با احداث همزمان ۱۰ تاسیسات تقویت فشار گاز در گستره کشور رقم خورد

ثبت رکورد تازه

مشعل  شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با احداث همزمان ۱۰ تاسیسات تقویت فشار گاز، موفق به ثبت رکوردی تازه در تاریخ صنعت گاز ایران شد و این دستاورد، مرهون اتکا به توان طراحان و مهندسان مستعد کشور در داخلی سازی فرآیند ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات فوق پیشرفته است.

یکی از ارکان اصلی موفقیت پروژه های طرح تاسیسات تقویت فشارگاز را باید تعاملات هدفمند و موثر با دو شرکت بزرگ سازنده توربوکمپرسورکشور برشمرد.

فرآیند ساخت ۲۰۰ دستگاه توربوکمپرسور ازسوی این دو شرکت ایرانی مپنا و او تی سی به گونه ای مدیریت شده است که به موازات روند انتخاب و آغاز به کار پیمانکار، توربین ها نیز ساخته و به سایت حمل می شوند.

بی شک ساخت این توربین ها با سرمایه گذاری حدود دو میلیارد دلار، در ردیف مگا پروژه های شرکت مهندسی و توسعه گازایران محسوب می شود.

 توضیحات صمد رحیمی، مجری طرح تاسیسات تقویت فشار گاز درشرکت مهندسی و توسعه گاز ایران را درخصوص احداث همزمان این10 ایستگاه تقویت فشار را می خوانید.

ناگفته پیداست که توربوکمپرسور، مهم ترین تجهیز وقلب تاسیسات تقویت فشار گاز است که در انتقال وجا به جایی گاز نقش اساسی ایفا می کند.

تکمیل زنجیره خط دهم با «دوراهان»

صمدرحیمی، مجری طرح تاسیسات تقویت فشار گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بابیان اینکه تاسیسات «نورآباد»، «پل کله» و« دوراهان» روی خط لوله دهم سراسری قراردارند، اظهارکرد: تاسیسات «پل کله» با توجه به اینکه در انتهای خط قرار دارد، از آرایش توربین ۲+۱ بهره می برد، اما نورآباد و دوراهان دارای آرایش ۳+۱ هستند.

وی پروژه دوراهان را یکی از سخت ترین پروژه های تاسیسات تقویت فشارگاز ازمنظر جغرافیایی می داند و تاکید می کند: ازآنجاکه محل اجرای این پروژه در دامنه کوه و شیب تندقراردارد، به صورت پله ای اجرا شد و یک دیوارحائل ۱۲ تا ۱۳متری درسرتاسر تا سیسات احداث شده است. خوشبختانه هم اکنون هرچهار کمپرسورآن تامین شده و در مرحله پیش راه اندازی قرار دارد.پیش بینی ما این است که این ایستگاه در زمستان راه اندازی شود و در مدار قرار گیرد و به این ترتیب زنجیره خط دهم نیز کامل شود.

به گفته رحیمی، تاسیسات تقویت فشار گاز آرادان نیز زودتر از موعد مقرر روی خط ۴۸ اینچ شمال – شمال شرق راه اندازی شد و به این ترتیب اکنون ایستگاه های آرادان، پل کله و نورآباد در انتظار افتتاح رسمی هستند.

۲ ایستگاه «خورموج» و «آب پخش» در آستانه راه اندازی

مجری طرح تاسیسات تقویت فشار گاز درباره زمان راه اندازی تاسیسات «خورموج و آب پخش» که در استان بوشهر و روی خط ششم سراسری احداث می شوند و برای کریدورغرب حیاتی هستند، اظهار می کند: با توجه به اینکه در طرح تاسیسات از تجهیزات دارای فناوری بالا استفاده می شود، راه اندازی چند توربوکمپرسور به صورت همزمان، کار بسیار سنگینی است و یکپارچه کردن کل پروژه شامل سیستم های برق، کنترل و ابزار دقیق و رساندن کار به نتیجه و راه اندازی ایستگاه، مسیر سختی است. امیدواریم اواخر آبان ماه اگر مشکلی در بحث فنی توربین ها نداشته باشیم، خورموج و متعاقب آن، آب پخش را راه اندازی کنیم.

پیشرفت 60 درصدی تاسیسات «دهشیر و اردستان»

رحیمی درباره تاسیسات در دست اقدام روی خط لوله هشتم سراسری گاز می گوید: دو تاسیسات «دهشیر و اردستان» روی خط هشتم سراسری گاز قرار دارند که به صورت ویژه در حال پیگیری و انجام است. این دو ایستگاه هم اکنون با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد در حال انجام است و50 درصد توربین های مورد نیاز ساخته و به سایت منتقل شده و مابقی توربین ها هم در مرحله تست و ساخت هستند.

وی درباره آرایش توربین ها و توان هر ایستگاه می گوید: همه ایستگاه های روی خط هشتم به دلیل ظرفیت بالای این خط (حدود ۱۱۰ میلیون متر مکعب)، از آرایش ۳+۱ بهره می برند.همچنین با توجه به اینکه اکثر خطوط ایران ۵۶ اینچ و یا سایز کوچکتر هستند، هرکدام از توربین های نصب شده در هر ایستگاه، توان معادل ۲۵ مگابایت تولید می کنند.

رحیمی با اشاره به اینکه در سرویس قرار گرفتن پروژه های جاری، افزایش چشمگیر ظرفیت انتقال گاز کشور را در پی دارد، تاکید می کند: خطوط لوله سراسری گاز براساس یک ظرفیت مشخص (اغلب برای انتقال ۱۱۰ میلیون متر مکعب در روز) طراحی شده اند و بدیهی است هنگامی امکان انتقال این مقدار گاز ایجاد می شود که همه ایستگاه های طراحی شده در سرویس قرار گیرند.

تاثیر افزایش ظرفیت از عسلویه تا شمال شرق کشور

مجری طرح تاسیسات تقویت فشار گاز با بیان اینکه در خط هشتم سراسری گاز، پیش از این برخی ایستگاه ها ازجمله خنج، جهرم و صفا شهر وارسنجان، خیرگو وکاشان و نائین بهره برداری شده و ظرفیت آن را تا حدی بالا برده اند، تصریح می کند: با تکمیل و راه اندازی دو تاسیسات باقی مانده «دهشیر و اردستان»، زنجیره ایستگاه های خط هشتم تکمیل شده و به ظرفیت نامی ۱۱۰ میلیون متر مکعب در روز می رسد و به این ترتیب از عسلویه تا مرکز کشور و شمال شرق و شمال غرب از مواهب آن استفاده می کنند.

رحیمی با اشاره به برنامه های شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران برای هدایت گاز از منابع تولید به سمت جنوب شرق کشور و یادآوری اقدام های این شرکت در به ثمر نشاندن ضربتی طرح های توسعه ای در استان سیستان و بلوچستان و چابهار و همچنین وجود پتانسیل صادرات گاز در این خطه، از احداث ۲ ایستگاه تقویت فشار گاز «لامرد و بستک» بر روی خط لوله هفتم سراسری گاز خبر می دهد و می گوید: هم اکنون ۶ ماه است که فعالیت ها آغاز شده و پس از پایان روند طراحی، تجهیز کارگاه و کارهای خرید و اجرا در حال اجراست.

به گفته مجری طرح تاسیسات تقویت فشار گاز، با توجه به اهمیت ویژه خط هفتم سراسری گاز، احتمالا در آینده نیز همسو با افزایش مصارف، حداقل سه یا چهار ایستگاه دیگر به جز «لامرد و بستک» روی این خط احداث می شود.

مواهب یک اقدام دوراندیشانه

مجری طرح تاسیسات تقویت فشار گاز با اشاره به اقدام سال گذشته شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در کمک به تامین نیاز فوری دیگر شرکت های تابع وزارت نفت به سیستم های فشارافزایی در فصل زمستان می گوید: سال گذشته تعدادی از توربین ها و core engine ایستگاه های آرادان، خورموج، دوراهان و نورآباد تقدیم شرکت های POGC SPGC و انتقال گاز شد که نیاز مبرم به این تجهیزات برای تداوم روند تولید داشتند.

وی با تاکید بر اینکه امروز دامنه برخورداری از برکات و آثار داخلی سازی توربین، فراتر از مرزهای شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گسترش یافته و به دیگر بخش های صنعت نفت رسیده است، تاکید می کند: مایه مباهات است که سرریز فناوری ها یی که طی سال ها با حمایت مالی و از محل قراردادهای انتقال فناوری مهندسی و توسعه گاز ایران با کارخانه های سازنده داخلی به دست آمده، سبب پیشرفت و رفع نیاز بخش های دیگر صنعت می شود.