پول توجیبی چه نقشی در تربیت فرزندان دارد؟

پول توجيبي يک جنبه تربيتي ديگر هم دارد، اين که کودک ياد مي گيرد روي پول هايش کنترل داشته باشد. يکي از مهم ترين آموزش هايي که درباره پول توجيبي مي تواند وجود داشته باشد، اين است که فرزندان مان ياد بگيرند چگونه پول خود را مديريت کنند؟   مسئله ديگري که در خانواده ها با آن رو به رو مي شويم، اين است که خانواده ها به فرزندان شان پول مي دهند و دل شان مي خواهد که بچه ها پول توجيبي را آن گونه که آنها مي خواهند، خرج کنند. مي دانيم که در اغلب خانواده ها، پدرها و مادرها در چگونگي خرج کردن پول مهارت بيشتري دارند. به عنوان مثال به فرزندشان انتقاد مي کنند که چرا با پولت فلان کالا را خريدي، در حالي که اگر من بودم يک جنس بهتر با قيمت کمتر و مناسب تر مي خريدم؛ اما اين گونه نظارت ها، خيلي قابل قبول نيست، حتي اگر حق با والدين باشد. يعني ما با دادن پول توجيبي به فرزندمان در واقع به او فرصت مي دهيم که در همان محدوده اشتباه کرده و در همان محدوده خودش را اصلاح کند. به عبارت ديگر ما براي مستقل شدن، به فرزندان مان فرصت مي دهيم مثل همان موقعي که کودک راه رفتن را تمرين مي کند و ممکن است خيلي اوقات زمين بخورد و بلند شود و ما براي اين تمرين، محدوده خطرناکي را در نظر نمي گيريم، بلکه در يک محدوده اي امن به او اجازه مي دهيم که زمين بخورد و دوباره بلند شود، با دادن پول توجيبي هم به استقلال، تصميم گيري و اعتماد به نفس او کمک مي کنيم و محدوده و حريمي را براي او قائل مي شويم و به آن احترام مي گذاريم؛ البته پدر و مادر بايد درباره بعضي موضوعات، اين محدوده را در نظر نگيرند و براي مثال به او بگويند که اين پول نبايد صرف سيگار کشيدن و کار خلاف شود؛ ولي غير از اين موارد و ساير مواردي که والدين پيش بيني مي کنند. نوجوان مي تواند پول خود را به هر مصرفي که دلش مي خواهد، برساند و والدين مي توانند به او بگويند که با اين ميزان پول، چه چيزهايي مي تواند براي خودش بخرد، يا اينکه وقتي به فرزندمان پول مي دهيم و او پولش را زود خرج مي کند و بي پول مي شود، بايد با او صحبت کنيم که گاه ممکن است حرف فرزندمان درست باشد و والدين بايد به آن احترام بگذارند. در واقع حل و فصل موضوع پول توجيبي، نه تنها باعث آموزش فرزندان مي شود؛ بلکه فرصت خوبي براي والدين است که بياموزند فرزندشان، حق انتخاب و تصميم گيري دارد.

 براي شروع پرداخت پول توجيبي چه کارهايي بايد انجام داد؟

 1) تصميم بگيريد چقدر از عهده پرداخت يک پايه معمول پول توجيبي برمي آييد.

 2)  با فرزندان تان بر سر موارد استفاده از پول توجيبي توافق کنيد.

3)  چيزهايي را که توافق کرده ايد فرزند تان با پول خودش بخرد، آنها را خريداري نکنيد.

4)  براي افزايش منظم پول توجيبي با هم به توافق برسيد. انتخاب سالروز تولد فرزندتان براي اين منظور فکر خوبي است. در ابتدا، مقداري پول توجيبي تعيين کنيد که کودک بتواند کمي تفريح کند و براي مثال با آن شکلات و عکس برگردان بخرد.

5)  با فرزندان بزرگتر بهتر است سر ميز مذاکره بنشينيد و راجع به مقدار پول توجيبي با آنها گفت وگو کنيد.

6)  پول توجيبي به عنوان جيره هفتگي يا ماهانه براي آنها در نظر گرفته شود و شبيه مستمري باشد.

7)  پول توجيبي، تمرين بسيار خوبي است که از طريق آن، کودکان ياد مي گيرند چگونه خرج و پس انداز کنند.

8)  پول را به صورت هاي مختلف (رقم هاي مختلف، سکه و اسکناس) پرداخت کنيد تا فرزندتان با همه شکل هاي آن آشنا شود. الگوي منظمي را براي پرداخت آماده و با مقدار کم شروع کنيد.

9) از همان ابتدا فرزندان تان را به پس انداز کردن تشويق کنيد. سه وسيله مثل قلک، پاکت و جعبه پول در نظر بگيريد. اولي براي پس انداز کردن، دومي براي خرج کردن و سومي براي پول دادن به ديگران.

10)  فرزندان تان را تشويق کنيد که از همان ابتدا، گزارشي براي خرج کردن پول هاي شان داشته باشند.

11)  با فرزندتان درباره مديريت پول توجيبي صحبت کنيد. کودکاني که بهتر تربيت مي شوند، مي توانند ارزش پول را بهتر درک کنند. براي بحث کردن در مورد پول توجيبي هيچ وقت دير نيست. اگر مي خواهيد سيستم را تغيير دهيد، براي فرزندتان تشريح کنيد که چرا مي خواهيد اين کار را انجام دهيد. در هر سني با روش مناسب همان سن، در مورد پول توجيبي بحث کنيد. فرزندان را تشويق کنيد که فهرستي از پول هاي خرج شده داشته باشند. اگر به آنان پولي قرض مي دهيد، در مورد پس دادن آن بحث کنيد. از حق و حقوق خريدار آگاه باشيد و راجع به آن با فرزندان تان صحبت کنيد. به آنها آموزش دهيد که چگونه با خرده فروشان معامله کنند. اگر در خريد کردن مشکل دارند، آنها را پشتيباني کنيد تا بتوانند خريد موفقيت آميزي داشته باشند و تا حد ممکن، تجربه منفي براي آنها ايجاد نشود.

 

نگهداري طولاني مدت زيتون پرورده

آيا تا کنون زيتون پرورده را به صورت خانگي تهيه کرده ايد؟ براي نگهداري از آن با مشکل مواجه شده ايد؟ پس از تهيه زيتون پرورده، مي توانيد آن را فورا سرو يا به مدت چند ساعت در يخچال نگهداري کنيد تا مزه بهتري پيدا کند؛ اما مشکل از جايي شروع مي شود که بخواهيد از زيتون پرورده براي مدت طولاني تري نگهداري کنيد. در ادامه با روش هاي نگهداري زيتون پرورده براي طولاني مدت آشنا مي شويد. اگر در سفرهاي خود از فروشگاه هاي شمال کشور، زيتون پرورده باز خريداري کرده ايد، بايد بدانيد که اين چاشني از موادي تشکيل شده که در فضاي آزاد و به دور از يخچال خيلي زود فاسد مي شود. بنابراين نگهداري زيتون پرورده نيازمند دقت زيادي است. زيتون پرورده صنعتي، حاوي مقادير زيادي مواد نگهدارنده است که از خراب شدن آن جلوگيري مي کند؛ اما طعم و عطر زيتون پرورده خانگي را ندارد. پيشنهاد مي کنيم اين چاشني لذيذ را در منزل با دستور تهيه زيتون پرورده شمالي و براي چند وعده تهيه کنيد و با خواندن نکات زير، ديگر نگران نگهداري طولاني مدت آن نباشيد.

  قبل از خارج کردن هسته زيتون ها، آنها را خوب بشوييد و اجازه دهيد کاملا خشک شود. از شستن زيتون بي هسته خودداري کنيد، زيرا اين کار، باعث کپک زدن زيتون پرورده مي شود.

 براي نگهداري زيتون پرورده آن را درون ظروف شيشه اي دردار و در يخچال نگهداري کنيد.

 اگر مقدار زيتون پرورده زياد است، آن را به قسمت هاي کوچک تقسيم کرده و در فريزر نگهداري کنيد.

 يکي از راه هاي جلوگيري از کپک زدن زيتون پرورده، ريختن روغن زيتون روي زيتون پرورده است. روغن زيتون بايد تمام سطح زيتون پرورده را بپوشاند، سپس آن را در يخچال نگهداري کنيد.

 نگهداري زيتون پرورده در در دمايي کمتر از دماي محيط، باعث ماندگاري طولاني تر اين محصول مي شود.

 به طور کلي اين چاشني بايد در محيط خنک نگهداري شود تا گرماي محيط باعث آسيب به طعم و کيفيت آن نشود.

 

پاستا براي روزهاي پر مشغله

  پاستا از غذاهاي سريع و خوشمزه است که در روزهاي پرمشغله مي توانيد آن را براي وعده هاي ناهار و شام تهيه کنيد.

 پنه با سس پستو و تن ماهي

يکي از راه هاي آماده کردن يک غذاي سريع گوشتي، استفاده از تن ماهي است. پاستا هم که به خودي خود، غذايي است که سريع آماده مي شود، آن هم از نوع ايتاليايي اش که مرحله دم کشيدن آن از مراحل پخت حذف شده است. بنابراين مي توانيد به راحتي آن را در ليست غذاهاي فست فود قرار دهيد.  فقط مشکل اين دسته از غذاها سس هاي مختلف آنهاست که آماده کردن آن، بيشتر از پخت کل غذا زمان مي برد؛ ولي نکته اينجاست که شما مي توانيد اغلب اين سس ها را از قبل آماده و در يخچال نگهداري کنيد. فقط کافي است تصميم بگيريد که کدام پاستا را با چه سسي بخوريد. اگر گوشت اين پاستا تن ماهي آماده باشد، مي توانيد آن را با سس پستو بخوريد؛ زيرا طعم سس پستو با گوشت هاي سفيد بسيار هماهنگ است. در اين فاصله تن ماهي را بجوشانيد. وقتي اين سس آماده شد، آن را با تن ماهي مخلوط کنيد و روي پاستا پنه يا پاستاي مورد علاقه تان بريزيد و نوش جان کنيد. ريحان و گردو، اصلي ترين مواد تشکيل دهنده سس پستو هستند. بنابراين مي توانيد از آنها براي تزيين غذا استفاده کنيد.

 مواد لازم براي تهيه سس پستو

سير: 6 حبه (ريز خرد شده)

 نمک: به ميزان لازم

 فلفل سياه دانه اي آسياب شده: به ميزان لازم

 روغن زيتون خالص بودار: 2/1 فنجان

پنير پارمزان رنده شده: يک فنجان

گردو: يک فنجان

برگ ريحان تازه خرد شده: 3 فنجان 

کفش جیر داشتن درد سر است؟

کفش هاي جير در برابر سايش، خراشيدگي و لکه بسيار آسيب پذير هستند و پاک کردن آنها به قدري سخت و دشوار است که معمولا به دغدغه صاحبان اين نوع کفش تبديل مي شود. چند راه حل کاربري براي تميز کردن کفش جير را به شما آموزش مي دهيم که با استفاده از آنها، هميشه کفش هاي جير تميزي خواهيد داشت.

مرطوب کردن

با برس، لايه رويي کفش را خيس کنيد. آب، موجب بي رنگ شدن جير مي شود؛ اما اگر اين کار را به درستي انجام بدهيد، مي توانيد لکه هاي ايجاد شده روي کفش را راحت تر از بين ببريد. از يک اسفنج يا دستمال براي خشک کردن آب اضافي سطح کفش استفاده کنيد. با دستمال يا اسفنج به آرامي روي سطح کفش ضربه بزنيد. اين کار را تا از بين رفتن کامل اثر قطرات آب روي کفش ادامه بدهيد. از کاغذ خشک کن براي گرفتن آب اضافي کفش استفاده کنيد. اگر شما براي تميز کردن کفش جير، آب زيادي استفاده کرده ايد، کاغذ خشک کن را داخل کفش قرار دهيد تا به جذب آب اضافي کفش کمک کند. مچاله کردن کاغذ و قرار دادن آن داخل کفش، به حفظ شکل ظاهري آن نيز کمک مي کند. توصيه مي شود از روزنامه استفاده نکنيد؛ زيرا ممکن است جوهر نوشته هاي روزنامه به کفش شما نفوذ کند و ظاهر کفش خراب شود.

برس مخصوص

يک برس مخصوص کفشِ جير بگيريد و در هنگام تميزکردن، از خشک بودن کفش مطمئن شويد. جير يک لايه نرم دارد که شما مي توانيد با خريد يک برس مخصوص از فروشگاه، به راحتي آن را تميز کنيد. اگر کفش شما برچسب خاصي دارد که در مورد نحوه تميزکردن آن توضيحاتي داده است، بهتر است از همان دستورعمل ها براي تميز کردن کفش جير استفاده کنيد. کفش هاي جير در برابر آب و رطوبت بسيار آسيب پذير هستند، به همين دليل توصيه مي شود که قبل از تميز کردن کفش جير، حتما از خشک بودن آن مطمئن شويد، زيرا بدترين لکه ها هم وقتي کفش خشک باشد، بهتر تميز مي شوند. با استفاده از برس مناسب کفشِ جير، به آرامي خاک يا کثيفي هاي روي کفش را پاک کنيد. برس را به عقب و جلو نکشيد و فقط در يک جهت، کفش را برس بزنيد. با برس زدن کفش و پاک شدن لايه کثيف روي آن، کفش تان نوتر به نظر مي رسد. براي از بين بردن لکه هاي روي کفش، محکم برس بزنيد. وقتي کفش تان را واکس مي زنيد، پرزهاي جير در يک جهت فشرده مي شود. براي اينکه پرزها از حالت فشردگي خارج شوند، بهتر است بعد از واکس زدن با استفاده از برس مخصوص کفشِ جير، کفش را به صورت رفت و برگشت برس بزنيد. اگر پرزهاي کفش خيلي کوبيده شده و با برس کشيدن اصلاح نمي شود، سعي کنيد با نوک چاقو، پرزهاي روي کفش را از حالت کوبيدگي خارج کنيد.

مبارزه با لکه هاي چربي

براي از بين بردن لکه هاي چربي يا لکه هاي سخت، از برس ناخن استفاده کنيد. ابتدا کفش ها را با برس مخصوص کفش جير، خوب واکس بزنيد. سپس از يک برس ناخن و آب گرم براي از بين بردن لکه ها و تميز کردن کفش جير استفاده کنيد. لکه هاي چربي معمولا به سختي از روي کفش هاي جير پاک مي شوند و اگر در پاک کردن سريع اين لکه ها تعلل کنيد، کفش خيلي زود زيبايي اوليه خود را از دست مي دهد. برخي افراد استفاده از نشاسته ذرت را براي از بين بردن لکه هاي تازه چربي پيشنهاد مي کنند. مقداري نشاسته را روي لکه بپاشيد و بگذاريد يک شب تا صبح روي کفش بماند. روز بعد کفش را برس بزنيد و سپس روي لکه اتو بکشيد.

لايه اسپري

وقتي کفش را تميز کرده ايد و زماني که تازه آن را خريده ايد، روي آن يک لايه اسپري محافظ کفش بزنيد. اين کار باعث مي شود کفشتان ديرتر کثيف شود. به توصيه هاي توليدکننده کفش نيز توجه داشته باشيد.

خشک شدن

تا خشک شدن کامل کفش صبر کنيد و اجازه دهيد آب اضافي آن به طور کامل تبخير شود. بعد از خشک شدن، به آرامي کفش را برس بکشيد. اين کار باعث مي شود پرزهاي کفش که به دليل خيس شدن، شکل خود را از دست داده است، دوباره به حالت اوليه برگردد.

مداد پاک کن

اگر خراشيدگي و لکه هاي روي کفش با برس کشيدن پاک نمي شود، مي توانيد از يک مدادپاک کن يا يک تکه سوهان لاستيک استفاده کنيد. پاک کن مخصوص کفش هاي جير هم مي تواند در از بين بردن لکه ها و تميز کردن کفش جير کاربرد داشته باشد. با کمي فشار که کاملا به لکه و کثيفي روي کفش بستگي دارد، مي توانيد لکه هاي روي کفش را از بين ببريد.