انتصاب درشرکت ملی نفت ایران

وزیرنفت در حکمی نسرین محمدی را به عنوان رئیس امورمجامع و دبیر هیئت‎مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد. متن حکم بیژن زنگنه به نسرین محمدی به این شرح است: با عنایت به تخصص و تجارب سرکار، به موجب این حکم به عنوان «رئیس امور مجامع و دبیر هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران» منصوب می شوید. امید است با اتکال به الطاف خداوند متعال در انجام امور محوله موفق و موید باشید.

 

 آموزش «مدیریت تغییر» ویژه مشاوران امور زنان

دوره آموزشی با عنوان «مدیریت تغییر» ویژه مشاوران امور زنان در ساختمان مرکزی پنجم شرکت ملی نفت ایران برگزار شد.  دراین دوره آموزشی دو روزه(یکم و دوم آبان) مطالبی درباره آشنایی با مفاهیم و فرهنگ تغییر، عوامل ومبانی تغییر، مدیریت فرایند تغییر و مقاومت در برابر تغییر، همچنین راه های مقابله با آن ارائه شد. تکنیک های کنترل استرس واضطراب،  تقویت حافظه و مطالعه اثر بخش،  مهارت های برنامه ریزی وتصمیم گیری، همچنین مهارت های ارتباط اثربخش از دیگر مطالب ارائه شده در این دوره آموزشی بود.  محمدعلی نعمتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مدرس این دوره آموزشی دراین باره گفت: امروزه با مسائل نو ظهوری رو به می شویم که روش های گذشته برای حل آن ها مناسب نیست.  وی افزود: با مدیریت تغییر می توان بامسائل نوظهور رو به رو شد وبا خلاقیت،  نوآوری و کارآفرینی به سمت شیوه های نوظهور حرکت کرد.  نعمتی گفت:مدیریت، تغییر خط مشی است وچکونگی آماده سازی، حمایت ازافراد به منظورسازگاری موفق با تغییرات و موفقیت سازمانی را فراهم می کند. وی تصریح کرد: دراین زمینه افراد نیز به منظور تطبیق موفقیت آمیز با تغییرات، برنامه هایی ارائه می کنند تا زمینه نتایج و موفقیت سازمانی فراهم شود.

 

آغاز همزمان تعمیرات اساسی 4 کارخانه تقویت فشارگاز

معاون مدیریت تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین‎آلات فرآیندی مناطق نفت خیز جنوب از آغاز همزمان تعمیرات اساسی چهارکارخانه زیر مجموعه این شرکت خبر داد و گفت: پیش‎بینی می شود این تعمیرات در بازه زمانی 15روزه پایان یابد. خسرو محسنی افزود: کارخانه تقویت فشار گاز آسماری اهواز 5، تقویت فشار گاز مایع مارون 5، ایستگاه تقویت فشار گاز کوپال بنگستان و واحد مشترک گاز مایع 700 کارخانه هایی هستند که تعمیرات اساسی آنها به طور همزمان آغاز شده است. وی با بیان این که تعمیرات اساسی این کارخانه ها به صورت معمول 45 روز به طول می انجامد، تصریح کرد: پیش‎بینی می شود که افزون بر کاهش مدت زمان 30 روزه تعمیرات اساسی، از هدر رفتن روزانه 56 میلیون فوت مکعب گاز نیز، جلوگیری شود. وی یادآورشد: تعمیرات اساسی این کارخانه‎ها با فعالیت طاقت ‏فرسای 200 نفر از گروه‎ها و واحدهای عملیاتی در مدیریت تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین آلات فرآیندی در دست اجراست. تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین آلات فرآیندی، یکی از مدیریت های تابع شرکت ملی مناطق نفت‎خیزجنوب است که در زمینه ساخت، پشتیبانی، تعمیرات و نگهداری، ماشین آلات فرآیندی، توربین‎ها، کمپرسورهای گازی، پمپ‎های انتقال نفت، الکتروموتورها و تجهیزات فرآورشی فعالیت می‎کند.

 

پایش خطوط لوله نفت و گاز گچساران با پهپاد

شرکت بهره‎برداری نفت و گاز گچساران برای پایش خطوط لوله‎ جریانی نفت و گاز از پهپادی چندمنظوره استفاده خواهد کرد.

هوشنگ صیدالی، مدیرعامل شرکت بهره‎برداری نفت و گاز گچساران در آیین اجرای میدانی پرواز این پهپاد گفت: این پهپاد با استفاده از فناوری خلبان خودکار می‎تواند به دقت مسیری را که از قبل تعیین شده بپیماید و در نقاط از پیش تعیین شده توقف کند. وی با اشاره به گستردگی خطوط لوله در صنعت نفت گچساران ادامه داد: این پهپاد با بهره گیری ازحسگرهای مناسب که روی آن نصب شده است، می‎تواند در پایش خطوط لوله‎ به کار گرفته شود. به گفته صیدالی، با استفاده از داده های پیشرفته ای که امروزه به دست متخصصان توانمند در درون کشور تولید می شود، این پهپاد می تواند نشتی لوله های مدفون زیرخاک را به خوبی تشخیص دهد و افزون بر بررسی و پایش خطوط نفتی، در دیگر خدمات مورد نیاز نفت نیز استفاده شود. مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: پرواز بالگرد برای شناسایی مناطقی که آسیب دیده اند، هزینه های بالایی دارد، اما با استفاده از پهپاد می توان به ‎صورت آنلاین از منطقه مورد نظر تصویربرداری، فیلمبرداری و آن منطقه را در کمترین زمان بررسی کرد.

 

تعمیرات اساسی در 16 روز

عملیات تعمیرات اساسی (اورهال) منطقه عملیاتی تنگ بیجار در 16 روز با موفقیت پایان یافت. حسین کاظمی، مدیرعملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب گفت: تعمیرات اساسی منطقه گازی تنگ بیجار همواره دارای حساسیت ویژه‎ای است و همکاران عملیاتی به این منظور همواره با چالش‎هایی نظیر خطرهای ناشی از فعالیت در مناطق گازی و وجود ریسک بالای عملیاتی، وجود ریزگردها و سخت گذر بودن مسیرهای خطوط لوله روبه رو هستند. وی با بیان این که فعالیت‎های تعمیراتی درچند گروه اصلی تعمیرات خطوط لوله و مکانیک، بهره برداری، همچنین خدمات فنی و اچ اس ای با هماهنگی میان واحدهای عملیاتی و برنامه‎ریزی تعمیرات اساسی مدیریت عملیات انجام شده است، ادامه داد: همه مراحل انجام این عملیات در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با اتکا به توان داخل و استفاده از ظرفیت‎های موجود در این منطقه عملیاتی صورت گرفته است.

کاظمی تصریح کرد: دراین عملیات، نیروهای متخصص وکارکنان منطقه و واحدهای مهندسی ساختمان، بازرسی فنی، ایمنی، ترابری و واحدهای عملیاتی و ستادی نیز حضوری فعال داشتند. شرکت بهره‎برداری نفت و گاز غرب، یکی از سه شرکت عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که در غرب کشور فعالیت می‎کند.

 

بازسازی و راه اندازی یک دستگاه توربین

مدیرعامل شرکت بهره‎برداری نفت و گاز آغاجاری گفت: یک دستگاه توربین سولار بازسازی و راه اندازی شد.

ابراهیم پیرامون افزود: این توربین با استفاده از دانش و تجربه کارکنان اداره نگهداری و تعمیرات و بخش‎های مدیریت عملیات این شرکت در مدت 100 روز کاری تعمیر و راه‎اندازی شده است.

وی با بیان این که توربین مزبوربه دلیل آسیب و اشکالات فنی متعدد از مدارعملیاتی خارج شده بود، افزود: سود وصرفه اقتصادی حاصل از انجام این عملیات افزون بر 200 میلیارد ریال برآورد شده است. به گفته پیرامون، اعتماد به کارشناسان وکارکنان جوان و خلاق و حمایت از کالای ساخت داخل، یکی از راه های برون رفت از مشکلات است.

 

استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: طرح نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی منطقه عملیاتی سیری با استفاده حداکثری از ظرفیت‎های داخلی اجرا می‎شود. عبدالحمید اسفندیارپور، معاون مدیرعامل و مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت فلات قاره ایران در آیین امضای قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‎های سیوند، اسفند و دنا، با اشاره به برنده شدن شرکت پتروایران در مناقصه این طرح افزود: این قرارداد، ماحصل فرآیند کاری فشرده‎ای است و امیدواریم با بهره‎مندی از تجربه وسوابق شرکت پتروایران، شاهد اجرای طرح در زمانبندی مقرر باشیم. وی با بیان این که اجرای این طرح بیشتر متمرکز بر بخش حفاری و خدمات حفاری است، ادامه داد: با به کارگیری دو دکل حفاری که مالکیت آن ایرانی است، پیش بینی می شود برای حدود 300نفر به طور مستقیم اشتغال زایی شود. اسفندیارپور، استفاده حداکثری ازظرفیت‎های داخلی را مزیت مهم اجرای بسته‎های کاری طرح نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی خواند و افزود: با در دستور کار قرار گرفتن این طرح، بسیاری از طرح‎های توسعه‎ای کلان در قالب های کوچک تر و کم‎هزینه‎تری تعریف و دنبال شده است و این موضوع، افزون بر رونق‎بخشی به فضای کسب و کار صنعت نفت، به پیشبرد اهداف توسعه‎ای نیز کمک می‎کند.

 

اجرای طرح کهاب درجایگاه لبخند مرزن آباد

برای نخستین بار دراستان های شمالی، طرح کهاب(کاهش، هدایت، انتقال، بازیافت بخار بنزین)در جایگاه عرضه سوخت «لبخند» مرزن آباد اجرایی شد. مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه چالوس با مهم بر شمردن این طرح زیست محیطی و اقتصادی افزود: طرح کهاب از جمله طرح های مهم شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی است که با هدف کاهش آلاینده های محیط زیست محیط اجرا می شود. تورج امانی با بیان این که اجرای این طرح دراستان مازندران سابقه ای نداشته است، تصریح کرد: مهم ترین هدف طرح کهاب، سالم سازی محیط زیست با پیشگیری از انتشار بخارات بنزین ازسویی و ایجاد صرفه های اقتصادی حاصل از آن است. امانی کهاب رامصداق بارز تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با رویکرد حفظ منافع و سرمایه های زیرزمینی عنوان و اظهارکرد: اجرای این طرح گام موثری در جهت حفظ سرمایه های ملی برای آیندگان است. رکنی، قائم مقام اداره کل محیط زیست استان مازندران نیزبا اشاره به اهمیت اجرای طرح کهاب درکاهش آلاینده های زیست محیطی، افزود: بازیافت بنزین حاصل از اجرای این طرح وصرفه اقتصادی آن، تنها در غرب استان مازندران، بسیار چشمگیر خواهد بود.

 

صرفه جویی در مصرف آب با طرحی خلاقانه

طرح ابداعی باعنوان«سیکل ترکیبی در دستگاه آب مقطرگیری» به منظور صرفه جویی آب در مرکز انتقال نفت شماره 5 مارون - اصفهان اجرا شد. مهدی حبیبی خوراسگانی، مبتکراین طرح خلاقانه و شاغل در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه اصفهان در تشریح طرح خود گفت: ازاین طرح برای تأمین برق مستقیم(دی سی) پایدار مورد نیاز تغذیه کارت های الکترونیکی سامانه های کنترل صنعتی از باتری های اسیدی یا بازی که نیازمند آب مقطر برای برقراری تعادل الکترولیتی باتری هاست، استفاده می شود. خوراسگانی با بیان این که در مراکز انتقال نفت، برای تولید آب مقطر از دستگاه آب مقطرگیری استفاده می شود، افزود: این دستگاه برای خنک سازی بخار از مسیر آبی در حال جریان اطراف لوله های بخار کاربرد دارد. وی گفت: با اجرای این طرح، درمدت زمان 24 ساعت، در مصرف چهار مترمکعب آب، صرفه جویی می شود. وی تصریح کرد: این طرح با هدف صرفه جویی و استفاده دوباره از آب در کمیته نظام پیشنهاد های منطقه مطرح و پس از تأیید، در مرکز انتقال نفت شماره 5 مارون ـ اصفهان اجرا شده است.

 

بومی سازی 2 کالای اساسی

رئیس واحد نگهداری و تعمیرات مکانیک شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال شرق از تعمیر اساسی و بومی سازی دو دستگاه بال ولو برقی 18 اینچ کلاس 600مرکز انتقال نفت و تاسیسات شهید سربرزگر شاهرود خبر داد.  غلامرضا عجمی گفت: این عملیات پس از تشکیل نشست های تخصصی و بررسی و ارزیابی فنی، با استفاده از امکانات داخلی و کارگاه های تخصصی موجود باتلاش کارشناسان واحد تعمیرات مکانیک، ولوها انجام شده است. وی ادامه داد: تعمیر اساسی، بومی سازی و آزمایش های استاندارد بال ولوهای 202 و266 مرکز انتقال نفت شاهرود درکمترین زمان ممکن در کارگاه های این منطقه انجام و پس از دریافت تأییدیه بازرسی فنی، بدون مشکل در محل خود نصب و جایگزین ولوهای معیوب شده است. رئیس واحد نگهداری و تعمیرات مکانیک شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال شرق با تاکید برقدمت، کارکرد بالا و نبود قطعات یدکی این ولوها تصریح کرد: با حمایت مدیران و ابتکار و تلاش کارکنان واحد مکانیک منطقه، بیش از 40 درصد بخش های مهم و اصلی این بال ولوها از سوی متخصصان نسل جوان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران بومی سازی، بازطراحی و ساخته شده است. عجمی جلوگیری از توقف های ناخواسته و تداوم عملیات انتقال پایدار و ایمن را مهم ترین اهداف تعمیر اساسی ولوها برشمرد و افزود: این ولوها با توجه به ارسال فرآورده به سمت استان های خراسان رضوی و جنوبی، رسید فرآورده در شاهرود و جلوگیری از آلودگی ناشی از نقص فنی، در مرکز انتقال نفت شاهرود، اهمیت بسزایی دارند.

 

اهدای تندیس سیمین مدیریت دانش به صنعت پتروشیمی

درآیینی باحضور محمد جواد آذری جهرمی، وزیرعلوم ارتباطات و فناوری، تندیس سیمین نخستین کنفرانس بین المللی و نخستین جایزه «مدیریت دانش بارویکرد توسعه» از سوی انجمن مدیریت ایران به شرکت ملی صنایع پتروشیمی اهدا شد. دراین مراسم مجید قاسمی، رئیس انجمن مدیریت ایران به ضرورت به کارگیری مدیریت دانش در سازمان ها، اشاره و تصریح کرد: سرعت تغییرات بازار، کاهش و مدیریت هزینه ها، رقابت دانش بنگاه ها، همچنین یادگیری مستمر و ارتقای بهره وری، فراگیرشدن قابلیت های جهانی و دسترسی سریع به اطلاعات و به کارگیری مدیریت دانش در سازمان ها را ضروری ساخته است.

اندرس برندر، رئیس انجمن مدیریت دانش اتریش، دیگر سخنران مراسم بود که با بررسی نقش مدیریت دانش بارویکرد توسعه سازمان ها، بر این مهم تاکید کرد.

نخستین جایزه مدیریت دانش با همکاری انجمن مدیریت اتریش و دانشگاه خاتم 25 مهرماه برگزار شد.

 

آمادگی کامل درسوخت رسانی ایام اربعین

مدیرعملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از آمادگی کامل کارکنان و تجهیز امکانات این شرکت برای سوخت رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد. محمد فرازمند گفت: همه امکانات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در چهار مرز اصلی مهران در ایلام (عبور و مرور بیشترین مسافر)، چزابه در اهواز، شلمچه در آبادان، خسروی در استان کرمانشاه برای استقبال از زائران راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی تجهیز و آماده شده است. وی همچنین از تجهیز و آماده باش جایگاه های عرضه سوخت مستقر در استان های ایلام، خوزستان و کرمانشاه و جایگاه های مستقر در محورهای منتهی به مرزهای خروجی به کشور عراق خبر داد و افزود: با توجه به حضورهزاران خودرو درمسیرهای منتهی به این مرزها، کنترل مضاعف بر عملکرد جایگاه ها اعمال خواهد شد. مدیرعملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: طی هماهنگی با سازمان اتوبوسرانی، این اتوبوس های حامل زائران می توانند باحرکت کاروانی به سمت 26 جایگاه سوخت در نظرگرفته شده در محورهای مشخص، با کارت های هوشمند سوخت آماده شده با نرخ پایه 300 تومان، سوخت گیری کنند.  فرازمند از آمادگی 12جایگاه سیارعرضه سوخت در چهار نقطه مرزی مهران، چزابه، شلمچه و خسروی خبرداد و افزود: یک جایگاه ثابت سوخت رسانی نیز درپایانه مرزی ایلام برای خدمت رسانی به زائران احداث شده است.  وی تصریح کرد: اتوبوس های شرکت واحد نیز می توانند با سهولت در این جایگاه ها سوخت گیری کنند.  مدیرعملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران یادآورشد: دو جایگاه سیار دیگر نیز به صورت رزرو در نظر گرفته شده است که در صورت لزوم ظرف 24 ساعت به محل های موردنظر منتقل می شوند و آغاز به کار خواهند کرد.  فرازمند بابیان این که یکی دیگر ازخدمات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در ایام اربعین حسینی تامین سوخت موکب های مستقر در مسیر راهپیمایی اربعین است، افزود: این شرکت علاوه بر تامین سوخت موکب های مستقر در داخل کشور، تامین سوخت موکب های داخل خاک کشور عراق را نیز به عهده دارد.   فرازمند همچنین از ذخیره کافی سوخت هوایی در استان های مرزی خبر داد و گفت: سوخت های هوایی مورد نیاز بالگردهای امدادی هلال احمر و نیروی انتظامی به میزان کافی در انبارهای مناطق مرزی ذخیره سازی شده است. مدیرعملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از اعزام گروه های ایمنی به جایگاه های محورهای عبور ومرور زائران و مناطق مرزی خبر داد و افزود: این گروه ها به منظورتامین ایمنی تجهیزات، همچنین مدیریت حوادث احتمالی درجایگاه ها و یاری رسانی به جایگاه داران اعزام شده اند.

 

پایان گازرسانی روستایی دراستان تهران

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران ازپایان گازرسانی روستایی این استان در آینده نزدیک خبر داد. احمد دارابی با بیان این که گازرسانی شهری در استان تهران کامل شده است، افزود: همه 46 شهرستان تهران، تاپایان سال گذشته گازرسانی شده اند و گازرسانی روستایی نیزدر آستانه تکمیل شدن است؛ هم اکنون 97 درصد روستاهای استان تهران زیرپوشش گازطبیعی قرارگرفته اند. وی گفت: گازرسانی به روستاهای باقی مانده واجد شرایط دریافت گاز در فیروزکوه، دماوند و تهران، ازجمله طرح های شرکت گازاستان تهران است که در اولویت قرار دارد. مدیرعامل شرکت گازاستان تهران درباره گازرسانی به صنایع نیز گفت: بخش زیادی از صنایع استان تهران گازرسانی شده اند، اما حدود 600 مورد ازصنایع باقی مانده اند که هنوز از نعمت گاز ایمن و پاک بی بهره اند.