همکار نفتی و قهرمان مسابقات جهانی کارگری مکزیک:

ورزش قهرمانی را ادامه می دهم

مشعل     مسابقات جهانی کارگری کمپانی ها 2023، آذرماه امسال در شهر لوئن مکزیک برگزار شد. در این دوره از مسابقات نمایندگان ایران نیز موفق به کسب مقام شدند. در این میان علی دیلمی از همکاران نفتی و یکی از کارمندان بخش تاسیسات بیمارستان بهداشت و درمان صنعت نفت ماهشهر توانست با حضور در این دوره از مسابقات، سه مقام جهانی را کسب کند. این ورزشکار در رده سنی 45 سال توانست در ماده امدادی مقام اول، در ماده 100 متر مقام دوم، در ماده 200 متر مقام سوم را کسب کند. موفقیت این ورزشکار بهانه ای شد تا با او درباره حضور در این مسابقات گفت وگو کنیم که مشروح آن را می خوانید.

  کمی از خودتان و فعالیت های ورزشی تان برایمان بگویید.

علی دیلمی هستم، متولد 1356 در آبادان، ساکن بندر ماهشهر و کارمند بخش تاسیسات بیمارستان نفت این بندر. فعالیت ورزشی خود را از سال 1372 در رشته دوومیدانی آغاز کردم و تا امروز نیز همچنان در این رشته حضور دارم. از ابتدای فعالیت خود در رشته دوومیدانی مقام های مختلف قهرمانی را در رده های سنی نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و لیگ کشور به دست آورم و در حال حاضر نیز در رده پیشکسوتان مشغول به فعالیت هستم. علاوه بر آن به عنوان مربی نیز به علاقه مندان به این رشته آموزش می دهم.

  حضور در مسابقات جهانی کارگری مکزیک برچه اساس شکل گرفت؟

این دوره از مسابقات آذرماه سال جاری با حضور ورزشکارانی از شرکت های معتبر دنیا و به میزبانی مکزیک برگزار شد و من توانستم در سه ماده 100 متر مقام دوم، در ماده 200 متر مقام سوم و در ماده امدادی مقام اول را کسب کنم که باعث افتخار است.

  همکاری شما به عنوان ورزشکار با صنعت نفت چگونه است؟

از سال 1382 در صنعت نفت مشغول به کار هستم و تمام این 20 سال در واحد تاسیسات بیمارستان نفت بندرامام فعالیت می کنم. از زمانی که به صنعت نفت پیوستم، در تیم های نفتی به عنوان دونده حضور داشتم و در این سال ها توانسته ام مقام های قهرمانی مختلفی را در مسابقات وزارت نفت به دست آورم. در مسابقات جهانی کارگری نیز به عنوان نماینده صنعت نفت ایران حضور داشتم.

  با توجه به اینکه زمان زیادی را مشغول فعالیت هستید، برای ساعت تمرین های ورزشی چگونه برنامه ریزی می کنید؟

با توجه به اینکه در بخش تاسیسات مشغول به کار هستم، معمولا در طول شیفت کاری درگیرکارهای مختلفی هستم، اما طبق برنامه ریزی ای که برای خود داشته ام، تمام تلاش خود را می کنم تا حتما به صورت روزانه 2 ساعت تمرین ثابت برای دوومیدانی داشته باشم و این برنامه ریزی تحت هیچ شرایطی تغییر نمی کند، زیرا ورزش قهرمانی و ادامه راه در این زمینه یکی از مهم ترین برنامه های زندگی من به شمار می رود.

  همکاری لازم از سوی صنعت نفت برای انجام تمرین های ورزشی شما صورت می گیرد؟

در سنی هستم که باید توجه بیشتری به بدنم برای ادامه فعالیت های ورزشی حرفه ای داشته باشم؛ علاوه برآن شاگردانی دارم که باید برای تربیت آنها وقت و زمان کافی بگذارم و به همین دلیل تا امروز هیچ چیز باعث نشده است خللی در این زمینه صورت گیرد. البته درصورتی که شرایط شیفت کاری به گونه ای باشد که نتوانم محل کار خود را ترک کنم نیز بازهم با همراهی مدیران مجموعه می توانم در محل کار خود نیز تمرینات لازم را انجام دهم و این اتفاق خوبی برای من به شمار می آید. به همین دلیل از کاوه اقبال کیانی، رییس روابط عمومی بهداشت و درمان  صنعت نفت ماهشهر و ناصر امیرپور، رییس بیمارستان بهداشت و درمان صنعت نفت ماهشهر قدردانی می کنم که با همکاری آنها توانستم به این موقعیت دست پیدا کنم.

  تا امروز تجربه حضور در تیم ملی را داشته اید؟

در طول این سال ها شرایطی پیش آمده بود که عضو تیم ملی شوم، اما نکته ای که در رشته دوومیدانی وجود دارد این است که دونده ها برای صدم ثانیه نیز بایکدیگر رقابت می کنند؛ همین مسئله سبب می شد تا سطح رقابت ها برای عضویت در تیم ملی بسیار بالا برود؛ به همین دلیل فرصت عضویت در تیم ملی را از دست دادم.

  حضور در تیم پیشکسوتان برچه اساس صورت گرفت؟

بسیاری از کسانی که در رشته دوومیدانی در سال های گذشته فعالیت می کردند و حتی به مقام قهرمانی نیز دست پیدا کرده بودند، در حال حاضر از این رشته ورزشی فاصله گرفته اند، اما من تمام تلاش خود را کرده ام تا این رشته را همچنان ادامه داده تا بتوانم در مقطع پیشکسوتان نیز مسابقه دهم. البته این را هم باید بگویم که با برگزاری مسابقات کارگری، به تیم ملی پیشکسوتان نیز دعوت شده ام که این مسئله برای من یک افتخار بزرگ است.

  برنامه شما برای حضور در مسابقات جهانی چگونه است؟

با توجه به استقبالی که از سوی کشورهای مختلف درباره مسابقات جهانی کارگری صورت گرفته، قرار است یک مسابقه دیگر در سال 2024 در کشور یونان برگزار شود که امیدوارم با ایجاد شرایط مناسب بتوانیم در این مسابقات شرکت کنیم. این مسابقات از اهمیت بسیاری برخوردار است و بسیاری از ورزشکاران تمایل بسیاری به حضور در این مسابقات دارند. سطح مسابقات کارگری که در مکزیک برگزار شد بسیار بالا بود که البته برای ورزشکاران ما مشکلی ایجاد نکرده بود، زیرا ورزشکاران ما در سطح بسیار خوبی قرار داشتند. معمولا مسابقات دوومیدانی از یک سنی به بعد به صورت رده بندی سنی برگزار می شود و این طور نیست که یک دونده 45 ساله مانند من با یک دونده 35 ساله مسابقه بدهد به همین دلیل ممکن است تعداد مسابقات کمی محدود شود. البته این را هم باید یادآور شوم که برای حضور در مسابقات کارگری من در مسابقات استانی و کشوری شرکت کرده و با توجه به رکوردهایی که به دست آورده بودم، توانستم در این دوره از مسابقات شرکت کنم.

  در زمینه مربیگری نیز فعالیت می کنید؟

چندسالی است که به عنوان مربی در یک باشگاه خصوصی فعالیت می کنم و اکثر شاگردانی که در زمینه دوومیدانی آموزش می دهم، بچه های خانواده نفت هستند؛ البته هیچ حمایتی از سمت ورزش نفت به عنوان یک مربی نداشته ام؛ این درحالی است که شاگردانم همه نفتی هستند و من به عنوان مربی خصوصی فعالیت می کنم.

   استقبال از رشته دوومیدانی در بندر ماهشهر چگونه است؟

متاسفانه ساکنان بندر ماهشهر در حوزه ورزش دوومیدانی بشدت ضعیف عمل می کنند و می توان گفت استقبال بسیار کمی از این رشته ورزشی صورت می گیرد. اکثر افراد اگر قرار باشد یک رشته ورزشی را انتخاب کنند، بیشتر به سمت تنیس یا فوتبال می روند؛ البته رشته دوومیدانی در سراسر کشور نیز کمتر مورد توجه و حمایت قرار دارد. زمانی که یک رشته ورزشی مورد حمایت قرار نگیرد، هرچقدر هم استعدادهای خوبی در این زمینه وجود داشته باشد، باز هم به جایی نخواهیم رسید.