پول توجیبی چیست؟

پول؛ وسيله چرخش زندگي است که در بسياري از موقعيت هاي زندگي هر يک از ما نقش تعيين کننده و انکارناپذيري دارد. از اين رو چگونگي استفاده از آن مي تواند در ميزان خشنودي ما از شرايط زندگي مان تأثير عمده اي داشته باشد. در دنياي مدرن به دليل پيچيدگي هايي که در روابط پولي وجود دارد، برنامه ريزي مالي امري ضروري محسوب مي شود.

لازم است که آموزش مهارت استفاده از پول مانند ساير مهارت هاي زندگي از سنين پايين تر آغاز شود. پول توجيبي شروع خوبي براي ياد دادن اين مهارت به کودکان و نوجوانان است و در واقع مقدار پولي است که والدين با هم توافق مي کنند به بچه ها بدهند تا آنها با اين مقدار پول نيازهاي خود را برطرف کنند. نکته مهم و مورد توجه درباره پول توجيبي اين است که برخي والدين تصور مي کنند اين پول، پاداشي براي رفتار خوب و يا دستمزدي براي کار روزانه بچه هاست. به همين دليل از آن به عنوان وسيله اي براي فشار آوردن بر کودکان و وادار کردن آن ها به اطاعت استفاده مي کنند که اين نحوه برخورد، اشتباه است؛ زيرا پول توجيبي، وسيله اي آموزشي و تربيتي است و هدف آن دادن حق انتخاب و واگذاري مسئوليت به فرزندان است تا از اين طريق ياد بگيرند که چگونه از پول شان استفاده کنند و والدين نيز بايد آنها را در اندوختن اين تجربه ياري دهند.

از طرفي پول توجيبي مي تواند زمينه ساز ورود کودکان و نوجوانان به دنياي بزرگسالان باشد، بنابراين تعيين مقرري مناسب براي فرزندان با توجه به شرايط و امکانات اقتصادي خانواده و وضعيت رشدي افراد و همچنين سن آنها از عوامل مهم زيربنايي براي رشد شخصيتي و اجتماعي فرزندان به حساب مي آيد. پول توجيبي، همان پولي است که بايد به صورت منظم(روزانه، هفتگي يا ماهانه) به فرزندان داده شود تا آنها با اين پول، وسايلي را که خارج از برنامه مي خواهند، تهيه کنند و يا در خريد آن مشارکت داشته باشند. در کل پول توجيبي صرف نيازهاي ضروري نمي شود، بلکه نيازهاي ضروري فرزندان بايد از سوي والدين برآورده شود.

رابطه پول توجيبي و آموزش اقتصادي چيست؟

در دهه اول زندگي، کودک زياد متوجه تفاوت هاي شرايط زندگي خانوادگي خود و ديگران نمي شود؛ اما بعد از ورود به سنين نوجواني، يعني از 11 سالگي به بعد او به اين تفاوت ها پي مي برد. آموزش هاي مالي والدين به فرزندان با توانايي آتي آنان در استفاده سودمند از منابع مالي در اوايل نوجواني(سال هاي اوليه دبيرستان) ارتباط مستقيم دارد. در مجموع رابطه بين تجربه هاي دوران کودکي در نحوه استفاده از پول و توانايي بعدي افراد در مديريت پول، انکارناپذير و بسيار با اهميت است. آشنا کردن نوجوان دبيرستاني با تجربه کسب درآمد و در کل با مسائل مالي خانواده از اهميت ويژه اي برخوردار است. اطلاعات کودک درباره پول با ميزان تجربه هاي او از پول ارتباط مستقيم دارد، همچنين با نگرش والدين نسبت به پول و عادت هاي مصرفي آنان نيز مرتبط است.

اغلب والدين، پول توجيبي را براي خرج کردن مي دهند، نه براي پس انداز کردن. با اين وجود، تلاش هايي براي آموزش پس انداز کردن انجام شده است (براي مثال والديني که با فرزندان خود براي پس انداز کردن مسابقه مي گذارند.)

متخصصان بر اين باورند که اهميت پول توجيبي براي نوجوانان، گرفتن خود پول نيست؛ بلکه شرايط دريافت آن، ميزان وظايف در قبال آن، محدود بودن در مبلغ آن و خرج کردن و نگهداري از آن است. در ميان خانواده ها پول توجيبي با همه زمينه هاي اجتماعي در ارتباط تنگاتنگ است.

هرچند اجتماعي کردن کودکان از نظر اقتصادي مهم است؛ اما اين به تنهايي کافي نيست.

به هر حال اين فرصت خيلي خوبي است که فرزندان ما بتوانند از کودکي با مسئله پول آشنا شوند و طريقه خرج کردن آن را بدانند و بتوانند بين موجودي خود و خواسته هاي شان تعادل برقرار کنند. در دنياي بيرون، بازارها و مغازه ها پر از کالاست و ما ممکن است دوست داشته باشيم چيزهاي زيادي بخريم؛ ولي يکي از آموزش هاي بسيار مفيد اين است که ما ياد بگيريم چگونه تمايلات خود را براي خريد کردن کنترل کنيم.

برگرفته از کتاب پول توجيبي(آموزش مهارت هاي روزمره زندگي به فرزندان)، نوشته شکوفه موسوي

 

5 نكته در نگهداري از شلوار جين

شلوار جين، يكي از پرطرفدارترين شلوارها، مخصوص در ميان جوانان است. قيمت بيشتر انواع آن در بازار بسته به كيفيتش متفاوت است. چند نكته مهم در نگهداري از شلوار جين مورد توجه است كه يادآور مي شويم.

  فواصل شست وشو: يكي از مهم ترين عوامل در زيبايي و ظاهر شلوار جين، شست وشوي آن است. آب و رطوبت، مهم ترين عامل پوسيدگي و تخريب بافت هاي شلوار جين است، بنابراين انتخاب پوشيدن شلوار جين در تمامي محل ها، انتخاب دقيقي نخواهد بود. نكته ديگر عادت هاي غلط و وسواس در تميزي شلوار است كه منجر به شست وشوي بي مورد شلوار و در نتيجه پوسيدگي سريع تر آن مي شود.

 بازرسي قبل از شست وشو: قبل از اينکه شلوار جين را در ماشين لباسشويي بيندازيد، به محتويات جيب هاي آن دقت كنيد. وجود سكه، خودكار، اشياي تيز، دستمال و.... به شلوار آسيب مي زند.

ميزان حرارت آب: مهم ترين نكات در هنگام شست وشو، ميزان حرارت آب، دماي اتو و... است که روي کاغذ دوخت شده به شلوار نوشته شده است. به طور كلي حرارت آب بعد از رطوبت دومين عامل از بين رفتن زيبايي و ظاهر شلوار جين است.

 لباس هاي همراه: به لباس هايي كه همراه شلوار جين در ماشين لباسشويي قرار مي گيرد، دقت كنيد. جنس، رنگ، ثبات رنگ و... نكات مهمي است كه بي دقتي به آنها باعث از بين رفتن کيفيت شلوار شما خواهد شد.

  اتو كردن: حرارت مستقيم اتو، عمر تار و پود شلوار را كم مي كند. پس بهتر است از بخار به همراه اتو استفاده كنيد يا براي جلوگيري از حرارت مستقيم، پارچه اي سفيد و تميز با ضخامت مناسب بين اتو و شلوار قرار دهيد. بهترين گزينه آن است كه شلوار جين را به صورت صاف و كشيده در سايه ( نور آفتاب سبب افت كيفيت رنگ شلوار مي شود ) پهن كنيد تا نيازي به اتو نداشته باشد.

 

مرغ کاهوپيچ مکزيکي در 10 دقيقه

مرغ کاهوپيچ طعم و مزه خوبي دارد. شما مي توانيد با توجه به سليقه خودتان، ترکيبات آن را تغيير دهيد يا براي تزيين، از مواد مختلفي مانند سس سالسا، خامه ترش يا مواد ديگر استفاده کنيد. براي اينکه مواد بخوبي در کاهو پيچيده شوند، بايد کاهو را چرب کنيد. در غير اين صورت اين لقمه ها بدشکل خواهند شد. اين غذا در اصل يک غذاي آسيايي است که با کمي تغيير به سبک مکزيکي سرو مي شود. شما مي توانيد در مهماني هاي خود آن را به عنوان پيش غذا سرو کنيد يا به عنوان يک ناهار يا شام فوري تهيه و نوش جان کنيد. اين غذا فقط در 10 دقيقه حاضر مي شود.

 مواد لازم( براي 4 نفر )

 روغن زيتون: 2 قاشق غذاخوري

سينه مرغ خردشده: نيم کيلو

سس تاکو: 3 قاشق غذاخوري

کاهو يک عدد: برگ هاي آن به کره آغشته شده باشد

گوجه فرنگي خردشده: يک عدد

فلفل دلمه قرمز خردشده: نصف فنجان

 ذرت: نصف فنجان

پنير خردشده: يک فنجان (در اين غذا از پنير مکزيکي استفاده شده است)

برگ گشنيز تازه رنده شده: يک چهارم فنجان

چيپس ترتيلاي خردشده: نصف فنجان

لوبياي پاک کرده و شسته شده: نصف فنجان

آووکادوي تازه خردشده: يک عدد

  سس سالسا: براي تزيين

  خامه ترش: براي تزيين

 دستور تهيه

  روغن زيتون و مرغ را در يک ظرف بزرگ ريخته و اجازه دهيد با دماي متوسط تا 4 دقيقه حرارت ببيند، سپس آن ها را برگردانيد تا هردو طرف آن پخته شود. سس تاکو را روي آن ريخته و بگذاريد بازهم حرارت ببيند. بسته به اندازه تکه هاي سينه مرغ، زمان پخت آنها متفاوت است. سپس تکه هاي مرغ را در ظرف ديگري بگذاريد تا خنک شود و مواد ديگر را آماده کنيد.   برگ هاي کاهو را جدا کرده و در يک بشقاب بگذاريد.   در هر بشقاب دو برگ کاهو بگذاريد. سپس چندتکه مرغ، گوجه فرنگي، يک قاشق غذاخوري فلفل دلمه، يک قاشق غذاخوري ذرت، 2 قاشق غذاخوري پنير و کمي گشنيز به آن اضافه کنند و پودر ترتيلا را روي آن بپاشيد تا طعمش را بهتر کند. براي تزيين مي توانيد از آووکادو، لوبيا، سالسا يا خامه ترش استفاده کنيد. سپس کاهو را دور آن بپيچيد و از خوردنش لذت ببريد.

 

ويژگي اصلي ماست ها چيست و کدام نوع آنها مناسب تر است

از ماست که  برماست

  امروزه در بيشتر سفره هاي ما ايرانيان، ماست همراه غذا مصرف مي شود و متاسفانه مردمان امروزي مانند ديگر رسوم غلط متعارف، بدون آنکه تدابير مربوط را رعايت کنند و از خوب و بد بودن آن آگاه باشند، آن را مصرف مي کنند. اين روزها خريد و مصرف ماست، کار چندان ساده اي هم نيست و زماني که وارد غرفه فروش ماست در فروشگاه ها مي شويد، با انواع ماست (اعم از کم چرب و پرچرب تا طعم دار، کفير و...) مواجه خواهيد شد؛ اما بيشتر مردم نمي دانند که ويژگي هاي اصلي هر يک از اين ماست ها چيست و استفاده از کدام نوع براي آنها مناسب تر است. از اين رو در اين مطلب به معرفي ويژگي ماست هاي رايج مي پردازيم تا هنگام خريد، بهترين انتخاب را داشته باشيد.

ماست های طعم دار یا میوه ای

ماست های طعم دار یا میوه ای می توانند مثل مین های مخربی برای تغذیه انسان ها عمل کنند! مصرف کنندگان ممکن است فریب بخورند که این نوع ماست ها سالم هستند، زیرا میوه دارند؛ اما واقعیت این است که بخش اصلی طعم و عطر این ماست ها، به شیرین کننده و قندهای افزودنی برمی گردد. بعد از طعم های میوه ای رایج مثل توت فرنگی، بلوبری و هلو، وانیل هم خیلی در این ماست ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ اگرچه ماست های طعم دار یا میوه ای معمولا کم چرب هستند، اما مصرف کنندگان در نهایت همان میزان کالری را دریافت می کنند که در ماست های پرچرب وجود دارد. هر 226 گرم ماست طعم دار یا میوه ای می تواند حاوی 44 گرم قند باشد که برابر می شود با 176 کیلوکالری.اگر باز هم دوست دارید ماست طعم دار بخورید و می توانید از کالری اضافی آنها صرف نظر کنید، دست کم سراغ ماست هایی بروید که از شیرین کننده های طبیعی مثل عسل در آنها استفاده شده است. توصیه پزشکان این است که به هیچ وجه از ماست های طعم دار یا میوه ای استفاده نکنید که حاوی شربت فروکتوز هستند.

ماست کفیر

کفیر، نوعی نوشیدنی شبیه ماست و گاهی ماست رقیقی است که از شیر تخمیرشده به دست می آید و مخلوطی از شیر و مجموعه ای از میکروارگانیستم ها شامل الکتوباسیل و استرپتوکوک هستند که هم برای تهیه ماست به کار می روند و هم برای مخمرها و باکتری های اسید استیک.عناصر تشکیل دهنده کفیر مثل ماست ها، شیر و باکتری های مفید است. از نظر مقدار پروتئین، کلسیم و ویتامین D نیز با ماست های دیگر شباهت دارد. میزان چربی کفیر هم با ماست های دیگر قابل مقایسه است و می تواند انواع پرچرب، کم چرب و بدون چربی داشته باشد.یکی از ویژگی های خاص کفیر که آن را از ماست های دیگر متمایز می کند، گازدار بودن آن است. محققان به کفیر به عنوان ماستی توجه می کنند که از نظر پروبیوتیکی در جایگاه خاصی قرار می گیرد و در سلامت انسان ها نقش دارد. مطالعات نشان داده است کفیر دارای خواص ضدمیکروبی، ضدتومور و ضدسرطانی ویژه ای است و در تنظیم سیستم ایمنی بدن موثر است. این نکته را هم باید ذکر کرد که ترکیبات کفیر به هضم لاکتوز کمک می کند و برای تمام دوستداران سلامت مفید است؛ اما مبتلایان به نفخ و بیماری های گوارشی باید در مصرف آن احتیاط کنند.

ماست پرچرب

اگرچه توصیه های تغذیه ای فعلی، انبوه مصرف کنندگان را به سمت محصولات لبنی کم چرب هدایت می کند، اما مطالعات اخیر نشان دهنده نکات جالب و تازه ای در این زمینه است. این مطالعات نشان می دهد، ارتباط بین مصرف چربی لبنی و بیماری قلبی، کمتر از آن چیزی است که فکر می کنیم.یکی از مطالعات منتشرشده در European Journal of Nutrition که بررسی گسترده ای روی تحقیقات مختلف انجام داده، نشان می دهد که مصرف محصولات لبنی پرچرب با کاهش خطر ابتلا به چاقی مرتبط است. یکی از مزیت های ماست پرچرب برای سلامت این است که به ندرت حاوی غلظت دهنده ها و مواد افزودنی است که معمولا برای ایجاد قوام و طعم مناسب در ماست های کم چرب یا بدون چربی استفاده می شود. هر 226 گرم ماست پرچرب ساده فقط 138 گرم چربی دارد و حاوی 11 گرم قند، 8 گرم پروتئین، 275 میلی گرم کلسیم و 352 میلی گرم پتاسیم است. به اضافه اینکه مقداری از اسیدفولیک و ویتامین A هم در این ماست وجود دارد و اگر تولید این ماست از انواع شیرهای غنی شده باشد، مقدار مناسبی هم ویتامین D برای بدن شما فراهم می کند.بنابراین افرادی که بیماری زمینه ای قلبی یا چربی خون ندارند، می توانند در صورت برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و دور از هر نوع پرخوری، به جای حذف ماست از برنامه غذایی روزانه خود، ماست های پرچرب را در سبد غذایی شان داشته باشند.

ماست هم زده

ماست ها از نظر بافتی هم 2 نوع زده و قالبی دارند. فرایند تولید و نوع مایه ماست های مورد استفاده در آن با یکدیگر متفاوت است، اما ارزش تغذیه ای متفاوتی بین ماست های هم زده و قالبی وجود ندارد و تنها برای تامین ذائقه های مختلف مردم تولید می شود.

ماست یونانی

ماست یونانی با گرفتن پروتئین مایع وِی (whey) برای تهیه نوعی ماست نسبتا سفت، غلیظ و خامه ای، همراه با غلظت پروتئینی زیاد و لاکتوز کم تولید می شود. ماست های یونانی باید حداقل 5.6 درصد پروتئین داشته باشند، در حالی که میزان پروتئین ماست های دیگر به 2.7 درصد می رسد. به همین دلیل است که ماست های یونانی در مقایسه با ماست های رایج دیگر و با همان میزان کالری، حاوی پروتئین بیشتری هستند و قند کمتری هم دارند. میزان پروتئین ماست های معمولی در هر 170 گرم به 10  گرم می رسد، در حالی که همین مقدار ماست یونانی بیش از 20 گرم پروتئین دارد. هنگام خرید ماست یونانی حتما به برچسب مواد تشکیل دهنده دقت کنید؛ زیرا بعضی کارخانه های تولیدی دیگر از روش سنتی تهیه ماست یونانی استفاده نمی کنند و  در محصول شان نشاسته و ذرت می ریزند تا غلظت و قوام آن را مثل انواع طبیعی شبیه سازی کنند. این ماست برای ورزشکاران و افرادی که می خواهند حجم پروتئین دریافتی خود را در طول روز بالا ببرند، بسیار مناسب است.

ماست کم چرب یا بدون چربی

تحقیقات نشان داده اند هر 226 گرم ماست ساده کم چرب یا بدون چربی حاوی 530 میلی گرم پتاسیم است. به همین دلیل است که این نوع ماست می تواند، از طریق مقابله با آثار منفی سیدم، به کاهش فشار خون کمک کنند. این ماست ها بهترین گزینه برای بیماران قلبی و فشارخونی هستند.