خواص باورنکردني گوجه فرنگي 

محافظت در برابر اشعه ماوراي بنفش

کلاژن، همان سيستم حمايت کننده و جوان سازي پوست متکي به ويتامين C است؛ همان ويتاميني که به وفور در گوجه فرنگي يافت مي شود. محققان انگليسي دريافته اند که افزودن پنج قاشق غذاخوري رب گوجه فرنگي به رژيم غذايي روزانه 10داوطلب، توانسته با محافظت از پوست آنها در برابر آثار اشعه ماوراء بنفش، مانع از آسيب پوستي شود. اين اشعه مي تواند موجب پيري زودرس و حتي سرطان پوست شود. دانشمندان در اين تحقيق روزانه به 10داوطلب حدود 55گرم رب گوجه فرنگي استاندارد (حاوي مقادير زيادي گوجه فرنگي پخته شده) و به 10 شرکت کننده ديگر فقط 10گرم روغن زيتون دادند. پس از سه ماه، نمونه پوست گروهي که گوجه فرنگي مصرف کرده بودند، نشان داد که پوستشان 33درصد بيشتر در برابر آفتاب سوختگي مقاومت کرده است. اين ميزان، معادل مصرف بسيار پايين کرم هاي ضد آفتاب است. همچنين در پوست اين افراد، ميزان بسيار بيشتري پروکلاژن مولکول ساختاردهنده و نرم کننده پوست وجود داشت.

درمان واريس

خواص شفابخش گوجه فرنگي از دانه هاي آن نشأت مي گيرد. اين راه درماني، بسيار ساده است و مي تواند طي دو هفته، اثر واريس سياهرگ را به کلي از بين ببرد. واريس سياهرگ، يکي از شايع ترين مشکلاتي است که افراد زيادي درگير آن بوده و از آن رنج مي برند. ممکن است شما راه هاي درماني زيادي را براي اين مشکل شنيده باشيد؛ اما گوجه فرنگي در درمان اين درد بسيار تاثيرگذار است.

محافظت از چشم ها

يکي ديگر از خواص گوجه فرنگي، تاثير مثبت آن روي چشم هاست. با توجه به مطالعات متعدد انجام شده، مصرف گوجه فرنگي مي تواند از بروز بيماري هاي چشم جلوگيري کند؛ زيرا سرشار از ويتامين A، تيامين، فولات، نياسين، فلاونوييدها، ب کمپلکس و... است و مي تواند در حفظ سلامت چشم و حتي درمان بيماري هاي چشم بسيار مفيد باشد.

جلوگيري از افزايش وزن

يکي ديگر از خواص گوجه فرنگي، تاثير آن بر زيبايي و سلامت بدن است و مي تواند مانع از بالا رفتن وزن شود. برخي مطالعات نشان داده است که اگر هر روز صبح گوجه فرنگي مصرف کنيد، چربي هاي ناخواسته درون بدن را از دست مي دهيد. راه ديگر براي حفظ وزن مناسب بدن يا حتي کاهش وزن، نوشيدن آب گوجه فرنگي است؛ زيرا گوجه فرنگي مي تواند با متوقف کردن تخمير در روده ها، اشتها را کاهش مي دهد.

مبارزه با پيري

با توجه به مطالعات متعدد انجام شده، گوجه فرنگي مي تواند به پوست کمک کند تا اکسيژن را راحت تر جذب کند، بنابراين از پوست در برابر علائم پيري محافظت مي کند. مواد مغذي موجود در آن نيز مي تواند درماني شگفت انگيزي براي مراقبت از پوست و زيبايي باشد، ضمن اينکه مصرف آب گوجه فرنگي، پوست را سالم نگه مي دارد و سبب مي شود جوان تر به نظر برسيد.

 

  13 خوراکي  و 13راه حل   

 اگر عصباني هستيد، موز بخوريد

 اگر مي خواهيد كليه تان سنگ نسازد، زردآلو بخوريد

  اگر فشار خون تان بالاست، كشمش بخوريد

  اگر از سروصداي معده رنج مي بريد، ماست بخوريد

  اگر بيش از حد سرفه مي كنيد، عسل بخوريد

  اگر هميشه احساس خستگي مي كنيد، فلفل دلمه اي قرمز بخوريد

  اگر مي ترسيد سرطان معده بگيريد، كلم بخوريد

  اگر مشكل يبوست داريد، انجير بخوريد

  اگر مشكلات شكمي داريد، ريحان بخوريد

  اگر دچار كم خوابي هستيد، گوشت بوقلمون بخوريد

  اگر مي خواهيد از كسالت رها شويد، تن ماهي بخوريد

  اگر هميشه حالت تهوع داريد، چاي زنجبيلي بخوريد

 اگر دچار سوزش معده هستيد، چاي بابونه بخوريد

 

کله جوش  سمناني

مواد اوليه

بامجان قلمي: 5 عدد

کشک: نيم کيلو

پياز: يک عدد

رب گوجه فرنگي: يک قاشق

نعناي خشک: يک قاشق

آب: نصف ليوان

روغن جامد: به ميزان لازم

نان خشک تافتون يا سنگک: به ميزان لازم

نمک: نصف قاشق چايخوري

زردچوبه: نصف قاشق چايخوري

دستور پخت

بادمجان را با پوست به صورت نگيني کنيد، سپس به آن نمک و روغن اضافه کرده و بگذاريد تا به آرامي بپزد. در ظرف ديگر پياز سرخ کرده و نعنا، رب گوجه فرنگي و زردچوبه را به آن اضافه کنيد و در آخر کشک و آب را اضافه کرده و وقتي جوش آمد، زير آن را خاموش کنيد. داخل کاسه، نان خشک خرد کرده، مواد کشک و بامجان را روي آن بريزيد و با سبزي خوردن نوش جان کنيد.

 

6قضاوتي که ديگران در نگاه اول درباره ما دارند

شايد در برخورد اول با افراد، خيلي نتوانيم از راز و رمز هاي شخصيت آنها با خبر شويم. همين موضوع باعث مي شود در اين برخوردهاي اوليه، دستپاچه شويم و سعي کنيم خودمان را با بهترين ويژگي هاي فردي معرفي کنيم؛ از طرز سلام کردن گرفته تا آداب دست دادن، نگاه کردن و.... همه ما سعي داريم در اولين ديدار، رفتارمان در ذهن مخاطب به عنوان رفتار کاملا اصولي و صميمانه حک شود. همه اين فرايندها در طرف مقابل ما هم اتفاق مي افتد و او هم در ذهن خود، به قضاوت هاي اوليه مي پردازد؛ اما موضوع هيجان انگيز، اين است که ما در اين مطلب راهکارها و ترفند هايي را با شما در مي گذاريم تا در اين برخوردها، رفتار افراد را درست قضاوت کنيد و رفتار تاثيرگذارتري داشته باشيد.

 

 

 آيا قابل اعتماد هستيد؟

 

 تنها يک دهم ثانيه زمان لازم است تا ذهن ما در مورد اعتماد به يک غريبه تصميم گيري کند. دانشمندان دانشگاه پرينسون آمريکا، طي يک آزمايش به نکات جالبي پي بردند. آنها به گروه اول تحقيق، به مدت يک دهم ثانيه تصاويري از غريبه ها نشان دادند؛ اما گروه دوم فرصت نامحدودي براي تماشاي عکس ها داشتند. اعضاي هر دو گروه، نظر خود را در مورد قابل اعتماد بودن يا نبودن افراد داخل تصاوير بيان کردند. جالب آنکه نظرات هر دو گروه يکسان بود.

 

 

چقدر اعتماد به نفس داريد؟

 

شکل دست دادن هم از مواردي است که باعث مي شود ديگران، قضاوت مناسبي درباره شما داشته باشند. روان شناسان معتقدند، دست دادني مناسب محسوب مي شود که کاملا قدرتمند، نه خيلي طولاني يا سريع و با نگاه به چشمان طرف مقابل خود انجام شود.وقتي قدرتمند و در حالي که کف دست شخص مقابل را محکم گرفته ايد، دست مي دهيد، اين حالت نشانه اقتدار و ميل به تسلط يافتن قلمداد مي شود و به اين نکته اشاره دارد که رقيب خطرناکي هستيد. وقتي خيلي سست دست مي دهيد، اين پيام را منتقل مي کنيد که علاقه اي به برقراري ارتباط نداريد و شخص کم اراده اي هستيد. وقتي خيلي سريع دست مي دهيد، يعني مي خواهيد که هر چه زودتر به اين کار پايان دهيد و اين مسئله حاکي از ناآرامي و احساس ترديد شما نسبت به خودتان است. اگر مي خواهيد نگرش منحصر به فرد خود را نشان دهيد و اعتماد ديگران را جلب کنيد، با هر دو دست خود با طرف مقابل دست دهيد. با اين کار به عنوان شخصي خوش مشرب و صادق در ياد ديگران خواهيد ماند.

چقدر ماجراجو هستيد؟

ديگران نه تنها شما را از روي ظاهرتان، بلکه از روي نحوه حرکت کردن تان هم ارزيابي مي کنند. در آزمايش محققان دانشگاه دورهام بريتانيا، دانشجويان شرکت کننده در تحقيق، فيلم هايي از نحوه راه رفتن افراد مختلف تماشا کردند و از آنها خواسته شد نظر خود را درباره ويژگي هاي شخصيتي آن افراد بيان کنند. طبق اظهار نظر شرکت کنندگان پژوهش، وقتي نحوه راه رفتن پرانرژي و قاطعانه باشد، نشان دهنده برونگرايي، ميل به ماجراجويي و ثابت قدم بودن شخص است. چنين افرادي، هميشه چيزي را که به دنبال آن هستند، به دست مي آورند؛ اما گاهي سرد و ارتباط ناپذير به نظر مي رسند. بنابراين اگر معمولا به سرعت راه مي رويد، بهتر است که سرعت خود   را کمتر کرده و خود را با سرعت همراه تان هماهنگ کنيد. کساني که آرام تر راه مي روند و سرشان هميشه رو به پايين است، از نظر ديگران افرادي کم حرف، منفعل و خجالتي هستند. افرادي که شکل راه رفتن شان نامنظم است، اشخاص ناآرامي به نظر مي رسند. بنابراين اگر مي خواهيد ديگران را تحت تأثير قرار دهيد، شانه هايتان را عقب دهيد و صاف و بااعتماد به نفس راه برويد.

چقدر وظيفه شناس هستيد؟

تناسب و وضعيت کفش ها در شغل و زندگي شخصي شما تأثيرگذار است. وقتي کفش هايتان کثيف و کهنه است، شخص مقابل با خود فکر مي کند کسي که به کفش هايش اهميت نمي دهد، حتما به او هم اهميت نخواهد داد. به علاوه در موقعيت هاي کاري، کفش هاي شما در تصميم گيري ديگران براي همکاري با شما تأثيرگذار هستند. کفش ها مي توانند اطلاعات زيادي درباره سن، موقعيت اجتماعي، ميزان درآمد و حتي ثبات عاطفي ما بيان کنند. اين نکته طي يک آزمايش علمي در دانشگاه کانزاس آمريکا کشف شد. روان شناسان تصاوير زيادي از کفش هاي افرادي را به دانشجويان نشان دادند و از آنها خواستند درباره ويژگي هاي صاحبان کفش ها قضاوت کنند. دانشجويان، کفش هاي کلاسيک و تميز (حتي اگر نو نبودند) را متعلق به افرادي وظيفه شناس و با مسئوليت مي دانستند. از نظر آنها، کفش هاي شيک و گران قيمت نشان دهنده مقام و استواري بود. دانشجويان معتقد بودند، صاحبان کفش هاي براق و غيرمتعارف، افراد برونگرايي هستند. از نظر آنها کفش هاي نو، مطابق آخرين مد روز و خيلي بزرگ، متعلق به کساني بود که مضطرب بودند، ميل زيادي به تحت تأثير قرار دادن ديگران داشته و نسبت به ظاهر خود وسواس داشتند.

چقدر موفق هستيد؟

 اگر مي خواهيد اين برداشت را از خود به وجود آوريد که مرد موفقي هستيد، لباسي بپوشيد که کاملا اندازه بدن تان است. بهترين گزينه، لباسي است که براي شخص شما دوخته شده است. ديگران به جزيياتي مانند دوخت زيبا و دقيق لباس تان و اينکه چقدر در آن راحت به نظر مي رسيد، توجه مي کنند. آنها با توجه به اين نکته در مورد موفق بودن شما قضاوت مي کنند. دانشمنداني از بريتانيا و ترکيه به اين نکته پي بردند و اين مسئله را ناشي از آن مي دانند که مردم، از گذشته محافظه کارانه بودن زبان بدن را با قدرت مرتبط دانسته اند. درواقع نمايندگان حکمفرما بر جامعه، هميشه لباس هاي موقر و سنگين به تن کرده اند.

 چقدر مستعد رهبري هستيد؟

خبرهاي خوبي براي مردان طاس داريم! مردان طاس از نظر ديگران، شخصيت بااراده اي دارند و از مهارت هاي مديريتي و توانايي رهبري ديگران و محيط پيرامون خود برخوردارند. دانشمندان دانشگاه پنسيلوانياي آمريکا طي آزمايشي به گروهي از داوطلبان شرکت کننده در تحقيق، تصاويري از مردان طاس و مودار نشان دادند. از نظر شرکت کنندگان در اين آزمايش، مردان طاس جسورتر، مقتدرتر، بلندقدتر و قوي تر بودند. با اين حال، شرکت کنندگان، سن آنها را 4 سال بيشتر از سن واقعي شان تشخيص داده بودند. اين مسئله در مورد مرداني صدق مي کند که به طور کامل طاس هستند. مرداني که بخشي از موهايشان ريخته، شامل اين گروه نمي شوند. بنابراين اگر مردي که بخش هايي از موهايش را از دست داده، بخواهد مقتدرتر به نظر برسد، بايد تمام موهايش را بزند.