سيب زميني شکم پر

مواد اوليه

سيب زميني (کوچک): يک کيلوگرم

روغن زيتون: يک قاشق غذا خوري

خامه ترش: يک چهارم فنجان

پيازچه خرد شده: 5 عدد

فلفل قرمز تند خرد شده: يک عدد

نان خشک خرد شده: يک چهارم فنجان

پنير پارمزان: يک سوم فنجان يا 2 قاشق غذا خوري

 

طرز تهيه

فر را با حرارت 200 درجه
سانتي گراد معادل 180 درجه فارنهايت روشن کنيد. سپس سيني فر را با فويل بپوشانيد.

سيب زميني ها را با روغن چرب کرده و آنها را در سيني بچينيد و به مدت 30 تا 35 دقيقه در فر قرار دهيد تا پخته و نرم شوند. بعد از اين مدت، سيب زميني ها را از فر بيرون بياوريد و بعد از کمي خنک شدن ، سر سيب زميني ها را برش دهيد و با يک قاشق چاي خوري، داخل سيب زميني ها را با قاشق خالي کنيد. فضاي خالي ايجاد شده روي سيب زميني ها را با ذرت ،پنير، خامه ترش ، پياز، فلفل، نمک و سيب زميني له شده پر کنيد و سپس روي آن را با پنير و خرده نان بپوشانيد.

اين سيب زميني ها را به مدت 10 تا 12 دقيقه در فر قرار دهيد تا پنير ذوب شده و خرده هاي نان تست شوند.

 

کودکان هم احترام مي خواهند

کودکاني که به احساساتشان احترام گذاشته نشود، براي احساسات ديگران ارزشي قائل نخواهند بود .

 1- به دقت به حرف هاي کودک خود گوش دهيد.

2- احساسش را با کلمه «اهوم» يا «خب» تصديق کنيد.

3- روي احساسش اسمي بگذاريد تا احساسات خود را کشف کند. «خيلي نااميدکننده است، چقدر غمناکه اين موضوع»، «پس تو حسابي دردت اومده»، «پسر تو حسابي عصباني هستي»، «اين مسئله برات ناراحت کننده است» يا «به نظر مي آد حسابي اذيت شدي»

4- از او بخواهيد عمق يا وزن احساسش را بيان کند: «به نظر مي آد الان اندازه يک هندونه گنده خشمگين هستي» يا «اين خيلي مي تونه وحشتناک باشه»

5- احساساتش را تفکيک کنيد: «به نظرم تو در مورد برادرت دو تا احساس متفاوت داري، بعضي وقت ها دوست داري باهاش بازي کني، بعضي وقت ها دلت مي خواد ازت دور باشه»

6- همدردي کنيد: «مي دونم چقدر دلت مي خواست با بابات بري بيرون» يا «الان خيلي دوست داشتي اون اسباب بازيت نشکسته بود»

7- از روش انعکاس استفاده کنيد: «من امروز صد آفرين گرفتم» با همان شوق و شور بگوييد «صد آفرين، پس حسابي خوشحالي»

8- به طور خيالي آرزو هايش را برآورده کنيد:

«کاش مي تونستيم مثل جادوگرا الان يک آب نبات خلق کنيم»، «کاش يه سوپرمارکت تو خونه داشتيم، اونوقت....»، «تصور کن مي تونستيم يه ماشين کنترلي بسازيم» يا «بيا ليست آرزوها درست کنيم و آرزوهامونو توش بنويسيم»

 9- نقش يک موجود خيالي را بازي کنيد: «من به عنوان يه آدم آهني اذت مي خوام اتاقتو مرتب کني ها ها ها....» يا اداي يک شخصيت کارتوني را در بياوريد.

 10- توصيف کنيد: اگر اشتباهي از کودک سر زده، به جاي اين که او را تحقير و سرزنش کرده يا به او توهين کنيد و بگوييد: «بازم که يادت رفت شير آبو ببندي» به او بگوييد: «مي بينم که شير آبو نبستي» يا  به جاي اينکه به او تذکر دهيد «تو هميشه يادت مي ره چراغو خاموش کني»، بگوييد: «چراغ دستشويي روشن مونده»

 

با حذف 6 ماده غذايي استرس خود را کنترل کنيد

مواد غذايي که مصرف مي کنيد، علت اصلي احساسات شما نيستند، ولي مي توانند بر شدت و چگونگي اين احساسات به طور کامل تاثير بگذارند.

يکي از حالت هاي رواني که با مصرف برخي غذاها تشديد مي شود، اضطراب است. اضطراب را مي توان با سطوح ناکافي سروتونين مغز که يک انتقال دهنده عصبي براي کاهش هورمون هاي استرس است، مرتبط دانست. سطح اضطراب با تحريک بيش از حد هورمون هايي مانند گلوتامات و اپي نفرين که مي توانند به واکنش هاي شديد منجر شوند، ارتباط دارد.

در اين ميان، برخي غذاها به توليد مواد شيميايي که خلق و خوي را افزايش مي دهند، کمک مي کنند. در حالي که برخي ديگر تشديد کننده اضطراب هستند. غذاهاي فراوري شده، مقصران اصلي افزايش اضطراب شناخته شده اند. خبر خوب اين است که با کاهش مصرف اين محرک هاي غذايي، مي توان اضطراب را به کلي سرکوب کرد.

قهوه: کافيين، داراي يک اثر محرک روي سيستم عصبي است و باعث آزاد سازي هورمون استرس، به نام کورتيزول مي شود. آزاد سازي اين هورمون با بي خوابي و افزايش سطوح اضطراب ارتباط دارد، به ويژه در افراد مبتلا به اختلالات وحشت و اضطراب اجتماعي. در حالي که مصرف کافيين در ابتدا سطح هورمون سروتونين را افزايش مي دهد؛ اما مصرف بيش از حد آن، به کاهش نفوذ کافيين براي ايجاد احساس خوب منجر مي شود.

نوشابه هاي انرژي زا: مصرف اين نوشابه ها مي تواند ميزان اضطراب را دو برابر کند؛ چون نه تنها کافيين دارند؛ بلکه حاوي شيرين کننده هاي مصنوعي به نام آسپارتام هستند که به طور قابل توجهي سطح سروتونين را در مغز کاهش مي دهند.

گوشت گاو: اگرچه گوشت قرمز حاوي ويتامين هاي گروه ب است و سطح استرس را کاهش مي دهد؛ اما افزودني هاي موجود در اين گوشت، از قبيل منوسديم گلوتامات، منجر به افزايش سطح گلوتامات در مغز مي شود. گلوتامات يکي از هورمون هايي است که ميزان اضطراب و استرس را افزايش مي­ دهد. بنابراين هنگام خريد گوشت گاو از فروشگاه هاي مواد غذايي، بايد نوع کم سديم و بدون افزودني آن انتخاب شود.

لبنيات پرچرب: اين نوع لبنيات، حاوي چربي هاي ترانس هستند و باعث اختلال جريان خون به مغز مي شوند که يکي از پيامدهاي مصرف آنها افسردگي، اضطراب و ديگر مسائل مرتبط با بهداشت رواني است. يکي از مطالعات نشان داده است، افرادي که به طور عمده از غذهاي سرخ شده، گوشت هاي فراوري شده، لبنيات با چربي بالا و دسرهاي شيرين استفاده مي کنند، 58 درصد بيش از ديگران در معرض خطر افسردگي و اضطراب قرار دارند.

ماکاراني: کربوهيدرات هاي تصفيه شده مانند ماکاراني سفيد، نان سفيد، نان شيريني، آب نبات و نوشيدني هاي شيرين، مي توانند با افزايش ناگهاني قند خون و افت سريع آن، خلق و خوي فرد را تحت تاثير قرار دهند. محققان دانشگاه کلمبيا نيز که رژيم هاي غذايي سرشار از غلات سبوس دار مانند برنج قهوه اي، کوينولا و ... خطر ابتلا به افسردگي را به ميزان زيادي کاهش مي دهد.

سس گوجه فرنگي: اين نوع سس، منبع پنهان فروکتوز بالاست که درست مانند کربوهيدرات هاي ساده منجر به افزايش سريع قند خون و کاهش ناگهاني آن مي شود که خود، اضطراب شديد را به همراه دارد. يک ضرر ديگر مصرف اين نوع سس، افزايش وزن و علاقه دائمي به استفاده از آن براي انواع غذاهاست.

 

چـــــــــگونه انواع کفش را تميز کنيم؟

تميز کردن کفش، به جنس آن بستگي دارد. بدون شک طريقه تميز کردن يک کفش چرمي با کفش نبوک يکسان نيست. بنابراين لازم است که اطلاعات کافي و درستي در اين زمينه داشته باشيد. براي آشنايي با روش هاي مختلف تميز کردن انواع کفش، از چرم و پوست گرفته تا نبوک، جير، حصيري و پارچه اي، در ادامه با ما همراه باشيد:

 

  کفش هاي پارچه اي

کفش پارچه اي مي تواند شامل صندل هاي بندي، کفش پاشنه بلند بي بند يا کفش تخت باشد؛ اما جدا از فرم کفش، اين جنس هميشه در معرض کثيف شدن قرار دارد و احتمالا احساس مي کنيد که تميز کردن آنها هم کار چندان آساني نيست؛ اما بايد بدانيد که با کمي صبر و حوصله مي توانيد به ساده ترين روش ممکن، کفش هاي پارچه اي خود را تميز کنيد. در وهله اول بايد بگوييم که هرگز اين کفش ها را درون ماشين لباسشويي نيندازيد. به اين دليل که بخش هاي چرمي کفش هاي پارچه اي با چسب به بدنه کفش وصل شده اند و چسب در آن حجم از آب دوام نمي آورد. بنابراين، بخش هاي مختلف کفش ممکن است از هم باز شود.

4 ماده و يک تبصره!

براي تميز کردن   کفش  ها راه هاي زيادي هست اما اين راه ها را به شما پيشنهاد مي کنيم.

- کفش پارچه اي را با دستمال حوله اي تميز کنيد تا هرگونه خاک و گل از روي آن برداشته شود.

- در يک کاسه کوچک، يک قاشق چايخوري مايع ظرفشويي را با يک ليوان آب گرم مخلوط کنيد.

- مسواک قديمي و کهنه را درون محلول خيس کنيد و خيلي آرام روي سطح کفش بماليد. مراقب باشيد که مسواک خيلي خيس نباشد. مسواک را روي همه سطح کفش بکشيد تا موجب از بين رفتن رنگ يک بخش نشود.

- در اين مرحله، با دستمال حوله اي، سطح کفش را خشک کنيد تا رطوبت به طور کامل گرفته شود و لکه اي روي آن باقي نماند. سپس کفش را مقابل نور خورشيد قرار دهيد تا کاملا خشک شود.

تبصره: براي تميز کردن کفش هاي مخملي، از آب و مايع ظرفشويي استفاده نکنيد؛ بلکه لکه ها را با شوينده هاي خشک تميز کنيد تا لکه هاي روي سطح پارچه مخملي از بين برود.

کفش هاي ورزشي

بيشتر کفش هاي ورزشي را مي توان درون ماشين لباسشويي انداخت و شست، حتي مي توانيد کفي هاي کتاني را خارج کرده و آنها را جداگانه بشوييد، البته پيش از انداختن کتاني يا کفش تنيس درون ماشين لباسشويي، حتما با دستمال لکه هاي روي آنها را پاک کنيد تا لکه هاي چربي از سطح کفش زدوده شوند.

نکته

کفش هاي ورزشي را هرگز با سشوار يا بخاري خشک نکنيد و حتما آنها را در هواي آزاد و زير آفتاب قرار دهيد.

براي بو نگرفتن سطح داخلي کفش ورزشي، حتما سطح داخلي آن را به طور منظم با مايع ضدعفوني کننده تميز کنيد.

 

اين کفش ها را هميشه بايد خشک نگه داريد و براي زدودن انواع چربي ها، آلودگي ها و گردوخاک، لازم است که پس از هر بار مصرف، با يک مسواک يا فرچه نرم روي سطح کفش بکشيد. لکه هاي روي کفش هاي چرم، نبوک و چرم ميش را در سريع ترين زمان ممکن پاک کنيد.

- براي از بين بردن لکه ها و خراش ها، روي خراش ها پاک کن بکشيد تا پرزهاي پارچه به آن بازگردد.

- براي از بين بردن لکه هاي چربي، روي آن پودر بچه يا نشاسته ذرت بريزيد تا روغن اضافه آن را بگيرد. صبر کنيد تا همه چربي ها گرفته شده، سپس با مسواک روي آن بکشيد تا پرزهاي اضافه برداشته شود.

- براي از بين بردن لکه هاي خيس، ابتدا با دستمال کاغذي، رطوبت را بگيريد. سپس کفش را در هواي خشک يا زير آفتاب بگذاريد تا کاملا خشک شود. در نهايت روي آن دستمال بکشيد تا پرزها از بين برود.

 

کفش هاي چرمي، چرم مصنوعي و پوست چرمي

ابتدا آب سرد و سرکه سفيد را به اندازه مساوي با يکديگر مخلوط کنيد. سپس دستمال را در آن خيس کرده، آب اضافه دستمال را بگيريد و روي سطح کفش بکشيد. اين کار باعث از بين رفتن همه لکه ها، بويژه سفيدک هاي نمکي بر جا مانده روي کفش مي شود. سپس کفش را مقابل نور خورشيد بگذاريد تا کاملا خشک شود.

- در مورد کفش هاي چرم طبيعي بهتر است از واکس هاي تجاري و دستورعملي که روي آن نوشته شده است، استفاده کنيد. اگر واکس مناسب با رنگ کفش خود نداريد، يک دستمال نرم را خيس کنيد. سپس آن را درون جوش شيرين بزنيد و خيلي آهسته روي سطح کفش بکشيد.

- پس از خشک شدن سطح کفش، يک دستمال خشک روي آن بکشيد تا همه لکه ها از بين برود.

- براي از بين بردن خراش از روي سطح چرم مصنوعي يا پوست چرم، با يک دستمال نرم مقداري وازلين (ژله پتروليوم) روي آن بکشيد. سپس مقداري محلول شوينده شيشه روي کفش اسپري کرده و با دستمال نرم آن را پاک کنيد.