با توجه به ورود به نیمه دوم سال، تامین سوخت زمستانی موضوع مهمی است. برای گذر از دوره سرما چه فعالیت هایی انجام شده است؟

دراستان یزد 196فروشندگی که غالب آنها در روستاهاست، فعالیت  می کنند. به طورمعمول در نیمه نخست سال، سوخت مورد نیاز مناطق روستایی به ویژه آنها که قابلیت گازرسانی ندارند وفاقد گازهستند، از طریق این فروشندگی ها دراختیار روستاییان قرار می گیرد تا ذخیره سازی ودر زمستان استفاده شود.   از آنجا که بیشتر مناطق استان یزد گازرسانی شده، مصرف نفت در آن کم و حدود 20 میلیون لیتر درسال است.

درمجموع با توجه به ذخیره سازی خوبی که انجام شده است، مشکلی در زمستان و گذر از این فصل نخواهیم داشت.

چنین آمادگی هایی نیز برای ایام نوروز و تابستان که مسافران متعددی به این دیار سفر می کنند، وجود دارد و پیش از ورود به این ایام، برنامه ریزی لازم انجام می شود تا نگرانی از تامین سوخت برای مسافران ایجاد نشود.  اساس فعالیت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بر دو محور حمل و نقل و جایگاه استوار است.

توضیحات مربوط به بخش حمل و نقل و این که دراین بخش از 460 دستگاه نفتکش جاده پیما با ظرفیت های مختلف برای تامین سوخت استان و استان های دیگر استفاده می شود، پیشتر ارائه شد.

اما دربخش جایگاه های عرضه سوخت؛ باید گفت در استان یزد 83 جایگاه عرضه فرآورده های نفتی فعالیت می کنند که هرسال در دو نوبت به لحاظ کیفی وکمی، درطرحی با مضمون رتبه بندی جایگاهی، پایش می شوند تا بتوانند بهترین خدمات را به مراجعان خود ارائه دهند.

این پایش ها پیش از ورود به نوروز نیز در قالب گلگشت نوروزی انجام می شود و تا پایان فروردین ادامه می یابد. در بقیه ایام سال مانند تابستان هم پایش ها در بعد کمی و کیفیت فرآورده نفتی، با روال همیشگی انجام  می شود.

هم اکنون96 درصد جایگاه های استان یزد رتبه «ممتاز» و «درجه یک» را دارند که سوخت مورد نیاز مردم استان از طریق آنها توزیع می شود.

 برند یا همان شرکت های صاحب نام، یکی از موضوع های مهم حوزه پخش فرآورده های نفتی است، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه یزد در این حوزه چه اقدام هایی انجام داده است؟

از اوایل سال 95 که برندینگ کلید خورد، یزد، جزء نخستن استان هایی بود که برند درآن شکل گرفت؛ به طوری که هم اکنون هفت جایگاه عرضه سوخت در قالب دو برند در این استان فعالیت می کند.

البته نشست های متعددی نیز برای توجیه هرچه بیشتر جایگاه داران و فعالیت آنها در قالب برندینگ برگزار شده است که انتظار می رود شمار فعالیت آنها دراین قالب (برند) افزایش یابد و با ایجاد رقابت دراین بخش، خدمات به گونه ای کیفی تر و متنوع تر به مشتریان ارائه شود.

 ناگفته ای هست که بخواهید بگویید؟

لازم می دانم به دستاوردهای در بخش های مختلف اشاره کنم. دستاورد های حوزه اچ اس ای و دریافت تندیس سیمین و زرین محیط زیست در دو سال متوالی( درسطح شرکت ملی پالایش و پخش)، کسب رتبه برتر در اقامه نماز و بسیج، صرفه جویی در مصرف آب واستفاده بهینه از آن در فضای سبز 40 هکتاری انبار نفت یزد به روش آبیاری قطره ای، همچنین واگذاری پنج جایگاه های شرکتی به بخش خصوصی با استناد به اصل 44 قانونی اساسی، دستاوردهایی است که شرکت ملی فرآورده های نفتی منطقه یزد موفق به تحقق آنها شده است.

نکته ای راهم درباره نیروی انسانی واهمیت آن در جهت بهبود فرآیند عملیات بگویم و آن این که نیروی انسانی هر سازمان نیازمند توجه است. هرقدر این توجه بیشتر باشد، انگیزه و روحیه کار در آن بالاتر است و نتیجه کار نیز بهتر.

دراین حوزه عملیاتی، واحد درمانی -بهداشتی برای ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی فعال بود، اما هم اکنون پزشک و دندانپزشکی درآن فعالیت نمی کند. امیدوارم مسئولان کمک کنند تا بارایزنی هایی انجام شده در این زمینه، این واحد درمانی، فعالیت دوباره خود را آغاز کند.

پای درددل کارکنان در انبار نفت

کارکنان هم حرف هایی برای گفتن دارند. سیدباقرنورالدینی، رئیس تاسیسات و عملیات انبار نفت شهید صدوقی یزد که عمری را در صنعت نفت و شرکت پخش فرآورده های نفتی گذرانده است.

او باتوجه به مسئولیتی که درانبارنفت شهید صدوقی دارد، حرف هایش را با اهمیت این انبار نفت شروع می کند و می گوید:انبار نفت شهیدصدوقی به لحاظ موقعیتی که دارد، انبار نفت معین است و می تواند چند منطقه همجوار خود را هم در صورت ضرورت خدمات رسانی کند. ایمنی بالایی دارد و با توجه به متصل بودن آن به خط لوله، می تواند پاسخگوی بارگیری تا 400 نفتکش جاده پیما باشد.

نورالدینی ادامه می دهد: همه افرادی که در این انبار نفت کار می کنند، تلاش می کنند درهمه مقاطع زمانی به ویژه، شرایط اضطرار، لحظه ای در کار توزیع فرآورده های نفتی توقف ایجاد نشود واین قابل ستایش و قدردانی است.

کمبود نیروی انسانی

کمبود نیروی انسانی نیز، نکته ای است که نورالدینی به آن اشاره دارد و می افزاید: این انبار نفت، برای دو نوبت کاری با توجه به تعداد سکوهای بارگیری که دارد، به 25 نفر نیرو نیاز دارد؛ در حالی که روی هر سکو یک نفر فعال است.

اگر زمانی، بنابه اقتضا، لازم باشد این انباردر سه نوبت کارکند، این تعداد نیرو پاسخگو نخواهد بود.

او با بیان این که نیروهای عملیاتی (بارگیری، کنترل کیفیت، توزیع بار، رایانه و...) این انبار در دو نوبت کاری باید 96 نفرباشد، ادامه می دهد: هم اکنون 66 نفر(باتوجه به افزایش نیرویی که اخیرا صورت گرفته است) مجموعه عملیات این انبار نفت را تشکیل می دهند.

نورالدینی می گوید: کار درانبار نفت اگر چه به نوعی با آن خوگرفته ایم، اما سخت و طاقت فرساست. روزانه هشت ساعت کار در ارتفاع آن هم روی سطح آهنی در گرما وسرما و وجود بخارات بنزین حتی با وجود ماسک، کاری بسیارسخت و طاقت فرساست. باید آن را تجربه کرد.

یک پیشنهاد - یک وعده شیر

رئیس تاسیسات وعملیات انبار نفت شهید صدوقی یزد گریزی هم به گذشته می زند و با اشاره به فعالیت خود درصنعت پتروشیمی درسال های گذشته، می گوید:نیروهای عملیات به دلیل موقعیت کاری ازسهمیه شیر برخوردار بودند. اگر چنین سهمیه ای که برای تصفیه خون اهمیت دارد، در اختیار همه کارکنان انبار نفت قرارگیرد، می تواند به سلامت آنها کمک کند.

نورالدینی از احداث یک مجتمع رفاهی مجهز برای رانندگان نفتکش ها درمجاورت انبار نفت خبر می دهد و می گوید: این مجتمع آخرین مراحل تکمیل کار را می گذراند و نیازمند اندکی تزریق منابع مالی است که امیدوارم به زودی محقق و بهره برداری از آن آغاز شود.

افزایش دقت وسرعت با سامانه مانیتورینگ

فتح الدین رضا دهقان نیز، یکی دیگر از کارکنان انبار نفت شهید صدوقی و شاغل در بخش کنترل موجودی ازخود که زاده مروست یزد است و 9 سال به صورت پیمانکاری دراین حوزه فعالیت دارد، می گوید.

دهقان با توضیحی ازکارخود که کنترل موجودی مخازن، برآورد موجودی روزانه و ماهانه مخزن، همچنین محاسبه آمارها، بررسی سرک وکسری است، می افزاید:این فعالیت ها درطول روز با دقت انجام می شود، اما وجود ابزار مناسب این کارمی تواند به انجام دقیق ترآن کمک کند و  راه اندازی سیستم مانیتورینگ این انبار نفت، بزرگترین کمک در این زمینه است که می تواند سرعت و دقت کار را بالا ببرد و فرسایش نیرو و هزینه های شرکت را کاهش دهد.

نگرانی شغلی، دغدغه پیمانکاران

دهقان به دغدغه دیگری به نام نگرانی شغلی می پردازد و می گوید: با این که13سال است در مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه یزد مشغول به کارهستم، اما نگرانم والبته میزان دریافت هانیز موضوع دیگری است که عمومیت دارد.

اچ اس ای، حوزه ای مهم و کلیدی

اسماعیل نورانیان، افسر ایمنی و آتش نشانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه یزد انبار شهید صدوقی است با 23 سال سابقه کار در صنعت نفت. او با توجه به مسئولیت کاری در حوزه اچ اس ای می گوید: اچ اس ای از بخش های کلیدی و مهمی است که نیازمند آموزش های روزآمد است؛ به همین دلیل، آموزش دراین حوزه، همیشگی است ومحدود به زمان نمی شود.

نورانیان همانند همکارش نورالدینی، رئیس عملیات و تاسیسات انبارنفت شهید صدوقی، کمبود نیرو را به عنوان یک مشکل مطرح می کند و می افزاید: تعداد نیروهای اچ اس ای در این انبار نفت با توجه به حجم عملیاتی که درآن انجام می شود، همخوانی ندارد؛ به ویژه در شرایط اضطرار که لازم به فعالیت و کار بیشتر است.

مسئول اچ اس ای انبار نفت شهید صدوقی برضرروت آمادگی این بخش تاکید و تصریح می کند و ادامه می دهد: کار در محیط انبار نفت، آمادگی های خاص خود را می طلبد، به همین خاطر هم نیروها باید با آموزش هایی که مربوط به این حوزه است، آماده باشند وهم رانندگان نفتکش های جاده پیما (باآموزش هایی که به آنها ارائه می شود) بنابراین، آموزش دراین انبار نفت باهدف ارتقای ایمنی در کار و سلامت افراد، به گونه ای مستمر انجام می شود.

رضایت از تجهیزات

نورانیان از تجهیزات حوزه اچ اس ای موجود درانبار نفت شهید صدوقی رضایت دارد و می گوید: خوشبختانه از این نظر کمبودی وجود ندارد و تجهیزات موجود جوابگوست، ضمن این که یک ایستگاه آتش نشانی شهری مجهز به یک دستگاه خودرو فوماتیک نیز در یک کیلومتری انبار نفت شهید صدوقی همیشه آماده امداد رسانی به این انبار در مواقع ضروری در زمانی کمتر از یک دقیقه است.

نیروهای عملیاتی هم که درحوزه اچ اس ای فعالیت می کنند، مجهزبه لباس مخصوص، کلاه ایمنی، ماسک و دستکش هستند و ازاین نظر نیز مشکلی وجود ندارد.

ضروت توجه بیشتر به نیروی انسانی

افسر اچ اس ای انبار نفت شهید صدوقی درباره نیروی انسانی نیز حرف هایی دارد و می گوید: شرایط کار درمحیط های عملیاتی مانند انبار نفت، خاص است و نیروی انسانی که درچنین محیطی فعالیت می کند، در صورت کمبود نیرو و فشار زیاد کار دچار فرسودگی می شود، جذب و تزریق نیرو، همچنین برخی انگیزه های مادی مانند بازنگری در اضافه کاری، علاوه بر جلوگیری از فرسایش زودرس نیروها، در بالا بردن راندمان و دقت در کار آنها نیز می تواند موثر باشد.

نورانیان از فریزشدن «گرید» هم گفت با این مضمون که هفت سال است با گرید 13 خدمت می کند و امیدوار است با افزایش گریدی که او انتظارش را می کشد، افراد جوان تری جایگزین او شوند.

نورالدینی، دهقان، نورانیان، حرف های خود را زدند، حرف هایی که شاید حرف دل همه کارکنان انبارنفت شهید صدوقی یزد و دیگر کارکنان انبارهای نفت با شرایط مشابه آنها باشد؛ به این امید که یک روزی و در یک جایی حرف دل آنها را رده های بالاتر سازمانی ببیند و کاری کنند، کارستان.