ورزش باستاني با قدمت 25 ساله در نفت

مشعل  ورزش باستاني، ريشه در تاريخ ايران دارد و از دير باز در فرهنگ ايراني ها جا افتاده است. اين ورزش  که نماد پهلواني است ، در صنعت نفت هم طرفداران و هواداران خاص خود را دارد و از قدمت بالايي برخوردار است. «باشگاه شهداي اسلام»  وابسته به شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران از جمله باشگاه هايي است که در زمينه ورزش باستاني فعاليت مي کند.اين باشگاه در سال 1372 تاسيس شد و همچنان به فعاليت خود ادامه مي دهد.

باشگاه ورزشي شهداي اسلام وابسته به شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران در سال 72 به پيشنهاد مديرعمليات وقت شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي به مديرعامل وقت اين شرکت در مکاني که انبار لوازم اسقاطي به مساحت 300 مترمربع بود، تاسيس شد.

بعد از تاييد تاسيس باشگاه شهداي اسلام قرار شد از دو جنبه مورد استفاده قرار بگيرد. يک قسمت باشگاه به ورزش باستاني و در خانه اختصاص دادند و يک بخش ديگر باشگاه به سالن کشتي اختصاص داده شد تا ورزشکاران نفتي از آن بهترين استفاده را ببرند.

مرحوم باقري، رئيس وقت خدمات اداري و اجتماعي شرکت ملي پخش تاسيس واداره اين باشگاه را به عهده گرفت.

باشگاه شهداي اسلام در مکان تاسيسات انبار نفت نازي آباد سر پل جواديه واقع شده است و از سال 1373 در سالروز ميلاد امام رضا(ع) رسما شروع به کار کرد.

اين باشگاه با توجه به مجوزي که از سوي اداره کل تربيت بدني استان تهران دريافت کرده بود، افزون بر آموزش و نيز برگزاري مسابقات داخلي نفت در مسابقات مختلف استان تهران هم شرکت وعناويني را براي نفت کسب کرده است.

البته فعاليت هاي اين باشگاه تنها به تهران ختم نمي شد، چرا که ورزشکاران نفتي به شهرستان ها اعزام مي شدند و مسابقات دوستانه اي را با تيم هاي ديگر در شهرهايي چون قزوين، کاشان، اصفهان و... برگزار مي کردند.

روال کار در اين باشگاه از آغاز تاسيس تاکنون همين گونه بوده است و در اين سال ها پذيراي بزرگان رشته هاي کشتي و باستاني بوده است.

احمد ناطق نوري، محمدرضا طالقاني، پهلوان توپچي، پهلوان زندي و... همواره در اين باشگاه حضور پيدا کرده و به رشد و توسعه آن کمک کردند.

در سال هاي گذشته يدالله زماني که از پيشکسوتان اين رشته است و نيز از کارکنان شرکت ملي پخش به شمار مي رود، مديريت باشگاه را به عهده داشته و دارد.

زماني در اين سال ها به دنبال رشد و توسعه باشگاه بوده و فعاليت هايي هم انجام داده است تا باشگاه کشتي و ورزش باستاني شرکت پخش زنده بماند و به فعاليتش ادامه دهد.

زماني در خصوص اينکه هم اکنون باشگاه به چه صورت اداره مي شود و اينکه چقدر فعال است، به «مشعل» گفت: در حال حاضر کارکنان و خانواده هاي محترم نفت از باشگاه در رشته ورزش باستاني استفاده مي کنند و ما هم بهترين شرايط ورزش کردن را براي آنها فراهم کرده ايم.

البته قرار است ورزش کشتي هم دوباره فعال شود. در سال هاي دور کشتي در اين باشگاه انجام مي شد، اما يک وقفه طولاني در برگزاري اين رشته به وجود آمد که در حال حاضر به دنبال اين هستيم که اين رشته هم راه اندازي مجدد شود.

زماني در خصوص اينکه آيا نفتي ها استقبال خوبي از ورزش باستاني دارند يا نه، گفت: استقبال خوبي از رشته ورزش باستاني مي شود. ما قبلا تيم هم داشتيم و به شهرستان هاي مختلف مي رفتيم و مسابقه برگزار مي کرديم، اما يک وقفه در کار باشگاه ايجاد شد، البته دوباره راه اندازي کرديم و در حال حاضر باشگاه با جديت به فعاليت خود ادامه مي دهد.

 يدالله زماني که از نفتي هاي پرسابقه است و 38سال سابقه حضور در شرکت پخش را دارد و در حال حاضر هم به عنوان مدير کشيک منطقه ستاد تهران مشغول به فعاليت است، مي گويد: با توجه به مسئوليت اجتماعي که مقام عالي وزارت به آن در ورزش اشاره داشته است، در منطقه محروم نازي آباد مي خواهيم شرايطي را فراهم کنيم تا جوانان و مردم عادي منطقه از اين امکانات استفاده کنند تا به رشد و توسعه ورزش کشور کمک شده باشد.

البته قصد داريم به غير از ورزش باستاني کشتي را هم راه اندازي کنيم، چون منطقه نازي آباد و نيز خود کارکنان نفت از ظرفيت بالايي در اين رشته برخوردار هستند وبا توجه به اين ظرفيت، اين باشگاه مي تواند کشتي گيران خوبي را به جامعه تحويل دهد.

يدالله زماني اشاره اي هم به ورزش همگاني دارد و مي گويد: همواره در نفت به ورزش همگاني اهميت ويژه اي داده شده و کارکنان را به ورزش کردن تشويق مي کنند. ما هم در عمل به مسئوليت خود، کارکنان را تشويق مي کنيم تا رشته باستاني را انتخاب کنند چرا که اين رشته در تاريخ کهن ايران ريشه دارد و به عبارتي ورزش ملي به حساب مي آيد و کارکنان مي توانند با انجام دادن اين ورزش به سلامت خود بيش از پيش کمک کنند. ورزش همگاني با عث رشد و پيشرفت درکار مي شود، بنابراين اين رشته ورزشي هم مي تواند در بهره وري کارکنان صنعت نفت موثر باشد.

 

نفتي ها در جمع بهترين هاي فوتبال ايران

فوتبالي ها و فوتسالي هاي نفتي در فصلي که گذشت، بازهم موفق شدند در جمع بهترين هاي ايران قرار بگيرند و به قولي پرچم نفت را در اين رشته پرطرفدار و جذاب برافراشته نگه دارند. نفتي ها در فوتبال آقايان، فوتسال بانوان و آقايان و فوتبال ساحلي در جمع بهترين ها قرار گرفتند و براي نفت افتخار آفريني کردند. بهترين هاي نفت به اين ترتيب معرفي شدند که با هم آنها را مرور مي کنيم

 

دبل پارس جنوبي در بهترين هاي فوتبال ايران

مديرعامل باشگاه پارس جنوبي براي دومين سال پياپي در مراسم بهترين ها جايزه گرفت. در مراسم انتخاب بهترين هاي فوتبال ايران، بهرام رضاييان مديرعامل باشگاه پارس جنوبي، عنوان بهترين تيم فوتبال ساحلي را از آن خود و با رفتن روي سن جايزه اين باشگاه را دريافت کرد. اين اتفاق در شرايطي رخ داد که رضاييان سال گذشته نيز، بابت قهرماني تيم فوتبال اين باشگاه در ليگ دسته اول جايزه گرفت و برترين باشگاه ليگ يکي شد.فصل گذشته نيز، موفقيت هاي باشگاه پارس جنوبي در فوتبال ساحلي ادامه پيدا کرد و افزون بر قهرماني در ليگ ساحلي، دو بازيکن فوتبال ساحلي پارس جنوبي  نيز جوايز بهترين ها را به خود اختصاص دادند. حميد بهزادپور، بهترين دروازه بان و محمد مرادي، آقاي گل مسابقات اين رشته را از آن خود کردند. تکرار اين موفقيت ها باعث شد تا مديرعامل باشگاه پارس جنوبي براي دومين سال پياپي روي سن مراسم بهترين هاي فوتبال برود و جايزه را دريافت کند.

 

افتخار آفريني دوباره مسجد سليماني ها بعد از 4 سال

تيم فوتبال نفت مسجد سليمان که موفق شد بعد از 4 سال دوباره به ليگ برتر فوتبال ايران برگردد، جايزه و بهترين عنوان بهترين تيم فوتبال در ليگ دسته اول ايران را به خود اختصاص داد. البته اين پايان کار نبود چرا که در بخش بهترين مربي در ليگ دسته اول فوتبال ايران محمود فکري، مربي سابق اين تيم نيز، بهترين عنوان را به خود اختصاص داد.

 

«هت تريک» بانوان پالايش نفتي در فوتسال

بانوان نفتي هم در جمع بهترين ها موفق شدند براي نفت افتخارآفريني کنند و بيشترين سهم را در ميان نفتي ها در عناوين برتر داشته باشند.تيم فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان که فصل گذشته قهرمان ليگ برتر فوتسال بانوان ايران شده بود، موفق شد عنوان بهترين تيم را به خود اختصاص دهد.اين پايان کار نبود چرا که نسترن مقيمي و فرزانه توسلي نيز، عناوين بهترين بازيکن و بهترين دروازه بان ليگ را به خود اختصاص دادند تا بانوان پالايش نفت در کسب بهترين عناوين «هت تريک» کرده باشند.

 

با برپايي جشنواره گل در بازي آخر

ساحلي بازان پارس جنوبي قهرمان نيم فصل شدند

قهرمان فصل گذشته ليگ برتر فوتبال ساحلي باشگاه هاي ايران، نيم فصل جديد ليگ برتر را با قهرماني پشت سر گذاشت تا دوباره مدعي اصلي قهرماني اين فصل باشد. تيم فوتبال ساحلي پارس جنوبي در هفته پاياني نيم فصل ليگ برتر فوتبال ساحلي باشگاه هاي ايران در خانه ميزبان تيم شهرداري سمنان بود که موفق شد با يک بازي برتر و يک طرفه جشنواره گل به راه بيندازد و تيم شهرداري سمنان را با نتيجه 8 بر 1 شکست دهد تا در خانه، قهرماني نيم فصل را جشن بگيرد. گلهاي تيم فوتبال پارس جنوبي را در اين ديدار كياني (3 گل )، مرادي، احمد زاده، معصومي زاده ، اسكافي و مسيگر به ثمر رساندند. شاگردان علي نادري با اين پيروزي تعداد بردهاي خود را به عدد 10 رساندند تا با کسب 30 امتياز در صدر جدول قرار بگيرند و با اختلاف قهرمان نيم فصل نخست ليگ برتر فوتبال ساحلي باشگاه هاي ايران شوند.

 

نادري: فقط به قهرماني فکرمي کنيم

 سرمربي تيم فوتبال ساحلي پارس جنوبي بعد از پيروزي مقابل شهرداري سمنان و قهرماني در نيم فصل نخست گفت:  پيروزي خوبي را در خانه کسب کرديم، اما اين از خوب بودن تيم حريف کم نمي کند، شهرداري سمنان از تيم هاي خوب ليگ است. ما براي قهرماني در نيم فصل بايد برنده مي شديم و اين را قبل از بازي به شاگردانم گوشزد کرده بودم و خدا را شکر با گوش دادن و انجام دادن برنامه هايي که برايشان در نظر گرفته بودم، موفق شدند با پيروزي پر گل زمين را ترک کنند. نادري در ادامه با اشاره به اينکه سخت ترين رقيب آنها در راه قهرماني چه تيمي است و آيا قول قهرماني مي دهد، گفت: همان طور که مي دانيد 12 تيم در ليگ حضوردارند. ما ليگ را خوب شروع نکرديم، اما رفته رفته به خودمان آمديم. ما در راه قهرماني نيم فصل در دو ديدار سخت خارج از خانه مقابل شهرداري چا بهار و شهرداري بندر عباس 2 پيروزي خوب و 6 امتياز مهم را کسب کرديم که در قهرماني ما تاثير بسزايي داشت.  تيم هاي گلساپوش يزد و ايفا اردکان و شهرداري بندرعباس، رقيبان اصلي ما درراه قهرماني هستند؛ اميدوارم با ادامه اين روند در نيم فصل دوم بتوانيم بازي هاي خوبي را به نمايش بگذاريم و با کسب امتيازهاي لازم در نهايت و در پايان فصل بازهم مثل فصول گذشته قهرمان ايران شويم.