حکمت های فاطمی

نگرش مومن

حضرت فاطمه (س) فرمودند: یا اَبا الحَسنِ! ألمؤمِنُ یَنظُرُ بِنُورِ اللهِ تعالی؛ یا علی! مؤمن با نور الهی می نگرد.(عین المعجزات، ص ۵۴)

شرح حدیث:

وقتی دلی با نور ایمان روشن شود، آیینه ای می شود صاف و زلال که حقایق هستی وحکمت های ناب در آن تجلی می یابد.

قرآن هم می فرماید: اگر انسان ها با ایمان و تقوا باشند، خداوند به آنان «فرقان» و «نور» و «علم» می دهد و این نور راهگشای آنان و روشنگر افق های آینده است.

نور ایمان فراتر از علوم اکتسابی و دانش های بشری و مقوله ای غیبی و خدایی است که به جان های مستعد عطا می شود.

کلام حضرت زهرا (س) به آغاز زندگی مشترک آن بانوی بزرگ با امیرالمؤمنین (ع) مربوط می شود. در آن زمان حضرت فاطمه(س) اسراری را از علوم و معارف و حوادث با همسرش علی مرتضی(ع) در میان گذاشت. امیر مؤمنان از این دانش فاطمی شگفتی زده شد. فاطمه (س) در مقابل تعجب او فرمود: مؤمن با نور خدایی می نگرد. این نور در هر دلی که پاک و بی آلایش باشد، ممکن است بتابد.

این علم که عطیه خدایی است، بر هر جان مطهر و نفس مهذبی که قابلیت پذیرش داشته باشد، پرتو افشانی می کند.

 

 

عشق به مادر درس بندگی خداوند

محبت داشتن به مادر ودیعه ای است که انسان از حقیقت آفرینش آن را هدیه گرفته است. مادر در خلقت انسان نه شریک، بلکه واسطه گری می کند و این واسطه گری قبل از هر کس مورد ستایش خداست.

به ما یاد داده اند که دوست از با ارزش ترین چیزهاست که باید در به دست آوردن نیکوترین آنها تلاش کرد و سپس نیز در نگهداشتن آن توانا بود. به ما آموخته اند که باید معلم راتکریم کرد و برای او ارزشی والا قائل بود، به ما یاد داده اند که باید به همسر وفادار بود و تا لحظه آخر با او همراه و هم قدم شد و هرگز در سختی ها تنهایش نگذاشت.

 در تمام این آموختن ها، مهرو محبتی است که نه تنها نیازی به آموزش ندارد که از بدو خلقت هر انسانی با تک تک سلول های وجود ی اش عجین شده است و تا لحظه مرگ نیز با هیچ اتفاقی از بین نخواهد رفت و آن محبت و دوست داشتن مادر است. این مهر و محبت، از جمله چیزهایی است که اختصاص به نژاد، رنگ، دین و مذهب کسی ندارد. هر کسی در هر گوشه ای از این دنیا که باشد، با هر رنگ و پوست و دینی این محبت را از حقیقت آفرینش به ارمغان دارد، انگار ودیعه ای است که از ازل با خلقت آدمیان سرشته شده است. ودیعه ای که به انسان یاد می دهد باید مادر را که در خلقتت با خداوند نه شریک، بلکه واسطه گری می کند، در تک تک لحظاتت ستایش کنی که این ستایش از تو موجودی شکرگزار خواهد ساخت.

 عشق به مادر، درس پرستش خداست

  بی شک درس عشق به مادر درس پرستیدن خدا و بهانه ای برای یادآوری محبت به اوست که «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» و چه مخلوقی از مادر شایسته تر برای قدردانی و تشکر؟ از طرفی می بینیم که خداوند در معجزه آشکار رسولش و در آیات قرآنی خود نه تنها تشکر از مادر و پدر را یادآور شده است بلکه در برخی از این آیات محبت و تشکر از زحمت های آنان را در کنار پرستش خود آورده است؛ به طوری که در آیه 14 سوره لقمان آمده است: [آرى به او سفارش كرديم] كه شكرگزار من و پدر و مادرت باش كه بازگشت [همه] به سوى من است.

یا در آیه دیگر احسان به پدر و مادر را بلافاصله در کنار موضوع «پرهیز از شرک دانسته» و بیان می دارد «بگو بياييد تا آنچه را پروردگارتان بر شما حرام كرده براى شما بخوانم چيزى را با او شريك قرار ندهيد و به پدر و مادر احسان كنيد» آیه 151، سوره انعام.

 در این میان دین مبین اسلام برای یادآوری زحمات مادر و فراموش نکردن آن در فراز و نشیب های زندگی، حتی از توصیف رنج های مادر نیز دریغ نکرده است؛ به طوری که در سوره احقاف آیه 46 قرآن صراحتا در این باره آمده است: و انسان را [نسبت] به پدر و مادرش به احسان سفارش كرديم مادرش با تحمل رنج به او باردار شد و با تحمل رنج او را به دنيا آورد و باربرداشتن و از شيرگرفتن او سى ماه است تا آنگاه كه به رشد كامل خود برسد و به چهل سال برسد مى‏گويد پروردگارا بر دلم بيفكن تا نعمتى را كه به من و به پدر و مادرم ارزانى داشته‏اى سپاس گويم و كار شايسته‏اى انجام دهم كه آن را خوش دارى و فرزندانم را برايم شايسته گردان در حقيقت من به درگاه تو توبه آوردم و من از فرمان‏پذيرانم.

 عشق به مادر در آموزه های دینی

 در آموزه های دینی ما عشق به مادر و فراموش نکردن جایگاه او، تنها در آیات قرآنی بیان نشده است بلکه در بسیاری از روایات نیز به این موضوع اشاره شده است، همین اصطلاحی که در میان مردم ما بسیار رواج دارد و همیشه و در همه جا از آن استفاده می شود این جمله است: «بهشت زیر پای مادران است».

 این جمله، وصفی از جایگاه مادر است که از سوی پیامبر اکرم(ص) بیان شده که در کتب تاریخی آمده است: معاویه بن جاهمه روایت می‏کند پدرم جامهه به محضر رسول اکرم(ص) حاضر شد و گفت: قصد شرکت در جهاد دارم و به منظور مشاوره با حضرت عالی به محضرتان رسیده‏ام آن حضرت (ص) از وی پرسیدند: آیا مادرت حیات دارد؟ وی گفت: آری آن حضرت (ص) فرمودند: پس نزد او بمان و در خدمت او باش، زیرا بهشت تو در زیر قدم های او است. حتی در روایتی نیز وارد شده است که شخصی از رسول اکرم(ص) پرسید: چه کسی بر من بیشتر حق خدمت و رفتار خوب دارد؟ آن حضرت (ص) فرمودند: مادرت، باز مادرت، باز مادرت؛ پس از آن پدرت، پس از آن خویشاوندان نزدیک و پس از آن خویشاوندانی که در رتبه بعد از آن قرار داشته باشند.

این مباحث تنها گوشه ای از موضوعات مطرح شده در رابطه با تکریم جایگاه مادر در دین اسلام است. اما از همین مباحث نیز به خوبی می توان یافت که مؤمن بودن در گرو محبت کردن به مادر است. پس باید همان طور که در سوره احقاف آمده است، باید از خدا بخواهیم که «پروردگارا بر دلم بيفكن تا نعمتى را كه به من و به پدر و مادرم ارزانى داشته‏اى، سپاس گويم و كار شايسته‏اى انجام دهم كه آن را خوش دارى» که بی شک وجود مادر و در صورت نبودش دعای او در حق فرزند بزرگ ترین نعمت است.

 

 

عطر ماندگار: بیانات مقام معظم رهبری

  حماسه نهم دی

مسئله نهم دی، پاسداشت آزمون های بزرگ یک ملت، یک مسئله اساسی است. آزمون هایی سر راه کشورها و ملت ها قرار می گیرد که در آن آزمون ها گاهی خوب می درخشند؛ مخصوص ملت ما هم نیست، منتها برای ملت ما در دوران انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب تا امروز از این آزمون ها زیاد بوده است و از این درخشش ها هم زیاد بوده است و ملت درخشیده که یکی اش روز نهم دی سال ۸۸ بود. یعنی حضور ملت در عرصه فضای عمومی و در کف خیابان ها توانست یک توطئه ریشه دار و مهم را از بین ببرد. پریروز مردم در سرتاسر کشور، آن روز را، آن حرکت را، آن قیام مردمی را گرامی داشتند؛ پاسداشت آن حرکت بزرگ و آزمون بزرگ بود که بسیار چیز لازمی است.11/10/1398