گزارش «مشعل» از تحولات و فعاليت هاي شرکت ملي گاز د ر مناطق زلزله زد ه
باز گشت گازرساني به روال عادي
هفته گذشته شرکت ملي گاز ايران نيز همچون ديگر بخش هاي خدماتي، با بهره گيري از ظرفيت هاي عملياتي خود به کمک زلزله زدگان شتافت و خدمات و فعاليت هاي لازم  را براي بررسي شبکه و وصل مجدد گاز مشترکان در دستور کار قرار داد.
در اين ميان، حميدرضا عراقي، مديرعامل، سعيد مومني، مدير گازرساني و مجيد بوجارزاده، سخنگوي شرکت ملي گاز ايران، صبح روز دوشنبه (22 آبان ماه) در منطقه حاضر شدند و از نزديک در جريان خدمات رساني صنعت گاز قرار گرفتند.
معاون وزير نفت در امور گاز با تاکيد بر اينکه کارشناسان شرکت هاي گاز استاني، نشت يابي در مناطق زلزله زده را بررسي کرده اند، گفت: روند گازرساني پس از اطمينان از سلامت شبکه و تامين امنيت مردم به روال عادي باز مي گردد.
حميدرضا عراقي درباره وضع گازرساني به منازل و اماکن در مناطق زلزله زده در غرب کشور گفت: شبکه گازرساني در غرب کشور روند عادي خود را طي مي کنند.
وي افزود: در پي وقوع زلزله در غرب کشور، شرکت ملي گاز ايران دستور توقف فعاليت پالايشگاه گاز ايلام را صادر کرد تا فعاليت اين پالايشگاه پس از انجام بازرسي هاي فني و تأييد نبود مشکلات فني، ازسرگرفته شود.

فعاليت پالايشگاه گاز ايلام ازسرگرفته شد
فعاليت پالايشگاه ايلام که به دليل ضرورت انجام بازرسي هاي فني و تأييد نبود مشکلات احتمالي ناشي از زلزله، از شامگاه يکشنبه (21آبان ماه) متوقف شده بود، عصر روز دوشنبه (22 آبان ماه) ازسر گرفته شد و بدون هيچ مشکلي به روند عادي فعاليت خود ادامه مي دهد.
مجيد بوجارزاده، سخنگوي شرکت ملي گاز ايران گفت: سرپل ذهاب، قصرشيرين، جوانرود و ثلاث باباجاني از جمله شهرهايي بودند که خسارت زيادي را متحمل شدند و در پي آن گاز منازل و ساختمان هاي اين شهرها قطع شده، اکنون در سرپل ذهاب پس از آن که نشت يابي کامل گاز انجام شد، گاز وارد شبکه شده است. وي با اشاره به اينکه در سرپل ذهاب بسياري از علمک ها بسته  هستند، ادامه داد: اين علمک ها بايد اصلاح و تعمير شوند، به اين منظور فردا از مناطق لرستان، اصفهان، ايلام، کردستان، همدان و استان مرکزي تيم هاي عملياتي وارد کرمانشاه مي شوند تا به همکاران شرکت گاز براي انجام تعميرات کمک کنند.

گاز در مناطق زلزله زده غرب کشور وارد شبکه گازرساني شد
مدير گازرساني شرکت ملي گاز نيز گفت: در ساختمان هايي که علمک ها سالم بودند، گازرساني تا پشت علمک انجام شده و با تأييد سازمان نظام مهندسي، گاز منازل وصل مي شود، اما علمک در ساختمان هايي که تخريب شده است، براي وصل دوباره گاز نياز به اصلاح و تعمير دارند.سعيد مومني از حضور تيم هاي نشت يابي، تعميراتي و تيم هاي ارزياب ميزان خسارت در کميته بحران خبر داد و گفت: بر اساس تصميم هاي گرفته شده در اين کميته، به محض آن که عمليات آواربرداري پايان يابد، فعاليت تيم هاي نشت يابي، تعميراتي و ارزيابي آغاز مي شود.
وي ادامه داد: سرپل ذهاب و شهرهاي قصرشيرين و ثلاث باباجاني بيشترين ميزان خسارت را متحمل شدند تا جايي که بيش از 90 درصد از خسارت ها مربوط به اين شهرهاست. مدير گازرساني شرکت ملي گاز با تاکيد بر اين که به محض مهيا شدن شرايط، تيم هاي نشت يابي فعاليت خود را از سر مي گيرند، اظهار کرد: 240 کيلومتر شبکه گاز مربوط به سرپل ذهاب و 90 کيلومتر نيز براي ثلاث باباجاني است که نشت يابي و بررسي کامل شده اند و خوشبختانه هيچ کدام مشکلي نداشتند.

وصل خانه به خانه گاز منازل آسيب ديده در شهرهاي جوانرود و ثلاث باباجاني
پس از نشت يابي و حصول اطمينان از نبود مشکل احتمالي، هم اکنون شبکه گاز سرپل ذهاب گاز دار شده است، اما پس از اطمينان از نبود مشکل و تاييد سازمان نظام مهندسي، گاز خانه ها وصل خواهد شد.
مديرعامل شرکت ملي گاز ايران گفت: مهمترين نکته اي که هم اکنون بايد با توجه و دقت بسيار زياد انجام شود وصل کردن ايمن  گاز منازل است زيرا احتمال دارد به علت زلزله اخير اشکالاتي در اتصالات وسايل گاز سوز و گرمايشي، لوله هاي گاز داخل منزل، لوله هاي دودکش و بخاري و ديگر بخش ها ايجاد شده باشد که نياز به بررسي دوباره اين موارد است تا خداي ناکرده  حوادث ناگوار جان مشترکان را تهديد نکند، بنابراين عجله کردن به هيچ وجه توصيه نمي شود. معاون وزير نفت در امور گاز گفت: در جوانرود 16 هزار، سرپل ذهاب 16 هزارو ثلاث باباجاني 6 هزار مشترک گاز طبيعي هستند و پس از زلزله شامگاه يکشنبه در سرپل ذهاب و ثلاث باباجاني بيشترين حادثه علمک ها به علت ريزش آوار ساختماني به وقوع پيوسته است.

مسئوليت شرکت ملي گاز  سنگين تر از ديگر شرکت هاي خدماتي
مديرعامل شرکت ملي گاز ايران از سلامت شبکه انتقال و گازرساني در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: کار شرکت ملي گاز براي وصل دوباره گاز از ديگر شرکت هاي خدماتي دشوارتر است.
حميدرضا عراقي ضمن عرض تسليت به مردم کرمانشاه و خانواده هاي مصيبت ديده، درباره اقدام هاي شرکت ملي گاز در مناطق زلزله زده غرب کشور، گفت: پس از وقوع اين حادثه، کار شرکت ملي گاز از ديگر شرکت هاي خدماتي سخت تر بود زيرا گازرساني که به صورت استاندارد راه اندازي شده بود      ،   متوقف شد و اکنون بايد با طي مراحلي دوباره وصل شود، اين در حالي است که ما با منازل خالي و تخريب شده روبه رو هستيم.

گاز مناطق جوانرود، قصرشيرين و ثلاث باباجاني وصل شد
سخنگوي شرکت ملي گاز گفت: گاز مناطق جوانرود، قصرشيرين وصل شده و ثلات بابا جاني خانه به خانه در حال وصل است، اما در سرپل ذهاب به دليل تخريب فراوان ساختمان ها به ويژه در مسکن مهر امکان وصل دوباره گاز تا زمان حضور مردم در منازل وجود ندارد.
مجيد بوجارزاده افزود: گازرساني به ديگر مناطق زلزله زده انجام شده اما در سرپل ذهاب که بيشترين ميزان تخريب را داشته هنوز  وصل گاز انجام نشده، به ويژه در مسکن مهر که به طور کامل تخريب شده است.
سخنگوي شرکت ملي گاز دليل تاکيد بر حضور مردم در منازل را بررسي نشت يابي پس از مسير علمک به سمت داخل منازل اعلام کرد و ادامه داد: در مناطق قصر شيرين و جوانرود گاز منازل به طور کامل وصل شده در ثلاث باباجاني گاز خانه به خانه در حال وصل شدن است، چنانچه مناطقي که در نقطه کور هستند گازشان وصل نشده با اطلاع رساني مردم بلافاصله براي نشت يابي و وصل دوباره گاز بررسي مي شوند.
رئيس روابط عمومي شرکت ملي گاز اعلام کرد: تيم هاي عملياتي که روز دوشنبه در جلسه مديريت بحران کرمانشاه مشخص شده بودند فعاليت خود را آغاز کرده اند و ستادهاي معين از اصفهان، مرکزي، ايلام، آذربايجان غربي، لرستان و همدان آنان را همراهي مي کنند.

گاز 80 مشترک در منطقه چوار ايلام به علت رانش زمين قطع شد
مديرعامل شرکت ملي گاز از قطع گاز 80 مشترک در منطقه چوار استان ايلام خبر داد و گفت: گاز اين مشترکان نيز مطابق روال ديگر شهرها پس از بررسي نشت يابي و حضور مردم در منازل وصل مي شود.
حميدرضا عراقي گفت: پس از انجام بررسي هاي لازم در منطقه سرپل ذهاب و اطمينان از ادامه فعاليت تيم هاي عملياتي براي سلامت شبکه گازرساني، اين منطقه را ترک کرده و عازم ايلام هستيم.عراقي از وقوع رانش زمين در منطقه چوار استان ايلام خبر داد و گفت: شامگاه دوشنبه گاز 80 مشترک در منطقه چوار در پي رانش زمين قطع شد، از اين رو عمليات نشت يابي در منطقه چوار نيز مانند ديگر مناطق بايد انجام شود تا وصل دوباره گاز با اطمينان کامل و حضور نمايندگان سازمان نظام مهندسي انجام شود.
مديرعامل شرکت ملي گاز اظهار کرد: شبکه انتقال و گازرساني در ايلام مشکلي ندارد با وجود اين همکاران شرکت گاز استاني براي رسيدگي به هر گونه مشکل احتمالي آمادگي کامل دارند.

مردم در وصل گاز منازل خود عجله نکنند
مديرعامل شرکت ملي گاز گفت: از هم وطنان مناطق آسيب ديده مي خواهيم که خودسرانه اقدام به وصل گاز نکنند و از دستکاري رگلاتور و کنتور گاز خودداري کنند و صبورانه منتظر وصل گاز منزل خود باشند.
حميدرضا عراقي، معاون وزير و مدير عامل شرکت ملي گاز با بيان اينکه پس از حصول اطمينان از نشت يابي و بررسي لوله کشي گاز داخل خانه ها توسط نمايندگان سازمان نظام مهندسي، گاز مشترکان با همکاري نيروهاي امداد گاز وصل مي شود، گفت: سازمان نظام مهندسي، متولي تاييد نبود نشت گاز در لوله کشي گاز داخل منازل است، به علت زلزله اخير ممکن است اشکالاتي در اتصالات وسايل گاز سوز و گرمايشي، لوله هاي گاز داخل منازل، لوله هاي دودکش و بخاري و ديگر بخش ها ايجاد شده باشد که نياز به بررسي مجدد اين موارد است تا حوادث ناگوار، جان مشترکان را تهديد نکند بنابراين از مردم عزيز مناطق آسيب ديده مي خواهيم تا خودسرانه اقدام به وصل گاز  نکنند و از دستکاري رگلاتور،کنتور گاز  و ساير تجهيزات گازي خودداري کنند و صبورانه با همکاري سازمان نظام مهندسي و نيروهاي امداد گاز منتظر وصل گاز منزل خود باشند.عراقي خطاب به مردم در مناطق زلزله زده اظهار کرد: مردم براي جلوگيري از آتش سوزي و انفجار احتمالي در فضاي داخلي محل زندگي و کار، نبايد نسبت به وصل جريان گاز شتاب ورزند، به طور حتم از نبود نشت در سيستم داخلي اطمينان حاصل کنند، به اين منظور بايد وضعيت ظاهري لوله کشي را کنترل و سپس با اقداماتي نظير آزمايش کف و صابون و همزمان تحت فشار قرار دادن لوله کشي با هوا از سلامت تمامي اجزاي لوله کشي داخلي کسب اطمينان کنند، همچنين افزون بر لوله کشي، بايد از سالم بودن شيلنگ ها، بست ها و لوازم اتصال وسيله گازسوز به شير گاز نيز مطمئن شوند.
وي افزود: در اثر زلزله و جابه جايي وسايل گازسوز، احتمال جدا شدن رابط دودکش از وسيله گازسوز يا محل اتصال در ديوار وجود دارد و لازم است اين نقاط مهم بررسي شود، چنانچه دودکش جدا شده باشد، در اثر کارکرد وسيله گازسوز، گازهاي سمي ناشي از احتراق در فضاي داخلي پخش و منتشر و موجب مرگ هاي خاموش مي شود، پس از اين، مي توان از طريق پست هاي امداد و کارکنان شرکت گاز مبادرت به وصل گاز کرد، البته براي حصول اطمينان کامل مي بايد      پس از وصل جريان گاز نيز اقدام به آزمايش کف صابون کرد، مردم به ياد داشته باشند مي بايد       با هوشياري کافي نسبت به پخش بوي گاز که حاکي از نشتي است همواره حساسيت نشان دهند. معاون وزير نفت ادامه داد: چنانچه اطراف محل زندگي يا کار خود با هر گونه آسيب در تاسيسات گازي بخصوص در علمک گاز مواجه و يا نشتي و فوران گاز را ملاحظه کردند، ضمن ترک محيط، سريع به پست هاي امداد شرکت گاز اطلاع دهند. وي تصريح کرد: هرگز تجهيزات گاز از جمله فشارشکن هاي (رگلاتورها) مجاور منزل يا محل کار خود را حتي به قصد وصل جريان گاز دستکاري نکنند زيرا اين عمل موجب بي اثر شدن سيستم هاي ايمني تعبيه شده در رگلاتور و به خطر افتادن جان افراد مي شود، مردم به ياد داشته باشند رسيدگي و امداد سريع به محل هاي زلزله زده مستلزم باز بودن راه ها و عدم تجمع افراد در مسيرها است، بنابراين بايد مسيرهاي تردد خودروهاي امداد همواره باز باشد و در اين امر حياتي، افراد مي توانند در کار باز کردن مسيرهاي اطراف منزل و محل کار مشارکت کنند. عراقي گفت: مردم به هيچ وجه در مکان هاي تخريب شده و سست تجمع نکنند و خود را در معرض خطر ناشي از فروريزي غيرمنتظره ابنيه قرار ندهند.

گازرساني به خط انتقال گاز سرپل ذهاب
سخنگوي شرکت ملي گاز گفت: خط انتقال گاز منطقه سرپل ذهاب با هدف آمادگي براي وصل گاز منازل مردم اين شهر، تغذيه شد.
مجيد بوجارزاده، سخنگوي شرکت ملي گاز درباره ادامه فعاليت هاي شرکت ملي گاز در مناطق زلزله زده غرب کشور گفت: تيم هاي نشت يابي گاز از ساعات ابتدايي وقوع زلزله کار خود را آغاز کرده اند و اکنون نيز به فعاليت خود در منطقه سر پل ذهاب و ساير مناطق آسيب ديده ادامه مي دهند.
وي افزود: گاز با فشار 250 PSI (پوند بر اينچ مربع) وارد خط گازرساني به سمت سرپل ذهاب شده که در ايستگاه تقليل فشار تبديل به 60 PSI مي شود و پس از آن نيز وارد شبکه گازرساني درون شهري شده و تا پشت علمک منازل ادامه پيدا مي کند.سخنگوي شرکت ملي گاز ادامه داد: متاسفانه به دليل تخريب زياد در اين شهر، مردم هنوز بيرون از ساختمان ها هستند و تا زماني که امکان استقرار مردم در منازل فراهم نشود، گاز درون خانه هاي سرپل ذهاب وصل نمي شود.بوجارزاده تاکيد کرد: اميدواريم وضعيت زندگي مردم به زودي روال عادي پيدا کند و بتوانند با آرامش به منازل خود بازگردند که در اين صورت همکاران شرکت ملي گاز با همراهي نمايندگان سازمان نظام مهندسي ، آمادگي کامل براي وصل گاز خانه هاي هم وطنان را دارند.وي از وصل گاز 2 واحد نانوايي در سرپل ذهاب خبر داد و گفت: اهميت فعاليت واحدهايي چون نانوايي ها براي مردم در شرايط اضطراري کنوني بر کسي پوشيده نيست، شرکت هاي گاز استاني نيز در صورت فراهم شدن شرايط ايمن فني براي وصل گاز ساير واحدها آماده هستند.رئيس روابط عمومي شرکت ملي گاز اظهار کرد: در مناطق جوانرود، قصرشيرين و ثلاث باباجاني گاز تمام ساختمان هاي مورد تاييد سازمان نظام مهندسي وصل شده و علمک هاي آسيب ديده در خانه هايي که تخريب شده اند، تعمير مي شود.

صادرات گاز به بغداد بدون مشکل ادامه دارد
وقوع زلزله در مناطق غربي کشور خللي به تاسيسات گاز واردآيد  نکرده و صادرات گاز به بغداد از کريدور غرب کشور با حجم روزانه 14 ميليون مترمکعب ادامه دارد.
مجيد بوجارزاده، مدير روابط عمومي و سخنگوي شرکت ملي گاز اعلام کرد: با وجود وقوع زلزله در شب گذشته، تاسيسات شرکت گاز در مناطق غرب کشور از سلامت و امنيت کافي برخوردار بوده و صادرات گاز به بغداد با حجم 14ميليون مترمکعب در روز طبق روال عادي ادامه دارد.
وي تصريح کرد: گاز 40 هزار مشترک در پي وقوع زلزله جهت اطمينان از سلامت مردم و شبکه گازرساني قطع شد که نشت يابي گاز مشترکان ادامه دارد و هرجا که اطمينان يابيم مشکلي در وصل گاز به وجود نمي ،   گاز را مجددا وصل مي کنيم.
سعيد مومني، مديرگاز رساني شرکت ملي گاز گفت: در محدوده کرمانشاه 800 روستا و 27 شهر گازرساني شده اند که به توصيه شوراي تامين گاز در سه بخش سرپل ذهاب، قصر شيرين و ثلاث باباجاني که ميزان تخريب بالايي داشته اند ،   قطع شده است.
وي افزود: در مناطقي که قطع گاز انجام شده مصرف کننده گاز خانگي نيز نداريم چرا که مردم از منازل خود خارج شده اند و کارشناسان نيز پس از نشت يابي، گاز بخشي از مشترکان را وصل کردند و نشت يابي ساير منازل و ساختمان ها نيز ادامه دارد.