نفتي ها روي سکوي کنکور

مشعل   کنکور 97 هم گذشت و روزها و شب هايي پراسترس براي خانواده ها و فرزندانشان رقم زد. شايد فرزند بسياري از شما که اين خطوط را مي خوانيد، جزء کنکوري هاي امسال بوده که شايد موفق و شايد هم ناکام مانده است. هر کدام از اينها بوده باشد، بايد گفت براي رسيدن به خواسته هايتان هنوز وقت داريد و نبايد اميد را از خودتان و فرزندتان بگيريد. کنکور، عرصه اي جالب توجه و متفاوت است که هر سال شگفتي مي آفريند؛ بارها در ميان نفرات برتر کنکور با دختران و پسراني روبه رو مي شويد که بدون امکانات آموزشي و از دورترين و محروم ترين نقاط کشور، رتبه هاي تک رقمي کسب کرده اند. کنکور سراسري که از ساليان سال تجربه شده است، حالا محل اختلاف نظر مسئولان کشور شده و چند سالي است از حذف آن سخن مي گويند. با وجود اين همچنان اين آزمون سرنوشت ساز براي فرزندان ما ادامه دارد و تا آن زمان که باشد، بايد براي آن برنامه ريزي کرد. از ميان نفرات برتر کنکور سال تحصيلي 97-96 والدين سه دانش آموز در شرکت هاي زيرمجموعه صنعت نفت مشغول فعاليت هستند که در ادامه گفت وگوي کوتاه آنان را با «مشعل» مي خوانيد، اما يک دختر هم به همراه تيمي 54 نفره از ايران مدال نقره مسابقات جهاني رياضي را به دست آورده است که او را به خانواده نفت معرفي مي کنيم و مي دانيم که معرفي اين افراد موفق مي تواند تشويقي براي ديگر دانش آموزان خانواده نفت و والدينشان باشد.

فاطمه ملکي / نفر اول کنکورعلوم انساني

پدر فاطمه، معاون آزمايشگاه پالايشگاه نفت تهران است. در روزهاي بعد از اعلام نتايج کنکور که خيلي ها غم و خيلي ها شادي داشتند، خانواده فاطمه، شادي را به شکلي مضاعف دارند. فاطمه تا سال دوم دبيرستان در رشته علوم تجربي تحصيل مي کرده، اما در سال سوم با توجه به علاقه مندي که به رشته علوم انساني داشته است، تغيير رشته مي دهد و در کنکور سال 97 با همين گرايش شرکت مي کند. معدل او که حالا نفر اول کنکور علوم انساني سال 97 است، 90/19 بوده است. فاطمه در مدرسه رفاه درس خوانده و در دوره نهايي که براي کنکور درس خوانده، مشاوره تحصيلي هم داشته است. او به «مشعل» گفت که در روزهاي غير از مدرسه تا 12 ساعت درس خوانده است. فاطمه ملکي به روان شناسي علاقه دارد و به خاطر آن هم به علوم انساني گرايش پيدا کرده است.

سيد محمد صادق کشاورزي / نفر دوم کنکور رياضي و فني

مادر محمد صادق کشاورزي، کارشناس ارشد آموزش شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران است و اين روزها دفتر مادرش به خاطر پيام هاي متعدد همکاران، شلوغ است. محمد صادق با معدل 94/19 از مهر 96 استارت درس خواندن براي کنکور را زده و بدون معلم خصوصي و آموزشگاه کنکور، خودش را آماده کرده است. او مي گويد در روزهاي مدرسه حدود 6 ساعت اضافه درس خوانده و در يک ماه آخر تا 14 ساعت هم رکورد درس خواندن را زده است. او در آزمون هاي آزمايشي شرکت کرده است و تاکيد مي کند داوطلبان نبايد به نتيجه آزمون توجه کنند و نااميد شوند؛ بلکه بايد ببينند چرا چنين نمره اي گرفته اند و نقاط ضعف را برطرف کنند. محمد صادق رياضي را از ابتدا دوست داشته و حالا مي خواهد در رشته برق ادامه تحصيل بدهد.

نگار علي محمدي / نفر سوم کنکور هنر

مادر نگار علي محمدي، کارشناس ارشد پژوهش در شرکت نفت مناطق مرکزي ايران است و حالا دخترش نفر سوم در کنکور هنر امسال شده است. نگار از مدت ها قبل براي اين موفقيت فکر و برنامه داشته و به «مشعل» مي گويد انتظار نفر اولي را هم داشته است. نگار در رشته رياضي درس خوانده، اما به خاطر علاقه اش به هنر،  سال آخر تغيير رشته داده و در گروه هنر رقابت کرده است. او مي گويد شرايط درس خواندن براي کنکور با توجه به شرايط و سطح تحصيلي هر دانش آموز متفاوت است؛ به همين دليل نمي توان گفت اگر فردي 12 ساعت در روز درس خواند، حتما موفق مي شود. نگار مي گويد به طراحي صنعتي و طراحي دکوراسيون داخلي گرايش زيادي دارد.

 

پند پدر

پـدري بـا پـسري گفـت به قـهــر                 کـه تـو آدم نـشـوي جـان پـدر

 حـيف از آن عمر که اي بي سـروپا               در پـي تـربـيتـت کــردم ســر

 دل فـرزند از اين حرف شـکـسـت                بـي خـبـر از پـدرش کـرد سفر

 رنـج بـسيـار کـشـيد و پـس از آن               زندگي گشت به کامش چو شکر

 عـاقـبـت شوکـت والايـي يـافـت                حـاکـم شهر شـد و صاحـب زر

 چـند روزي بـگذشت و پس از آن امــر فـرمــود بـه احـضـار پـدر

 پــــــدرش آمـــــد  از راه دراز                 نـزد حـاکم شـد و بشناخت پسر

 پـسر از غـايت خـودخـواهي و کبر               نظـر افـگنـد بـه سـراپـاي پـدر

 گـفـت گفـتي که تـو آدم نـشـوي              تـو کـنون حشمت و جاهم بنگر

 پـير خـنديـد و سـرش داد تـکـان               گـفت ايـن نـکته برون شد از در

 «مـن نـگـفتـم که تو حاکم نشوي              گـفـتـم آدم نـشوي جـان پدر»

 جامي

 

«حيّک» را بشنويد

  از ميان خوانندگان جوان موسيقي پاپ، تعدادي هنوز هم خود را در صدر پرطرفدارها نگه داشته اند. برخي از اين خوانندگان، با همکاري که در سريال هاي تلويزيوني داشته اند، سهمي قابل توجه در کيفيت يک سريال دارند و علاوه بر اين، جاي پايشان را در عرصه موسيقي محکم تر مي کنند. مهدي يراحي، خواننده خوش ذوق جنوبي است که با تيتراژ ماه عسل معروف شد و آهنگ «منو رها کن» از آلبومي با همين نام را خيلي ها با او خواندند. يراحي، آلبوم ديگري به نام « امپراطور» دارد که در سال 92 مجوز گرفت. آخرين تک آهنگ او به نام «حيّک» اقتباسي عربي - فارسي از آهنگ معروف فولکلور عربي است که بهار امسال معروف شد. يراحي26 مرداد در مرکز همايش هاي برج ميلاد کنسرت دارد و هنوز امکان انتخاب و حضور در اين کنسرت را داريد.

 

مريم آخوندزاده

 خانم نقره اي مسابقات جهاني رياضي

مريم آخوندزاده، يکي از 54 شرکت کننده نوجوان ايران در رقابت هاي جهاني رياضي (2018-WMI) کره جنوبي به مدال نقره اين مسابقات دست يافت. وي به «مشعل» گفت که از کودکي علاقه زيادي به رياضي داشته و همين علاقه با هدايت و کمک خانواده و پدر که در پتروشيمي دماوند مشغول است، تقويت شده است. او در خانه رياضي جذب مي شود و آزمون هاي آن را با موفقيت پشت سر مي گذارد. مريم حالا 16 سال دارد و راهي طولاني، اما روشن را پيش رويش مي بيند. او در عين علاقه بسيار به رياضي، به زيست شناسي و پزشک شدن هم علاقه دارد و فعلا براي ادامه تحصيل و کنکور در ايران آماده مي شود.

قابي از عشق مادري

«گيلانه» را که ببينيد، دلتان براي مادرتان تنگ مي شود و ياد همه مادراني مي افتيد که در طول عمرتان ديده ايد که خود را فداي فرزندشان کرده اند؛ اما در«گيلانه» درد بيشتري را از مادري مي بينيد که از روح و جسم خود براي فرزندش مايه مي گذارد با فرزندي که مي داند برگشتي ندارد. در جريان داستان، زندگي عادي و ساده زني روستايي را با فرزندي معلول و لمس شده مي بينيد و در جريان داستان متوجه مي شويد که اين پسر، جانباز جنگ تحميلي است. بازي خوب بهرام رادان، تاثير زيادي در جريان فيلم دارد، اما در مقابل، فاطمه معتمد آريا بازي تاثيرگذار و حقيقي از يک مادر به نمايش مي گذارد که نمي توانيد آن را تحسين نکنيد. ننه گيلانه، در عين سختي، مشکلات، سرما و محدوديت ها طوري با اميد به زندگي چسبيده که مخاطب نمي تواند او را به خاطر اين فداکاري فراموش کند. رخشان بني اعتماد در اين فيلم هم مانند کارهاي ديگر خود، يک زن و يک مادر را محور قرار داده تا