خدمات مسئولانه نفت در پیاده روی معنوی

مشعل - پیاده روی اربعین، بزرگترین اجتماع انسانی است که  از حدود یک دهه پیش تمامی شیعیان را از هر کجای دنیا به کربلا می رساند، آیینی که در ایران به سبب همسایگی، فراگیری زیادی دارد و مردم از تمامی استان های کشور راهی می شوند تا روز اربعین در کربلا باشند، پرجمعیت ترین راهپیمایی که بیش از 2 میلیون ایرانی را هر سال رهسپار دیار نینوا می کند  و حرکتی که هر سال پر شور تر از سال قبل و با راهپیمایی های چند ده کیلومتری شیعیان هر روز گسترده تر می شود و دیگر تنها سازمان حج و زیارت متولی آن نیست و همه ارکان دولت درگیر این پدیده اجتماعی بی نظیر شده اند.در میان تمامی نهادها و سازمان های متولی، وزارت نفت نقش مهم و قابل توجهی دارد؛ چرا که هر 4 شرکت اصلی با زیرمجموعه های آن درگیر ماجرا هستند و نقش وزارت نفت، دیگر محدود به برپایی چند موکب در مسیر راهپیمایی نیست. به طور مثال، شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی با مسئولیت تامین و توزیع سوخت، نقش مهم و راهبردی در برگزاری این آیین دارد و سایر شرکت ها از جمله شرکت ملی گاز و شرکت های نفتی که در استان های خوزستان، کرمانشاه و ایلام در مسیر راهپیمایی قرار دارند ، دستی بر آتش دارند تا این حرکت خودجوش مردمی را حمایت کنند.امسال در کنار تمام مسئولیت هایی که سال هاست وزارت نفت بر عهده گرفته «مديريت نظارت بر طرح هاي عمراني مناطق نفت خیز» با بهره گیری از تجربیات سال های گذشته، پروژه هایی را تعریف کرده تا از این خیزش میلیونی حمایت کند و سهمی در این آیین مذهبی داشته باشد.

مالچ پاشی و نهالکاری چذابه - دشت آزادگان

یکی از مسیرهای اصلی عبور زائران به سمت کربلای معلی در مسیر خوزستان، مسیر چذابه است. پایانه چذابه در منطقه بستان - دشت آزادگان، یکی از مهم ترین معابر خروجی زائران است که حدود 15 کیلومتر از آن در مسیر پیاده روی قرار دارد.

این محدوده 15 کیلومتری بستان تا نقطه صفر مرزی، به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و وضعیت طبیعی عرصه، به صورت شن زار است که عموما در زمان وزش باد، مشکلات زیادی را برای زائران ایجاد می کرد، بنابراین براساس مصوبه ستاد اربعین مقرر شد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان، با همکاری و مساعدت وزارت نفت و به منظور حفاظت از حرکت شن های روان، طرفین جاده ارتباطی را مالچ پاشی و نهالکاری کند.

بنابراین سال گذشته 359 هکتار از اراضی منطقه چذابه که اطراف جاده های ارتباطی محل استقرار اکیپ های خدماتی و تاسیسات بود ، مالچ پاشی شد که تاثیر بسزایی در بهبود محیط زیست و تردد زائران داشت.

همچنین تاثیر مثبت این عملیات موجب شد با توجه به سرمایه گذاری وسیع در زمینه خدمات رسانی به مردم، بخصوص زائران اربعین در سال 1397 مالچ پاشی در سطح 500 هکتار دوباره انجام شود که تجهیز کارگاه استقرار ماشین آلات و عملیات مالچ پاشی از روز جمعه (27 مهرماه) آغاز شده است.

پروژه های راهسازی

محور عبدالخان - بستان: حدود 5 كيلومتر ابتدايي مسير از سمت عبدالخان با هزينه 42 ميليارد ریال تكميل شد و با توجه به توافق های صورت گرفته با استانداري و مسئولان استان خوزستان، مبلغ 75 ميليارد ریال نيز از سوی وزارت نفت برای كمك به عملياتي شدن ادامه مسير در نظر گرفته شد كه پس از انعقاد قرارداد از سوی اداره كل راه و شهرسازي استان خوزستان، متناسب با پيشرفت فيزيكي پرداخت خواهد شد. مابقي اعتبار نيز از سوی اداره كل راه و شهرسازي استان تأمين خواهد شد.

محور سوسنگرد- بستان: بهسازي باند قديم و احداث باند جديد با هزينه 42 میلیارد و 350 میلیون ریال از اعتبارات نفت انجام شده که امید است با مشاركت استانداري و اداره كل راه و شهرسازي، اين محور در سال های آتي تكميل شود.

كمربندي سوسنگرد: بهسازي باند قديم و احداث باند جديد به طول 5/5 كيلومتر با هزينه 85 میلیارد و 150 میلیون ریال انجام شده است.

3 دستگاه پل: با توجه به توافق های صورت گرفته با استانداري و دستگاه هاي ذيربط، علاوه بر اعتبارات وزارت راه و شهرسازي ، مبلغ 80 میلیارد ریال از اعتبارات مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز برای كمك به احداث 3 دستگاه پل در محور هاي سوسنگرد، سابله و بستان تخصيص يافته كه پس از انعقاد قرارداد از سوی اداره كل راه و شهرسازي متناسب با پيشرفت فيزيكي پرداخت خواهد شد.

تسهیلات بهداشتی و درمانی

تعریف پروژه های درمانی و بهداشتی در مناطق نفت خیز، یکی دیگر از راهکارهای مدیران برای ارتقای سطح سلامت در منطقه است که موجب احداث بيمارستان سوانح سوختگي اهواز شد و امسال این بیمارستان و بيمارستان شهداي صنعت نفت دشت آزادگان با تمامی امکانات در اختیار زائران کربلا قرار می گیرد.

 

بيمارستان فوق تخصصي سوانح سوختگي اهواز ( آيت الله طالقاني )

بيمارستان سوانح سوختگي اهواز در منطقه خوزستان و در شهر اهواز به کمک شركت ملي نفت ايران به صورت مشاركتي و با اعتباري بالغ بر 300 ميلياردريال (برای احداث بنا و تجهيزات بيمارستاني ) در مهر 1397 به بهره برداری رسید. اين پروژه در زميني به مساحت 40 هزار مترمربع احداث شده است. ظرفيت اسمي این بیمارستان 100 تخت خوابي بوده كه داراي بخش هاي كاملي از درمان تخصصي سوختگي است.

بيمارستان شهداي صنعت نفت دشت آزادگان

پروژه بيمارستان 128 تختخوابي شهداي صنعت نفت دشت آزادگان در شهرستان سوسنگرد در فاصله حدود 50 كيلومتري غرب شهر اهواز در زمينی به مساحت 81500 مترمربع و زيربنای 23735 متر مربع تعریف و احداث شد.

این بیمارستان با مجموع 175 تخت در مساحت حدود 16 هزار مترمربع شامل بخش هاي بستري، جراحي، زايمان، ICU-CCU-NICU ، اورژانس، درمانگاه، آزمايشگاه، راديولوژي، فيزيوتراپي، دياليز، تالاسمي، استريل مركزي، مورگ، آشپزخانه، رختشويخانه و موتورخانه مركزي با صرف هزینه بالغ 840 ميليارريال (پرداخت 450 ميليارد ريال از سوی شركت متن) احداث شده که آماده ارائه تمامی خدمات به صورت رایگان در زمان برگزاری مراسم اربعین حسینی است.