دلايل درد مفاصل و راهکارهاي موثر براي درمان آن

درد غريب  درمان آشنا

درد مفاصل، يکي از رايج ترين مشکلات استخواني که مزمن است و احتمال دارد در هر ساعت از روز دچار کاهش و افزايش شود. در اين مقاله از دکتر سلام علل و راهکارهاي خانگي براي درد مفاصل را آماده کرده ايم. توصيه ما اين است که حتما اين بخش را مطالعه کنيد و از دست ندهيد. با ما همراه شويد. زماني که درد مفاصل افزايش پيدا مي کند، به دنبال تسکين سريع درد خواهيد بود، اما ممکن است دوست نداشته باشيد از مسکن ها استفاده کنيد به خصوص اگر از عوارض جانبي آن ها يا تداخلشان با ساير مواد دارويي نگران باشيد. ممکن است استفاده از دارو به تنهايي کمکي به شما نکند و به دنبال روش غير دارويي براي تسکين و درمان درد خود باشيد. استفاده از يخ يا گرما براي اين دردها عالي است، اما تنها گزينه پيش روي شما نيست. در اين مقاله قصد داريم 7 مورد از درمان هاي طبيعي و خانگي براي درد مفاصل را بيان کنيم.

آب درماني

شناکردن، ايروبيک هاي آبي و ساير فعاليت هاي مرتبط با آب مي تواند انعطاف پذيري و قدرت بدن را افزايش دهد. مطالعات انجام شده در سال 2014 نشان داد که تمرينات و ورزش هاي آبي مي تواند باعث کاهش درد شود و عملکرد فيزيکي بدن را بهبود ببخشد. در اين ميان مطالعات انجام شده در سال 2015 نشان مي دهد که 45 دقيقه تمرين ورزشي آبي مي تواند درد زانو را کاهش دهد.

استفاده از کرم

کپسايسين که مسئول ايجاد حرارت و گرما در فلفل است، در ساخت کرم ها و پمادهاي ضد درد نيز مورد استفاده قرار مي گيرد. اين ماده به طور موقت از ماده p (يک ماده شيميايي در مغز که باعث تحريک گيرنده هاي درد مي شود) استفاده مي کند و همين امر باعث مي شود بدن درد مفاصل را احساس نکند. مطالعات انجام شده نشان داده است که 80 درصد افراد مبتلا به آرتروز يا آرتريت روماتوئيد با اعمال کرم هاي حاوي کپسايسين چهار بار در روز به مدت دو هفته درد کمتري داشته اند.

مکمل هاي درمان

گلوکوزامين و کندرويتين سولفات (موجود در غضروف انسان) براي درمان درد و التهاب همراه با آرتروز بسيار محبوب هستند. مطالعات بي شماري براي بررسي تاثير اين مواد انجام شده است. مثلا مطالعه انجام شده در سال 2015 مشخص کرد که اين مواد به طور قابل توجهي درد را کاهش مي دهد و عملکرد افراد را بهبود مي بخشد. معمولا خطري در مصرف اين مکمل ها وجود ندارد، اما به هيچ عنوان نبايد خودسرانه مصرف شود.

استفاده از طب سوزني

مطالعات دانشمندان نشان مي دهد که طب سوزني مي تواند درد مفاصل را بهبود ببخشد. يک بررسي مروري در سال 2013 نشان داد که استفاده از طب سوزني مي تواند در بهبود درد و سفتي در افراد مبتلا به فيبروميالژيا (نوعي روماتيسم بافت همبند) موثر باشد؛ بنابراين اگر از سوزن نمي ترسيد بهتر است چند جلسه طب سوزني را امتحان کنيد. فقط به خاطر داشته باشيد که براي دريافت نتيجه بايد چند جلسه از اين طب استفاده کنيد

تمرين هاي تاي چي

استفاده از تمرين هاي «تاي چي» يک روش بسيار خوب براي تقويت عضلات اطراف مفاصل و افزايش دامنه حرکتي بدن است. بررسي انجام شده در سال 2013 نشان مي دهد که تمرين هاي تاي چي نشانه هاي درد، سفتي و عملکرد فيزيکي بدن را بهبود مي بخشد.

 

 

ماهي خوردن

همه افراد به خوبي مي دانند که ماهي سرشار از اسيدهاي چرب امگا3 است و خاصيت ضد التهابي دارد. مصرف مکمل هاي ماهي نيز مي تواند به کاهش درد کمک کند. مطالعات انجام شده در سال 2015 نشان داده است که افراد مبتلا به آرتروز که 1000 ميلي گرم مکمل روغن ماهي مصرف کرده بودند، درد کمتري در زانوهاي خود داشتند.

پوشاندن زانو

اگر به آرتروز زانو مبتلا هستيد، بهتر است آن را بپوشانيد. اين کار باعث کاهش التهاب و تورم در زانو مي شود. در طول روز نيز استفاده از زانوبندهاي مخصوص مي تواند حمايت بيشتري براي مفاصل زانو فراهم کند و هنگام راه رفتن به شما کمک خواهد کرد. در اين صورت درد کمتري خواهيد داشت.

 

با اين راهکارها مي توانيم از شر دل پيچه خلاص شويم

دل بي درد

وقتي دل پيچه سراغتان مي آيد، خلاصي از آن مهم ترين هدف شماست. درمان دل پيچه لزوما به اين معنا نيست که بايد به دکتر برويد. در بسياري از موارد مي توانيد با درمان خانگي دل پيچه خود را مداوا کنيد. دل پيچه بسيار شايع است؛ به طوري که هرکسي يک يا چندبار آن را تجربه کرده است. دلايل متعددي براي دل پيچه وجود دارد، بيشتر اين علت ها غيرجدي و زودگذر هستند؛ از اين رو براي درمان دل پيچه و دل درد مي توانيد از راه حل هاي خانگي استفاده کنيد. در ادامه با ما همراه باشيد تا راه هاي ساده اي را به شما نشان دهيم.

پد حرارتي

هنگامي که احساس دل پيچه مي کنيد، يک پد حرارتي يا بطري آب گرم را مي توانيد پيدا کنيد که شما را آرام کند. همچنين مي توانيد پتوي الکتريکي خود را دربربگيريد تا آرام بمانيد تا زماني که علائم دل درد بگذرند.گرما روي معده، گرفتگي و درد را از شما رد مي کند و مي تواند ماهيچه هاي شما را آرام کند و حالت تهوع شما را کاهش دهد. با اين حال، استفاده بيش از حد طولاني از آن مي تواند به پوست شما آسيب بزند.

آب برنج

آب برنج دقيقا همان آبي است که پس از پختن برنج اضافه مي آيد و مي تواند به عنوان تسکين دهنده عمل کند؛ به اين معنا که با ايجاد پوششي آرام کننده، ماده اي ضدالتهاب روي معده شما شکل مي گيرد که درد را تسکين مي دهد.

آب ليموي گرم

اگر مشکل شما سوء هاضمه باشد، آب ليمو به دل دردتان کمک مي کند. سطح اسيديته بالا باعث توليد اسيد هيدروکلريک مي شود که مواد غذايي را تجزيه مي کند. افزايش توليد مقدار HCL به شما کمک مي کند تا هضم همراه با سرعتي طبيعي انجام شود. علاوه بر اين شما مزيت هيدراسيون را هم دريافت مي کنيد که باعث مي شود، دفع و ادرار بهتر انجام شود.

ريشه زنجبيل

از زمان هاي قديم، زنجبيل را به عنوان درماني براي هرچيزي از درد گرفته تا تهوع مي دانستند. مطالعات نشان داده است که زنجبيل مي تواند يک درمان بسيار موثر براي ناراحتي معده باشد.زنجبيل يک ضد التهاب طبيعي است که در بسياري از فرم ها موجود است و مي تواند به همه کمک کند. جويدن آن و استفاده از مکمل آن آسان است. با وجود اين برخي ترجيح مي دهند از آن به شکل نوشيدني استفاده کنند. براي درمان دل پيچه، يک زنجبيل طبيعي را امتحان يا اين که ريشه تازه آن را ريز ريز کنيد و با چاي بنوشيد.

نعناع

چاي نعنا تازه مي تواند به آرام شدن عضلات شکم کمک کند. همچنين به بهبود ترشح صفرا نيز کمک مي کند که باعث هضم بهتر مي شود. استفاده از نعنا به خصوص در صورتي که از سوء هاضمه يا نفخ رنج مي بريد، مي تواند مفيد باشد.

 جويدن دانه ها

اگر دل درد شما ناشي از سوءهاضمه باشد، جويدن دانه هاي رازيانه مي تواند به شما کمک کند. اين دانه ها حاوي آنتول هستند، يک روغن فرار که مي تواند ترشح مايع گوارشي را تحريک کند تا مواد غذايي بتواند در کنار هم در مسير گوارشي حرکت کنند.  همچنين مي تواند باعث التهاب و کاهش درد ناشي از آن شود. اگر از گاستريت، التهاب معده، رنج مي بريد، استفاده از رازيانه ممکن است برخي از ناراحتي ها را تسکين دهد. دانه هاي رازيانه به نوعي در بهبود و درمان دل پيچه موثر است.

چند داروي گياهي

اما بشنويد از چند داروي گياهي ساده که دواي درد دل پيچه هاست.برخي از گياهان هم به صورت چاي و يا غيرچاي به درمان دل درد کودکان مي تواند کمک کند.

عسل

عسل يک ترکيب ملايم از آنتي اکسيدآن ها، قندها و کربوهيدرات ها است. با اين حال براي کودکان زير 1 سال به دليل خطر بوتوليسم توصيه نمي شود. مي توانيد عسل را به همراه کمي چاي و يا آب گرم به کودک خود دهيد يا اين که يک قاشق از عسلي که در دماي اتاق قرار دارد، به او بدهيد، اين ترکيب ملايم مي تواند در درمان دل پيچه موثر واقع شود.

بابونه

يک فنجان از چاي بابونه مي تواند به عنوان يک ضد التهاب به کاهش درد ناشي از ناراحتي معده کمک کند. اين خواص ضد التهابي به ماهيچه هاي شکم کمک مي کند که آرام باشند و در نتيجه مي تواند درد، گرفتگي و اسپاسم را کاهش دهد و در درمان دل پيچه در کوتاه ترين زمان کمک کننده است.

ماست

ماست يک خنثي کننده خوب براي گرفتگي هاي معده و اسهال است. اگر درد معده کودک شما با اسهال همراه است، باکتري هاي خوبي که باعث مي شود ميزان مصرف مواد مغذي در معده متعادل شود، با دفع روده اي از دست مي روند. اين ماده در درمان دل پيچه و اسهال در کودکان موثر است.ماست شامل باکتري هاي مفيد و سالمي است که مي تواند جايگزين باکتري هاي از دست رفته شود. اين باکتري ها به بدن کمک مي کند تا به جاي از دست دادن مواد مغذي، آنها را استفاده کند.