نيم نگاهي به ورزش نفت  به مناسبت فرا رسيدن هفته دولت

جايگاه  ورزش در توسعه نفت

مشعل   کارمندان، جزو بدنه اصلي دولت به شمار مي روند وبا حضور در وزارتخانه هاي مختلف، چرخ دولت را مي چرخانند؛ اما براي اينکه اين چرخ دچار مشکل نشود و هميشه براي دولت بچرخد،  بايد سالم و با نشاط باشد. ورزش عاملي است که کارکنان دولت مي توانند سلامت خود را حفظ کنند و باعث پويايي کار و رشد و توسعه آن شوند.

صنعت نفت از بدنه دولت جدا نيست و وقتي اسم نفت مي آيد، همه آن را يک صنعت پول ساز مي دانند که چرخ اقتصاد يک کشور را به گردش وا مي دارد، بنابراين خود به چرخ دنده هاي سالم و روان نياز دارد.

از اين رو ورزش در صنعت نفت از ديرباز تاکنون يک رکن مهم بوده؛ چرا که براي توسعه و پيشرفت به روح و روان و جسم سالم نياز است که اين مهم جز با ورزش به دست نمي آيد.

 به همين دليل ورزش همگاني به عنوان با اهميت ترين حوزه ورزش، در صنعت نفت تلقي مي شود.

اکنون پايه و اساس فعاليت هاي ورزشي در نفت، حمايت، رشد و توسعه ورزش همگاني است که تنها به کارکنان نفت محدود نمي شود؛ بلکه خانواده هاي آنها را نيز در بر مي گيرد که در اين زمينه با برگزاري برنامه هاي تشويقي و نظارتي به شکلي مناسب و در قالب مسابقات و رويدادهاي ورزشي، براي افزايش مشارکت هر چه بيشتر کارکنان و خانواده آنها تلاش مي شود.

اهتمام به گسترش ورزش همگاني، با هدف ايجاد نشاط و پويايي در بين کارکنان و خانواده هاي آنها و نيز بسط و توسعه زير ساخت ها و تربيت ورزشکاران نفتي، بويژه فرزندان کارکنان با سياستگذاري در رده هاي پايه و آکادمي از مهمترين اهداف و چشم انداز هاي ورزش در نفت است.   البته ورزش در نفت فقط به کارکنان محدود نمي شود؛ بلکه در بعد قهرماني هم مثل ساير وزارتخانه ها که در ورزش کشور سهم دارند، يکي از بازوان پرقدرت دولت به شمار مي رود.

ورزش کشور با نام نفت عجين شده است و اگر بگوييم تيم هاي نفتي، پرچمدار ورزش ايران هستند، سخني به گزاف نگفته ايم.

حضور بيش از 50 تيم در رشته هاي مختلف ورزشي در سطح ليگ هاي برتر، دسته يک، دسته دو و.... در تمام سطوح سني از نونهالان تا بزرگسالان که همواره از مدعيان اصلي قهرماني بوده و هستند، باعث ارتقا و پيشرفت ورزش ايران شده است.

تيم هايي چون فوتبال پارس جنوبي جم، صنعت نفت آبادان، نفت و گاز گچساران، بسکتبال پتروشيمي بندر امام و پالايش نفت آبادان، هندبال نفت گچساران، فوتسال   ملي حفاري اهواز، تنيس روي ميز پتروشيمي و پالايش نفت آبادان، وزنه برداري مناطق نفت خيز جنوب و ملي حفاري اهواز، کاراته و تکواندو مناطق نفت خيز جنوب، شنا، شيرجه و واترپلو نفت تهران، نفت اميديه، نفت گچساران و... که همواره جزو قهرمانان ورزش ايران بوده اند و باعث شده اند نام و پرچم نفت بالا باشد و در ميادين بين المللي نيز باعث افتخار نام ايران باشند. البته نه تنها در بعد ورزشي و سلامت اجتماعي؛ بلکه به لحاظ اقتصادي نيز تيم هاي نفتي باعث رونق ورزش ايران شده اند. 

البته اين حضور تنها به آقايان محدود نمي شود؛ بلکه بانوان هم در ورزش نفت حضور دارند و هم باعث رونق اقتصادي شده اند و هم به سلامت جامعه کمک کرده اند.

قهرماني تيم هاي فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان و ملي حفاري اهواز در ليگ برتر يا بسکتبال گاز، پالايش نفت آبادان، کاراته نفت مسجد سليمان و... نشان از حضور بانوان نفتي در عرصه هاي ورزشي است و آنها نيز به سهم خود باعث بالا بودن پرچم نفت در ورزش ايران هستند.

 

در ليگ برتر تيراندازي با كمان

 نفـت امـيديه بـا اقتـدار شـروع کـرد

تيم نفت اميديه درهفته نخست ليگ برتر تيراندازي باكمان باشگاه هاي ايران، مقابل حريفان خود به يك پيروزي دست پيدا كرد.  هفته نخست نهمين دوره مسابقات ليگ برتر تيراندازي باكمان باشگاه هاي كشور، در پيست تيراندازي مجموعه ورزشي آزادي تهران برگزار شد كه شاگردان فولادوند در بخش ريكرو با حساب 3 بر 2 تيم ميعاد بروجن را شكست دادند. سرمربي تيم تيراندازي با كمان اميديه با ابراز رضايت از نتايج به دست آمده درهفته نخست رقابت ها گفت: مي توانستيم نتيجه بهتري مقابل حريفان به دست آوريم،اما كسب يك پيروزي درگام نخست، رضايت بخش است. بهزاد فولادوند با بيان اينكه بازي مقابل تيم بيمه سينا با موافقت باشگاه نفت اميديه به زمان ديگري موكول شده است، گفت: تيم هاي شركت كننده در ليگ برتر تيراندازي با كمان باشگاه هاي كشور، بهترين نفرات كشور را جذب كردند و رقابت با اين دسته از تيم ها بسيار سخت است. وي با بيان اينكه جوانگرايي و استفاده از بازيكنان جوان هزينه دارد، گفت: با گذشت زمان و درهفته هاي آينده، نتايج بهتري كسب خواهيم كرد. سرمربي تيم تيراندازي با كمان نفت اميديه با اشاره به اينكه در فصل گذشته ليگ برتر، عنوان سوم بخش ريكرو را كسب كردند، گفت: تلاش مي كنيم با كسب نتايج مطلوب در هفته هاي آينده درپايان مسابقات جايگاه بهتري را نسبت به فصل گذشته به دست آوريم.  فولادوند با بيان اينكه هفته دوم رقابت ها 22 شهريور برگزار مي شود، گفت: در اين هفته دربخش ريكرو با تيم هيات كرمان ديدار خواهيم داشت و در بخش كامپوند به مصاف تيم بيمه سينا مي رويم. نهمين دوره مسابقات ليگ برتر تيراندازي با كمان باشگاه هاي كشور، با حضور 20 تيم در دو بخش آقايان و بانوان و در رشته هاي كامپوند و ريكرو برگزار مي شود كه تيم نفت اميديه تنها در بخش آقايان حضور دارد.

 

صعـــود نفتـــي هــا به اشـترانکــوه

گروه كوهنوردي شركت ملي نفت ايران به مناسبت عيد سعيد قربان به ارتفاعات اشترانكوه استان لرستان، بين شهرستان اليگودرز و دورود، با ارتفاع 2350 متر که مشرف به درياچه گهر بود، صعود کرد.اشترانكوه رشته كوهي در شرق استان لرستان و يكي از بلندترين رشته كوه هاي زاگرس است.

27 نفرازکوهنوردان شرکت ملي نفت با انتخاب مسيرصعود از يال كبود به سمت قله حرکت کردند که پس از 10 كيلومتر كوه پيمايي به درياچه گهر رسيدند. اين گروه شب را کنار درياچه گذراندند و سپس صبح زود به سمت قله و ارتفاعات يال کبود در دل اشترانکوه حرکت کرده و به قله رسيدند و در پايان صعود از سوي هيات كوهنوردي اليگودرز موفق به دريافت لوح تقدير شدند. کوهنوردان حاضر دراين برنامه عبارتندبودند از:

عبدالله شاهرخ، فريدون ابو قداره، مهدي ده دشتي، مهدي دياني، رضا قاسمي، سيد مصطفي احمدي نسب، جعفرعضايي، اميرپورشريف، سيد بهرام صفوي، بهنام حسين پور، مصطفي باقري، الله يار الياسي، محسن صداقت، ناصرقره باقري، يونس قيصريان، محسن حدادي، مسعود اصغري، سپهر باقري، نورالدين عباسي، كيوان رضايي، محمودرضا مرادي، اعتماد باقري، لطف الله تشكريان، كيانوش رضايي، فرامرزفرجي، وحيد خورشيدي( راهنما )، مهدي كاظميان (راهنما)، مازياررحيمي(راهنما)، بهنام جداييان ( مربي) و حسين باقرزاده (سرپرست گروه)

 

كـوهنـوردان نفـت اميـديه بـر بــام ايـران

كوهنوردان مرد باشگاه نفت اميديه در برنامه اي شش روزه به قله 5671 متري دماوند صعود كردند.

 عقيل شريفي حسيني، مسئول تيم كوهنوردي نفت اميديه در اين خصوص گفت: براي اين صعود، سه ماه تمرين مداوم و تست هاي ورزشي - پزشكي، كوپر، اخذ كارت هاي بيمه و عضويت ورزشي نفت، رضايت نامه و گواهي صحت و سلامت پزشك متخصص قلب انجام شد.

وي در ادامه به شرايط صعود و نامساعد بودن شرايط جوي اشاره كرد و گفت: در روزسوم، با توجه به اينكه تيم در اميديه هم سطح دريا اقامت داشت و از لحاظ پزشكي احتمال هر گونه عوارض مغزي و قلبي وجود داشت، توقف و تمرين هاي هم هوايي در ارتفاع 4200 متري در قرارگاه سوم دماوند انجام شد، همچنين در روز چهارم ساعت 5 بامداد با توجه به شرايط بد جوي و رعد و برق، تگرگ و باران تيم در دوگروه حمله و پشتيبان، كوهنوردي خود را با تمام تجهيزات صعود زمستاني آغاز كردند كه گروه حمله در ساعت 14 و گروه پشتيبان در ساعت 15 موفق به فتح قله شدند.

شريفي در پايان ضمن قدرداني از مجموعه مديريت شركت آغاجاري و حمايت هاي همه جانبه رئيس امور ورزش از تيم كوهنوردي نفت و مهيا کردن امكانات براي صعود به بام ايران گفت: اعضاي تيم پس از بازگشت و در دامنه قله دماوند با استقبال رضا زارعي، رئيس فدراسيون كوهنوردي و صعودهاي ورزشي جمهوري اسلامي ايران قرار گرفتند كه به پاس قدرداني از ايشان، نشان كوهنوردي نفت اميديه به وي اهدا و گواهينامه فتح قله دماوند نيز با امضاي وي به تيم كوهنوردي نفت اميديه اعطا شد.

 

وزنه برداران مناطق نفت خيزجنوب مدال ها را درو کردند

تيم وزنه برداري نوجوانان خوزستان، با درخشش وزنه برداران مناطق نفت خيزجنوب، عنوان قهرماني مسابقات كشور را به خود اختصاص داد.

مسابقات وزنه برداري نوجوانان كشور به ميزباني تهران برگزار شد كه وزنه برداران شركت هاي نفت و گازآغاجاري و مسجدسليمان با درخشش در اين مسابقات، موجب قهرماني خوزستان در اين رقابت ها شدند.

در اين رقابت ها ابوالفضل جمعه پوراز شركت نفت و گاز آغاجاري در وزن 67 كيلوگرم و در مجموع، 263 كيلو گرم را مهار كرد و ضمن به دست آوردن سه مدال طلا، با اقتدار قهرمان شد.در وزن 55 كيلوگرم بهراد كريمي ازنفت و گاز مسجدسليمان در مجموع، 172 كيلوگرم را بالاي سر برد و 2 مدال نقره و يك مدال برنز را به ارمغان آورد.

علي صالحي پور از شركت نفت و گاز مسجدسليمان در وزن 89 كيلوگرم به 2 مدال نقره و يك مدال برنز دست يافت و در مجموع نايب قهرمان شد.در وزن 102 كيلوگرم سيد مجتبي موسويان از نفت و گاز آغاجاري با كسب يك مدال طلا و يك مدال نقره به مقام دوم دست يافت.همچنين مصطفي مهنازاده از نفت و گاز مسجدسليمان نيز در وزن 102 كيلو گرم يك مدال برنز را به ارمغان آورد. افشين صالحي پور، سرمربي تيم وزنه برداري نفت و گاز مسجدسليمان، سكان هدايت تيم خوزستان در اين مسابقات را بر عهده داشت.اين مسابقات در 10 وزن برگزار شد و تيم خوزستان با به دست آوردن 712 امتياز قهرمان شد، مازندران با 689 امتياز در رده دوم ايستاد و تيم تهران ضمن كسب 644 امتياز، سوم شد.