رئيس جمهور در مراسم افتتاح طرح هاي پتروشيمي:

پتروشیمی، مایه افتخار همه ما

مشعل: در بازديد چند ماه قبل مان از پتروشيمي پرديس بود که يکي از کارکنان از انتظار براي حضور و افتتاح اين مجتمع از سوي رئيس جمهور سخن گفت که «دوست داريم آقاي روحاني براي افتتاح به اينجا بيايد. » انتظاري که به ثمر نشست و هفته گذشته با سفر رئيس جمهور علاوه بر فاز سوم آمونياک و اوره مجتمع پرديس، پتروشيمي مرجان و فاز يک نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند نيز گشايش يافت. اين سه طرح پتروشيمي در مجموع با سرمايه گذاري حدود يک ميليارد و 850 ميليون دلار به ثمر رسيده است؛ ارزش محصولات فاز سوم اوره و آمونياک پرديس و متانول مرجان 834 ميليون دلار بوده و نکته مهمتر آنکه با اين اقدام براي يک هزار و 200 نفر اشتغال مستقيم ايجاد شده است. يک روز قبل از سفر روحاني، عازم عسلويه مي شويم. قطب انرژي آماده ميزباني است. اگر تا ديروز اين فازهاي مختلف پارس جنوبي بود که به صدر اخبار مي آمد، حالا مدت هاست که به مدد گازهاي توليدي در اينجا، پتروشيمي هم در رقابت توليدي با آن است. يکي از کارکنان مجتمع هاي آماده افتتاح مي گويد: اينکه در به ثمر رسيدن طرحي مشارکت داشتيم که براي کشور ارزآوري  دارد و ايجاد اشتغال مي کند، برايمان غرورآفرين و لذت بخش است. حسن روحاني که براي چندمين بار است عازم عسلويه مي شود، در سخنان خود در آيين بهره برداري از سه طرح بزرگ پتروشيمي که با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت، وزير دفاع و مديران ارشد صنعت نفت همراه است، مي گويد: اجراي اين طرح ها گامي در مسير اشتغال آفريني براي جوانان، خودکفايي، اقتصاد مقاومتي و ارزآوري بيشتر براي کشور و مايه افتخار همه ماست.

اهميت طرح هاي پتروشيمي درست در ايامي که خط و نشان آمريکا، قطع صادرات نفت ايران و از سويي پتروشيمي را نشانه رفته، پيام خاصي به دنيا دارد.

رئيس جمهور مي گويد: برخي طرح ها و پروژه هايي که امروز به بهره برداري رسيد، در دوران تحريم آغاز شد و امروز هم در دوره اي که دشمن در فکر تحريم هاي جديد و اجراي آنهاست، افتتاح شده و پروژه هايي نيز همزمان امضا شد که آغاز مي شود. هميشه شروع فعاليت واحد توليدي در کشور براي ما خوشحال کننده است؛ اما اينکه در يک روز آن هم در شرايطي که بدخواهان و دشمنان، به فکر خودشان، بر مردم فشار مي آورند و تحريم هاي غيرقانوني و ظالمانه را به ملت ايران تحميل مي کنند، مي توانيم سه طرح مهم را افتتاح کنيم، به معناي پيروزي در برابر نقشه هاي دشمن است.

يکي ديگر از کارکنان مجتمع هاي تازه افتتاح شده در حاشيه مراسم مي گويد: براي يک فرد فني، وقتي واحدي به توليد مي رسد، شيريني وصف ناپذيري دارد، بخصوص در مناطق جنوبي، احساس غرور مي کنيم.

به اعتقاد روحاني، امروز هر فاز، طرح و پروژه اي که کلنگ زده شود، به معناي انقلابيگري و تلاش براي عزت ملت ايران است. هر پروژه اي هم که افتتاح شود، معنايش اين است که اين ملت در مسير تلاش و فعاليت خود هيچگاه نمي ايستد و تلاش خود را ادامه مي دهد.

صنعت نفت، گاز و پتروشيمي صف مقدم جنگ اقتصادي

رئيس جمهور مي گويد: امروز، روز جنگ اقتصادي و رواني در برابر ملت ايران است و در صف مقدم اين جنگ، بخش هايي هستند که بار اقتصاد را بر دوش دارند و مهم ترين آنها صنعت نفت، گاز و پتروشيمي است.

روحاني با بيان اينکه تلاشگران صنعت نفت، امروز گام بلندي در مسير عزت ايران، توليد و اشتغال برداشتند، ادامه مي دهد: بهره برداري سه واحد عظيم پتروشيمي در يک روز، ثابت مي کند که از مشکلات عبور خواهيم کرد و دشمنان قادر به توقف ملت ايران در مسير پيشرفت نيستند.

وي با اشاره به اينکه دشمن فقط زماني موفق مي شود که اميد و حرکت ما متوقف شود، مي افزايد: دشمنان، مشکلاتي بر مردم تحميل مي کنند، اما محال است بر ايران و ايرانيان مسلط شوند و اينکه ما را به پيش از سال 57 برگردانند، آرزويي است که محقق نخواهد شد.

روحاني مي گويد: صنعت نفت افزون بر توليد، در طول بيش از 100 سال گذشته در تحولات مهم سياسي ايران هم تاثيرگذار بوده و در کمتر حادثه بزرگ و مهمي است که نقش بسيار ارزشمند کارکنان تلاشگر صنعت نفت آشکار و روشن نباشد. در سال 57 انقلاب ما وقتي پيروز شد که صنعت نفت در کنار انقلاب و انقلابيون قرار گرفت.

وي با اشاره به اينکه در دوران دفاع مقدس، اگر کارگران پرتلاش اين صنعت نبودند، به راحتي مردم از انرژي مورد نيازشان محروم مي شدند، عنوان مي کند: اگر تلاش اين تلاشگران نبود، نه تنها زندگي و حرارت و روشنايي خانه مردم، بلکه حتي ابزار جنگي ما هم نمي توانست به حرکت در بيايد. هرکجا صنعت نفت ما آسيب مي ديد، بلافاصله همه کارگران و مهندسان براي بازسازي و بازآفريني آن بسيج مي شدند.

رئيس جمهور مي گويد: در دوره اي که مسئوليت پدافند هوايي را به عهده داشتم، هرکجا بمباران مي شد، يک ساعت يا روز بعد براي بازديد مي رفتيم و مي ديديم که همه کارگران و مهندسان پس از بمباران آمده و همه توان خود را به کار گرفته و حرکت و گردش عظيم انرژي را به حالت اول برگردانده اند.

روحاني با بيان اينکه در دوران شکوفايي نظام و کشور، وارد مرحله جديدي از توطئه بيگانگان شده ايم، ادامه مي دهد: همان هايي که مي خواستند مانع پيروزي ما در انقلاب و دفاع 8 ساله شوند، اما ناموفق بودند، امروز هم در روز شکوفايي اين کشور در برابر عظمت ملت ايران توطئه هاي جديد خود را آغاز کرده اند. آنها در هر توطئه اي، مشکل براي ما درست مي کنند و مسير و جاده همواري را که براي حرکت ما آماده بوده، با مشکلاتي مواجه مي سازند؛ اما امکان ندارد که ملت ايران را از حرکت، تلاش و پيشرفت باز دارند و اين کار امکانپذير نيست.

وي مي گويد: اگر حرکت و تلاش ما ادامه پيدا کند، حتما دشمن ناموفق خواهد بود. امروز مردم با مشکلات جديدي مواجه هستند و همه ما در زندگي اين را لمس مي کنيم. پس دشمن مي تواند براي ما مشکل درست کند؛ اما قادر نيست به اهدافش برسد و اين براي ما مثل روز روشن است.

روحاني با بيان اينکه دشمن، ايران عزتمند، مستقل و تاثيرگذار در منطقه و جهان را نمي پسندد، تصريح مي کند: دشمن مي گويد ايراني مي خواهم در اختيار و مشت من که با اراده من مسيرش را انتخاب کند، سودش در اختيار من باشد و بتوانم از نو سلطه ام را بر ايران به دست آورم؛ البته رسيدن به اين هدف از محالات است و امکان ندارد که بدخواهان موفق شوند ما را به پيش از سال 57 برگردانند.

رئيس جمهوري عنوان مي کند: اينها مي خواهند ما را به 40 سال عقب برگردانند، تسليم شويم و بگوييم اشتباه کرديم که خواستيم مستقل شويم و روي پاي خود بايستيم. اشتباه کرديم شما را از کشور بيرون رانديم و اشتباه کرديم که به عنوان ايران مي خواهيم در منطقه تأثيرگذار باشيم، اشتباه کرديم که گفتيم مردم سالاري ديني مي خواهيم؛ ولي اين آرزوهاي دشمن هيچ وقت محقق نخواهد شد.

افتتاح پروژه هاي پتروشيمي نماد تلاش، فعاليت، ايثار و فداکاري

وي با تاکيد بر اينکه از مشکلات عبور خواهيم کرد و دليلش امروز به ثمر نشستن تلاش هاي چندساله شما در عسلويه است، مي گويد: سه واحد مهم به بهره برداري رسيده