نکاتی برای آغاز مدرســه

والدين مي بايد به خاطر بسپارند که رفتار خوب، از خانه شروع مي شود. اگر کودک شما آداب معاشرت را به خوبي ياد گرفته است، لازم نيست زياد نگران روز اول مدرسه فرزندتان باشيد. اما با اين حال بد نيست مواردي را به فرزندتان يادآوري کنيد تا روز اول مدرسه را به خوبي سپري کند و براي آغاز سال تحصيلي، آمادگي خوبي داشته باشد. در اين مقاله نکاتي درمورد روز اول مدرسه را با شما درميان مي گذاريم. با مطالعه اين مقاله، اعتماد به نفس خودتان و فرزندتان را افزايش و به معلمش نشان بدهيد که براي فرزندتان اهميت قائليد.

   حضورِ به موقع در کلاس

به فرزندانتان بگویید که مدرسه از چه ساعتی شروع می شود و اهمیت احترام گذاشتن به این زمان را برای آنها توضیح بدهید. تأخیر باعث ایجاد مزاحمت برای حاضران در کلاس می شود و اگر در روز اول مدرسه اتفاق بیفتد، ممکن است معلم فکر کند که این مشکل قرار است در طول سال ادامه داشته باشد. البته خیلی زود حاضر شدن هم چندان خوب نیست، چون ممکن است معلم آماده نباشد. خوب است دانش آموزان ۵ دقیقه قبل از شروع درس در کلاس حاضر شوند مگر اینکه آن مدرسه قوانین متفاوتی داشته باشد.

   ۲. احترام به معلم

  اگر فرزندتان هنوز یاد نگرفته است که چگونه بزرگ ترها را مورد خطاب قرار بدهد، به او توضیح بدهید که معلمش را باید «خانم یا آقا به همراه نام خانوادگی» خطاب کند. برای تقویت این عادت می توانید خودتان هم معلم فرزندتان را همین طور خطاب کنید تا فرزندتان گیج نشود. کودک تان لازم است بفهمد که استفاده از عنوان مناسب، نشانه احترام است.

     نظافت

اهمیت پاکیزه بودن و درست لباس پوشیدن را برای فرزندتان توضیح بدهید. این شامل حمام کردن، شستن دست ها پس از خوردن غذا و مسواک زدن دندان ها هم می شود. داشتن لباس نو برای روز اول مدرسه الزامی نیست، اما باید از پوشیدن لباس کثیف، چروک و کهنه اجتناب کرد.

آداب بازی کردن

 دوستانه بازی کردن با دیگران برای داشتن تجربه ای مثبت از دوران مدرسه ضروری است. اهمیت رعایت نوبت، استفاده مشترک از وسایل، رعایت نکات ایمنی در حین بازی و دعوت از دیگران برای بازی کردن را برای آنها توضیح بدهید. بچه ها برای تخلیه انرژی اضافی شان به دویدن و جست وخیز نیاز دارند، اما باید بدانند که هل دادن، تنه زدن و به هم زدن صف کار صحیحی نیست. اگر کودک شما فعال است و در برخورد با دیگران اعتماد به نفس کافی دارد، به او بگویید که حواسش به کودکان خجالتی هم باشد تا آنها نیز از بازی کردن لذت ببرند. این کار فقط به سود کودکان خجالتی نیست و باعث می شود مهارت های رهبری در کودک شما شکل بگیرد.

  احترام به بچه های دیگر

 احترام به هم مدرسه ای ها برای داشتن تجربه ای مثبت از دوران مدرسه ضروری است. کودکان عموما می دانند نباید چیزهایی مانند تکالیف، میان وعده و خوراکی سایر بچه ها را بردارند. بچه ها همچنین باید بدانند که نباید به شایعات دامن بزنند، حتی اگر چیزی که می دانند، حقیقت داشته باشد. 

  آماده کردن کوله پشتی

دقت کنید که فرزندتان قبل از رفتن به مدرسه، وسایل موردنیاز، میان وعده و پول توجیبی اش را در کوله اش گذاشته باشد. درباره چیزهایی که نباید به مدرسه برده شوند (موبایل، دارو یا وسایل دیگر)، از قوانین مدرسه پیروی کنید.

رفتار در کلاس

 کودک شما باید دریابد که معلم در کلاس صاحب اختیار است و دانش آموزان باید به او احترام بگذارند. برای فرزندتان توضیح بدهید که مدرسه و کلاس درس قوانین خاصی دارد. با معلم صحبت کنید و از او بخواهید قوانین را برایتان بازگو کند تا بتوانید آنها را در خانه با کودکانتان مرور کنید.

  اخلاق جوانمردانه

 داشتن اخلاق جوانمردانه برای زندگی در این دنیا ضروری است، پس به کودکانتان بیاموزید که اخلاق جوانمردانه داشته باشند. مثلا وقتی کسی نمره بهتری می گیرد یا رقابتی مثل حفظ الفبا را برنده می شود، خوب است که بچه های دیگر به او تبریک بگویند. به بچه ها یاد بدهید در بازی های تیمی، یکی از تیم ها باید ببازد و یک تیم همیشه برنده نمی شود.

9صبحانه سریع مقوی برای

 کودکان مدرسه ای

میوه و گردو

یک وعده غذایی بسیار سالم برای صبحانه می تواند تکه هایی از یک سیب برش زده شده باشد و برای غنی کردن آن از پروتئین و فیبر بیشتر می توانید 1 تا 2 تکه پنیر و هم چنین مقداری گردو در کنار آن قرار دهید.

   کره بادام زمینی و شیر

به جای خوردن یک تکه نان سبوس دار، یک لیوان شیر را به همراه یک تکه شیرینی کنجد دار بخورید و برای افزایش پروتئین و فیبر 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی به آن اضافه کنید. همچنین 1 قاشق غذاخوری کشمش، دانه کنجد، بادام زمینی را برای فیبر بیشتر روی آن بریزید که این کمک زیادی به تولید یک ماده غذایی بسیار مغذی خواهد کرد.

کیک ساده با شیرکاکائو

شیرینی بی شیرینی ! سرو کردن یک کیک بسیار ساده معمولا بهترین انتخاب از میان انواع شیرینی ها یا کلوچه ها است که اگر این گرم و داغ باشد، می توانید آن را با کره بخورید. این شیرینی قدیمی دارای 280 گرم کالری است، در حالی که اگر با مقداری کره خورده شود حاوی 510 گرم کالری می شود. برای ایجاد فیبر بیشترمی توانید  فنجان بادام یا میوه های خشک به آن اضافه کنید و به جای قهوه، سعی کنید مقداری شیر کاکائوی کم چرب در کنار آن میل کنید.

یک لیوان پودر مقوی

یک بسته پودر وانیلی یا توت فرنگی (بدون شکر افزوده شده ) را با 1 فنجان شیر کم چرب یا شیر سویا ترکیب کنید (همچنین می توانید این مخلوط را از شب قبل آماده کنید). از یک همزن برقی برای ترکیب کردن آن استفاده کنید و برای اضافه کردن پروتئین بیشتر، اگر زمان دارید مقداری موز را هم به این ترکیب اضافه و آن را با همزن مخلوط کنید.

بسته های انرژی زا

  بسته هایی مانند چهار مغز که انرژی زا هستند، بیش از چند گرم پروتئین دارند و بچه ها این ماده غذایی را بسیار دوست دارند که می تواند حاوی بادام زمینی یا پسته و...  باشد.

پیتزای صبحانه

یک تکه پیتزا برای صبحانه آماده کنید؛ به این ترتیب که یک تکه نان ترد را در نظر گرفته، 3 قاشق غذاخوری پنیر کم چرب روی آن ریخته و تکه های برش زده شده گوجه فرنگی را روی آن قرار دهید و در پایان مقداری روغن زیتون (حدود 1 قاشق چای خوری ) و مقدار کمی نمک و فلفل روی آن بریزید.

تخم مرغ

اگر جزء گروه کسانی هستید که صبح ها باید غذایی را که بسیار سریع آماده می شود، میل کنید به شما پیشنهاد می شود یک تخم مرغ کاملا سفت شده را میان دو لایه نان گرد سبوس دار قرار دهید که حاوی پروتئین زیاد و بدون چربی است. حتی می توانید فقط زیر آن را نان بگذارید و نان رویی آن را بردارید و برای اضافه کردن فیبر بیشتر می تواند یک پرتقال تازه را هم به ان اضافه کنید.

  غلات « شیر و مغز گردو »

در کاسه ای تکه های سبوس غنی از فیبر (حدود 1 و   فنجان ) را با مقداری شیر کم چرب بریزید که می توان گفت این تقریبا یک صبحانه کامل است. به جای شیر می توان آن را با لیمو یا ماست وانیل جایگزین کرد. برای افزایش فیبر و ویتامین باید   فنجان آجیل یا میوه های تازه یا خشک شده، مانند گردوی خرد شده به آن اضافه کنید.

  تخم مرغ و کالباس

یکی از بهترین مواد غذایی که دسترسی به آن هم راحت است و حاوی پروتئین زیادی است، تخم مرغ کاملا پخته شده است. پس از پخته شدن تخم مرغ، آن را تکه تکه کرده و لای یک نان سبوس دار بسیار نازک است قرار دهید و اگر مایلید می توانید یک لایه ژامبون باریک و یک مقدار پنیر هم لای آن بگذارید. اضافه کردن یک قاشق سالسا باعث می شود ساندویچ ما حاوی مقداری ویتامین   هم شود.

صبحانه يکي از مهم ترين وعده ها براي کودکان مدرسه اي است. از موارد بالا الگوبرداري کنيد و صبحانه هايي سريع و در عين حال مقوي براي کودکان مدرسه اي درست کنيد.