پرونده «مشعل» از نقش وزارت نفت و دیگر سازمان ها در کنترل  بی رویه مصرف سوخت

مهار پرمصرف ها

بنزين ، فرآورده نفتي راهبردي که روزي تامين آن جزء نقاط ضعف کشور بود و سال هاي متمادي با اين مشکل دست و پنچه نرم کرديم، با تدبير مديران صنعت نفت در دولت يازدهم و دوازدهم ، 9 تيرماه امسال با  افتتاح فاز دوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس به نقطه قوت دولت تبديل شد و ايران را از واردات بي نياز کرد و عنوان «خودکفايي بنزين» در کارنامه دولت دوازدهم به ثبت رسيد.

اما شيريني اين دستاورد با افزايش مصرف بنزين در داخل چندان پايدار نخواهد بود، چرا که روند افزايشي توليد خودرو بدون توجه به رعايت آخرين استانداردهاي روز دنيا متاسفانه مصرف بنزين را از پيش بيني ها فراتر برده تا جايي که امسال شاهد رشد 9 درصدي مصرف بنزين نسبت به سال 96 بوديم.

اين در حالي است که طبق برآوردها و براساس سخنان رئيس جمهوري با وارد مدار شدن فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس تا پايان سال جاري اگر در مصرف بنزين صرفه جويي هاي لازم انجام شود و مصرف بيش از حد «80 ميليون ليتر در روز» را مهار کنيم، صادرکننده بنزين خواهيم شد. اين به اين معناست که ايران وارد دوره جديدي از حضورش در بازار فرآورده هاي نفتي خواهد شد، اما اين موضوع بنا بر اظهار نظر وزير نفت مستلزم مصرف بهينه و  عبور از مرحله خودکفايي بنزين از پالايشگاه ها و پيگيري ادامه اين روند در کارخانه هاي خودروسازي و توليد استاندارد است.

در بحبوحه خودکفايي ايران در توليد بنزين متاسفانه شاخص مصرف و افزايش بي رويه بنزين در کشور «برابري توليد و مصرف» سبب شد تا رئيس جمهوري و وزير نفت در هفته دولت خواستار مصرف بهينه بنزين و افزايش کيفيت توليد خودرو در کشور شوند و به دليل اهميت اين امر نيز رهبر معظم انقلاب اسلامي هم وارد عرصه شدند و بر ضرورت تدبير دستگاه‎هاي مسئول از جمله وزارت نفت در زمينه مهار مصرف بنزين در کشور اشاره کنند و  خواستار ارائه راهکارهاي مناسب از سوي مسئولان مربوطه براي کاهش مصرف شوند.

ايشان با بيان اين که ايران جزء بزرگ ترين توليدکنندگان نفت جهان است واردات را بي مورد دانست. تصريح کردند: بد استفاده کردن از ظرفيت ها و منابع داخلي، از ديگر مشکلات موجود در بحث مديريت اقتصادي است که بايد هر چه سريع تر راه حل مناسبي براي آن تعريف کرد.

رهبر انقلاب مصرف بيش از 100 ميليون ليتر بنزين در روز را نمونه ديگري از استفاده بد از ظرفيت ها و منابع داخلي خواندند و افزودند: وزارت نفت و ديگر مسئولان دولتي راه هاي کاهش مصرف بنزين را پيگيري کنند.

در اين بين با تاکيد مقام معظم رهبري و رئيس دولت، اولويت وزارت نفت و شرکت بهينه‎سازي مصرف سوخت از سوي وزير نفت مشخص شد و در حال حاضر مديران مربوطه در حال برنامه ريزي و تدوين چارچوبي در اين حوزه براي بالا بردن آگاهي مردم و ارتقاي فرهنگ عمومي در حوزه کنترل مصرف سوخت هستند، چرا که وزارت نفت معتقد است بعد فرهنگي چگونگي مصرف بنزين اهميت ويژه اي دارد و اگر آگاهي عمومي در اين حوزه بالا برود، مصرف بنزين در کشور به شيوه اي بهتر و از سوي خود مردم کنترل خواهد شد؛ البته اين فرهنگ سازي نيازمند حضور دستگاه هاي اجرايي مانند وزارت صنعت، آموزش و پرورش، وزارت علوم و رسانه ها است تا از کودکي الفباي فرهنگ بهينه سازي مصرف سوخت را به افراد آموزش دهند.