باغبان منطقه جنوب شرق فاتح قله هاي ورزشي

ورزش و گل و گياه باعث شادابي و طول عمر مي شود

سختي هاي زندگي در منطقه کويري، مردان پولاد تني ساخته است که هيچ چيز تاب مقابله با اراده آنان را ندارد. کار در مجموعه اي که با شريان هاي آهنين نفت سر و کار دارد، نه تنها عزم آنان را در سرافرازي نکاسته؛ بلکه قصد کرده اند علاوه بر کسب افتخارات شخصي، در خانواده بزرگ صنعت نفت نيز نام منطقه جنوب شرق را بلندآوازه کنند. يکي از اين مردان، مرد باغبان فضاي سبز منطقه است که در اداره، او را باغبان مي نامند و به دليل برخورداري از تخصص طب ورزشي در شهر، او را دکتر لقب داده اند؛ مردي که مدرس چند رشته ورزشي در سطح شهر است و در اين رشته ها تخصص دارد و در کارنامه حرفه اي خود عنوان ماساژور تيم فوتبال صنعت مس رفسنجان را يدک مي کشد.با او که روبه رو مي شويم، باورمان نمي شود در شناسنامه او 51 سال سن ثبت شده باشد. ورزش کردن از وي که در دوره ميانسالي به سر مي برد، چهره اي جوان ساخته، با اندامي ورزيده و تنومند و راز جوان ماندنش را ورزش و تحرک زياد مي داند. گفت وگوي ما را با او بخوانيد:

  از خودتان بگوييد؟

حسين بختياري، متولد اول فروردين 46 هستم، 51 سال سن دارم. ديپلمه هستم، با وجود آنکه تک فرزند و از سربازي معاف بودم، در سن 17 سالگي و در سال 66 به جبهه رفتم. سال 73 ازدواج کردم که حاصل آن يک دختر و يک پسر است. دخترم ليسانس تربيت بدني دارد و پسرم نيز مشغول به تحصيل در همين رشته و قهرمان شناي استان است و واليبال هم بازي مي کند. خودم هم در خانواده اي ورزشي بزرگ شده ام؛ يکي از خواهرانم قهرمان دووميداني استان و خواهر ديگرم مسئوليت تربيت بدني بانوان شهرستان رفسنجان را برعهده داشته است. پدرم مشوق جدي ما در امر ورزش بود. اگر ما نيمه هاي شب هم از مسابقات ورزشي برمي گشتيم، بيدار مي شد و مي پرسيد که برديد يا باختيد؟ و اگر باخته بوديم، هميشه با خودمان مي گفتيم که با چه رويي به خانه برويم و خجالت مي کشيديم. الان هم اگر تيم صنعت مس ببازد، روز بعد از باخت دوست ندارم سرکار بروم؛ چون از نگهباني منطقه تا همکاران ديگر همه از نتيجه بازي سوال مي کنند.

   بسيار جوان تر از سن تان نشان مي دهيد ؟

ورزش کردن و دوري از فکر و خيال هاي واهي، دليل آن است. هر ثانيه اي که از عمر ما مي گذرد، زمانه ما را به پيري نزديک تر مي کند؛ پس چرا با آن مبارزه نکنيم. نبايد اجازه بدهيم گذر زمان ما را به پيري نزديک کند. ورزش و معاشرت کردن، ما را در جمع قرار مي دهد و در حين ورزش، ذهن از هر فکر و خيالي به دور و تمام حواس انسان روي همان ورزش متمرکز است.

   چه سالي نفتي شديد و به منطقه جنوب شرق آمديد؟

سال 81 وارد منطقه شدم. ابتدا در قسمت امور اداري و در بايگاني مشغول به خدمت بودم و پس از بايگاني به مرکز انتقال نفت رفسنجان رفتم، سپس به دليل درگيري ها و مشغله هاي ورزشي که خارج از شرکت داشتم و بايد تيم فوتبال صنعت مس رفسنجان را همراهي مي کردم، از قسمت اداري به بخش خدمات منتقل شدم و در حال حاضر در اين قسمت مشغول به کار هستم.

  از سابقه ورزشي خود بگوييد و اينکه در صورت تداخل با کار در منطقه چه مي کنيد؟

 سال 57 آغاز فعاليت هاي ورزشي من بود. سه سال در زمينه کشتي کار کردم و قهرمان آموزشگاه هاي سطح استان شدم؛ فيزيک بدني ام با کشتي متناسب نبود و چون قد بلند و دستان کشيده اي داشتم، به واليبال رو آوردم و تا جايي پيش رفتم که قهرمان استان شدم. کاپيتان تيم واليبال شهر رفسنجان و کرمان بودم و کارت درجه (يک) داوري واليبال و کارت مربيگري واليبال را دريافت کردم و در کنار آن، شنا را نيز آموزش ديدم. سال 67 آغاز فعاليت من در رشته ورزشي شنا بود و تا اخذ کارت مربيگري و نجات غريق پيش رفتم و در کنار اين موارد، آموزش ماساژوري و حرکت هاي اصلاحي را نيز ديدم و 9 سال است که در تيم فوتبال صنعت مس رفسنجان ، در دسته يک کشور به عنوان پزشک يار، کارشناس تغذيه و ماساژور، آموزش حرکت اصلاحي و درماني تيم را بر عهده دارم.

  از چه سالي با تيم فوتبال صنعت مس رفسنجان همکاري داريد و تداخل آن را با کار در منطقه چگونه مديريت مي کنيد؟

از سال 89 با اين تيم همکاري دارم. بر اساس بخشنامه مصوب مجلس شوراي اسلامي مبني بر اينکه ورزشکاراني که در سطح حرفه اي کار مي کنند، از مرخصي ورزشي برخوردار هستند، هر زمان لازم شود، از اداره مرخصي مي گيرم.

  چند ساعت در طول روز به ورزش مي پردازيد؟

در روز بين پنج  تا شش ساعت ورزش مي کنم. بيشتر روزها در چهار سانس به 32 شرکت کننده در هر سانس شنا آموزش مي دهم.

  کدام يک از رشته هاي ورزشي مفرح تر هستند و شما را از لحاظ روحي تأمين مي کنند و شاداب تر مي شويد؟

ورزش هاي گروهي بيشتر موجب شادابي مي شوند؛ زيرا در جمع قرار مي گيريد و ورزش شنا و واليبال جزو ورزش هايي هستند که دم مرگ هم انسان مي تواند آن را انجام دهد، حتي اگر شما پير هم شده باشيد، مي توانيد در آب راه برويد و ورزش کنيد. شنا آنقدر به لحاظ درماني مؤثر است که بيشتر پزشکان براي اصلاح ناراحتي هاي استخواني و عضلاني به جاي دادن دارو، شما را به ورزش شنا توصيه مي کنند و آب درماني در پزشکي اکنون مطرح شده است؛ اما خودم به واليبال علاقه ويژه اي دارم.

  کار در صنعت نفت با ورزش چه تلاقي دارد؟

قبل از آنکه در منطقه مشغول به کار شوم، مربي شنا و واليبال منطقه بودم. در حال حاضر نيز مربي شناي منطقه هستم و در سال 73 جزو تيم منتخب واليبال شرکت خطوط لوله بازي کردم.

  در مسابقات ورزشي سراسري شرکت خطوط لوله شرکت داشتيد؟

من به عنوان مربي واليبال و شنا حضور داشتم، به شکلي که در دو دوره مسابقات، به عنوان مربي شناي شرکت خطوط لوله فعاليت کردم.

  کار در منطقه و فعاليت ورزشي براي شما زمان فراغت باقي مي گذارد؟

ساعت هفت صبح که از خانه خارج مي شوم، ساعت 11 شب به خانه برمي گردم و همواره درگير فعاليت هاي ورزشي هستم، شايد حجم و فشار کار در منطقه و فعاليت ورزشي خسته کننده باشد؛ اما فعاليت ورزشي، خستگي همراه با شادابي را براي انسان به ارمغان مي آورد.

  مديران منطقه با شما در انجام فعاليت هاي ورزشي همکاري دارند؟

در گذشته به دليل مشغله کاري، همراهي با تيم فوتبال صنعت مس رفسنجان براي من مشکل بود؛ اما از زمان تصويب بخشنامه مرخصي ورزشي، مديران منطقه کمال همکاري را با من داشته اند.

  کار باغباني و فضاي سبز با فعاليت ورزشي چه مشترکاتي دارد؟

در کار باغباني چون با گل و درخت سروکار داريد، بسيار در روحيه انسان تأثيرگذار است و زماني که ببينم شاخه درختي شکسته يا در حال خشک شدن است، بي نهايت ناراحت مي شوم.

  زماني پيش آمده که مديران منطقه از تخصص شما در آموزش حرکات اصلاحي بدن بهره ببرند و طريقه صحيح فعاليت در محوطه هاي صنعتي و اداري را بخواهند که به کارکنان منطقه آموزش دهيد؟

به اين طريق نشده؛ اما همان اول صبح که وارد منطقه مي شوم، چند نفر در روز بيمار دارم(باخنده). بايد درمان و طبابت کنم و حرکات اصلاحي، شيوه درست نشستن و... را به آنها آموزش دهم. تفکر غلطي در بين ما وجود دارد، اينکه بايد ورزش را از سنين کودکي آغاز کرد، در صورتي که اتفاقاً بايد از سنين بالا يعني در حدود 40 سالگي به ورزش پرداخت تا ورزش به کمک بدن آمده و از تحليل عضلاني جلوگيري کند. اگر ورزش کنيد، به هيچ دارويي نياز نداريد و با ورزش مي توانيد خود را درمان کنيد، بنابراين درمان بسياري از دردها، ورزش و آب درماني است.

  براي منطقه جنوب شرق نيز مربيگري کرده ايد؟

از سال 71 مسئوليت آموزش شنا و واليبال منطقه را بر عهده داشتم و تا يک سال پيش نيز مشغول مربيگري شناي منطقه و تا دو سال قبل هم مربي واليبال منطقه بودم و در حال حاضر يکي از شاگردان من آقاي باقدم، مربي واليبال منطقه است.

  از کار باغباني در منطقه راضي هستيد؟

بسيار راضي هستم و آن را به کار دفتري و اداري ترجيح مي دهم و قابل مقايسه نيست، البته باغباني با کارهاي سخت همراه است؛ اما از لحاظ روحي و رواني درگيري فکري نداريد و آزاد هستيد.

  اگر صحبت خاصي داريد، بگوييد.

اي کاش منطقه به نيروهايي که قابليت هاي ويژه اي دارند، بيشتر بها دهد. در اينجا من باغبان هستم و در سطح شهر، من را دکتر صدا مي زنند. شخصيت يک انسان، او را ارزشمند مي کند نه عنوان شغلي او. هر چند به باغبان بودنم افتخار مي کنم و وقتي سؤال مي کنند، با افتخار مي گويم که باغبان هستم، در حالي که در سطح شهر مربي واليبال، ناجي استخر، مربي شنا و... هستم. خدا را شکر نگاه بسيار مثبتي در منطقه نسبت به من وجود دارد و به شخصيت من احترام مي گذارند؛ اما با تأسف برخي موارد نيز موجب دلسردي من مي شود.

 

ورزشكارمناطق نفت خيزجنوب قهرمان شد

سعيد دشتي نژاد از کارکنان شركت ملي مناطق نفت خيزجنوب، عنوان قهرماني مسابقات دارت منطقه 3 كشوررا به خود اختصاص داد.

 دومين مرحله مسابقات دارت رنكينگ منطقه 3 كشور با حضور ورزشكاراني از شش استان جنوب غرب كشورمان برگزار شد كه سعيد دشتي نژاد، كارمند شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب با كسب 9 پيروزي متوالي، با اقتدار به عنوان قهرماني دست يافت. مسابقات دارت جنوب غرب كشور در سه مرحله برگزار مي شود و نفرات برتر مجموع سه مرحله، به رقابت هاي قهرماني كشور اعزام مي شوند.مسابقات دارت منطقه 3 كشور با حضور 49 دارت باز، به ميزباني شهرستان اليگودرز در استان لرستان برگزارشد.

 

پينگ پنگ بازان مناطق نفت خيزجنوب درخشيدند

ورزشكاران مناطق نفت خيزجنوب درمسابقات تنيس روي ميزآموزشگاه هاي كشور،عنوان نايب قهرماني را به خود اختصاص دادند.

 تيم تنيس روي ميز مناطق نفت خيز جنوب، با نام تيم آموزشگاه هاي خوزستان و با تركيب سامان ذلكي نژاد، مهدي لركيان و آرين كاوياني موفق به كسب عنوان نايب قهرماني آموزشگاه هاي مقطع متوسطه كشور شد. اين رقابت ها درسالن زنده ياد احمد مظفري زنجان برگزارشد كه تيم تهران به مقام قهرماني رسيد و توابع تهران و فارس نيز به مقام سوم مشترك دست يافتند.

 

همکارنفتي سرپرست تيم ملي وزنه برداري نونهالان شد

طي حكمي از سوي علي مرادي، رئيس فدراسيون وزنه برداري؛ رامين اسكندري، كارمند شركت ملي مناطق نفت خيزجنوب به عنوان سرپرست تيم ملي وزنه برداري نونهالان كشورمان برگزيده شد.

 اردوي استعداد يابي تيم ملي وزنه برداري نونهالان منطقه 2كشور دهه نخست شهريور امسال به ميزباني گچساران برگزار مي شود كه رامين اسكندري، كارمند شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب، سرپرستي اين تيم را به عهده دارد.

 رامين اسكندري از سال 1368 به عنوان ورزشكار در رشته وزنه برداري فعاليت ورزشي خود را آغاز كرد و هم اكنون نيز داراي مدرك مربيگري و داوري درجه يك در رشته هاي وزنه برداري، پاورليفتينگ و پرورش اندام است.رامين اسكندري با سابقه فعاليت 26 ساله در شركت ملي مناطق نفت خيزجنوب، داراي مدرك تحصيلي دكترا در رشته فيزيولوژي ورزشي است.