براي داشتن محيطي سالم و بهره وري بيشتر

ناصري: بايد ورزش  را   بين کارکنان ترويج دهيم

 

ورزش همگاني و کارکنان، از اولويت هاي شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجد سليمان است. بحث سلامت کارکنان، يک بحث کاملا راهبردي است و ما به همين دليل، يک بودجه مخصوص به ورزش همگاني و کارکنان تخصيص داده ايم تا باعث رشد و ترويج ورزش همگاني در ميان کارکنان شويم؛ البته به منظور بهره وري بيشتر و ايجاد بستر مناسب براي کارکنان که در محيطي با نشاط و سلامت کار کنند، ورزش تنها وسيله اي است که مي تواند به اين مهم کمک کند. مديريت شرکت هم سعي کرده که با اهميت دادن به ورزش کارکنان، اين بستر را ايجاد کند. ما همانقدر که به ورزش قهرماني اهميت مي دهيم، ورزش همگاني چند برابر بيشتر براي ما اهميت دارد و در راس برنامه هاي کاري شرکت است. در اين برنامه کاري، براي ما خانم و آقا فرق نمي کند. در ورزش به هردوبخش، نگاهي يکسان داريم. به طور مثال در رشته کوهنوردي، همان قدر که آقايان به قلل متعدد صعود مي کنند و برنامه هاي متنوع دارند، خانم ها هم صعود هاي موفقيت آميزي به قلل مرتفع کشور داشته اند. 28 رشته ورزشي فعال در بخش ورزش هاي همگاني داريم که آقايان در 17 رشته فعال هستند و خانم ها در 11 رشته. ورزش همگاني در شرکت بهره برداري نفت وگاز مسجد سليمان بالغ بر 5 هزار نفر از کارکنان و خانواده هاي آنان را پوشش مي دهد.

 

حضوري فعال در ورزش قهرماني

 16 رشته ورزشي در دو بخش بانوان و آقايان در ورزش قهرماني فعال است که در تمام اين رشته ها از مربيان برجسته استفاده مي کنيم. با توجه به استعداد و تلاش ورزشکاران و نيز مربيان برجسته آنها در رقابت هاي استاني و کشوري، عناوين متعدد قهرماني هم کسب کرده ايم که باعث افتخار نام نفت و مسجد سليمان بوده ايم. به طور مثال در دو رشته وزنه برداري و کاراته، نتايج خوبي به دست آورده ايم و بايد بگويم که اقدام هاي انجام شده در اين رشته ها، بسيار خوب بوده است؛ چرا که هم قهرمان ايران شده اند و هم به تيم ملي رسيده اند.  البته در بخش حرفه اي هم فعال هستيم که خدا را شکر تيم فوتبال نفت مسجد سليمان بعداز دوري 4 ساله، دوباره به سطح اول فوتبال ايران برگشت.

 

ورزش و مسئوليت اجتماعي

در راستاي مسئوليت اجتماعي وزارت نفت نيز در شهر مسجد سليمان که از مناطق محروم و عملياتي به حساب مي آيد، بخشي از امکانات ورزشي را در اختيار مردم شهر قرار داده ايم تا آنها هم بتوانند استفاده کنند؛ البته در همين زمينه با جذب استعدادهاي بومي در رشته هاي مختلف، به ورزش تيم هاي قهرماني نفت هم کمک مي کنيم، مثل رشته پرطرفدار کشتي يا وزنه برداري که بخشي از اعضاي تيم هاي نفت در مسابقات کشوري را تشکيل مي دهند و باعث افتخار نام نفت در ورزش کشور هستند.

 

اماکن ورزشي

با توجه به زير ساخت هايي که داريم، مکان هاي مناسبي را براي ورزش کارکنان و نيز تيم هاي قهرماني آماده کرده ايم. براي رشته هايي چون بدن سازي، واليبال، بسکتبال، فوتسال و.... سالن هاي چند منظوره در اختيار کارکنان و تيم هاي قهرماني است که استفاده مي کنند. استخرهاي سرپوشيده و رو باز نيز براي خانم ها و آقايان اختصاص داده ايم، همچنين زمين هاي فوتبال استانداردي مثل زمين شهيد بهنام محمدي را که جزو اولين زمين هاي فوتبال در ايران است، ترميم و بازسازي کرده ايم و به نوعي آن را توسعه داده ايم.

 

 فوتبال

با توجه به بافت شهري، فوتبال از اهميت ويژه اي برخوردار است. 4 سال قبل، تيم فوتبال نفت مسجد سليمان در ليگ برتر حضور داشت که بنا به دلايلي، سقوط کرد. سال گذشته وقتي شور و شوق هواداران و مردم شهر را که همه چيزشان فوتبال است، ديدم، به دنبال ترميم اين رشته رفتم و خدا را شکر با آوردن مربي مجرب و خوشنامي مثل محمود فکري توانستيم ابتدا در فصل گذشته، تيم را از سقوط نجات دهيم و امسال هم با درايت او و برنامه ريزي خوب و همچنين هندل کردن تمام امکانات و حمايت هاي لازم، از بهترين محل تمرين گرفته تا برگزاري بهترين اردو و جذب بازيکنان خوب، دوباره نفت را به ليگ برتر آورديم. شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجد سليمان با توجه به امکاناتي که داشت، از تيم نفت پشتيباني کرد و ديديد که 38 هفته صدرنشين ليگ دسته يک بود و با اقتدار صعود کرد. اين صعود يک کار گروهي بود که از مديريت گرفته تا داخل زمين، همه و همه به نحو احسن کارشان را انجام دادند.

 

کمک به آينده تيم نفت

در خصوص بحث اين روزها که بتوانيم به نفت کمک کنيم تا نفت به لحاظ مالي به سرنوشت 4 سال پيش گرفتار نشود، بايد بگويم که قانون، دست ما را بسته است و اين تنها شامل نفت نمي شود؛ بلکه در تمام اداره ها و وزارت خانه هاي دولتي لازم الاجراست. ما يک رسالتي داشتيم تا تيم را به ليگ برتر برسانيم که رسالت خود را انجام داديم و از اين به بعد، ديگر نمي توانيم دخالت کنيم؛ البته اين حرف به اين منظور نيست که هيچ کمکي نکنيم و تيم را رها کنيم، بلکه مي توانيم به لحاظ سخت افزاري به تيم کمک کرده و به لحاظ مالي هم بايد براي نفت يک اسپانسر خوب پيدا کنيم. همچنين مسئولان شهري و استاني هم بايد کمک کنند که خدا را شکر استاندار و مسئولان شهري در اين زمينه قول هايي داده اند تا تيم نفت در ليگ برتر هم بدرخشد. وزارت نفت با هدف اجراي سياست هاي شوراي ورزش نفت و نيز توصيه هاي وزير نفت، به شهري که در منطقه محروم عملياتي واقع شده، کمک هايي داشته که ادامه هم خواهد داشت، اما هر حرکتي بايد براساس قوانين و مصوبات باشد. قرار داد محمود فکري هم تمديد شده و با حمايت هاي مسئولان استاني و شهري و نيز کمک هايي که طبق قانون از دست ما بر مي آيد، سعي مي کنيم تيم نفت، فصل موفقي را پشت سر بگذارد.

 

صعود نکرديم که سقوط کنيم

بالاخره پس از کش و قوس هاي فراوان، محمود فکري در نفت مسجدسليمان ماندگار شد. سرمربي نفت مي گويد، مي خواهد نفت را در ليگ برتر نگه دارد و براي همين مانده است. فکري با اشاره به حمايت مسئولان استاني و شهري مي گويد: «مسئولان قول داده اند از نفت حمايت کنند و من هم روي حمايت آنها حساب کردم. اين شهر قدمتي برابر کشف و توليد نفت در ايران دارد. براي همين حيف است که تيم فوتبال نفت مسجدسليمان در سطح اول فوتبال ايران نباشد.»

بالاخره در نفت ماندني شديد؟

بله، با هيات مديره باشگاه به رياست افشين حيدري و نيز مهندس قباد ناصري، مديرعامل شرکت نفت مسجدسليمان و همچنين ديگر اعضاي باشگاه و مديرعامل باشگاه، جلسه خوبي برگزار کرديم. در اين جلسه قرار شد با توجه به صحبت هايي که داشتيم، در نفت  بمانم.

 

 پس توافق نهايي انجام شد؟

بله، به توافق نهايي رسيديم و قرار شد که امسال هم در خدمت نفت و مردم خوب مسجدسليمان باشم.

 

 از چه زماني با تيم استارت مي زنيد؟

همين طوري هم خيلي عقب هستيم. بالاخره از ليگ يک، به ليگ برتر آمده ايم و بايد تغييرات زيادي براي حضور در اين رقابت ها داشته باشيم. طبق برنامه اي که به باشگاه اعلام کردم، ان شاءا... از همين هفته استارت اوليه را مي زنيم.

 

 از چه زماني يارگيري را شروع مي کنيد؟

الان خيلي از تيم ها شروع کرده اند و ما هم براي اينکه از قافله عقب نمانيم، از همين امروز کار يارگيري را شروع مي کنيم؛ البته اين را  بايد اضافه کنم که چون ما از ليگ يک به ليگ برتر آمده ايم، ريزش زيادي خواهيم داشت و بازيکنان جديدي بايد به ما اضافه مي شوند. ما مي خواهيم تيم قدرتمندي ببنديم تا در ليگ برتر، زنگ تفريح تيم هاي ديگر نشويم.

 

 نفت مسجدسليمان، چهار سال پيش به دليل مشکلات مالي، يک سال بيشتر در ليگ برتر دوام نياورد. آيا امسال هم به همين منوال خواهد بود يا شما کاري مي کنيد که نفت در ليگ بماند؟

خدا را شکر با توجه به صحبت هايي که در هيات مديره انجام شد، هم در استان و هم در شهر مسجدسليمان و نيز همه مسئولان شهري و استاني از شريعتي، استاندار خوزستان تا فرماندار و نماينده مجلس در مسجدسليمان همه و همه پشت تيم هستند و مي خواهند هر طور که شده، نفت در ليگ برتر مشکلي نداشته باشد.  با عزمي که من ديدم، همه به دنبال موفقيت تيم هستند. بنابراين بعيد مي دانم در ادامه کار مشکل مالي داشته باشيم؛ البته اين را اضافه کنم که تمام تيم هاي ايران، کم و بيش با مشکل مالي مواجه هستند و مسئله اقتصادي روي کار تيم ها تاثير مي گذارد، اما مسئولان تيم نفت و همچنين مسئولان شهري و استاني به دنبال راه حل قانوني هستند تا ديگر اتفاقات قبل رخ ندهد و همراه تيم تا آخر باقي مي مانند.

 

 پس قول مي دهيد که نفت در ليگ برتر بماند؟

من تيم را از ليگ يک به ليگ برتر نياوردم که سقوط کند و اينکه من به تنهايي بتوانم يک تيم را نگه دارم، حرف درستي نيست. ما يک مجموعه هستيم و همه تلاش مي کنيم که با کسب بهترين نتايج، تيم را نگه داريم. ان شاءا... با حمايت هواداران خوب مسجدسليمان سعي مي کنم نفت در پايان ليگ، جايگاه بسيار خوبي داشته باشد.

 

 آيا استخوان بندي تيم را براي فصل بعد حفظ مي کنيد؟

تغييرات زيادي خواهيم داشت. آن هم فقط به دليل حضور قوي تر در ليگ برتر. با توجه به همين موضوع چون مي خواهيم تيم را تقويت کنيم، شرمنده يکسري از بچه ها خواهيم شد. به هر حال اميدوارم آنها ما را درک کنند و از دست من و ساير اعضاي کادرفني ناراحت نشوند.  من بايد مجموعه تيم را در نظر بگيرم و ببينم کدام بازيکنان مي توانند به ما کمک کنند و چه کساني هم بايد از جمع ما جدا شوند.

 

 آيا ميلاد ميداوودي هم جزو رفتني هاست؟ ميلاد مقداري از شرايط و وضعيت تيم ناراحت بود. به همين دليل مي خواهيم ببينيم آيا او ماندني است يا نه؟

من نمي خواهم وارد جزييات شوم. همان طور که گفتم، يکسري از بچه ها مي روند و يکسري مي مانند. ميلاد، کاپيتان تيم من بوده و اگر هم حرفي زده، از سر دلسوزي بوده.

 واقعا شرايط تيم در اين مدت خوب نبود و تکليف هيچ کدام از ما هم مشخص نبود. ميلاد، بزرگ تيم است و فصل پيش خيلي به ما کمک کرد. بنابراين او در تيم ماندني است و اميدوارم امسال هم از شروع فصل با تمرين هاي خوب، فصل موفقي مانند فصل گذشته پشت سر بگذارند. تجربه ميلاد، مطمئنا به تيم من کمک خواهد کرد.

 

 آيا تمرين ها را به تهران مي آوريد يا در مسجدسليمان ادامه مي دهيد؟ آن هم با توجه به گرماي شديد.

ما سال گذشته هم همين جا تمرين مي کرديم؛ البته يکي دو بار براي اردوهاي مقطعي به تهران آمديم و در مجموعه نفت تهرانسر تمرين کرديم. امسال هم تمرين ها را در مسجدسليمان شروع مي کنيم و اگر در ادامه نياز بود و به قول شما «گرما» ما را اذيت کرد، به تهران خواهيم آمد و يک اردو هم آنجا برگزار مي کنيم.