توصيه هاي متفاوت يک تورليدر نفتي براي حال خوب خانواده نفت

سفر نجاتتان مي دهد

مشعل -  «سوال اصلي که معمولا از من مي پرسند اين است که چطور ريسک کرده و از کار مهندسي خارج شده و وارد عرصه گردشگري شده اي؟ در واقع نبايد قضيه طوري بزرگ شود که مخاطب برداشت اشتباه کند چون خود من اصلا آدم اهل ريسکي نيستم و اتفاقا بيشتر محافظه کارم و براي انجام يک کار يا گرفتن يک تصميم خيلي فکر مي کنم و اين تصميم هم حاصل اتفاقات و محاسبات زيادي بوده و حالا عاشق سفر و گردشگري هستم». محمد نادري، 32 سال دارد و چند سالي است که در فضاي مجازي به خاطر سفرهاي پرهيجان و البته ارزان داخلي و خارجي معروف شده، اما دليل گفت وگوي مشعل با او اين است که اين جوان تا چندي قبل جزء خانواده نفت بود. محمد نادري که او و تورهاي گردشگري اش را به نام «ممليکا» مي شناسند، حدود 8 سال سابقه کار مهندسي در پروژه هاي نفت و گاز دارد و هنوز کار سخت و عرق ريزان و شرجي جنوب، يادش نرفته است. با او در ميانه برنامه ريزي سفر آن هم در روزهايي که حرف از نرخ دلار و ارز مسافرتي و بليت هواپيما و... داغ است، درباره سفرهاي ارزان و راه هايي که کارمندان مي توانند در کنار کار سخت با سفر و گردشگري حال خود و خانواده و محيط کارشان را خوب و مثبت کنند، حرف زديم تا شايد سفر براي هرکدام از مخاطبان مشعل که شرايطي مشابه دارند، راهي باز کند.

  ريسک بزرگي کرديد، چطور شد که وارد وادي گردشگري شديد؟

حدود دو سال و نيم قبل از رها کردن کار و آمدن در وادي سفر و گردشگري وارد تورهاي کوچک و بزرگ و دوستانه و مشترک شدم. حدود 6 ماه روي اين تصميم که آيا مي توانم کار را رها کنم فکر کردم و در3 ماه قبل استعفا، با آدم هاي مختلفي مشورت کردم. به خاطر سوابق کاري و آموزشي و ارتباطات خيلي خوبي که داشتم و تجربيات مختلفم در طراحي، ساخت، بازرگاني پروژه هاي مختلف نفت و گاز شک نداشتم که حتي بعد از دو سال اگر بخواهم به صنعت نفت برگردم 100 درصد مي توانم و به همين دليل مي توانم بگويم در واقع ريسک خاصي نکردم و هميشه راه برگشت وجود داشت.

  پيش از ورود به حوزه کاري گردشگري چه اطلاعات و دانشي درباره آن داشتيد؟

اينطور نبود که از ابتدا توانايي براي کار در گردشگري داشته باشم. سوابق کارهاي پيمانکاري و ساخت و تدريس و حضور در تيم مهندسي و سرپرستي آنها را داشتم و از يک جايي به بعد در کنار آن در حوزه گردشگري وارد شدم و سفر رفتم و شروع به برگزاري تور کردم و معلوماتم را بالا بردم، مي دانستم که مي توانم موفق شوم چون علاقه زيادي داشتم و شايد اين بخش همان موضوعي است که بايد به آن توجه شود، اينکه اگر به کاري علاقه داريد و دنبالش برويد، درصد موفقيت بالايي داريد.

3 ماه بعد از استعفا، در دوره هاي آموزشي راهنمايان گردشگري ثبت نام کردم تا در اين حوزه با معلومات بيشتري کار کنم و بايد اعتراف کنم دنياي بسيار بزرگي است که سطح دانش من در مقابلش بسيار کم بود و جذابيت بالايي دارد و هميشه موضوع و چيزي براي تجربه جديد و يادگيري وجود دارد و مگر از اين لذت بخش تر داريم؟

  چگونه مي توان بين کار و گردشگري توازن ايجاد کرد؟

همه نمي توانند زمينه کاري را کامل رها کنند، اما مي توانند در هر فرصتي که وجود داشته باشد، از کار و شرايط سخت دور شوند و با رفتن به طبيعت و فضاي بيرون از خانه با هر دليلي، به تنهايي يا همراه با خانواده، دو دنياي متفاوت را با هم تجربه کنند و از انرژي گردش و سفر براي کار بهره ببرند. بعضي ها زندگي منظم و برنامه ريزي شده را ترجيح مي دهند که مثلا بدانند قرار است 5 روز در هفته ساعت 8 تا 4 سر کار باشند، باشگاه و کلاس موسيقي بروند و تعطيلات را هم بر اساس همين فضا تنظيم کنند و بعضي هم مثل من دوست دارند دستشان در برنامه ريزي روزانه و تعطيلات باز باشد و محدوديت اداري نداشته باشند و تعطيلاتشان فقط جمعه ها نباشد. اين شرايط که من انتخاب کردم، خوبي ها و بدي هاي خودش را دارد، بي نظمي دارد و نمي توانيد چندان برنامه ريزي بلند مدتي داشته باشيد، اما اگر کسي باشيد که بتوانيد در دقيقه 90 بهترين تصميم را در سريع ترين شکل اجرايي کنيد، حتما لذت و رضايت بيشتري از لحظات و روزمره خودتان داريد.

اتفاقا کارمندها هم اگر بخواهند براي مسافرت کردن و گردش فرصت هاي زيادي دارند و مي توان نهايت استفاده را از پنج شنبه ها و جمعه ها و تعطيلات رسمي داشت، زيرا تعطيلات زيادي داريم که مي توان با چند روز مرخصي قبل و بعد از آنها به سفرهاي هيجان انگيز و متفاوت رفت. بيشتر کارمندان مرخصي هاي استحقاقي تا 30 روز در سال دارند و با برنامه ريزي مي توانند بدون مشکلي در محل کار، با سفر حالشان را خوب کنند.

  براي سفر ارزان چه توصيه هايي داريد؟

شرايط براي سفر و با توجه به تغييرات اقتصادي که همه به نحوي از آن خبردارند و درگير آن هستند، سخت تر شده، اما هنوز هم نشدني نيست. در شرايط فعلي بهتر و لازم است فکرشان را درباره سفر ارزان و شيوه هاي آن تغيير بدهند و به اين فکر کنند که هميشه رفتن به هتل و ويلا و همراه شدن با تورهاي لاکچري، لذت بخش نيست و مي توان هزينه ها را کمتر کرد، غذا را خودشان بپزند، در چادر کمپ کنند يا در خانه هاي محلي بخوابند و...، ضمن اينکه اگر سفرهاي خارجي گران شده است، ايران به اندازه کافي جاذبه براي سفر و گردشگري دارد.

براي رها کردن يک سري از قيد و بندها که مهم ترين آنها داشتن شغل ثابت و حقوق ماهيانه براي دادن اقساط و خرج و برج زندگي است، راه هاي زيادي وجود دارد، اما مهم اين است که فرد بايد ريسک کرده و اين مسير را انتخاب کند و بداند وارد چه مسيري مي شود. تفاوت آدم ها در همين انتخاب و قدرت ريسک است، اينکه ممکن است شکست بخورند و پيروز نشوند، اما همچنان از تصميم خود عقب نروند و ادامه بدهند و لذت ببرند. همان ماه هاي ابتدايي پس از استعفا وقتي حقوق ماهيانه نداشتم، استرس و نگراني زيادي بود، اما به مرور زير و بم اين کار را پيدا کردم و جلو رفتم و راه هاي درآمد را پيدا کردم. زمان هايي بود که درآمد داشتم و زمان هايي بود که درآمدي نداشتم، اما توانستم تناسبي بين اين دو شرايط پيدا کنم.

  اقماري بودن و سفر کردن چه تناسب هايي دارد؟

 کارمندان اقماري نفت با هر شرايط کاري که دارند، بهترين شرايط و فرصت براي سفر و گردش و رفتن سراغ علاقه مندي هايشان را دارند. زماني که در نفت فعال بودم، تلاش زيادي کردم تا شرايط اقماري داشته باشم، اما فراهم نشد و به نظرم اقماري هايي که شيفت هاي دو هفته به دوهفته دارند، فارغ از شرايط حقوقي مي توانند به نحو مطلوب از اين فرصت براي سفرهاي طولاني مدت استفاده کنند.اين سفرها مي توانند به تنهايي، گروهي و خانوادگي باشد چون مي دانم درخانواده هاي اقماري چقدر همراهي و همنشيني با هم غنيمت و لازم است.

 بسياري از کارکنان و فعالان در مناطق عملياتي جنوب به عکاسي و سفر و کارهاي هنري علاقه و دستي بر آتش هر کدام از اينها دارند و به نظرم براي کساني که در شرايط نفتي و پرآسيب و گرما و خشن و البته گاهي در تنهايي هستند، سفر و گردش و وارد شدن به دنيايي متفاوت واجب است و اگر سفر نروند و زندگي متفاوتي در کنار اين کار سخت نداشته باشند، فسيل مي شوند و ديگر نمي توانند خود را از اين زندگي بدون هيجان رها کنند. مسئول سايت کاري ما در جنوب بعد از ساعتها کار در محل استراحت خود تنبور مي زد و با اين عشق و علاقه، انرژي منفي روزانه که همه ما ممکن است در هر شغل ديگري داشته باشيم، تخليه مي کرد. اگربين محيط خشن و کاري و فضاي آرام و تفريحي خود و خانواد تفکيک نگذاريم و يا اصلا فضايي متفاوت نداشته باشيم، به اين فضاي موجود وابسته مي شويم، درجا مي زنيم و دچار به افسردگي مي شويم.

  سفر رفتن را از کجا شروع کنيم؟

براي شروع سفر و تفريح لازم نيست جاي سخت و دور را انتخاب کنيد. درهمان شهرهاي جنوبي که مناطق عملياتي وجود دارد و حوالي محل کارتان، مناطق گردشگري زيادي وجود دارد که شايد بشناسيد و شايد ناشناخته باشند. فاصله شهر محل کار و محل زندگيتان را هر بار با شيوه جديد حمل و نقلي يا مسيرهاي متفاوت تردد کنيد تا سفر شما را بخواند. برنامه گردشگري کوتاه و جذاب به همراه دوستان و خانواده يا به تنهايي بگذاريد، اما برنامه ريزيتان را طولاني مدت و هدفمند کنيد تا رها نشود.

  راه و روشي کاربردي تر براي شروع سفر سراغ داريد؟

در فصل سرد مناطق گرم جنوبي، هوا و ظرفيت هاي ساحلي بالايي دارند که بيشتر از ساير مردم ممکن است در دسترس کارکنان نفت باشد و بالعکس در فصل گرم که مناطق جنوبي شرايط سختي دارد، مي توانند در تعطيلاتي که برنامه ريزي مي کنند به مناطق سرد و خوش آب و هوا سفر کنند. مثلا من پروژه اي در قشم داشتم و در آن از کارفرما خواستم بعد از روزهاي کار چند روز بمانم و قشم را بگردم.

 يک بار هم بليت برگشت نگرفتم و از راه زميني و با کوله گردي از چند استان به تهران برگشتم. يک بار هم از عسلويه با پرواز نيامدم و شهر به شهر برگشتم. همه مي توانند اين کار را انجام دهند و يک بار با اتوبوس و يکبار با قطار بيايند، در يک شهر چند روز بمانند تا حالشان خوب شود و با روحيه جديد کنار خانواده يا به محل کار برگردند، ضمن اينکه حتما دوستان جديدي در اين مسير و انتخاب جديدشان پيدا مي کنند.

 براي برنامه ريزي سفر اول بايد ببينند از چه چيزهايي لذت مي برند؟ کجاها را دوست دارند؟ حداقل يک بار به سفر کمپي و طبيعت گردي برويد تا ظرفيت تحمل شرايط خودتان را پيدا کنيد.

دور و اطرافتان سفرها و مسافران ديگري که سفر مي روند، رصد کنيد و راه هاي سفر رفتن آنها را مرور کنيد، ببينيد شما هم مي توانيد يا نه؟ در اين مسير سفرهاي گروهي، مطالعه و تبادل اطلاعات و گردش شهري مي تواند دنياي شما را متفاوت کند و از روزمرگي و تک بعدي بودن خارج کند.

در کنار سفرتان مي توانيد مشغول ورزش، موسيقي، کارهاي دستي و هنري در اوقات فراغت و استفاده از امکانات ورزشي محل کار و دورهمي هاي دوستانه باشيد. بارها ديده ام که کارمندان نفت از دريا و فضاي ورزش و امکانات ورزشي محل کارشان هم استفاده نمي کنند و خستگي و تنهايي را بهانه مي آورند؛ در حالي که اينها شما را از خستگي و تنهايي و افسردگي دور مي کند.

خيلي ها ممکن است بگويند چند روز تعطيليم آن هم براي همسر و فرزندان و يا پدر و مادر است، اما مي توان تقسيم بندي کرد و روزها يا هفته هاي استراحت را يکي در ميان براي سفر گذاشت يا آنها را هم در سفر همراه کرد؛ حتما آنها هم سفر و تفريح در کنار شما را ترجيح مي دهند.