نفت آبادان از اولين هاي تاريخ اسکواش

شيراني: نفتي ها در اسکواش ظرفيت بالايي دارند

اسکواش پالايش نفت آبادان موفق شد با قهرماني در ليگ دسته يک اسکواش باشگاه هاي ايران به ليگ برتر راه پيدا کند.

داريوش شيراني، سرمربي اين تيم که نزديک به 15 سال در اسکواش آبادان فعاليت مي کند، با هدايت خوب خود توانست نفتي ها را ليگ برتري کند. او عقيده دارد با توجه به ظرفيت اسکواش آبادان و نيز سرمايه گذاري و بومي شدن، همچنين با حضور فرزندان و کارکنان شرکتي مي توانند در کشور جزء مدعيان قرار بگيرند و براي خود اسم و رسمي پيدا کنند.

سرمربي اسکواش پالايش نفت آبادان، مهمان «مشعل» بود که توجه شما را به گپ و گفت با اين مربي بومي و نفتي که از قضا قبلا فوتباليست بوده و در ليگ آزادگان براي نفت آبادان بازي مي کرده است، جلب مي کنيم.

 

 از اسکواش در آبادان و قدمت آن بگوييد.

قدمت اسکواش در آبادان به زمان حضور انگليسي ها برمي گردد. به جرات مي توان گفت نفت آبادان در تاريخ اسکواش جزء اولين هاست. انگليسي ها براي تفريح خود و خانواده هايشان اين ورزش را ابداع کرده بودند که به دليل حضور در ايران و در خوزستان از جمله آبادان، آن را ترويج دادند که اين ورزش مورد استقبال آباداني ها و تمام خوزستاني ها هم قرار گرفت. از آنجا که آباداني ها به اين رشته علاقه نشان دادند و نيز استعداد خوبي در فراگيري آن داشتند، خيلي سريع اين ورزش ميان کارکنان، کارگران نفت و نيز خانواده هاي آنان رايج شد.سپس فرزامي از جمله نفراتي بود که پايه گذار اين رشته شد. سپس بعد از انقلاب و جنگ، آقاي لزومي که از اساتيد اين رشته بودند، اسکواش را در آبادان و پالايشگاه به صورت حرفه اي استارت زدند که من هم به دنبال ايشان به اين رشته علاقه مند شدم و به قول امروزي ها وارد گود شدم و تا الان که در خدمت شما هستم، در خدمت اسکواش نفت هستم.

 

  آيا پالايشگاه و امور ورزش پالايش نفت آبادان، امکانات لازم را براي  انجام ورزش اسکواش دارد؟

همان طور که گفتم، انگليسي ها پايه گذار اين رشته ورزشي در آبادان بودند و از همان موقع با توجه به اين که علاقه زيادي به اين رشته داشتند، امکانات اوليه براي انجام اين رشته ورزشي فراهم شده بود و در طول اين سال ها با نگهداري و توسعه آن روز به روز بهتر شده که در حال حاضر 4 کورت مسابقه و تمرين و نيز تمام لوازم اسکواش از قبيل راکت، توپ و تمام وسايل موردنياز را در اختيار داريم تا به بهترين نحو هم تمرين کنيم و هم آماده مسابقات شويم.

 

  در بخش آموزش هم فعال هستيد؟

بله. يکي از کارهاي اصلي ما در مسير رشد و توسعه اسکواش، آموزش است.

در حال حاضر فرزندان کارکنان که به اين رشته علاقه داشته باشند، به صورت رايگان آموزش مي بينند. اگر توجه کرده باشيد، 85 درصد ازتيم ما را فرزندان شرکتي تشکيل مي دهند.

 

  در سطوح پايه هم فعال هستيد؟

بله، در سطوح پايه هم فعال هستيم و در رده نونهالان، نوجوانان، جوانان و اميدها کار مي کنيم، اما مسابقات سراسري استاني نيست، زيرا اسکواش باز کم است، اما بهترين ها رفته رفته به تيم بزرگسالان اضافه مي شوند ؛ البته در مسابقات کشوري در سطوح پايه ها شرکت مي کنيم.

 

  آيا کورت هاي شما استاندارد هستند؟

بله، کورت هاي ما استاندارد هستند و قدمتي 80 ساله دارند، اما براي حضور در ليگ برتر بايد ترميم شوند، زيرا براي ليگ برتر خوب نيستند و بايد تحت استاندارد جهاني قرار بگيرند.

  آيا بانوان هم در اسکواش فعال هستند؟

متاسفانه هنوز در بخش بانوان، مثل آقايان فعال نيستيم و به قولي تيم داري نمي کنيم، اما در سطح کارکنان فعال هستيم.

  نحوه جذب بازيکن به چه صورت است؟

اولويت با فرزندان و کارکنان است و طبق دستورعمل ما بايد از آن ها استفاده کنيم، اما در راستاي مسئوليت اجتماعي و شرايط شهر آبادان در صورت امکان از استعدادهاي بومي شهر آبادان هم استفاده مي کنيم؛ باز هم تاکيد مي کنم، اولويت با شرکت هاست.

همان طور که گفتم، در تيم بزرگسالان که قهرمان شد، 85 درصد تيم را شرکتي ها تشکيل مي دهند و ما فقط 2 بازيکن غيرشرکتي داشتيم.

  آموزش در سطوح پايه چگونه است؟

در تيم هاي پايه هر 5 شاگرد، يک مربي دارند که بين يک تا 5/1 ساعت با آنها کار مي شود. از رده سني 8 تا 9 سال شروع به کار مي کنيم که راکت آنها با راکت هاي بزرگسالان فرق مي کند و اصولا دسته راکت هاي نونهالان کوچک تر است تا راحت ورزش کنند.

دوره آموزش 3 ماهه است. بعضي از بازيکنان بزرگسال را به کلاس هاي مربيگري مي فرستيم تا با نحوه مربيگري و آموزش هم آشنا شوند و بتوانند به سايرين هم آموزش دهند.

  استقبال جوانان آباداني و نفتي از اسکواش چطور است؟

استقبال خوب بوده است. خيلي از نفتي ها که بازنشسته شده اند و رفته اند، فرزندانشان همچنان به اسکواش مي پردازند يا کارکنان جديدي که استخدام مي شوند، در ميان آن ها هم علاقه مند زياد است. از سوي ديگر با توجه به گرماي آبادان، ورزشکاران اصولا دوست دارند در سالن و جايي که آفتاب سوزان نباشد، ورزش کنند؛ براي همين خيلي ها اسکواش را براي ورزش کردن انتخاب مي کنند.

  به غير از پالايش نفت آبادان آيا تيم هاي نفتي ديگري هم در ليگ و سطوح حرفه اي حضور دارند؟

تا آنجا که من خبر دارم، قبلا تيم اسکواش مناطق نفت خيز جنوب در ليگ يک و گويا ليگ برتر حضور داشتند، اما الان که نيستند و نمي دانم هنوز فعاليت حرفه اي دارند يا نه.

  شما از چه زماني اسکواش را به طور رسمي شروع کرديد؟

از سال 82 که وارد اين رشته شدم، اما از سال 85 رفته رفته از سطوح پايه و جوانان به صورت حرفه اي و جدي کار را شروع کرديم تا به الان که در سطح بزرگسالان فعاليت مي کنم.ابتدا در ليگ استاني شرکت داشتيم، سپس با تشويق دوستان و ديگر کارکنان و ورزش دوستان و کسب مقام در ليگ استاني به ليگ کشوري ورود کرديم. در اولين دوره ليگ استاني دوم شديم، سپس در ليگ يک و بعد ليگ برتر حضور پيدا کرديم که دوباره به ليگ يک آمديم و الان هم که با قهرماني دوباره در ليگ يک به ليگ برتر صعود کرديم.

  کمي هم از خودتان بگوييد از اول اسکواش کار بوديد و اين که چه زماني نفتي شديد؟

سال 70 در پالايشگاه آبادان استخدام شدم وتا به الان هم که در خدمت شما هستم، يک نفتي به شمار مي روم، اما از ابتدا اسکواش کار نبودم بلکه من فوتباليست بودم و حتي سابقه حضور در ليگ آزادگان با تيم فوتبال نفت آبادان را دارم.من تا سال 73 به صورت حرفه اي فوتبال بازي مي کردم، اما سال 85 به درخواست آقاي مختاري، رئيس ورزش پالايش نفت بدون هيچ اطلاعي در خصوص اسکواش وارد اين رشته شدم و ابتدا به عنوان دبير باشگاه مشغول به کار شدم، سپس کلاس دوره مربيگري رفتم و رفته رفته ضمن علاقه به اين رشته جذاب و کسب تجربه، توانستم يک اسکواش باز لقب بگيرم.

  فوتبال سخت ترو جذاب تر است يا اسکواش؟

مطمئنا فوتبال سخت تر و جذاب تر است. اسکواش هم جذابيت و سختي هاي خودش را دارد. کار کردن با بچه ها لذت خاص خودش را دارد. شما بايد در اين رشته حوصله به خرج دهيد و آرامش و صبوري خاصي داشته باشيد.شما در اين رشته هم با بچه هاي 8 ساله سروکار داريد ، هم آدم بزرگ 20 تا 25 ساله؛ بنابراين بايد بدانيد چگونه کار کنيد و هم اين که حوصله داشته باشيد.

  اسکواش مثل سايررشته ها شرايط سني خاص دارد؟

از 8 سالگي شما اين رشته را شروع مي کنيد. تا زير 17 سال. در تمرين و مسابقات بايد عينک بزنيد، اما از 17 سال به بعد نياز به عينک نداريد، ولي اين که تا چه سني ادامه دهيد، بستگي به جثه و بنيه شما دارد، اما طبيعتا جوانان نه تنها در اين رشته بلکه در تمام رشته ها موفق تر از سن و سال دارها هستند.

  براي حضور در ليگ برتر تيم را تقويت خواهيد کرد؟

قرار است جلسه اي با مديريت باشگاه داشته باشيم تا براي حضوري هرچه قوي تر و آبرومندانه تر تيم را تقويت کنيم؛ اين طبيعي است که شما از ليگ يک به ليگ برتر مي آييد تا تيم را تقويت کنيد.

  يعني با تيم شرکتي نمي توانيد حضور پيدا کنيد؟

مسلما براي کسب مقام اول تا سوم و اين که جزء مدعيان باشيد، نمي شود فقط به حضور بازيکنان شرکتي اکتفا کرد، بايد تيم را با نيروي غيرشرکتي تقويت کنيم.

  مسابقات برون مرزي هم داشتيد؟

تا به حال مسابقات برون مرزي نداشته ايم، اما به دليل هم مرز بودن با عراق مي توانيم ديدارهاي دوستانه  با عراقي ها داشته باشيم، يا اين که با بازيکنان عراقي بازي کنيم.تيم هاي عراقي خيلي خوب هستند و در اسکواش آسيا براي خود اسم و رسمي دارند.

  بازيکن خارجي هم جذب مي کنيد؟

اگر بودجه اجازه دهد، دوست داريم بازيکن خوب خارجي جذب کنيم.

  در آسيا و جهان چه تيم هايي خوب هستند؟

در 2سال گذشته ايران دررشته پايه خيلي خوب رشد پيدا کرده و داراي رنکينگ دوم است. حتي چند بازيکن ايران در مسابقات برون مرزي به عنوان پديده شناخته شدند، اما در سطح جهاني تيم هاي مصر و فرانسه در سطح آسيا پاکستان و هند از تيم هاي خوبي هستند؛ البته الان در آسيا عراق، مالزي، ايران در دو رده خانم ها و آقايان حرف هاي زيادي براي گفتن دارند.

  شما ملي پوش هم داريد؟

در رده هاي پايه داشتيم و چند بار بچه هاي ما دعوت شده اند، اما در حال حاضر بازيکن ملي پوش نداريم. البته 2 بازيکن خيلي خوب داريم که مي توانند به تيم ملي دعوت شوند و به قولي جزء تاپ هاي اسکواش هستند.

  براي حضور قوي در ليگ برتر ملي پوش جذب مي کنيد؟

ما دوست داريم بازيکن ملي پوش جذب کنيم، بايد ببينيم بودجه اجازه مي دهد يا نه، ضمن آنکه بازيکنان ما ظرفيت خوبي دارند. من به شاگردانم اعتماد دارم، فکر مي کنم اگر بشود يک ملي پوش جذب کنيم، بد نباشد. البته اشکان اتحادي و مجتبي کفيلي از بهترين هاي ليگ هستند که رنک بالايي در ميان بازيکنان دارند و به قولي تاپ هستند. آنها در طول ليگ هيچ باختي نداشتند و همه حريفان را بردند؛ بنابراين مي توانيم با آنها رتبه خوبي در ليگ کسب کنيم.

  در ليگ برتر مي توانيد قهرمان شويد؟

دوست داريم قهرمان شويم، اما خيلي سخت است. ليگ اواسط آبان شروع مي شود، که سطح آن خيلي بالاست و من فکر مي کنم حضور در جمع 3 تيم خوب باشد.

 

با قهرماني در ليگ دسته يک

اسکواش پالايش نفت آبادان ليگ برتري شد

تيم اسکواش پالايش نفت آبادان بعد از پشت سر گذاشتن يک فصل موفق در ليگ دسته يک اسکواش باشگاه هاي ايران موفق شد قهرمان شود و به ليگ برتر ايران صعود کند.

مسابقات ليگ دسته يک اسکواش باشگاه هاي ايران با حضور 7 تيم در سه مرحله برگزار شد. مرحله اول بهمن 96 در تهران، مرحله دوم ارديبهشت 97 در رشت و مرحله سوم و پاياني تيرماه 97 در يزد برگزار شد که تيم اسکواش پالايش نفت آبادان در مجموع 3 مرحله موفق شد با اقتدار و انجام 12 بازي و کسب 34 امتياز به قهرماني دست پيدا کند. تيم هاي قهرمان سانچي تهران و بيمه آسيا زنجان، مقام هاي دوم و سوم را کسب کردند.اين مسابقات به صورت دوره اي و متمرکز انجام شد و تيم اسکواش پالايش نفت آبادان از 12 بازي که انجام داد، 11 پيروزي و يک شکست کسب کرد.تيم اسکواش پالايش نفت آبادان در حالي در اين رقابت ها قهرمان شد که 85 درصد تيم را فرزندان شرکت تشکيل مي دادند.