي نفت آبادان بيش از همه به چشم آمد؛ چرا که سلطان تساويهاي ليگ بالاخره موفق شد بعد از 9 هفته، نخستين پيروزي خود را در خانه، آن هم در حالي که تماشاگرانش را به همراه نداشت، جشن بگيرد.شاگردان پائولو سرجيو که هميشه برد را با تساوي عوض ميکردند، اين بار در خانه با شکست تراکتورسازي، يکي از مدعيان ليگ که هر 3 کاپيتان تيم ملي را به همراه دارد، طلسم شکني کردند. نفتيها هر نيمه يک گل زدند تا با نتيجه 2 بر يک، حريف قدرتمند خود را شکست دهند.نفت آبادان با اين پيروزي 9 امتيازي شد و با 3 پله صعود، در رتبه دهم جدول قرار گرفت.پارس جنوبي جم ديگر تيم نفتي بود که موفق شد در اين هفته و در حالي که مهمان بود، حريف خود، استقلال خوزستان را در اهواز شکست دهد. شاگردان مهدي تار تار در هر نيمه يک گل به ثمر رساندند تا 2 بر صفر، برنده اين بازي باشند. پارس جنوبي جم با اين پيروزي 12 امتيازي شد و در رتبه هشتم جدول قرار گرفت. تيم فوتبال نفت مسجد سليمان هم با هدايت عليرضا مرزبان، سرمربي جديد خود در تبريز و مقابل تيم ماشينسازي با ارائه يک بازي خوب اين شانس را داشت که برنده از زمين خارج شود؛ اما با گلي که در ثانيههاي پاياني خورد، برد را با تساوي عوض کرد. نفت مسجد سليمان با نتيجه يک بر يک موفق شد حريف خود را متوقف کند و با اين تساوي خارج از خانه 4 امتيازي شدند و در رتبه پانزدهم باقي ماندند.

 

تارتار: پارس جنوبي نماد موفقيت ورزش در جنوب

مهدي تارتار در گفتوگو با «مشعل»، در مورد پيروزي مقابل استقلال خوزستان گفت: ما يک پيروزي خوب مقابل اين تيم به دست آورديم؛ اما براي دقايقي، بازي از حالت طبيعي خارج شد؛ البته مشکلي بين کادر فني دو تيم و بازيکنان وجود نداشت، فقط بحث اعتراض بازيکنان حريف به داوري بود.

او اشارهاي هم به اخراج دو بازيکن حريف و تاثير آن بر پيروزي پارس جنوبي داشت و گفت: اخراج بازيکن استقلال خوزستان به دليل درگيريها و اعتراضها به داور بود. تيم ما در اين مسابقه خوب، منطقي و صبورانه بازي کرد و وقتي حريف 11 نفره بود، توانستيم گل بزنيم و پس از آن، مسابقه را اداره کرديم و در نيمه دوم هم گل دوم را زديم. بنابراين اگر هم اين اخراجها تاثير داشته، براي نيمه دوم است. سرمربي پارس جنوبي گفت: از هواداران خونگرم پارس جنوبي تشکر ميکنم که هميشه حامي و ياور تيم بودهاند و راه زيادي را طي کردند تا به اهواز بيايند و از ما حمايت کنند. اين برد را به هواداران تقديم ميکنم.  تارتار در ادامه با تشکر از مدير باشگاه و پتانسيل پارس جنوبي در جذب جوانان بومي گفت: مديرعامل باشگاه بسيار تلاش کرده تا پارس جنوبي به يک هنجار بسيار خوب ورزشي و اجتماعي در جنوب کشور تبديل شود. به طوري که بسياري از جوانان منطقه آرزو دارند بازيکن پارس جنوبي شوند و اين تيم با جلب حمايت هواداران باعث شده که جوانان به ورزش اشتياق بيشتري نشان دهند. استاندار و فرماندار بايد از تيم حمايت بيشتري کنند. شرکتهاي خصوصي زيادي در منطقه هستند که ميتوانند اسپانسر تيم پارس جنوبي باشند.