وزیر نفت در دیدار با وزیر نفت عراق:

اجرای پروژه های مشترک در حوزه انرژی به نفع ملت های ایران و عراق است

 

وزیر نفت با اشاره به وجود ذخایر عظیم هیدروکربوری ایران و عراق گفت: دو کشور می توانند پروژه های مشترک زیادی در این زمینه با یکدیگر داشته باشند تا منافع دو کشور بخوبی تأمین شود. جواد اوجی در دیدار و گفت وگو با هیأت عراقی به ریاست حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق با بیان اینکه دولت سیزدهم تأکید زیادی بر توسعه روابط با کشورهای همسایه بویژه کشور دوست و برادر عراق دارد، گفت: پیوندهای عمیق تاریخی و مذهبی بین دو کشور وجود دارد.

وی با اشاره به وجود ذخایر عظیم هیدروکربوری دو کشور افزود: ایران و عراق می توانند پروژه های مشترک زیادی در این زمینه با یکدیگر داشته باشند تا منافع دو کشور بخوبی تأمین شود.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران و عراق مواضع همسویی در اوپک و اوپک پلاس دارند، از مواضع وزیر نفت عراق درباره کاهش اخیر تولید نفت به منظور تثبیت قیمت نفت قدردانی کرد.

اوجی با یادآوری سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در هفته آینده و نقش این شهدا در تحکیم روابط دو کشور تصریح کرد: این شهدا با اهدای جان خود در راه خدا، سبب ایجاد امنیت برای مردم دو کشور شدند.

وزیر نفت عراق نیز در این دیداربا تأکید بر اینکه توسعه روابط دو کشور درحوزه انرژی، مورد توجه و تأکید نخست وزیرعراق است، اظهار کرد: شرکت های ایرانی می توانند در پروژه های مختلف سهیم باشند، از جمله این پروژه ها می توان به توسعه میدان های مشترک اشاره کرد.

عبدالغنی گفت: بلوک های اکتشافی خشکی و دریایی، یکی دیگر از حوزه های بالقوه همکاری شرکت های دانش بنیان ایرانی در عراق است، ضمن اینکه سرمایه گذاری در زمینه تولید گاز، ساخت پالایشگاه های نفتی از دیگر موارد بالقوه همکاری ایران و عراق به شمار می رود.

وی همچنین با اشاره به جانفشانی شهدای ایران و عراق در مبارزه با تروریسم داعشی گفت: این شهدا سبب استحکام پیوندهای میان دو ملت شدند.

 

تفاهمنامه همکاری ایران و عراق در حوزه آموزش امضا شد

تفاهمنامه همکاری ایران و عراق برای برگزاری دوره های آموزشی متقابل کارکنان صنعت نفت دو کشور و عراق و بهره مندی از ظرفیت های آموزشی با حضور جواد اوجی، وزیر نفت و حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق امضا شد. این تفاهمنامه پیرو توافق ها و مذاکرات انجام شده بین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت و معاونت امور استخراج وزارت نفت عراق امضا شد.  برگزاری دوره های آموزشی متقابل برای کارکنان وزارت ایران وعراق و بهره مندی ازظرفیت های آموزشی دو کشور، همکاری های تحقیقاتی و پژوهشی، امکان بهره مندی سرمایه انسانی وزارت نفت عراق برای بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ایران و برگزاری نشست های آنلاین از دیگر بندهای این تفاهمنامه است. بر اساس این گزارش، اجرای پروژه های آموزشی بین دو کشور از بهمن یا اسفند امسال آغاز می شود.

 

وزیر نفت در دیدار با وزیر امور خارجه نیکاراگوئه تأکید کرد

آمادگی ایران برای صدور فراورده های نفتی و خدمات فنی مهندسی به نیکاراگوئه

 

وزیر نفت در دیدار با وزیر امور خارجه نیکاراگوئه از آمادگی شرکت های توانمند ایرانی برای حضور در طرح های پالایشگاهی و تأمین فراورده های نفتی این کشور خبر داد. جواد اوجی در دیدار با دنیس مونکادا با بیان اینکه دولت سیزدهم، ضمن تأکید بر افزایش روابط در همه حوزه ها با نیکاراگوئه گفت: در سفر اخیر خود به نیکاراگوئه در زمینه تأمین سوخت و فراورده های نفتی و نیز صدور خدمات فنی و مهندسی، مذاکرات خوبی با وزیر انرژی این کشور آمریکای مرکزی انجام شد. وی با اشاره به توانمندی شرکت های ایرانی برای بازسازی و احداث پالایشگاه های نفتی نیکاراگوئه گفت: این شرکت ها می توانند در زمینه تأمین تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی به پروژه های پالایشی نیکاراگوئه همکاری کنند. وزیر نفت با تأکید بر اینکه ایران و نیکاراگوئه از نظر اعتقادی و مبارزه با استکبار جهانی همسو و هم نظر هستند، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران و انقلاب نیکاراگوئه، تقریباً از نظر زمانی یکی بوده است و امروزه به انقلاب های «دوقلو» معروف هستند. اوجی با اشاره به اینکه روابط ایران و نیکاراگوئه در دولت سیزدهم نسبت به گذشته پیشرفت داشته است، افزود: به نظر می رسد برای تسریع در توافق های دو کشور، تشکیل هیأت های فنی و تخصصی ضروری باشد، از این رو آماده استقبال از هیأت های تخصصی نیکاراگوئه هستیم. همچنین وزیر امور خارجه نیکاراگوئه نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه حضور مسأولان صنعت نفت در این کشور برای اجرای توافق های گذشته ضروری به نظر می رسد، گفت: در بازگشت به نیکاراگوئه از روحیه همکاری و توان بالای متخصصان و کارشناسان ایرانی برای حضور در پروژه های پالایشی نیکاراگوئه به رئیس جمهوری خود گزارشی ارائه خواهم داد. وی با تأکید بر اینکه پروژه های پالایشی برای این کشور بسیار مهم و حیاتی است، اظهار کرد: ما بشدت منتظر برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور برای بهره مندی و تسریع در استفاده از توان متخصصان صنعت نفت ایران در پروژه های پالایشی خود هستیم.

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با یادآوری اینکه این چهارمین سفر وی طی دو سال و نیم اخیر به ایران است، تصریح کرد: وزیر نفت ایران در سفری که به نیکاراگوئه داشتند، از نزدیک به صورت تخصصی از وضع و نیازهای ما در حوزه پالایش نفت مطلع شدند. امیدواریم در آینده نزدیک دو طرف بتوانند در این حوزه همکاری خوبی داشته باشند.

 

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی خبر داد:

40 هزار میلیارد تومان عرضه اعتباری  در 7 ماه نخست امسال

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: هدیه صنعت پتروشیمی در قالب عرضه اعتباری به واحدهای پایین دستی در 7 ماه امسال بیش از 40  میلیارد تومان بوده است.

مرتضی شاهمیرزایی در نخستین همایش سرمایه گذاری و تأمین مالی مدیران صنعت پتروشیمی که سه شنبه – 5 دی ماه در مرکز همایش های شرکت ملی نفت ایران(باشگاه کوشک) برگزار شد، افزود: صنایع تکمیلی دچار عارضه نقدینگی و سرمایه در گردش بودند که با این اقدام ۳۵ هزار میلیارد تومان از عرضه اعتباری محصولات جذب شده است.

وی تاکید کرد: اگر اقدام های تخصصی در زمینه تأمین مالی در صنعت پتروشیمی انجام شود، می توان از همه موانع حتی تحریم ها عبور کرد. به همین دلیل تقاضا دارم هلدینگ های پتروشیمی با کمک از متخصصان، دوره های تخصصی تأمین مالی را برگزار کنند تا از این گلوگاه عبور کنیم.

 

نیاز صنعت پتروشیمی به  7 میلیارد دلار سرمایه گذاری

رضا نکویی، مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز گفت: صنعت پتروشیمی برای دستیابی به اهداف توسعه ای تا پایان برنامه هشتم توسعه، نیازمند سالانه ۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری است.

نکویی به ۷۰ مجتمع پتروشیمی فعال در کشور با ظرفیت نصب شده سالانه بیش از ۹۲ میلیون تن اشاره کرد و افزود: ظرفیت این صنعت بر اساس برنامه ریزی انجام شده به ۱۴۱ میلیون تن در پایان برنامه هفتم توسعه و به ۱۹۹ میلیون تن تا پایان برنامه هشتم توسعه می رسد.

عبدالعلی علی عسکری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز منشأ تأمین سرمایه، ساختار سرمایه گذاری و تأمین مالی و ساختار تخصیصات و اولویت بندی را سه اصل تأمین مالی عنوان و اظهار کرد: تأمین مالی در هلدینگ خلیج فارس به صورت مستقیم از منابع داخلی شرکت و به طور غیرمستقیم از طریق بازارهای پولی و مالی و بازار سرمایه انجام می شود و این شرکت از توانمندی داخلی هلدینگ در تأمین مالی حداکثر استفاده را می کند.علی عسکری همچنین با بیان اینکه ۳۰ طرح با سرمایه ۲۰ میلیارد دلاری در هلدینگ خلیج فارس در حال اجراست، افزود: ایجاد پارک های پایین دستی از سیاست های این شرکت است که از سرمایه گذاران علاقه مند برای حضور در این طرح ها با امکان استفاده از صندوق پروژه برای تأمین سرمایه دعوت می شود.

وی یکی از این پارک ها را پارک متانول برای استفاده 2 میلیون تن از متانول تولیدی در کشور با بهره وری بالا اعلام کرد و ادامه داد: برنامه های دیگری نیز برای سودآوری بیشتر از متانول در دستور کار شرکت است.

نخستین همایش سرمایه گذاری و تأمین مالی مدیران صنعت پتروشیمی فرصت های، سرمایه گذاری در حوزه های عملیاتی مختلف تشریح و از بسته سرمایه گذاری ویژه صنعت پتروشیمی به منظور سرمایه گذاری در طرح های تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی رونمایی شد.

امضای تفاهمنامه همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی و کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی به منظور سوق دادن منابع سرمایه به سوی صنعت پتروشیمی بخش دیگری از این همایش بود.

 

معاون وزیر نفت در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی:

شرکت ها موظف به پرداخت نفت کارت به کارکنان پیمانکاری هستند

معاون وزیر نفت در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی با بیان اینکه بررسی بار مالی و پرداخت نفت کارت در زمان امضای قرارداد پیمانکاران تأمین نیروی انسانی به شرکت های اصلی صنعت نفت محول شده، گفت: اگر سقف پیمان جاری این پیمانکاران پر نشده باشد، شرکت ها موظف به پرداخت این کارت هستند، در غیر این صورت باید در قراردادهای جدید لحاظ و اقدام شود.

مهدی علی مددی درباره ارائه نفت کارت به کارکنان پیمانکاری صنعت نفت گفت: با توجه به بار مالی ناشی از اجرای این طرح، باید پرداخت نفت کارت در قرارداد پیمانکاران تأمین نیروی انسانی شرکت ها لحاظ شود. وی ادامه داد: بررسی بار مالی و پرداخت نفت کارت در زمان امضای قرارداد پیمانکاران تأمین نیروی انسانی به شرکت های اصلی صنعت نفت محول شده و اگر سقف پیمان جاری این پیمانکاران پر نشده باشد، شرکت ها موظف به پرداخت این کارت هستند، در غیر این صورت باید در قراردادهای جدید لحاظ و اقدام شود.

آغاز پرداخت بن کارت تا پایان ماه آینده

معاون وزیر نفت در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی درباره آخرین وضع پرداخت بن کارت به کارکنان رسمی و قراردادی صنعت نفت گفت: بررسی های لازم برای اجرای این پروژه انجام و در هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران تصویب و ان شاءالله تا ماه آینده اجرایی خواهد شد. مرداد امسال، دستور پرداخت مبالغ نفت کارت به کارکنان پیمانکاری صنعت نفت به طور رسمی از سوی معاون وزیر نفت در امور توسعه مدیریت و منابع انسانی صادر شد.  با تلاش ها و پیگیری های مجموعه توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت نفت در آینده ای نزدیک به کارکنان پیمانکاری (ارکان ثالث) شاغل در چهار شرکت اصلی وزارت نفت مثل دیگر کارکنان نفت کار تعلق می گیرد و می توانند از این امتیاز برخوردار شوند. اختصاص نفت کارت به همه کارکنان وزارت نفت در شورای مدیران چهار شرکت اصلی و سازمان اداری و استخدامی تصویب شده است.

 

از سوی وزارت نفت محقق می شود

انتشار فراخوان ارزیابی فعالان فناور و صاحب ایده در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی

وزارت نفت در نظر دارد با همکاری پارک فناوری و نوآوری نفت، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، فراخوانی را با عنوان «ارزیابی فعالان حقیقی و حقوقی فناور و صاحب ایده در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی» طی دی ماه 1402 منتشر کند.

با توجه به تأکیدهای مقام معظم رهبری در زمینه صرفه جویی و کاهش مستمر شاخص شدت انرژی کشور و تأکید رئیس جمهوری به منظور بهره برداری جدی از توان و ظرفیت نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و فناور داخلی در حوزه مدیریت بهینه و مصرف انرژی کشور، فراخوان «ارزیابی فعالان حقیقی و حقوقی فناور و صاحب ایده در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی» از سوی وزارت نفت با همکاری پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در دی ماه امسال منتشر می شود. کسب وکار شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی با رعایت حقوق مصرف کننده، فرصت های سرمایه گذاری شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی، سیاست های حمایتی بازار بهینه سازی مصرف انرژی، طرح ها و ایده های نو، خلاقانه و ارزش آفرین در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی، ترویج و تعمیق فرهنگ مدیریت تقاضا و بهینه سازی مصرف انرژی، گسترش خدمات و تجاری سازی محصول های شرکت های دانش بنیان و فناور داخلی در بهینه سازی مصرف انرژی، هوشمندسازی و سکوهای مبتنی بر اینترنت اشیا در بهینه سازی مصرف انرژی، تولید و استفاده از سوخت های جدید به عنوان جایگزین سوخت های فسیلی در صنایع انرژی بر ، تجهیزات گرمایشی نوین و کاهش ناترازی گاز طبیعی و آسیب شناسی راهبردهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مدیریت مصرف انرژی از محورهای این فراخوان است.

شایان ذکر است، ابتدا همه ایده ها و طرح های ارسالی از سوی گروه های داوری متخصص و صاحب نظر بررسی و ارزیابی اولیه می شود و در مرحله بعد، شرکت های منتخب مرحله نخست، به ارائه توانمندی ها و دستاوردهای خود در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی در حضور مدیران و متخصصان این حوزه خواهند پرداخت و سرانجام پس از برگزاری رویداد و با تصمیم مدیران و افراد کلیدی از شرکت های صنعتی، نشست های خصوصی تکمیلی در زمینه فرایند فروش خدمت، محصول و جذب سرمایه با شرکت های برگزیده نهایی انجام می شود.

بر این اساس، از همه شرکت های فناور، نوآور، نوپا، خلاق و دانش بنیان و صاحبان ایده دعوت می شود از 10 دی تا ۳۰ دی، به سامانه پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت به آدرس www.petropark.ir  مراجعه و با تکمیل فرم ها و ارائه مستندات موردنیاز، درخواست خود مبنی بر شرکت در فراخوان را ثبت کنند.