هم بچه شوید، هم بچه ها را مسافرت ببرید

مشعل: وقتي مادر هستيد، نمي توانيد زمان زيادي را دور از بچه ها مخصوصا آنهايي که سن و سال کمي دارند، بمانيد، دلتان هم نمي خواهد سفر رفتن را کنار بگذاريد، از طرف ديگر اين را هم مي دانيد که خيلي از شرايط سفر ممکن است براي بچه ها مناسب نباشد و ممکن است آنها بيشتر از لذت بردن، اذيت شوند و آن وقت لذت شما هم از بين مي رود. در بسياري از کشورها رفتن به کمپ هاي طولاني مدت با همکلاسي ها اعضاي خانواده براي يادگيري برخي مهارت ها، يکي از الزام هاست و بيشتر بچه ها تا رسيدن به سن 18 سالگي و مستقل شدن، بارها تنهايي به سفر مي روند. بسياري از توريست هاي خارجي که تاکنون ديده ايد، سن و سال کمي دارند و اما تعجب مي کنيد وقتي مي شنويد سال هاست چندين کشور را ديده و گشته اند و اين همان خلأ است که شايد فرزندان ما دارند، خلأ فرصت براي کسب تجربه و بزرگ شدن در عين لذت بردن و سفر کردن. فرصتي که پدر و مادرها بايد اول خودشان تجربه کنند تا بتوانند اهميت آن را درک کنند و آن را در اختيار فرزندشان هم بگذارند.

  در هر شرايطي کثيف و خاکي شدن لباس بچه ها مي تواند عادي ترين اتفاق باشد، پس چه وقتي که کوله گردي مي کنيد و چه وقتي که سفر لاکچري داريد، از اين که بچه ها از در و ديوار بالا مي روند و گلي و خاکي مي شوند، شاکي نشويد و بگذاريد آن ها ماجراجويي هاي خودشان را شروع کنند. شايد اين سفر براي شما يک تعطيلات آخر هفته شد، اما براي آن ها مي تواند ماجراجويي بزرگي باشد.

  چند سال است که در بسياري از اماکن عمومي مقصدهاي گردشگري داخلي و در سفرهاي خارجي، فضاهاي مناسب و کاربردي را براي مادر و فرزند فراهم کرده اند تا نگراني هاي والدين کم شود. در بيشتر مراکز خريد و فرودگاه ها و اماکن عمومي فضاهاي بازي و تهيه غذا و وسايلي براي گرم کردن غذاي بچه ها و تعويض لباس و شيردادن و... وجود دارد که باز هم متناسب با شهر و کشوري که سفر کرديد، مي توانيد اين ميزان توقع از امکانات را کم و زياد کنيد.

  بچه ها در هر شرايط و هر جايي که باشند، به توجه نياز دارند و بايد فضا و شرايطي براي تخليه انرژي خودشان داشته باشند، به همين دليل بهتر است اگر خودتان برنامه سفر را مي چينيد، فاصله برنامه ها را از هم زياد بگذاريد تا هم شما و هم بچه ها شرايط شيطنت خودشان و خستگي در کردن بعد از آن را داشته باشيد.

   يک نکته درباره ساعت خواب و بي حوصلگي و بهانه گيري بچه ها هم وجود دارد و آن اين که تا مي توانيد بليت هواپيما يا تغيير در برنامه هاي مهم را در اين ساعت ها قرار ندهيد. بچه ها در ساعت خواب و گرسنگي خسته و خواب آلود و کم حوصله اند و معمولا درکي از شرايط موجود ندارند.

  در سفرهاي خارجي يا در شهرهاي توريستي ايران به دفعات با خانواده هاي چهار و پنج نفره يا بيشتر مواجه مي شويد که پدر و مادر با يک، دو و حتي سه فرزند يا در مواردي همراه با پدر بزرگ و مادر بزرگ به سفر آمده اند. بچه ها از سر و کول پدر و مادرها و در و  ديوار بالا مي روند يا والدين نوزادشان را با کالسکه و آغوش بند همراه دارند. وقتي اين مناظر را مي بينيد، با ديده ها و شنيده هايي که در کشور خودمان معمولا درباره همراه بردن بچه ها در سفر خارجي داريم، مقايسه مي کنيد. عموما پدرها و مادرها در چنين سفرهايي که درجه سختي بالايي هم ندارند بچه ها را همراه نمي برند؛ به دو دليل مالي و راحت بودن. اما واقعيت اين است که اگر دليل مالي را کنار بگذاريم، همراهي بچه ها سخت نيست و با هماهنگي و برنامه ريز ي مي توانيد يک خانواده شاد در حال سفر باشيد.

  اگر از آن خانواده ها هستيد که با خودرو خودتان دل به جاده مي زنيد و اهل کمپ کردن در طبيعت هستيد، حتما بچه ها را براي جمع کردن وسايل و چيدن آن ها، چادر زدن و چوب جمع کردن و آتش روشن کردن و... شريک کنيد. براي اين تجربه ها هم متناسب با شناختتان از روحيات دختر و پسرتان، تفاوتي در فرصت تجربه هاي جديد قائل نشويد؛ اين تجربه ها به درد هر دو مي خورد. ضمن اين که حتما متناسب با سنشان و ايمني وسيله سفر، جاي خوبي کنار پنجره خودرو، اتوبوس، قطار يا هواپيما به آن ها بدهيد.

  اگر بچه ها با ذوق و شوق همراه شما شده باشند، هيجان زيادي در جمع کردن وسايل و چمدانشان دارند. بهتر است براي آن ها متناسب با نوع سفرتان که کوله گردي يا سفر لاکچري با چمدان يا با خودرو است، کوله يا چمدان کوچکي فراهم کنيد و از آن ها بخواهيد تا مستقل لوازم شخصي را جمع کنند و به آن ها بگوييد چه وسايلي را هميشه بايد همراه داشته باشند، ضمن اين که خودتان بايد يک سري از لوازم مورد نياز و کمک هاي اوليه را براي حداقل 24 ساعت به شکل زاپاس همراهتان داشته باشيد. 

  براي تمرين مسافرت با بچه ها لازم نيست از سفرهاي طولاني شروع کنيد و هزينه زيادي بدهيد و در آخر هم لذت نبريد. بهتر است با سفرهاي کوتاه و کم هزينه، خود و فرزندتان را بسنجيد که چقدر حال و هواي سفر را دوست داريد و مي توانيد در شرايط غير ثابت که درخانه نيستيد، از همراهي با هم لذت ببريد. علاقه به سفر را با تهيه يک سري لوازم و آمادگي خودرو خودتان يا ديدن فيلم و خواندن کتاب يا اصلا حرف زدن درباره مقصدهاي سفر و جذابيت هايشان، شروع کنيد تا بچه ها با شما درگير سفر شوند.

  وقتي در سفر هستيد شما و بچه ها عادت هاي معمول را ديگر نداريد و بايد براي سرگرمي شرايطي جديد ايجاد کنيد. در محيط طبيعت يا محيط هاي شهري نه خبري از برنامه هاي تلويزيوني مورد علاقه است نه اسباب بازي دوست داشتني. در نتيجه بهتر است از قبل به کمک فيلم و عکس و کتاب و بالاخره حرف زدن، آن ها را با دنياي جديدي که قرار است مدتي در آن باشند، آشنا کنيد. ضمن اين که خيلي از اسباب بازي ها را نمي شود در سفر همراه آورد اما کتاب و يک سري از بازي ها در تبلت و گوشي ها وجود دارد که وزني ندارد و دست و پا گير نيست، ضمن اين که تاب بستن و بازي با يک توپ کوچک در هر جايي مي تواند راه ساده اي براي بازي با بچه ها باشد. علاوه بر اين اگر به خصلت مسافرها عمل کنيد، مي توانيد ببينيد در هر شهر و منطقه اي مردم آنجا با فرزندانشان چگونه شاد هستند و بازي مي کنند، شايد بتوانيد با آن ها همبازي شويد.

  يکي از مهم ترين نگراني ها و البته مسائل مهم در سفر، محل اقامت است. اين که شب کجا مي خوابيم، سوال مهمي براي خودتان است و وقتي بچه ها همراهتان هستند، حتما سوال مهم تري خواهد بود. حتما تصاوير و فيلم هايي را ديديد که کوله گردها با بچه هاي کوچک سفرهاي بدون برنامه ريز ي و طولاني مدت را شروع مي کنند و ريسک بالايي را مي پذيرند، اما حتي اگر از اين سفرهاي پر ريسک نرويد و براي يک سفر داخلي يا خارجي همراه با تور و برنامه ريزي لاکچري آماده شويد، باز هم همراهي بچه ها علاوه بر هزينه هاي يک آدم بزرگ، شرايط خاص خودش را دارد؛ به همين دليل بهتر است قبل از سفر، برنامه ريزي هتل يا محل اقامت محلي خودتان را بسنجيد؛ مواردي شامل اندازه اتاق، تعداد و اندازه تخت، سرما و گرما و بارندگي، حمام و دستشويي و البته غذايي که آنجا سرو مي شود، حشرات و انواع حساسيت ها.

  سفر، فضايي را فراهم مي کند که همه ما از خود هميشگي بيرون بزنيم و روحمان تجربه هاي جديد را از سر بگذراند و اين ويژگي براي بچه ها چند برابر بيشتر خواهد بود. به همين دليل حتما در طول سفر هيجان بيشتري را در رفتار بچه ها خواهيد ديد؛ از هيجان بار اول سوار يک هواپيما يا يک درشکه شدن تا هيجان بار اول مواجه شدن با يک بچه از کشوري ديگر که با زبان و ظاهري متفاوت است. در اين شرايط بايد اجازه بدهيد بچه ها تخليه انرژي داشته باشند و در رويارويي با موضوع هاي جديد همه آنچه در ذهن دارند، مطرح کنند.