رييس ورزش قهرماني  نفت و گاز گچساران:

توسعه ورزش نوعي جهاد است

حسين شيخ آزادي - شرکت بهره برداري نفت و گاز گچساران، به عنوان بام نفتي ايران، يکي از شرکت هاي بهره بردار تابع مناطق نفت خيزجنوب است که با تلاش بي شائبه کارکنان خدوم و زحمتکش خود، در عرصه توليد نفت و گاز و شکوفايي اقتصادي در کشور عزيزمان ايران گام برمي دارد. اين شرکت علاوه بر توليد، طي سال هاي اخير در زمينه ورزش قهرماني، عناوين متعددي را براي شهرستان، استان و کشورمان در ميادين مختلف بين المللي کسب کرده است. به منظور آگاهي ازفعاليت هاي انجام شده در اين منطقه با ابوالحسن غلامي، رئيس ورزش قهرماني اين شرکت و از جانبازان جنگ تحميلي گفت وگويي انجام داديم که با هم مي خوانيم.

 گزيده اي از فعاليت هاي ورزش قهرماني در شرکت نفت و گاز گچساران را براي مخاطبان هفته نامه «مشعل» بگوييد؟

وجود 19 تيم از يک شهر 100 هزارنفره در ليگ برتر، ليگ يک، ليگ 2 و زيرگروه هاي کشوري، گچساران را به پايتخت ورزش به نسبت وسعت و جمعيت در بين شهرهاي ايران و فراتر از 13 استان تبديل کرده است.

دربين 19 تيم باشگاهي، بالاي 90درصد کادر و بازيکنان، محصول باشگاه نفت وگاز(فرزندان کارکنان، همشهريان غيرشرکتي و هم استاني ها) هستند. در کوير بيکاري ديار ما که بيش از 20 هزار جوان جوياي کار سرگردان هستند، حدود 600 نفردر ورزش قهرماني شرکت نفت و گاز گچساران با عنوان کادر و بازيکن به نحوي، ازطريق اين تيم ها به صورت فصلي مشغول به کار بوده و امرارمعاش مي کنند.

بخشي از رونق فرودگاه، هتل ها، رستوران ها و بازارگچساران بي ارتباط با اين تيم ها نيست. کل هزينه هاي مالي( تيم فوتبال به همراه 18تيم ديگر) باجمعيتي بالاي 550 نفرشامل مبلغ قرارداد، ورودي مسابقات، البسه وابزار، اياب وذهاب، اسکان وغذا، بيمه، درمان و... بسيارکمتر از مبلغ پيشنهادي قرارداد يک بازيکن خارجي يکي ازتيم هاي فوتبال ليگ برتر است.

 ازلحاظ فرهنگي واخلاقي و دوري از ناپاکي هاي فعلي در ورزش کشور، نفت وگاز پاک ترين پايگاه است. به عبارت بهتر در مقابل بيکاري و شبيخون فرهنگي عليه فرزندان ما، کار در ورزش نوعي جهاد است.

مهم ترين عناويني که تيم هاي ورزشي اين شرکت در فصل 97-96 کسب کردند، چيست؟

حضور تيم هندبال آقايان در جام باشگاه هاي جهان و باشگاه هاي آسيا، قهرماني تيم هندبال آقايان در ليگ برتر کشور و کسب سهميه آسيايي و حضور 8 نفر از بازيکنان در رده سني بزرگسالان و پايه تيم هاي ملي، کسب عنوان نايب قهرماني ليگ دسته اول پينگ پنگ بزرگسالان و صعود به ليگ برترکشور، کسب مقام سوم مسابقات ليگ برتر پينگ پنگ نوجوانان و نونهالان کشور، حضور تيم هاي پايه هندبال آقايان در بين برترين هاي ايران، کسب مقام پنجم ليگ برتر واترپلوباشگاه هاي کشور، کسب عنوان نايب قهرماني هندبال بانوان در ليگ برتر، دريافت کاپ اخلاق، کسب سهميه آسيايي و دعوت از 6 نفر از بازيکنان اين تيم به تيم ملي، حضور تيم هاي پايه هندبال بانوان در بين برترين هاي کشور، کسب عنوان نايب قهرماني ليگ دسته اول باشگاه هاي کشور از سوي تيم واليبال نشسته جانبازان و کسب سهميه ليگ برتر، قهرماني تيم هاکي در جام فجر، قهرماني تيم فوتبال اميد در ليگ استان، قهرماني تيم جوانان در ليگ استان و صعود تيم فوتبال نوجوانان به دور پاياني ليگ يک براي صعود به ليگ برتر، از مهم ترين افتخارات تيم هاي ورزشي اين شرکت محسوب مي شود.

عملکرد تيم هاي ورزشي را در مقايسه با سال گذشته چطور ارزيابي مي کنيد؟

90 درصد رشته هاي ورزشي نسبت به فصل 96-95 يک پله رشد داشته اند.

مهم ترين اقدام ها در زمينه بومي گرايي در تيم هاي ورزشي چه بوده است؟

باتوجه به وفور استعدادهاي ناب بين فرزندان کارکنان و همشهريان گچساراني و هم استاني هاي عزيز، بيش از 90 درصد اعضاي تيم هاي ورزشي در سطح شرکت نفت و گاز گچساران را افراد بومي تشکيل مي دهند.

وحرف پاياني؟

5 اسفند 1387 دست نوشته اي تهيه کردم و در استقبال از سفر جشن ساز، معاون وقت وزيرنفت  و کفاشيان، رئيس وقت فدراسيون فوتبال با اين مضمون قرائت شد: «حامي فرزندان گچساران باشيد که مي توانند بانگ حقانيت تاريخي خود را در عرصه هاي مختلف ازطريق ورزش فراتر از مرزهاي ايران فرياد بزنند و طولي نکشيد که بازيکنان فوتبال، واترپلو، هندبال، پينگ پنگ، هاکي، تکواندو، کشتي، دارت و کبدي بين المللي شدند. اعتراف مي کنم تارسيدن به جايگاه اصلي خود فاصله داريم؛ ولي شدني است، به شرط فداکاري وگذشتن ازخود براي مردم. شهيد همت هنگام انجام ماموريت شناسايي مجبور شد از ميان گندم زار مردم عبور کند و کمي آسيب وارد کرد و گفت اگر برنگشتم، به جاي من از مالکش حلاليت بطلبيد.

شرمنده مربيان، بازيکنان، هواداران و ساير متقاضيان همشهري هستم که دوست داشتند در مجموعه باشند؛ ولي به هردليلي اين امر ميسر نشد. مي توانيم بهترباشيم، ولي بايد با برنامه ريزي دقيق و منسجم تر و عاشقانه کار کرد و همه ما بايد درهرعرصه اي که کارمي کنيم، اصول فرهنگي و منافع عمومي را لحاظ کرده ولاغير. در پايان فرصت را مغتنم شمرده و از تلاش تمامي مسئولان و دست درکاران که در زمينه سرافرازي و سربلندي ورزش نفت و گاز گچساران تلاش مي کنند، تشکر مي کنم و از حمايت هاي مسئولان ستاد ورزش در مناطق نفت خيزجنوب و شرکت ملي نفت وزارت نفت نهايت تشکر و قدرداني را دارم.»

نایب قهرمانی گاز
درمسابقات والیبال کارکنان ادارات

تيم واليبال شركت گاز استان كردستان، به مقام نايب قهرماني مسابقات جام رمضان ادارات استان كردستان دست يافت.

 به مناسبت ماه مبارك رمضان، مسابقات واليبال کارکنان ادارات با حضور 8 تيم شرکت گاِز، شهرداري سنندج، آموزش و پرورش، لشكر 28، بانك مسكن، بنياد شهيد، مخابرات و بانك ملي در مجتمع چند منظوره ورزشي بانك ملي آغاز شد و با ميزباني شركت گاز درسالن ورزشي اين شركت به پايان رسيد.

 تيم ها از 20 خرداد تا 3 تير 97 به مدت 14 روز در دو گروه چهار تيمي به رقابت پرداختند که در روز پاياني، تيم هاي بانك ملي با شهرداري سنندج، ديدار رده بندي و لشكر 28 با شرکت گاز استان كردستان ديدار فينال را برگزار کردند.

در آخرين روز اين دوره از رقابت ها، تيم لشكر 28 كردستان با نتيجه 2 بر صفر و در ست اول با نتيجه 30 بر 28 و در ست دوم با نتيجه 25 بر 23 تيم سختكوش شرکت گاز را پشت سر گذاشت و مقام قهرماني را از آن خود کرد و تيم گاز هم نايب قهرمان شد.

در مراسم اختتاميه اين دوره از مسابقات كه به ميزباني شركت گاز استان، در سالن ورزشي اين شركت و در حضور احمد فعله گري، مدير عامل شركت گاز استان كردستان برگزار شد، جوايز و کاپ قهرماني به تيم هاي برتر اهدا شد.

با درخشش در رقابت هاي اوراسيا

فرزند نفتی قهرمان کیک بوکسینگ شد

فرزند نفتي در رقابت هاي رشته رزمي کيک بوکسينگ به مقام قهرماني دست پيدا کرد.

آرين ابريشمى، فرزند امير حسين ابريشمي از كاركنان شركت ملي پخش اداره سوخت گيرى هواپيمايى که به همراه تيم ملي کيک بوکسينگ در مسابقات قهرماني اوراسيا 2018 شرکت کرده بود، موفق شد حريفان خود را يکي پس از ديگري شکست داده و با اقتدار، به مقام قهرماني اين دوره از رقابت ها دست پيدا کند. او در اين دوره از رقابت هاي كيك بوكسينگ، در وزن 65 کيلوگرم شرکت کرده بود.