نايب قهرمان پاورليفتينگ جهان:

براي المپيکي شدن رشته پاورليفتينگ لحظه شماري مي کنم

حسين شيخ آزادي      محسن شهني فيض در سال 1358 در مسجدسليمان متولدشد. او  با داشتن19 سال سابقه حضور در شرکت ملي نفت ايران، هم اکنون در امور ورزش شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان فعاليت دارد.  شهني نه تنها از کارکنان امور ورزش به حساب مي آيد؛ بلکه خود نيز ورزشکار است و در سطح حرفه اي فعاليت مي کند. رشته او پاور ليفتينگ است و در آخرين حضور رسمي خود درمسابقات، موفق شد در رقابت هاي پاورليفتينگ قهرماني جهان که ارديبهشت امسال در آفريقاي جنوبي برگزار شد، به مدال نقره دست يابد. با نايب قهرمان جهان گفت وگويي داشتيم که با هم مي خوانيم. 

از خودت براي مان بگو و اينکه از چه زماني ورزش را به طور رسمي شروع کردي؟

 من سال 58 در مسجد سليمان به دنيا آمدم و کارمند اداره امور ورزش شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجد سليمان و داراي 19 سال سابقه کار در اين شرکت هستم. درباره اينکه از چه زماني ورزش را شروع کردم، بايد بگويم من از همان سنين نوجواني و جواني به رشته پرورش اندام و پاور ليفتينگ علاقه داشتم. ورزش را به طور رسمي از سال 1379 و از اهواز آغاز کردم و از سال 1380 نيز فعاليت در اين رشته ورزشي را در مسجدسليمان و زير نظر شهرام داراب پور ادامه دادم که اين فعاليت همچنان ادامه دارد.  البته لازم است يادي کنم از قهرمان پرورش اندام ايران زنده ياد، قاسم حميدي که نه تنها از بعد ورزش، قهرماني بزرگ محسوب مي شد؛ بلکه در اخلاق هم يک الگو بود و من اين افتخار را داشتم زماني که در اهواز ورزش مي کردم، خدمت او باشم.

 

 اولين مسابقه رسمي خود را چه زماني انجام دادي؟

اولين مسابقه رسمي من در سال 1383 و به همراه تيم ملي حفاري در شيراز در رده سني بزرگسالان بود که مقام سوم را در اولين تجربه کشوري خود به دست آوردم؛ البته عناوين زيادي را در سطح استان خوزستان و کشور در رشته پاورليفتينگ و پرس سينه و چند عنوان قهرمان قهرمانان نيز در پاورليفتينگ استان خوزستان در رده سني بزرگسالان کسب کرده ام.

 مهم ترين عناويني که طي سال هاي اخير به دست آورده اي، چه بوده؟

 سال 2011 در کشور ژاپن در مسابقات پاورليفتينگ قهرماني آسيا، مقام چهارم را کسب کردم.  سال 2016 درآداي پور هندوستان در مسابقات پاورليفتينگ قهرماني آسيا، مقام سوم را به دست آوردم و در ارديبهشت امسال نيز توانستم در مسابقات جهاني آرنولد کلاسيک در ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبي، مقام دوم اين مسابقات را به خود اختصاص دهم.

 

 به عنوان نايب قهرماني جهان در آفريقاي جنوبي اشاره کردي. براي مان بگو که چه تعداد ورزشکار در اين مسابقات حضور داشتند و سطح اين پيکارها چطور بود؟

300 ورزشکار در اين مسابقات حضور داشتند که در رشته هاي پاورليفتينگ بدون لوازم و با لوازم و پرس سينه به رقابت پرداختند. مسابقات در سطح بسيار بالايي با حضور قهرمانان جهان برگزار شد و حتي شاهد رکورد شکني در اين مسابقات بوديم. ورزشکاران خوزستاني حاضر در اين مسابقه، دو رکورد آسيا و يک رکورد جهان را تغيير دادند. من نيز در دسته 83 کيلوگرم در مجموع 3 حرکت اسکوات، پرس سينه و ددليفت با مجموع 5/707 کيلوگرم، مقام دوم اين مسابقه را کسب کردم.  البته بايد به اين نکته اشاره کنم که اين مسابقه جدا از بعد قهرماني، يک بعد فني هم براي من داشت. من در زمان برگزاري اين رقابت ها و پس از گذراندن امتحان تئوري و عملي موفق به اخذ دفترچه و نشان داوري بين المللي پاورليفتينگ و پرس سينه شدم. تدريس اين کلاس داوري به عهده آقاي هني اسميت، رياست کميته فني فدراسيون جهاني بود که در مسابقه ها حضور داشت.

 آيا اين رشته در المپيک هم شانس حضور دارد؟

 با تلاش و پيگيري هاي فرشيد سلطاني، رئيس فدراسيون پاورليفتينگ آسيا (تنها ايراني که رياست يک رشته ورزشي را بعد از پيروزي انقلاب در سطح آسيا به عهده دارد)، همچنين عضو هيات رئيسه فدراسيون جهاني پاورليفتينگ اي پي اف، معتبرترين تشکيلات پاورليفتينگ در دنيا و  نيز اعضاي هيات رئيسه فدراسيون جهاني در حال ورود به المپيک است.

 

  مسابقه اي هم در سال جاري پيش رو داري که در آن شرکت کني؟

اگر مشکلي پيش نيايد، قصد دارم در مسابقات پاورليفتينگ کلاسيک (بدون لوازم) قهرماني آسيا که آذر امسال در کشور فيليپين برگزار خواهد شد، شرکت کنم که مهم ترين مسابقه من در سال 97 محسوب مي شود.

 

 بزرگترين آرزوي ورزشي؟

 بزرگترين آرزوي ورزشي من، ورود رشته ورزشي پاورليفتينگ به بازي هاي المپيک است که جايگاه واقعي اين رشته سنگين و مهيج در دنيا محسوب مي شود. به عبارت بهتر، براي المپيکي شدن رشته پاورليفتينگ و حضور در اين رقابت ها، لحظه شماري مي کنم.

 

 حرف خاصي باقي مانده که بزني؟

 پاورليفتينگ، ورزشي بسيار سنگين و پرهزينه است وتجهيزات گرانقيمتي دارد که بدون حمايت و پشتوانه، ادامه دادن اين رشته بسيار سخت است. با اينکه من کارمند اداره امور ورزش شرکت نفت هستم و امکان کمک از لحاظ تمرين ها يا اعزام به مسابقات وجود دارد، اما تاکنون در اين زمينه هيچ کمکي به من نشده و براي حضور در تمامي رقابت ها از جمله رقابت هاي داخلي و بين المللي، با هزينه شخصي در مسابقات شرکت مي کنم.

 

کوهپيمايي جانبازان در ارتفاعات پلنگ چال

گروه 24 نفره كوهنوردي جانبازان شركت ملي نفت، در آخرين روزهاي ماه مبارك رمضان، طي يک برنامه ورزشي در ارتفاعات البرز مرکزي در استان تهران و در حالي که روزه دار بودند، تا ارتفاع 2300 متري قله پلنگ چال کوهپيمايي کردند.

جانبازان کوهنورد در هوايي بهاري که توام با رعد و برق و باران بود، با هدف تقويت قواي جسماني، آن هم در ماه مبارك رمضان و مفهوم بخشيدن به ايستادگي و مقاومت، اين کوهپيمايي را انجام دادند.

کوهنورداني كه در اين برنامه حضور داشتند، عبارتند از: محمد رسول درويشي، علي مهمان نواز، هوشنگ قرباني، صفر كيهاني اصل، محمد رضا شهابي فر، بشير خليلوند، احمد رضا احمد ور، سيد جلال محمودي، سعيد يوسفي، غلامرضا وحيدي، احمد ميرزا حسيني، محسن حدادي، عليرضا رحيمي، علي ابراهيمي، قاسم قزل ارسلان، ناصر امامي، ناصرفراهي، اميرمحمدمنطقي، حسين بيگدلو، حسن رزميان مقدم، صادق گلرومفرد، مصطفي اسلامي، حسين باقرزاده و اكبر مهدي زاده ( مربي گروه )      

 

2 کماندار جديد براي تيم نفت اميديه جذب شدند

تيم تيراندازي با کمان نفت اميديه که از مدعيان قهرماني در اين رشته به شمار مي رود و همواره باعث افتخار نام نفت شده، براي حضوري قوي تر در فصل جديد رقابت هاي ليگ برتر تيراندازي با کمان باشگاه هاي ايران 2 کماندار جديد جذب کرد.

بهروز فولادوندي، سرمربي تيم تير اندازي با كمان نفت اميديه با تاييد اين خبر گفت: براي حضور پر قدرت در فصل آينده ليگ برتر باشگاه هاي ايران و کسب مقامي خوب و اينکه در بين مدعيان قهرماني حضور داشته باشيم، کمانداران جديدي به نام هاي متين سبزي و آرمين پاك نژاد را به خدمت گرفتيم.

او با ارائه توضيح بيشتر در اين باره و اينکه رقابت ها از چه زماني شروع مي شود، گفت: ليگ برتر تيراندازي باشگاه هاي كشور، از نيمه نخست تيرماه برگزار مي شود و براي حضور پر قدرت در اين مسابقات 2 بازيكن جديد گرفتيم که مطمئن هستيم اين دو کماندار، به تيم ما کمک خواهند کرد. همچنين تا پيش از شروع مسابقات، يك اردوي تداركاتي در شهركرد برگزار مي كنيم.

 

يک نفتي قهرمان ايران شد

همکار نفتي در مسابقات سرعت اتومبيلراني قهرمان كشور، موفق شد به مقام قهرماني دست پيدا کند.

امين جعفريان از کارکنان كارگاه مركزي شركت پالايش نفت اصفهان در رشته سرعت اتومبيلراني مسابقات قهرماني كشور، پس از پشت سرگذاشتن رقبايش، موفق به كسب مقام قهرماني در كلاس اتومبيل 405 شد.

در اين مسابقه پر هيجان كه در محل پيست آزادي تهران انجام شد، صحنه هاي بسيار ديدني از رقابت اتومبيلرانان براي پيش افتادن در مسير قهرماني سال خلق شد که امين جعفريان با مهارت خاص خود، از رقبايش پيشي گرفت تا يک افتخار ديگر به نام نفتي ها ثبت شود.

 

وزنه بردار مناطق نفت خيزجنوب به  تيم ملي دعوت شد

كادر فني تيم ملي وزنه برداري بزرگسالان كشورمان، سيد ايوب موسوي، وزنه بردار مناطق نفت خيزجنوب را به اردوي اين تيم دعوت كرد.

درچهارمين مرحله اردوي آمادگي تيم ملي وزنه برداري بزرگسالان كشورمان که از 20 خرداد در تهران آغاز شده و تاکنون نيز ادامه دارد ،سيد ايوب موسوي از تيم مناطق نفت خيزجنوب در وزن 94 كيلو گرم حضور دارد. اين اردو با حضور 12 وزنه بردار تا دهه اول تير برگزار مي شود.شايان ذكر است، تيم ملي وزنه برداري كشورمان، خود را براي حضور در مسابقات آسيايي جاكارتا اندونزي آماده مي کند و ايوب موسوي از قهرمانان آسيا و ايران به شمار مي رود.