هميشه مقاصد معروف براي سفر کردن جذاب نيستند روستاگردی کنید

مشعل   صنعت گردشگري در بسياري از کشورها از جمله کشورهاي همسايه ايران، به اولين صنعت پرسود تبديل شده، اما هنوز در مناطق مختلف ايران بال و پر نگرفته است. گردشگري ايران، محدوديت هاي بسياري دارد و دست و پايش به انواع کمبودهاي زيرساختي و فرهنگي بسته شده که بايد با صبر و تدبير، بسياري از اين موانع را به مرور برداريم. در اين زمينه برنامه ريزي هايي انجام شده و مي شود که مي تواند روزنه اميدي را باز کند؛ اما هرچقدر هم برنامه هاي خوب ارائه شوند، نحوه اجراي برنامه ها در روستاها و مناطق شهري و در ميان مردم و شناسايي آن اهميت دارد. دولت از چند سال قبل تاکنون، تلاش کرده زمينه هاي گردشگري روستايي را فراهم کند و اين صنعت را از دورترين و محروم ترين نقاط بسط و گسترش دهد؛ اقدامي که مي تواند همچون شمشيري دو لبه مضرات و مزايايي داشته باشد؛ اما مي توان با روندي آرام و همراه با نظارت، آن را پيش برد و اميدوار بود.

حتي اگر روستاهايي را که در گزارش کوتاه، درباره آنها صحبت مي کنيم، تبليغ به حساب بياوريد، باز هم اشکالي ندارد، چرا که هدف ما همين توجه شماست تا اگر مثلا ساکن مشهد يا مسافر مشهد هستيد، بدانيد در فاصله کمتر از يک ساعت به شهر مشهد، روستايي به نام «کنگ کهن» وجود دارد که خيلي زيباتر از ابيانه است و از قضا چند جوان به کمک محلي ها، خانه هاي بوم گردي زيبايي را آنجا فعال کرده اند و آنقدر موفق شده اند که براي يک شب اقامت در آن بايد گوي سبقت را از خارجي ها بگيريد. اگر مثل بسياري از گردشگران در چند سال اخير به چالش «سيستان و بلوچستان امن» پيوسته و به اين استان سفر کرده باشيد، شايد گذرتان به روستاهاي ساحلي و زيباي اين منطقه از جمله «درک» افتاده باشد. درک را تا چند سال قبل نمي شناختند؛ اما حالا بسياري از گردشگران به اين نقطه تلاقي دريا و کوير مي روند و در خانه هاي محلي آنجا که جوانان محلي تجهيزشان کرده اند، اقامت مي کنند. در نمونه ديگر بايد گفت که تا چند سال قبل، کويرگردي مدل ديگري داشت و در نزديکي هر کدام از کويرهاي مرکزي از جمله کوير مصر در جنوب اصفهان، اقامتگاه ها يا کاروانسراهايي بود که تورهاي گردشگري در آن ها اقامت مي کردند، در حالي که امکانات اوليه محدودي وجود داشت؛ اما اگر امروز به اين کوير سفر کنيد، در روستاهاي خور و بيابانک يا همان روستاي مصر، خانه هاي روستايي تبديل به خانه- بوم هاي حرفه اي براي پذيرش گردشگران شده اند.

در ادامه تعدادي از روستاهاي هدف گردشگري که در منابع معرفي شده اند و شرايط ميزباني را دارند، مي آوريم. خوب است اگر به هر کدام از اين روستاها سفر کرده ايد و لذت برده ايد، در هر رسانه اجتماعي که فعال هستيد، درباره آن بنويسيد، عکس بگذاريد يا به شکل شفاهي آن روستا را به دوستان، همکاران و فاميل خود معرفي کنيد تا هم شما فضاي جديدي را تجربه کنيد و لذت ببريد و هم به اقتصاد روستايي آن منطقه کمک کنيد که حتما تاثير زيادي در مهاجرت هاي نگران کننده دارد. اين روستاها مي توانند بيشتر و بيشتر شوند و در صورت موفقيت به روستاهاي ديگر هم تسري پيدا کنند و اين اتفاق خوب به همه ما بستگي دارد.

حدود 12 سال از زماني که کميته راهبردي گردشگري روستايي و عشايري با هدف توسعه فعاليت هاي گردشگري در روستاها و تقويت زيرساخت هاي عمومي در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تصميم به اين کار گرفت، مي گذرد. قرار بر اين بود که اين طرح با باالفعل کردن قابليت هاي گردشگري روستاها، آگاه سازي و همراه کردن ساکنان در روستا، به رفاه اجتماعي و توسعه فعاليت هاي اقتصادي و خدماتي در مناطق مختلف کمک کند. ابتدا حدود 300 روستاي هدف گردشگري معرفي شدند و بعدها به اين تعداد افزوده شد. واقعيت اين است که از ميان اين روستاها، تعداد کمي توانستند به موقعيتي که مورد نظر بود، دست يابند و درست همانند برنامه ريزي پيش بروند و در عين حال، کمترين صدمه را ببينند و تعداد زيادي نتيجه نگرفتند.

در اين برنامه ريزي بنا بر اين گذاشته شد تا نيروهاي جوان و تحصيلکرده روستايي، با شناخت و آموزشي که درباره گردشگري، بوم گردي و ميزباني از مسافران داخلي و خارجي مي بينند، بتوانند علاوه بر گسترش حوزه گردشگري، منابع درآمدي را براي خود و روستا ايجاد کنند. در چنين فضاي پيش بيني شده اي، حضور گردشگران مي تواند چرخ اقتصاد روستا را در شرايط خشکسالي و محروميت هاي مالي بگرداند و حداقل هايي را فراهم کند. روستاهاي هدف گردشگري، روستاهايي هستند که جاذبه هاي طبيعي و تاريخي، قومي و قبيله اي يا گردشگري و تفريحي دارند و شرايط اقامت، پذيرايي و تفريح را هم فراهم مي کنند. بسياري از روستاها همانند ابيانه، ميمند و... هستند که از سال ها قبل، به اندازه کافي معروف شده اند و چرخ آسياب گردشگران اين روستاها درتعطيلات آخر هفته، نوروز و... از آب نمي افتد و در اين ميان، بايد به معرفي، شناخت و تشويق روستاهاي ديگري بپردازيم که نياز به معرفي دارند. در اين مدل از گردشگري روستايي شما مهمان در هتل نمي شويد، بلکه در خانه هاي روستايي که با دستورعمل بوم گردي آماده و تجهيز شده و ساکنانش آموزش ديده اند، اسکان مي گيريد. اهميت اين خانه ها به آن دليل است که شما از محيط شهري و شلوغ بيرون مي زنيد تا در محيطي آرام و دست نخورده روستايي که کمترين تغيير و تجدد را دارد، آرام بگيريد.