سرمربي با سابقه پرتغالي نفت آبادان

   مي خواهم با نفت شگفتي ساز ليگ شوم

مشعل   پائولو سرجيو، مربي پرتغالي که 30 بار در ليگ قهرمانان اروپا مربيگري کرده است، بعد از توافق نهايي با آباداني ها در ليگ هجدهم، روي نيمکت تيم فوتبال صنعت نفت آبادان نشست. اين ليد خبري بود که در چهاردهمين روز از خرداد امسال از رسانه ها منتشر شد تا پاياني باشد بر تمام حاشيه هاو گمانه زني ها   که به وفور از سوي برخي رسانه ها براي آباداني هاي ليگ برتر به وجود مي آمد. بعد از آنکه يکي از پايگاه هاي خبري مرجع، از توافق نهايي صنعت نفت با مربي که کارنامه موفقي در فوتبال ايران نداشته است گفت،  اذهان هواداران به سمتي سوق پيدا کرد که آباداني ها در مسير پس رفت گام برخواهند داشت؛ خبري که کذب بودنش بالاخره با انتشار نام «پائولو سرجيو» به عنوان سرمربي محقق شد. سرجيو در تيم هايي همچون اولهانز، بيرامار، پاسوس فريرا، ويتوريا گيمارش، اسپورتينگ ليسبون و آکادميکا از کشور پرتغال، هارتز از اسکاتلند، آپوئل از قبرس، سي اف آر کلوژ از روماني و الفجيره امارات مربيگري کرده است. در کارنامه اين مربي، موفقيت هايي مثل حدود30 بار مربيگري در ليگ قهرمانان و ليگ اروپا با سه تيم مختلف و شکست تيم هايي همچون منچستريونايتد و منچسترسيتي با سرمربيگري الکس فرگوسن و مانچيني به همراه تيم هاي پرتغالي ديده مي شود. وي خارج از فوتبال پرتغال نيز به موفقيت هايي در روماني، قبرس و اسکاتلند دست يافته است. پائولو سرجيو در اسکاتلند به قهرماني جام اتحاديه با تيم هارتز و در قبرس به قهرماني سوپرکاپ با تيم آپوئل نيکوزيا دست پيدا کرده و با کلوژ روماني نيز موفق به کسب سهميه اروپايي شده است. با مربي پرتغالي که شروع نسبتا خوبي با نفت آبادان در ليگ برتر داشته، گفت وگويي انجام داده ايم که با هم مي خوانيم:

   از آمدن به آبادان و نفت بگوييد، چه شد اينجا را انتخاب کرديد؟

پيشنهادهاي مختلفي داشتم و اين براي يک مربي بسيار طبيعي است. با بررسي پيشنهاد هايي که داشتم، تصميم گرفتم يک تجربه جديد داشته باشم و به همين دليل بعد از تحقيق در مورد تيم نفت ، آبادان را براي کار انتخاب کردم.

  مربيان پرتغالي زيادي قبل از شما به ايران آمدند، مثل کاسيميرو که در همين نفت بوده و يا وينگادا و کي روش هم که زبانزد همه آن ها ست. آيا با اين مربيان مشورت کرديد و نظراتشان را جويا شديد ؟

مشورت که نه، اما مطمئنا براي آمدن به ايران با دوستانم صحبت کردم و نظر مثبت آن ها را گرفتم. حتما ايران خوب بوده که کي روش 7 سال دارد اينجا کار مي کند. بنابراين حضور همکاران سابقم و بررسي نظر آنها، در آمدن من تاثير داشته است.

  در اين مدت کوتاهي که آمديد، نفت را چطور ديديد؟

نفت، تيم خوبي است و ظرفيت بالايي براي بهتر شدن دارد. طبق بررسي من، در اين سال ها هميشه در ميانه جدول بوده و من مي خواهم که پيشرفت کنيم. بايد بهترين جايگاه خود در اين سال ها را کسب کند؛ چون شايستگي اين عنوان را دارد.

  يعني اين قول را مي دهيد که نفت در ميان 4 تيم برتر قرار بگيرد و بتواند آسيايي شود؟

در هيچ کجاي دنيا نمي بينيد که يک مربي قول دهد تيمش قهرمان شود يا سهميه بگيرد؛ ولي قول مي دهد که بهترين نتايج را کسب کند. من هم قول مي دهم نفت، فوتبال زيبايي انجام دهد و نتايج خوبي بگيرد. مطمئن باشيد که براي تمام مسابقات مان، تا آخرين نفس مي جنگيم.

 قبل از شما آلفردو کاسيميرو که پرتغالي بود، نفت را قهرمان ليگ يک کرد و به ليگ برتر آورد و باعث شادي مردم آبادان و نفت شد. شما هم مي توانيد با کسب يک مقام خوب، مثل او تاريخ ساز شويد؟

مطمئنا کاسيميرو کار بزرگي کرده و به او تبريک مي گويم؛ اما شرايط و زمان با هم فرق مي کند. من هم سعي دارم که مردم آبادان و هواداران نفت را خوشحال کنم و براي آن ها خاطره ساز شوم.

   هواداران نفت را در اين مدت، چطور ديديد و چه قولي به آن ها مي دهيد؟

 به اين موضوع واقفم که آبادان، يکي از متعصب ترين هواداران فوتبال ايران را دارد؛ تماشاگراني که بسيار خوش برخورد هستند و به بنده محبت داشتند و من هم بايد محبت آن ها را جبران کنم. از روز اولي که به آبادان آمدم، به دنبال آن بودم که يک تيم با شخصيتي جديد بسازم و امروز تقريبا اين کار انجام شده است.

  مي دانيد که آباداني ها علاقه وافري به برزيل دارند؟

بله، واقعا برزيل را دوست دارند و خيلي هم دوست دارند مثل آن ها بازي کنيم. اين که مردم يک شهر اينقدر عاشق فوتبال هستند، خيلي خوب است و من هم همانطور که گفتم، تمام تلاش خودم را مي کنم تا آن ها با فوتبال شاد شوند. آبادان برزيلته ( با خنده)

  از جذب بازيکنان راضي بوديد و آيا بازهم نفرات جديد اضافه خواهند شد؟

به دنبال آن هستيم که با بازيکناني که داريم، نتايج خوبي را به دست بياوريم. با دقت کار مي کنم و بازيکنان جوان تيم را نيز به صورت کامل زيرنظر دارم. سعي مي کنيم با ادغام بازيکنان جوان و باتجربه، بهترين نتايج را بگيريم. ما تيمي داريم که به لحاظ روحيه و شجاعت بسيار خوب است و از نظر فيزيکي و پشتکار هم تقريبا به شرايط ايده آل رسيده است. تمام تلاشمان را مي کنيم که تيم، براي هر شرايطي 100درصد آماده باشد. مربي اي نيستم که براي کارم عذر و بهانه بياورم و به تمام تيم هاي ليگ برتر احترام مي گذارم. اگر در ادامه احتياج به بازيکن داشتيم،  در نيم فصل به تيم اضافه مي شود.

  دوبازي ابتدايي را مساوي کرديد. آيا از کسب 2 مساوي راضي هستيد؟

بازي اول که در اصفهان بود و ماهم مهمان، فکر مي کنم در ورزشگاهي که تماشاگر نداشت و بيرون خانه مساوي کرده، نتيجه بدي نباشد؛ اما در بازي دوم گرماي هوا روي کار دوتيم تاثير منفي گذاشت؛ ولي با تمام اين اوصاف، شاگردانم خيلي خوب توانستند توپ را در زمين به چرخش دربياورند و در تمام دقايق بازي، توپ را در اختيار داشته باشند؛ اما نياز داريم که سرعت بيشتر را چاشني کار کنيم تا تعادل تيم حريف را بشکنيم و موقعيت ايجاد کنيم. با اين حال موقعيت هاي خوبي به وجود آورديم؛ اما با يک اشتباه گل خورديم و در موقعيت خطرناکي قرار گرفتيم. گرفتن يک امتياز، بهتر از ترک زمين بدون امتياز بود؛ اما فکر مي کنم استحقاق بيش از اينها را داشتيم. اين را هم اضافه کنم که 2 بازي ابتدايي ما بدون تماشاگر بود و همين موضوع در نوع بازي خيلي تاثير دارد.

 

صعود به ارتفاعات ايران با نفتي ها

با توجه به فصل گرما و تابستان، گروه هاي کوهنوردي صنعت نفت به منظور ترويج و توسعه ورزش همگاني در تمامي شرکت ها از جمله شرکت ملي نفت، پالايش و پخش، گاز و شرکت هاي تابعه فعال تر شده و صعود هاي تابستاني به ارتفاعات مختلف کشور را در برنامه دارند.  درهفته اي که گذشت، کوهنوردان شرکت خطوط لوله، پژوهشگاه و پايانه هاي نفتي به قلل مختلف ايران صعود کردند که مشروح گزارش صعود کوهنوردان به اين شرح است:

 

پژوهشگاهي ها بر بام قله کلونچي

گروه کوهنوردي پژوهشگاه صنعت نفت، به سرپرستي محمد ميرعلي و رضا عبداللهي و 17 تن از کارکنان اين مجموعه، به قله کلونچي صعود کردند.  کلونچي با ارتفاع 4221 متر در جنوب شرقي شهر چلگرد و سد دوم کوهرنگ واقع شده است. قله کلونچي، بلندترين قله رشته کوه بختياري از منطقه کوهستاني زاگرس مرکزي است که در استان چهارمحال و بختياري، شهرستان کوهرنگ و مرز دو بخش مرکزي و بازفت قرار گرفته است. گفتني است، بعد از کلونچي، قله هاي هفت تنان با ارتفاع 4180 متر، شاه شهيدان با ارتفاع 4076 متر و دوزرده با ارتفاع 4000 متر بلندترين قله هاي زردکوه هستند.

 

خطوط لوله اي ها برفراز قله سبلان

گروه کوهنوردي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه شمالغرب وپالايش نفت اراک به قله سبلان صعود کردند.   تيم کوهنوردي منطقه با حضور سرپرست وتعدادي از همکاران به همراه تيم کوهنوردي شرکت پالايش نفت اراک موفق شدند به قله 4811 متري سبلان صعود کنند. علي جمشيدي، سرپرست منطقه شمالغرب در اين باره گفت: اين صعود با هدف ارتقاي روحيه طبيعت دوستي و ايجاد صميميت و همدلي با همراهي 14 نفر از همکاران شاغل در اين منطقه و پالايشگاه اراک صورت گرفت.  وي با بيان اين که کوهنوردي، يکي از بهترين و سالم ترين ورزش هاست، خاطرنشان کرد: اين ورزش علاوه بر جنبه‏هاي ورزشي، آموزه‏هاي فراواني براي انسان دارد که مي‏توان به افزايش روحيه فعاليت هاي گروهي، ثبات قدم در راه رسيدن به اهداف، آموختن روش هاي مبارزه با مشکلات و آگاهي از روحيه هاي فردي در برابر مشکلات و سختي ها اشاره کرد. شايان ذکر است، سبلان از کوه هاي مرتفع ايران است که در شمال غرب کشور و در استان اردبيل قرار دارد. سبلان، سومين قله بلند ايران پس از دماوند و علم کوه، يک کوه آتشفشاني غيرفعال است که ارتفاع آن 4811 متر بوده و در بالاي قله آن درياچه کوچکي قرار دارد.

 

صعود پايانه هاي نفتي به قله سيالان 

کوهنوردان شرکت پايانه هاي نفتي ايران، پس از صعود به قله 3 هزار و 980متري توچال در ارديبهشت ماه، اين بار به قله سيالان، بلندترين قله استان قزوين صعود کردند. کوهنوردان شرکت پايانه هاي نفتي ايران، با حضور در اين منطقه کوهستاني، از روستاي هنيز الموت، صعود خود را شروع کردند و پس از گذر از جان پناه و گردنه، به قله سيالان رسيدند. کوهنوردان سپس از جهت ديگر و به سمت پايين به طرف شمال و استان مازندران حرکت کردند و پس از اقامت در چادرهايي که در دشت گوسفندسرا برپا شده بود، عبور از جنگل و دشت درياسر و پس از آن با رسيدن به روستاي عسل محله، کوهپيمايي خود را پايان دادند. کوهنورداني که در اين صعود حضور داشتند، عبارتند از: حسن سالاري فرد، ناصر نجات، محمد فقيهي، مصطفي شجاعي، پيام غلامي، منصورعلي شفيعي، حميدرضا پاپري، اصغر جمشيدي، حميد اسماعيل پور، منوچهر ديدهور، جواد جوکار برازجاني و مسعود بهرامي.

 

  با کسب مدال هاي طلا و نقره صورت گرفت

درخشش  فرزندان پخش مياندوآب  درمسابقات مناطق      

در يازدهمين دوره مسابقات فرهنگي - ورزشي داخلي فرزندان پسر17 سال و پايين تر در رشته هاي تنيس روي ميز، شنا و فوتبال که طي روزهاي ششم و هفتم مرداد امسال به ميزباني شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران در اراک برگزار شد، دونفر از فرزندان پسر به نام آرين معروفي آذر در رده سني زير 17 سال و مبين يگانه حسني در رده سني 13 سال به ترتيب موفق به کسب مقام اول و   دوم در رشته هاي تنيس روي ميز و شنا شدند وطي مراسمي از قهرمانان منطقه مياندوآب با اهداي حکم قهرماني، يک مدال طلا و يک مدال نقره تقدير شد.

در اين مسابقات ورزشي - فرهنگي در رشته شنا که در چهار ماده برگزار شد، مبين يگانه حسني در ماده قورباغه مقام اول و در ماده هاي پروانه، کرال سينه و کرال پشت به مقام دوم دست يافت.

همچنين در رشته فوتبال، رضا لطفي جزو منتخب بازيکنان شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران بود که نتايج اين رشته، به مرحله بعد از مسابقات موکول شد.