احکام جديد در وزارت نفت

با تشکيل مجمع عمومي عادي سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت که به صورت فوق العاده با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت تشکيل شد، اعضاي هيئت مديره اين سازمان براي دوره جديد معرفي شدند. با توجه به ابلاغ وزير نفت، مرضيه شاهدايي به عنوان عضو اصلي و رئيس هيئت مديره سازمان؛ حبيب الله سميع، نايب رييس و مديرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت؛ منصور ميرزا کوچکي بروجني، عضو اصلي؛ بهرام دهقان، عضو اصلي؛احمد مدني پور، عضو اصلي؛ علي بهزادي، عضو اصلي؛ مهدي هاشمي، عضو اصلي و همچنين طاهره جعفري و مهرداد حسين زاده به عنوان عضو علي البدل انتخاب شدند.  همچنين وزير نفت در حکمي، محسن دلاويز را به عنوان مديرعامل شرکت بهينه‎سازي مصرف سوخت منصوب کرد.  در بخشي از حکم بيژن زنگنه، خطاب به دلاويز آمده است: «با توجه به مصوبه 23/2/1397 مجمع عمومي شرکت بهينه‎سازي مصرف سوخت، بدين‎وسيله به استناد ماده (10) اساسنامه اين شرکت (مصوب 2/3/1393 هيئت وزيران) با توجه به سوابق مديريتي جنابعالي با حفظ سمت مشاور وزير، به عنوان مديرعامل اين شرکت منصوب مي‎شويد. مهم‎ترين ماموريت اين شرکت در شرايط کنوني، در اجراي سياست‎هاي اقتصاد مقاومتي، پيگيري طرح‎هاي کاهش شدت و بهينه‎سازي مصرف انرژي، به ويژه در قالب ماده (12) قانون رفع موانع توليد مي‎باشد.

 

افتتاح مرکز بين المللي آموزش هاي تخصصي و حرفه اي دانشگاه صنعت نفت

بر اساس ابلاغيه و تاکيد وزير نفت مبني بر رويکرد حرفه اي و مهارتي آموزش هاي دانشگاه صنعت نفت و با بهره گيري از آموزش ها و مدارک بين المللي«مرکز بين المللي آموزش هاي تخصصي و حرفه اي دانشگاه صنعت نفت» با مرکزيت آبادان در تاريخ 29 ارديبهشت امسال افتتاح شد.  به گزارش «مشعل»، دانشگاه صنعت نفت با اين رويکرد و به منظور ارتقاي نسل سوم دانشگاه(مهارتي و حرفه اي)، براي کارکنان صنعت نفت، دوره آموزش ضمن خدمت برگزار مي کند و از اين طريق امکان انتصاب بر اساس اخذ صلاحيت حرفه اي را که همواره مورد تاکيد مسئولان وزارت نفت بوده، فراهم مي سازد.  تمامي شرکت هاي دولتي، غيردولتي و مراکز واگذار شده بر اساس اصل 44 که در بخش صنعت نفت فعاليت دارند، مي توانند براي افزايش سطح مهارت کارکنان خود از اين مرکز استفاده کنند.   شرايط خاص منطقه آزاد اروند، مي تواند استفاده از ظرفيت حضور استادان و شرکت هاي بين المللي را سهولت بخشد که اين امر موجب افزايش سطح دانش و بهره مندي از علوم فناوري هاي روز همکاري نزديک با شرکت هاي بين المللي صاحب امتياز در دوره هاي حرفه اي خواهد شد.

 معرفي برگزيدگان دومين المپياد مهندسي نفت

همچنين المپيادهاي دانشجويي و پژوهشي، با هدف غربالگري افراد نخبه دانشگاهي- صنعتي و به منظور ايجاد بانک جامع اطلاعاتي در زمينه هاي خاص، در سطح ملي و بين المللي برگزار مي شوند.  به گزارش «مشعل»، دومين المپياد مهندسي نفت (اويلمپيک) در راستاي اهدف ذکر شده، به دو بخش علمي و پژوهشي تقسيم شده است که اهدافي همچون ايجاد انگيزه و کار گروهي، استفاده از ظرفيت ها و ايده هاي نوآورانه موجود در صنعت نفت و گاز کشور، ارتباط هرچه بيشتر دانشگاه و صنعت، کمک به توسعه راه حل ها، جذب سرمايه هاي انساني و ... را دنبال مي کند.  اين المپياد علمي- پژوهشي با حمايت وزارت نفت و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوري و اقتصاد دانش بنيان معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و با همکاري 16 شرکت، نهاد و دانشگاه در تاريخ 20 ارديبهشت ماه سال جاري به ميزباني دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد و برگزيدگان اين دوره مورد تقدير قرا گرفتند.

 

برگزاري مراسم اولين  سالگرد شهادت شهيد مدافع حرم  در وزارت نفت 

در آخرين روزهاي شعبان سال گذشته بود که خبر شهادت شعبان نصيري، شهيد مدافع حرم به خانواده او اطلاع داده شد. او سردار سپاه اسلام، رزمنده جبهه هاي «جهاد اصغر» و «جهاد اکبر» بود که پس از نزديک به 38 سال مجاهدت و جهاد در ميدان دفاع از حريم اسلام ناب محمدي(ص)، سرانجام به ياران شهيدش پيوست.

شهيد شعبان نصيري که از يادگارانِ 8 سال دفاع مقدس بود و سابقه حضور طولاني در «سوريه» به منظور دفاع از حرم بانوي مقاومت، حضرت زينب کبري(س) را در کارنامه خود داشت، ظهر جمعه 5 خردادماه، مصادف با شبِ اول رمضان المبارک، در جبهه عراق و طي عمليات آزادسازي موصل  بال در بال ملائک گشود.  از اين رو همزمان با گراميداشت نخستين سالگرد شهادت شعبان نصيري، فرمانده شهيد مدافع حرم، مراسمي با حضور سردارنقدي، معاون فرهنگي سپاه، خانواده شهيد شعبان نصيري و جمعي از کارکنان وزارت نفت در مقبره شهداي گمنام وزارت نفت برگزار شد.  محمد علي فلاح مهرجردي، فرمانده مرکز بسيج وزارت نفت در اين مراسم مي گويد: شعبان نصيري از همکارانمان در صنعت نفت بود که به عنوان مشاور در اين مجموعه حضور داشت و در آخرين روز ماه مبارک شعبان، دعوت حق را لبيک گفت و به سوي او شتافت. او ادامه داد: اميداوريم بتوانيم مصداق اين آيه شريفه «و رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبديلًا»، راسخ و پايبند به عهدي باشيم که با امام و شهدا بسته ايم و راهشان را ادامه دهيم. فلاح مهرجردي ادامه مي دهد: با برگزاري اين مراسم، شايد بتوانيم پاي در رکاب نظام و انقلاب باشيم و ياد شهدا را گرامي بداريم. با اين همنشيني ها، به طور قطع، روح شهدا حاکم و ناظر برماست.  

 

اتحاديه اروپا مصمم به ممانعت از اعمال تحريم هاي آمريکاست

   معاون امور بين الملل و بازرگاني وزارت نفت گفت: اراده سياسي بين ايران و اتحاديه اروپا حفظ شده است و اين کشورها با اجراي سازوکارهايي مصمم به ممانعت از اعمال تحريم هاي آمريکا هستند. اميرحسين زماني نيا در برنامه «روي خط بازار» راديو اقتصاد با بيان اين که اعضاي اتحاديه اروپا مي‎‎خواهند روابط تجاري با ايران بر مبناي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آسيب نبيند، افزود: اين روابط بعد از برجام تا حدودي به شرايط عادي برگشته و تنها اندکي مشکلات بانکي باقي مانده است. وي اظهار کرد: هم اکنون اراده سياسي 28 کشور عضو اتحاديه اروپا به ايران اعلام شده و اين کشورها خواستار ممانعت از اعمال تحريم هاي فرامرزي آمريکا عليه شرکت هاي اروپايي هستند. معاون وزير نفت در امور بين الملل و بازرگاني با تاکيد بر اين که اولويت ايران، فروش نفت و دريافت عوايد نفتي از طريق بانکي بدون ايجاد مانع است، ادامه داد: همچنين مسئله کشتيراني، نفتکش ها و بيمه براي ايران در اين ميان بسيار مهم است. زماني نيا با اشاره به اين که پس از برجام برخي بانک هاي متوسط، همکاري با ايران را در دستور کار خود قرار دادند، گفت: سازوکار اتحاديه اروپا، همکاري مستقيم چند بانک مرکزي اروپا با بانک مرکزي ايران بوده تا از اين طريق بتوان عوايد حاصل از فروش نفت، ميعانات، فرآورده ها و محصولات پتروشيمي را به ايران انتقال داد. وي با بيان اين‎که شرکت هاي اروپايي که کسب و کار آنها بيشتر در حوزه آمريکا  ترجيح مي دهند با اين کشور کار کنند، افزود: شرکت‎هاي متوسط اروپايي که کسب و کار کمتري در آمريکا دارند، زير پوشش و حمايت سياسي اتحاديه اروپا قرار مي‎گيرند و مي‎توانند با ايران کار کنند. معاون وزير نفت با تاکيد بر اين که راه و روش اجراي اين سازوکارها هم اکنون در حال مذاکره بوده و شرکت ملي نفت ايران نيز به عنوان پشتيبان مذاکرات، همراه وزارت امور خارجه است تا مسائل جزئي مربوط به نفتکش ها، کشتيراني، فروش نفت و محصولات پتروشيمي برطرف شود.

ايران با همان سهميه پيشين، صادرات نفت خود را حفظ مي کند

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران با همان سهميه گذشته،صادرات نفت خود را ادامه مي دهد  و ما هم اکنون حدود 2 ميليون و 200 هزار بشکه در روز نفت خام صادر مي کنيم که اين روند تداوم خواهد داشت. حسين اميري خامکاني در تشريح نشست کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: اين نشست با حضور علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران برگزار شد و اعضاي جلسه به موضوع خروج آمريکا از برجام و تاثير آن بر صنعت نفت کشور پرداختند.

وي با بيان اين که در اين نشست، درباره مذاکرات ايران و اروپا و سناريوهايي که وزارت نفت براي فروش نفت بايد در نظر بگيرد، مباحثي مطرح شد، افزود: مواضع اروپايي ها و چيني ها و بيانيه هايي که درباره حمايت از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صادر کرده اند ،در اين نشست مورد بررسي قرار گرفت. عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي عنوان کرد: ايران با همان سهميه گذشته، صادرات نفت خود را ادامه مي دهد و ما هم اکنون حدود 2 ميليون و 200 هزار بشکه در روز، نفت صادر مي کنيم.

اميري خامکاني با اشاره به طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي گفت: توتال عنوان کرده که تلاش مي کند از آمريکا مجوز بگيرد تا بتواند در ايران فعاليت کند، در صورتي که اين شرکت فرانسوي نتواند به فعاليت خود ادامه دهد، شرکت ملي نفت چين (سي ان پي سي آي)جايگزين  خواهد شد.

بازي نفت- پولي

بازي نفت- پولي براي گروه سني 9 سال به بالا در خصوص آموزش مفاهيم صنعت نفت و اقتصاد طراحي شد.  ويژگي هاي بارز اين بازي آشنايي با زنجيره ارزش نفت، فراگيري مفاهيم بالادستي و پايين دستي، آشنايي با ارزش تقريبي برخي محصولات در بخش هاي مختلف صنعت نفت، آشنايي با عارضه خام فروشي و ظرفيت ايجاد ارزش افزوده در بازي با توجه به قيمت نفت و فراگيري مفاهيم کليدي اقتصاد شامل عرضه و تقاضا و نوسان هاي آنها در ارزش معاملات از طريق کارت هاي شانس است.   طراحي شعار بازي با عنوان« enjoy the challenge - معادل لذتشو ببر» مي تواند در ذهن  نوجوانان نهادينه شده و در هنگام بروز مشکلات و چالش ها، سبب مراجعه ذهني و کشف راه حل مناسب شود، همچنين وجود اين بازي در خانواده صنعت نفت، براي خلق زبان مشترک در حوزه کاري و تخصصي والدين با فرزندان باعث مي شود تا با بياني ساده، فضاي همدلي و گفت وگو همراه با دانش افزايي در خانواده ها فراهم سازد.  نمونه اين بازي در شوراي اسباب بازي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ثبت شده و آماده توليد انبوه است.

     آيين نامه نظام مديريت بهـره وري صنعت نفت ابلاغ شد

آيين نامه نظام مديريت بهـره وري صنعت نفت، با هدف هماهنگي و نظارت عاليه بر تبيين و اجراي سياست هاي مربوط به برنامه هاي چرخه مديريت بهره وري با امضاي وزير نفت ابلاغ شد.

به گزارش «مشعل»، سيد كمال علوي، مديركل تشكيلات، روش ها و تعالي سازماني با اشاره به ابلاغ برنامه جامع بهره وري كشور در سال 1394 و تكاليفي كه به عهده دستگاه هاي اجرايي گذارده شده، گفت: به منظور اجرايي كردن تكاليف مذكور، ابتدا دستورعمل سنجش شاخص هاي عمومي بهره وري صنعت نفت تدوين و در سال 95 ابلاغ شد و در ادامه به منظور سياستگذاري، نظارت عاليه، هماهنگي و انسجام بخشيدن به طرح ها و برنامه هاي مديريت بهره وري و عملكرد سازماني صنعت نفت، آيين نامه «نظام مديريت بهره وري صنعت نفت» تدوين و از سوي وزير نفت در فروردين 97 ابلاغ شد.

 به اين ترتيب، سه بخش شوراي مديريت بهره وري صنعت نفت، كميسيون مديريت بهره وري ستاد وزارت نفت/شركت هاي اصلي و كميته مديريت بهره وري واحدهاي مستقل و وابسته ستادي/شركت هاي فرعي، اركان اجرايي نظام مديريت بهره وري را تشكيل مي دهند.

وي با تاكيد بر اينكه شوراي مديريت بهره وري صنعت نفت با حضور معاونان وزير و مديران عامل شركت هاي اصلي و به رياست وزير نفت در عالي ترين سطح تصميم گيري تشكيل مي شود، ادامه داد: دبيرخانه اين شورا در اداره كل تشكيلات، روش ها و تعالي سازماني، جانمايي شده و شركت هاي اصلي و فرعي مكلفند مطابق اين آيين نامه، كميسيون و كميته هاي بهره وري را ايجاد و گزارش اقدام ها را ارائه کنند.

تدوين برنامه جامع بهره وري کشور با هدف تحقق ماده 79 قانون برنامه پنجم توسعه در شهريور 94 نهايي و به دستگاه هاي اجرايي ابلاغ شد.

به دنبال آن و با توجه به ضرورت تهيه دستورعملي استاندارد و فراگير براي محاسبه شاخص هاي بهره وري به عنوان يکي از الزام‎هاي برنامه جامع بهره وري کشور، دستورعملي از سوي سازمان ملي بهره وري به وزارت نفت ابلاغ شد كه با توجه به شرايط خاص کاري در صنعت نفت، پيچيدگي ها و منحصر به فرد بودن برخي فعاليت هاي آن و ايجاد يکپارچگي در شيوه محاسبات بهره وري، پس از برگزاري نشست‎هاي متعدد کارشناسي، دستورعمل سنجش شاخص هاي عمومي بهره وري صنعت نفت تدوين و در بهمن 95 ابلاغ شده است.