ارتباط عفونت معده و بوی بد دهان

بوي نامطبوع دهان، اختلالي شايع است و تنفس نامطبوع نيز بيشتر به دليل التهاب لثه اي، رسوبات زباني، رعايت نکردن نظافت و بهداشت دهاني رخ مي دهد و روي روابط فردي تاثير بسياري مي گذارد. بوي بد دهان هميشه به دهان و دندان مربوط نيست و گاهي از سينوزيت، مشکلات معده و گوارشي ناشي مي شود. در اين مقاله درباره علايم و علت عفونت معده و ارتباط آن با بوي بد دهان براي تان مي گوييم.

نوعي باکتري به نام «هليکوباکتر پيلوري» در دهان افرادي زندگي مي کند که علايم بيماري معده را از خود نشان نمي دهد. طبق تحقيقات اخير، باکتري «هليکوباکتر پيلوري» مي تواند به زخم هاي معده منجر شده و از طرفي عامل ابتلا به انواع سرطان هاي معده باشد.

اين باکتري، ترکيبات متغير و ناپايداري توليد مي کند که بوي نامساعد و نامطلوبي دارند. پزشکان اغلب براي تشخيص اين بيماري، سطح و ميزان اين مواد را مي سنجند. بيماري هاي معده و روده هم مي توانند منجر به تنفس نامطبوع شوند.

 

  علايم عفونت معده

پس از ابتلاي معده يا روده به عفونت، اسهال و استفراغ از چند ساعت تا چند روز ادامه پيدا مي کند. اسهال مکرر که گاهي با رگه هاي خون يا مخاط ديده مي شود، از علايم اصلي اين بيماري است.

ساير علايم ابتلا به عفونت معده يا روده عبارت است از:

حالت تهوع، استفراغ، دل پيچه، کم شدن اشتها، درد در اعضاي بدن و سر درد. عفونت معده و روده موجب از دست دادن مقدار زيادي از آب بدن در فرد مي شود که گاهي بسيار خطرناک تر از خود عفونت است. سالمندان بيشتر از ديگران در معرض اين بيماري قرار دارند که در صورت درمان نشدن، ممکن است موجب مرگ آنها شود.

 

 علت هاي ديگر بوي بد دهان

از ديگر علايم بوي بد دهان، رعايت نکردن بهداشت دهان و دندان، سرفه، خلط، درد معده، سردرد، زکام و کاهش وزن است که در اين مواقع، فرد مبتلا بايد به پزشک عمومي يا متخصص مراجعه کند، ضمن اينکه  بايد روزانه به مقدار کافي مايعات بنوشد و حداقل يک بار در روز از مسواک و نخ دندان استفاده کند.

 

بوي بد دهان ناشي از عوامل عمومي غيربيماري زا

در شيره پانکراس بوي بد دهان وجود دارد که حتي با مسواک زدن ازبين نمي رود. در افراد مسن، بوي بد دهان به سبب تغييرات متابوليک يا کم آبي بدن، کاهش مقاومت به عفونت، کاهش اشتها و غيره است. در هنگام خستگي و ضعف هم که بدن نمي تواند محصولات فرعي زائد را با سرعتي بيش از سرعت توليد آنها دفع کند، ممکن است دهان، بدبو شود. بوي بد دهان در خانم ها بيشتر از آقايان است. در مورد نقش تغذيه نيز بايد گفت که دهان ما بوي آن چيزي را مي دهد که مي خوريم. به همين دليل آنهايي که در برنامه غذايي خود فرآورده هاي گوشتي قرار داده اند، بوي دهانشان با گياهخواران متفاوت است. همچنين مشخص شده است که مصرف رژيم پرچربي، منجر به ايجاد اسيدوز مي شود و در بازدم آنها بويي شبيه به آنچه در کماي ديابتي وجود دارد، به مشام مي رسد. به طور کلي غذاهايي که پروتئين زياد و مواد قندي کمي دارند، به علت ايجاد مواد سولفوردار، باعث بدبو شدن دهان مي شوند؛ البته نقش غذاهاي بوداري مثل سير و پياز کاملا معلوم است.

6 راز ازدواج موفق

عاشق شدن شايد کار راحتي باشد؛ اما نگهداري و مراقبت از آن کار دشواري است. اگر راه هاي مراقبت از آن را بدانيم و آنها را به کار گيريم، در اين راه موفق خواهيم بود و عشق واقعي را با همسرمان تجربه خواهيم کرد. در ادامه نکته هايي از دکتر ويليام گلاسر، روانشناس خانواده مي خوانيد که مي تواند در داشتن رابطه اي موفق و عاشقانه هدايت گر شما باشد:

 1)هميشه با هم بيرون قرار بگذاريد، حتي در سال هايي که بچه هاي تان کوچک هستند و مشغله هاي کاري زيادي داريد.

2) از يکديگر پشتيباني کنيد و همواره به دنبال راه هايي باشيد تا از هم حمايت کنيد. براي مثال غذاي مورد علاقه همسرتان را بپزيد، وقتي هوا نامساعد است، او را با ماشين به محل کار برسانيد و درباره همه کارها با يکديگر مشورت کنيد.

  3)جسارت گفتن خواسته هاي تان را داشته باشيد و بگوييد که چه مي خواهيد و آنچه را که به نظرتان نادرست مي آيد، به زبان بياوريد.

  4) بدون قيد و شرط به يکديگر محبت کنيد. در مورد ميزان محبتي که به هم ابراز مي کنيد، انتظار و چشمداشت جبران نداشته باشيد.

  5)  به همسرتان آزادي بدهيد تا خودش باشد، تفاوت ها را بپذيريد و به مرزهاي موجود بين خودتان احترام بگذاريد.

  6)  به يکديگر به چشم بهترين دوست نگاه کرده و با هم مثل دو رفيق رفتار کنيد.

خوراک گوشت آرژانتینی

مواد اوليه

گوشت چرخ كرده: 500 گرم

لوبيا قرمز پخته: يک پيمانه

گوجه فرنگي: دو عدد

فلفل دلمه اي سبز: يک عدد

فلفل دلمه اي زرد: يک عدد

پياز: يک عدد

سير: سه حبه

ساقه كرفس: دو عدد

فلفل سبز تند: دو عدد

نمك، فلفل و زردچوبه: به ميزان لازم

روغن مايع: به ميزان لازم

 

روش پخت

پياز، فلفل ها و سير را ريز خرد كنيد يا بكوبيد. سپس گوشت را با كمي روغن تفت دهيد و بگذاريد گوشت روي حرات كم به مدت 10 دقيقه بپزد و آبش بخار شود. حالا پياز، سير و فلفل ها را به گوشت اضافه كنيد و بگذاريد فلفل ها و پياز نرم شوند. سپس گوجه خرد شده، لوبياقرمز و يک ليوان آب جوش به موادتان اضافه كنيد و بگذاريد اين مواد به مدت 10 دقيقه و با حرارت کم خوب بپزند.

وقتي آب خوراك تان بخار شد و به روغن افتاد، ظرف را از روي حرارت برداريد. خوراك گوشت و لوبياي آرژانتيني شما آماده است.

اين خوراك سالم كه در آن هيچ يك از مواد به غير از گوشت سرخ نمي شود، مي تواند غذاي پرخاصيتي باشد. اگر براي سرخ كردن گوشت هم سراغ روغن هايي مثل روغن آفتابگردان كه كلسترول پايين تري دارند، برويد، يك گام ديگر براي تهيه غذايي سالم برداشته ايد.

 

زندگي خوب با اين 7 نکته

امروز روي تخت بيمارستان نشسته ام و منتظرم که عملم شروع شود؛ اما به طريق عجيبي احساس مي کنم فوق العاده آدم خوش شانسي هستم. تا قبل از اين هيچ مشکل جسمي نداشتم. من زني 69 ساله در آخرين اتاق اين راهرو، قبل از بخش کودکان اين بيمارستان هستم. طي چند سال گذشته، ده ها بيمار سرطاني را ديده ام که با ويلچر يا تخت اين طرف و آن طرف برده مي شوند. هيچ کدام از اين بيماران بيشتر از 17 سال سن نداشتند. اين جملات اولين سطرهاي دفترچه خاطرات مادربزرگم بودند. 10 سال پيش، اين صفحه را کپي گرفتم و آن را به ديوار اتاقم چسباندم تا يادم باشد هميشه چيزي هست که براي آن شکرگزار باشم و اينکه زندگي ام خوب بگذرد يا بد، هر روز بايد شکرگزار از اين زندگي از خواب بيدار شوم.   واقعيت اين است که خوشبختي، نداشتن مشکل نيست؛ توانايي کنار آمدن با آنهاست.  در زير به 7موضوعي اشاره مي کنيم که به شما در زمان سختي ها انگيزه مي دهد:

 

درد بخشي از رشد کردن است

گاهي اوقات زندگي به اين دليل درها را به رويتان مي بندد که وقت جلو رفتن است و اين چيز خوبي است؛ چون معمولاً ما هيچ وقت به خودمان تکان نمي دهيم، مگر اينکه شرايط، ما را به آن مجبور کند. وقتي زندگي سخت مي شود، به خودتان يادآور شويد که هيچ درد و غمي بي دليل اتفاق نمي افتد. از چيزي هايي که اذيتتان کرده، درس بگيريد؛ ولي هيچ وقت اين درس ها را فراموش نکنيد. پيش آمدن اتفاق هاي خوب، زمان مي برد. پس صبور باشيد و مثبت فکر کنيد. همه چيز درست خواهد شد؛ البته شايد اين اتفاق زود نيفتد؛ اما بالاخره مي افتد.

 

همه چيز در زندگي گذرا و موقتي است

هروقت باران مي آيد، بالاخره بند مي آيد. هروقت ضربه مي خوريد، بالاخره خوب مي شويد. بعد از تاريکي هميشه روشنايي است. هر روز صبح، طلوع خورشيد همين را مي خواهد به شما بگويد؛ اما معمولاً يادتان مي رود و درعوض فکر مي کنيد که شب هميشه باقي مي ماند؛ اما اينطور نيست. هيچ چيز، هميشگي نيست.

 

نگران بودن و شکايت کردن چيزي را عوض نمي کند

آنهايي که بيشتر از بقيه شکايت مي کنند، کمتر از بقيه کار انجام مي دهند. هميشه بهتر است که سعي کنيد کاري بزرگ انجام دهيد و شکست بخوريد تا اينکه هيچ کاري انجام ندهيد و موفق شويد. تغيير ايجاد کنيد و هيچ وقت به عقب نگاه نکنيد.

 

جاي زخم هاي شما نشانه قدرتتان است

هيچ وقت به خاطر جاي زخم هايي که زندگي رويتان گذاشته است، خجالت نکشيد. اين جاي زخم ها يعني درد تمام شده و روي زخمتان بسته شده است و توانسته ايد بر درد غلبه کنيد، درس بگيريد، قوي تر شويد و به جلو پيش برويد.

امروز روي تخت بيمارستان نشسته ام و منتظرم که عملم شروع شود؛ اما به طريق عجيبي احساس مي کنم فوق العاده آدم خوش شانسي هستم. تا قبل از اين هيچ مشکل جسمي نداشتم. من زني 69 ساله در آخرين اتاق اين راهرو، قبل از بخش کودکان اين بيمارستان هستم. طي چند سال گذشته، ده ها بيمار سرطاني را ديده ام که با ويلچر يا تخت اين طرف و آن طرف برده مي شوند. هيچ کدام از اين بيماران بيشتر از 17 سال سن نداشتند. اين جملات اولين سطرهاي دفترچه خاطرات مادربزرگم بودند. 10 سال پيش، اين صفحه را کپي گرفتم و آن را به ديوار اتاقم چسباندم تا يادم باشد هميشه چيزي هست که براي آن شکرگزار باشم و اينکه زندگي ام خوب بگذرد يا بد، هر روز بايد شکرگزار از اين زندگي از خواب بيدار شوم. واقعيت اين است که خوشبختي، نداشتن مشکل نيست؛ توانايي کنار آمدن با آنهاست.  در زير به 7موضوعي اشاره مي کنيم که به شما در زمان سختي ها انگيزه مي دهد:

 

منفي بودن ديگران مشکل شما نيست

وقتي چيزهاي منفي، اطراف شما را احاطه مي کند، مثبت باشيد. وقتي ديگران مي خواهند باعث ناراحتي تان شوند، لبخند بزنيد. اين بهترين و ساده ترين راه براي حفظ انگيزه و تمرکزتان است.  مهم تر از همه اينها، هيچ وقت به خاطر اينکه کسي به شما گفته به اندازه کافي خوب نيستيد، خودتان را تغيير ندهيد.

هر مشکل کوچک، قدمي رو به جلوست

صبر کردن در زندگي به معني منتظر ماندن نيست؛ بلکه توانايي داشتن نگرشي خوب در زمان تلاش براي رسيدن به روياهاي تان است. پس اگر مي خواهيد امتحان کنيد، وقت بگذاريد و تا آخر راه را برويد. درغير اين صورت، هيچ دليلي براي شروع کردن نيست.

بهترين کار اين است که به راه تان ادامه دهيد

از اينکه دوباره از زمين بلند شويد، دوباره تلاش کنيد، دوباره دوست بداريد، دوباره زندگي کنيد و دوباره آرزو کنيد، هرگز نترسيد. اجازه ندهيد يک درس سخت از روزگار، دلتان را سخت کند. بهترين درس هاي زندگي را معمولاً در سخت ترين شرايط و از بدترين اشتباهاتتان ياد مي گيريد. زمان هايي وجود دارد که به نظر مي رسد همه چيز بد پيش مي رود و احساس مي کنيد که اين شرايط سخت، براي هميشه مي مانند؛ اما اينطور نخواهد بود. بله، زندگي سخت است؛ اما شما از آن سخت تريد. قدرت هر روز خنديدن را در خودتان ايجاد کنيد. جرات داشتن احساسي متفاوت؛ اما زيبا را در خودتان رشد دهيد.