تصویری دیگر از چای

چاي فلوس

ترکیبات: مغز فلوس يک قاشق غذاخوري

خواص: طبيعت فلوس، معتدل و ضد صفراست و به عنوان يک ملين و مسهل قوي (اما با عملکردي ملايم و بي آزار)، يبوست هاي مقاوم به درمان و مـزمـن را درمان مي کند و بـتـدريج، تورم امعاء واحشاء را تـسـکيـن مي دهد. همچنين پايين آورنده فشارخون و درمان کننده برفک دهان است.

 چاي زعفران

ترکیبات: زعفران کوبيده يک قاشق مرباخوري

خواص: زعفران، طبيعتي گرم و خشک دارد و مقوي قلب، محرک قواي مغزي، شادي بخش، خنده آور، ضدکرم خوردگي دندان، شست وشودهنده کليه، مقوي معده، ضدسرفه، ضدحساسيت و خلط آور است. زنان باردار در هنگام زايمان، براي تسهيل و تسريع در روند زايمان، مي توانند يک مثقال از آن را دم کرده و ميل کنند؛ اما در دوران بارداري، بهتر است از مصرف زياد آن خودداري کنند.

 چاي نعناع

ترکیبات: نعناع يک قاشق غذاخوري

خواص: طبيعت نعناع، معتدل و داراي اندکي گرمي و يک ضد اسهال و استفراغ قوي است که مقوي معده و ضد نفخ، خوشبوکننده دهان، آرام کـنـنده روده ها و رفع کننده ناراحتي هاي کيسه صفرا و نيز مفيد در درمان ناراحتي هاي ريوي، تـنـگي نفس، آسم، سرفه و خستگي هاي جسمي است.

 چاي پونه

ترکیبات: پونه يک قاشق غذاخوري

خواص: پونه به لحاظ طبي، «نعناع خودرو» محسوب مي شود و خواص آن مشابه نعناع است.

چاي چلتوک برنج

ترکیبات: چلتوک برنج يک قاشق غذاخوري

خواص: چلتوک برنج، طبيعتي گرم دارد و سرشار از ويتامين هاي گروه «ب» است. ازسفيد شدن و ريزش موي سر پيشگيري مي کند(به صورت خوراکي و ماساژ روي مو و پوست سر) و يبوسـت هـاي مزمن را درمـان مي کند. استفاده از اين چاي براي خانم هاي باردار ممنوع است.

 چاي گلپر

ترکیبات: گلپر يک قاشق غذاخوري

خواص: طبيعت گلپر، گرم و خشک بوده، تقويت کننده عالي حافظه و يک داروي ضـد صـرع قـوي است. برطرف کننده تنبلي معده، کـمـک کـنـنـده به هضم غذا، ضد انواع اسهال و اشتهاآور بوده و علاوه برتقويت ميل جنسي، در درمان جوش و دمل نيز موثر است.

چاي زيره سياه

ترکیبات: زيره سياه يک قاشق غذاخوري

خواص: طبيعت بسيار گرم زيره، چـربي اضافه بدن را مي سوزاند و چاقي را برطرف مي کند. فشارخون را افزايش مي دهد وعلاوه برتصفيه خون، تقويت کننده قلب وعروق و شـسـت وشـو دهنده کـلـيـه، ضد زردي پوست، افزايش دهنده شيرمادر، ضدنفخ و مقوي معده است.

 چاي بادرنجبويه

ترکیبات: بادرنجبويه يک قاشق غذاخوري

خواص: طبيعت بادرنجبويه بسيارگرم بوده و در بعضي مزاج ها، بالابرنده قوي فشارخون است، همچنين مقوي قلب و اعـصـاب و فـوق العاده آرام بخش، خـون ساز، ضد صداي گوش، خواب آور، نشاط آور، ضد بيماري هاي کليه، ضد خوا ب هاي وحشتناک و برطرف کننده بوي بد دهان است.

 

ماجرای بی حس شدن سمت چپ بدن

گزگز و بي حسي دست ها و پاها و همچنين داغ شدن کف پا مي تواند يک عارضه موقت در زمان نشستن روي پاها باشد که به طور خاص با ايجاد حالت «خواب رفتگي» همراه است يا مي تواند يک نشانه دائمي و جدي از ابتلاي فرد به يک بيماري يا آسيب ديدگي مزمن تلقي شود. علت خواب رفتن دست و پا مي تواند نشانه آسيب شديد وارد شده به اعضاي مختلف بدن و به دنبال آن آسيب ديدگي اعصاب باشد که در اصطلاح به اين مشکل نوروپاتي محيطي مي گويند. نوروپاتي محيطي مي تواند يک عامل پيش رونده باشد که مشکلات دائمي براي فرد به همراه دارد. به هر حال سئوالاتي که در اين زمينه مطرح مي شود، اين است که چه عواملي باعث بي حسي ،خواب رفتگي و مورمور شدن و گزگز دست و پا مي شود؟ چه درمان هايي براي اين مشکل وجود دارد؟ و چگونه مي توان از لزوم مراجعه به پزشک براي درمان آگاه شد؟

بیماری دیابت نوروپاتي محيطي ناشي از بيماري ديابت، يکي از رايج ترين دلايل گزگز، بي حسي، خواب رفتگي و احساس سوزش در کف پا و دست است. معمولاً اين شرايط از ناحيه پا شروع مي شود و مي تواند اولين نشانه ابتلاي فرد به بيماري ديابت باشد. تقريباً يک سوم موارد نوروپاتي محيطي در نتيجه اين بيماري ايجاد مي شود.

فقر ویتامین فقر ويتامين (B) و ويتامين (E) مي تواند باعث نوروپاتي محيطي شود. تمام اين ويتامين ها نقشي اساسي در حفظ سلامت اعصاب دارند و به همين دليل کمبود آن ها ، دست يا پا را بي حس مي کند.

 

دلایل اصلی ایجاد گزگز و بی حسی  دست و پا:

بیماری های سیستمیک

 ا بتلا به بيماري هاي کليه، کبد، بافت هاي پيوندي، سيستم قلبي و عروقي و تومورها گزگز و بي حسي دست و پا را به دنبال دارد. براي مثال، بي حس شدن دست چپ مي تواند در موارد ابتلا به آنژين يا سکته قلبي به دليل عدم خون رساني کافي از طريق قلب مشاهده شود. در اين موارد، بي حسي دست و پا، نشانه هايي از ابتلا به يک بيماري خطرناک است.

 مسمومیت قرار گرفتن در معرض فلزات سنگين مثل جيوه، سرب و آرسنيک و ساير مواد شيميايي مي تواند باعث ابتلاي فرد به نوروپاتي محيطي شود. علاوه بر اين، امکان مشاهده اين شرايط در ارتباط با مواد شيميايي مورد استفاده براي درمان سرطان و انواع خاص ويروس ها نيز وجود دارد.

عفونت

عفونت عصبي مثل ابتلا به بيماري زونا، ويروس اپشتين بار، تب خال، بيماري لايم و ويروس ايدز مي تواند باعث ايجاد نوروپاتي محيطي و گزگز و بي حس شدن دست ها و پاها شود.

مشکلات مادرزادی 

نوروپاتي شارکو ماري توث، يک گروه از مشکلات مادرزادي غير قابل درمان است که مي تواند باعث نوروپاتي محيطي و از دست دادن احساس در ناحيه دست ها و پاها شود.

بیماری های خود ایمنی

 بيماري هاي خود ايمني که در آن ها سيستم ايمني بدن به خود بدن حمله مي کند نيز مي تواند باعث ايجاد نوروپاتي شود. از بيماري هاي معمول در اين ميان مي توان از سندروم گيلن باره، آرتريت روماتوييد و لوپوس نام برد.

                   فتق دیسک

بي حسي يا احساس سوزش در دست و پا مي تواند به دليل ايجاد فتق ديسک، که معمولا بين مهره هاي چهارم و پنجم کمري (ديسک بين مهره اي L4–L5) يا ديسک بين مهره اي پنجم کمري و مهره اول خاجي (ديسک بين مهره اي S1-L5) ايجاد مي شود و وارد شدن فشار به خاطر سطح بالش، مانند قرار گرفتن بين استخوان ها يا ديسک هايي باشد که ستون فقرات شما را تشکيل مي دهند. مشکل فتق ديسک معمولاً در سنين ميانسالي و نيز براي مردان پيري ايجاد مي شود که به طور خاص، فعاليت هاي سخت و سنگين انجام داده اند. در صورتي که شما به فتق ديسک مبتلا شده ايد، ممکن است با درد و بي حسي يا ضعيف شدن يک دست، پا يا بخش پايين کمر خود مواجه شويد.

تشویش 

تشويش و استرس مي تواند باعث افزايش تعداد تنفس هاي بيمار و افزايش سطح اکسيژن در ناحيه دست ها و پاها شود. در واقع در اين حالت، افزايش سطح اکسيژن مي تواند باعث اسپاسم کارپوپدال، بي حسي و مور مور شدن دست و پا شود. براي خلاص شدن از اين علايم، شما مي توانيد به آرامي در يک کيسه کاغذي براي چند دقيقه نفس بکشيد.

آسیب دیدگی عصب

 وارد شدن آسيب به عصب، منجر به بي حس شدن آن مي شود. علاوه بر اين، شکستگي استخوان يا در رفتن آن از دلايل عادي وارد شدن فشار به عصب است که بي حس شدن دست ها و پاها را به دنبال دارد.

سکته مغزی خفیف و حمله ایسکمی گذرا

 سکته مغزي خفيف يا حمله ايسکمي گذرا (TIA) مي تواند باعث بي حس شدن فقط يک طرف بدن شود. علائم حمله ايسکمي گذرا، معمولاً در طول چند ساعت از بين مي رود، در حالي که علايم ناشي از سکته مغزي خفيف، هيچ گاه از بين نمي رود. بنابراين لازم است هر گونه بي حسي در صورت يا در يک طرف بدن که بدون دليل ايجاد مي شود، با مراجعه سريع به پزشک،مورد معاينه و بررسي قرار گيرد.

سندرم گیر افتادن عصب

 گزگز و بي حسي دست ها و پاها مي تواند زماني ايجاد شود که يک عصب گاز گرفته شده يا گير بيفتد. اين شرايط را مي توان به طور خاص در موارد ابتلا به سندرم تونل کارپ يا فلج عصب راديال مشاهده کرد. اين سندرم ها معمولاً به دليل انجام فعاليت هاي تکراري مثل تايپ کردن، نواختن پيانو، حمل کردن اجسام سنگين روي شانه و... با گذشت زمان ايجاد شود. در اين حالت با توجه به عصبي که دچار مشکل شده، علايم بيماري ممکن است با بي حسي شروع شود؛ اما اين علايم به سرعت پيشرفت کرده و به احساس سوزش يا درد ناشي از تير کشيدن تبديل مي شود.

میگرن

بسياري از افراد مبتلا به ميگرن، ممکن است با بي حسي دست ها و پاها در زمان شروع علايم بيماري خود مواجه شوند. اين علايم مي تواند به بيمار مبتلا به ميگرن، در تشخيص زمان شروع سر درد کمک کند و به اين ترتيب مي توان به موقع و قبل از شروع سر درد، از روش هاي درماني مناسب براي جلوگيري از ايجاد آن استفاده کرد.

ابتلا به بیماری اﺳﮑﻠﺮوز ﻣﻮﻟﺘﯿﭙﻞ

مشکلات عصبي پيش رونده همچون اسکلروز مولتيپل (MS) مي تواند با از بين بردن غشاي خارجي عصب، باعث ايجاد بي حسي شود. در اين حالت، پيام هاي عصبي نمي تواند از عصب آسيب ديده عبور کند، به همين دليل فرد اغلب از بي حس شدن و احساس سوزش در دست ها و پاها شکايت مي کند.