خانواده نفت

سبک زندگي

حضور پرندگان و جلوگیری از افسردگی و اضطراب

هميشه از مزاياي بودن در طبيعت و فوايدي که براي جسم و روان شما دارند، حرف زده ايم. در حال حاضر جديدترين مطالعات نشان داده اند، در صورتي که نزديک منزل شما پرنده ها زندگي کنند، به طوري که هميشه آنها را اطراف منزل خود ببينيد، قطعا روحيه بهتري در زندگي خواهيد داشت. در اين مقاله با ما باشيد تا درباره اينکه چرا نزديک بودن پرندگان به محل زندگي ما باعث جلوگيري از افسردگي مي شود، بيشتر بدانيد.

محققان دانشگاه اکستر بعد از مطالعه روي 270 نفر از کساني که در اطراف خانه آنها پرنده وجود داشته، از آنها خواسته اند که با پاسخ به سوالات، سطح استرس شان را مشخص کنند. همچنين درباره پرنده هايي که در محل زندگي آنها بوده اند هم سوال شده است.

يافته هاي محققان اين بود، کساني که در اطراف خانه خود بيشتر پرنده مي بينند، کمتر دچار استرس، اضطراب و افسردگي مي شوند، بنابراين تا جايي که براي تان  امکان دارد، مدت زماني را خارج از منزل سپري کنيد، چرا که با اين کار کمتر از ديگران در خطر ابتلا به افسردگي و اضطراب قرار مي گيريد.

گونه پرنده هم مهم نيست. همين که زندگي و پويايي بي وقفه آنها را در اطراف تان حس کنيد، خود را از ابتلا به افسردگي مصون نگه مي داريد.

محققان عقيده دارند، اين کشفيات تازه کمک مي کند تا بهترين اجزاي طبيعت را که مي تواند حال شما را بهتر کند، بشناسيد.همچنين اين اطلاعات براي برنامه ريزي در چيدمان شهري و موارد موثر بر  بهبود سلامت و افزايش انرژي مثبت در شهر نيز موثر است.

علاوه بر اين، همين که شما بتوانيد در فضاهايي قرار داشته باشيد که پرندگان در آن لانه مي سازند، يعني جايي که درخت، آب و ديگر شرايط زندگي پرندگان در آن وجود داشته باشد، نشان مي دهد که محل زندگي شما جاي با صفا و روح بخشي است.

براي اينکه تعداد زيادي پرنده را به سمت محل زندگي خود بکشانيد، براي آنها در اطراف پنجره يا درختان حياط خانه خود لانه بسازيد و براي شان آب و غذا بگذاريد. حتي مي توانيد در محل امني براي آنها يک حمام پرنده بسازيد تا بتوانند بدون نگراني از شکارچيان، خود را در آن بشويند و در زير آفتاب، پرهاي خود را خشک کنند.

بهترين و ايده آل ترين محل براي لانه پرندگان، درختان هستند، هر چه تعداد درختان در حياط خانه شما بيشتر باشد، آنها مي توانند حشرات و آفات بيشتري براي خوردن پيدا کرده يا در سايه آنها استراحت کنند. پس هر چه درختان و گياهان بيشتري در حياط تان پرورش دهيد، پرنده ها را بيشتر به خود جذب مي کنيد، ضمن اينکه راه   رفت و آمد گربه ها را هم به خانه تان ببنديد تا فضاي امني براي پرنده ها و جوجه هاي تازه از تخم بيرون آمده آنها وجود داشته باشد.

نکته سلامتي

صبحانه رژیمی

داشتن اندامي مناسب، ارتباط مستقيمي با رژيم غذايي شما دارد و صبحانه، مهم ترين وعده غذايي روزانه است، بخصوص براي کساني که مي خواهند کاهش وزن و شکمي صاف داشته باشند. خوردن اين صبحانه قبل از ساعت 8 صبح، باعث کوچک شدن شکم مي شود.

همه صبحانه ها تاثير يکساني در رسيدن شما به وزن ايده آل ندارند. به گفته متخصصان تغذيه، پر کردن بشقاب با خوراکي هاي چاق کننده، رژيم تان را به هم مي زند و جلوي رسيدن شما به وزن ايده آل را مي گيرد.

کارشناسان تغذيه توصيه مي کنند، صبحتان را با ترکيبي سالم از پروتيين ها، چربي ها، کربو هيدرات ها، فيبر و خوراکي هاي ضد التهاب شروع کنيد. اين ترکيب فوق العاده، نه تنها سرشار از مواد مغذي است؛ بلکه باعث مي شود جلوي ريزه خواري شما تا وعده بعدي گرفته شود.

 

بهترين صبحانه براي داشتن شکمي صاف

به گفته استيسي گلدنبرگ ( Stacy Goldberg)، متخصص تغذيه، هميشه بايد تخم مرغ را به عنوان يکي از اجزاي اصلي وعده غذايي صبحانه استفاده کنيد. به پيشنهاد او، دو عدد تخم مرغ سرشار از امگا3 را با يک قاشق چايخوري روغن زيتون بپزيد و البته زرده تخم مرغ را هم حتما در کنار سفيده آن استفاده کنيد! پروتيين موجود در زرده تخم مرغ به همراه مقادير بالاي ويتامين D و بيوتين ( biotin) يا ويتامين B7 باعث پر شدن معده و احساس سيري در طول روز خواهد شد و ديگر تنقلات شيرين و چرب، شما را وسوسه نخواهد کرد.

سعي کنيد به همراه تخم مرغ، يک برش نان کامل و سبوس دار، اسفناج ( يا ساير سبزيجات با برگ سبز ) و يک بشقاب   پر از  ميوه هاي ريز و سبک مصرف کنيد تا شروعي کاملا متعادل در صبح داشته باشيد. ترکيب فيبر، کربوهيدرات و آنتي اکسيدان نه تنها باعث افزايش وزن شما نمي شود؛ بلکه مواد مغذي مورد نياز براي تمرکز و انجام فعاليت هاي روزانه را در اختيارتان قرار خواهد داد. ما اين صبحانه را به کساني که مي خواهند کاهش وزن و شکمي صاف داشته باشند، پيشنهاد مي کنيم. 

آشپزي

پاستا پنه

مواد مورد نياز

پاستا فرمي پنه: يک بسته

 پياز نگيني خرد شده: يک عدد متوسط

سير ريز خرد شده: 2 حبه

قارچ اسلايس شده: 500 گرم

آب سبزيجات يا آب مرغ: يک پيمانه

 پنير گودا رنده شده: 250 گرم

جعفري خرد شده: يک دوم  پيمانه (مي توانيد مقدار آن را بر حسب دلخواه تغيير دهيد)

 روغن زيتون: به مقدار لازم

 نمک وفلفل سياه آسياب شده: به مقدار دلخواه

 پودر پنير پارمزان: به مقدار دلخواه
(در صورت تمايل)

 

طرز تهيه

پاستا را با آب جوش، نمک و کمي روغن بجوشانيد و طبق دستور مندرج روي بسته، آن را آبکش کنيد. در فاصله پخت پاستا، پياز و قارچ را در روغن زيتون با حرارت تقريبا زياد سرخ کنيد تا طلايي شوند. سير را به آن اضافه کرده و بلافاصله حرارت را کم کنيد تا سير نسوزد و حدود 5 دقيقه ديگر تفت دهيد. در اين زمان آب مرغ يا سبزيجات را درون قارچ ها بريزيد و بگذاريد بجوشد تا غليظ شود. نصف ميزان پنير و جعفري را به آن اضافه کنيد و هم بزنيد و پاستا را هم داخل آن بريزيد. نمک و فلفل آن را بچشيد و مواد را خوب با هم مخلوط کنيد. 4 بشقابي را که مناسب قرار دادن در فر است، آماده کنيد. پاستا را در اين 4 بشقاب ريخته و روي آن را با باقيمانده پنير و جعفري خرد شده بپوشانيد و داخل فر 175 درجه که از قبل گرم کرده ايد، قرار دهيد تا روي آن طلايي شود. شايد حدود 5 تا 8 دقيقه( بسته به حرارت فر شما) زمان بخواهد. سپس پاستا را از فر بيرون آورده و روي آن را کمي روغن زيتون و پنير پارمزان بريزيد و سرو کنيد.  

شریک زندگی خوب چه خصوصیاتی دارد؟

اشتباهات گذشته شما را فراموش مي کند: يک شريک زندگي خوب، گذشته شما را ناديده مي گيرد و دائم اشتباهاتي را که يادآوري آنها هيچ نفعي به رابطه کنوني شما ندارد، بازگو نمي کند.

مقايسه نمي کند: او تفاوت انسان ها را درک مي کند و مي داند که هر شخص، نقاط ضعف و قوت خود را دارد. بنابراين شما را با افراد ديگر مقايسه نمي کند.

 به رابطه دوطرفه اعتقاد دارد: او بايد بداند که يک رابطه سالم، به تلاش هر دو طرف وابسته است و بايد بين آنها تعادل برقرار باشد. رابطه هاي يک طرفه، در نهايت با مشکل مواجه خواهد شد.

به تنهايي شما احترام مي گذارد: هر فردي، به تنهايي احتياج دارد. شريک شما بايد معناي حريم خصوصي را درک کند. افرادي که اين قانون را رعايت نمي کنند، پس از مدتي از هم خسته مي شوند و در رابطه احساس خفقان مي کنند. باز هم مي گوييم، در هر چيزي تعادل لازم است، حتي با هم بودن.

 گفت وگو با شما در اولويت اوست:  او ارتباط و گفت وگو با شما را در اولويت کارهاي خود قرار مي دهد. بدون گفت وگو با يکديگر، مشکلات کوچک به مشکلاتي بزرگ و حل نشدني تبديل مي شود. شما بايد در گفت وگو با شريک زندگي تان آزاد   و مطمئن باشيد که حرف هاي تان شنيده مي شود.

ساده است: يک شريک زندگي خوب، رابطه را به يک بازي پيچيده تبديل نمي کند. او با هر مشکلي به سادگي برخورد مي کند و به جاي عکس العمل هاي پرخاشگرانه يا عقب نشيني، با شما به گفت وگو مي نشيند.

رگ خواب شما را مي شناسد: او مي داند چه زماني بايد کنارتان حضور داشته باشد، چه لغاتي را در گفت وگو با شما به کار گيرد يا چه هديه اي براي شما بخرد تا خوشحال شويد. به بياني او بايد رگ خواب شما را بشناسد.

 شوخ طبع است: شوخ طبعي از خصوصيات اوست، طوري که شما مي توانيد جوکي را براي او بگوييد و با هم بخنديد.

منطقي است: فردي را انتخاب کنيد که انتظارات منطقي از شما داشته باشد. همه ما آدم ها، گاهي اشتباه مي کنيم و اين امري طبيعي است. او نبايد براي شما  استانداردهايي تعريف کند که خود به آن پايبند نيست.

خوش بين است: شريک زندگي خوب، انتظارات خوش بينانه اي از شما و اين رابطه دارد. او افکار منفي را از خود دور مي کند و معتقد به رابطه اي شاد و طولاني مدت است.

مسئوليت پذير است: او نبايد شما را تنها منشا تمام خوشي هايش بداند. هر کسي مسئول شادي زندگي خود است. شما مي توانيد بزرگ ترين بخش اين شادي باشيد، اما نه تمام آن

 احساسات خود را کنترل مي کند: يک شريک زندگي خوب به شما احترام مي گذارد، مدام کنترل و نقدتان نمي کند و در مقابل ديگران، باعث شرمندگي نمي شود.

 زمانش را با شما تقسيم مي کند: همدلي از ديگر خصوصيات فرد مناسب زندگي شماست. او به ارزش کار تيمي آگاه است و خوب مي داند که  يک دست صدا ندارد. 

مستقل است: او قابل اعتماد و مسئول است و هر زمان که احتياج داشته باشيد، کنار شماست.

 از شما حمايت مي کند: او شما را تشويق مي کند، از موفقيت شما نمي ترسد و هميشه شما را حمايت مي کند تا بهترين باشيد.

معتقد است: پايبند بودن همسر به اعتقادات مذهبي، يکي از ارکان مهم استحکام خانواده است و نشان مي دهد که او به وظايف زندگي خود نيز متعهد خواهد بود.