درخشش افتخار آفرینان صنعت نفت با مدال های رنگارنگ

تابستان طلایی نفتی ها در رقابت های جهانی

تابستان امسال یکی از پرافتخارترین تابستان ها در ورزش صنعت نفت به شمار می رود، چرا که 4 نفر از ورزشکاران کشورمان که عضو خانواده نفت نیز به شمار می روند، توانستند درمسابقات جهانی مدال های ارزشمندی کسب کنند. قائم میرابیان، قهرمان شیرجه، هاشمیه متقیان در رشته پرتاب نیزه، عرفان انوری در رشته گراپلینگ و ایلیا صالحی پور نوجوان کشتی گیر، چهار ورزشکاری هستند که موفقیت آنها طی ماه های گذشته سبب شد صفحه ای از این شماره هفته نامه «مشعل» به معرفی آنها اختصاص یابد.

استعداد یابی درکنار سلامت کارکنان

وزارت نفت و شرکت های تابعه آن اهمیت ویژه ای به سلامت کارکنان خود در همه مناطق نفت خیز داده وامکانات ویژه ای نیز برای افزایش فضای ورزشی آنها فراهم کرده اما درکنار این توجهات، شناسایی استعدادهای ورزشی نیز از اهمیتی ویژه برخوردار است و همین استعدادیابی و البته آموزش مناسب و حرفه ای استعدادهای جوان ورزشی از سوی وزارت نفت می تواند نوید بخش آینده ای درخشان برای ورزش کشورباشد؛ همانطور که پیش از این نیز ازبین مدال آوران ایرانی در سطح جهانی در رشته های مختلف ورزشی، نام یک یا دو ورزشکار که عضوی از خانواده بزرگ نفت هستند، دیده می شود.  می توان گفت، تابستان امسال یکی از درخشان ترین تابستان هایی است که ورزش نفت به خود دیده است؛ به گونه ای که طی ماه های گذشته نام چهار نفر از کارکنان نفت و خانواده های آنها در سطح بین المللی درخشیده و مدال های رنگارنگی را برای ایران عزیز به ارمغان آورده است؛ ورزشکارانی که توانسته اند نام ایران را درعرصه جهانی به رخ دیگر کشورها بکشند. با توجه به اهمیت دادن وزارت نفت به ورزش درمدیریت جدید این وزارتخانه و افزایش سرمایه گذاری در رشته های مختلف ورزشی با اولویت حمایت از کارکنان و خانواده های آنها، شاهد رونق ورزش در میان خانواده های نفتی هستیم.

برنز درخشان در گراپلینگ  برای یک کارمند نفتی

عرفان انوری نیز یکی دیگر از کارکنان وزارت نفت به شمار می رود که در شرکت ملی نفت ایران مشغول به کار است. او نیز از دیگر ورزشکاران مدال آور کشورمان است که به تازگی توانسته به عنوان نماینده ایران در مسابقات قهرمانی گراپلینگ به نشان برنز دست یابد. انوری در وزن 84- کیلوگرم در مسابقات قهرمانی آسیا که در قزاقستان برگزار شد، حضور داشت؛ البته این ورزشکار پیش از این نیز توانسته موفقیت های مختلفی در این رشته به دست آورد.

 انوری در مصاحبه ای که پیش از این با هفته نامه «مشعل» داشته، گفته است: «به مدال جهانی این رشته و حتی المپیاد رزمی، فکر و برای به دست آوردنش تلاش خواهم کرد. نباید فراموش کرد که این افتخارات، شخصی نیست؛ جزو افتخارات ملی است و بدون شک، افتخار آن برای صنعت نفت نیز خواهد بود. درحال حاضر برنامه ریزی اصلی من برای حضور درمسابقات آسیایی و جهانی درسال آینده است که البته نیازمند حمایت برای موفقیت در این مسابقات هستم. آبان ماه امسال نیز مسابقات جهانی بی جی جی یا جوجیتسو برزیلی امارات را در پیش داریم و تمام تلاش خود را می کنم تا به این مسابقات راه پیدا کنم.»

مرد طلایی شیرجه  با 3 نشان طلا

در میان چهار ورزشکاری که نام برده شد، می توان گفت طلایی ترین نام، قائم میرابیان قهرمان شیرجه کشورمان است که توانست در مسابقات جهانی شیرجه 3 مدال طلا کسب کند. این ورزشکار که از کارکنان امور ورزش شرکت ملی نفت ایران به شمار می رود، در سه رشته تخته یک متر، تخته ۳ متر و سکو موفق به کسب سه مدال طلا از مسابقات جهانی ورزش های آبی بزرگسالان در شهر کیوشو ژاپن شد. این شیرجه رو و مربی ایرانی که در رده سنی 40 تا 44 سال مسابقات جهانی بزرگسالان شرکت کرده، ابتدا در تخته 3 متر با حریفان خود به رقابت پرداخت که موفق شد برای نخستین بار در تاریخ شیرجه ایران مدال طلا کسب کند. او در میان 14 شرکت کننده در ماده تخته سه متر با کسب 401 امتیاز در جایگاه نخست ایستاد و به ترتیب شیرجه روهایی از کشور آلمان و کانادا دوم و سوم شدند. میرابیان در تخته یک متر نیز موفق شد طلای این رقابت ها را از آن خود کند. این شیرجه رو در میان 14 شرکت کننده این ماده با کسب 343.4 امتیاز بر سکوی نخست ایستاد و دومین مدال طلای خود را بر گردن آویخت. این ورزشکار همچنین در رقابت های سکوی مسابقات جهانی شیرجه رده سنی بزرگسالان سومین مدال خوش رنگ این رقابت ها را از آن خود کرد.

بانویی که به اهدافش می رسد

بی شک نام هاشمیه متقیان، بانوی ورزشکار ایرانی یکی از شناخته شده ترین نام ها در میان ورزشکاران ملی پوش کشورمان به شمار می رود که تا امروز توانسته است مدال های رنگارنگ مختلفی را در مسابقات جهانی و در رشته هایی چون پرتاب نیزه و پرتاب دیسک به دست آورد.  این ورزشکار اهوازی که از جمله کارکنان امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی حفاری ایران به شمار می رود و از قهرمانان ایرانی است که مدال طلای پرتاب نیزه در مسابقات پارالمپیک توکیو را به خانه آورد.  این بانوی ورزشکار کشورمان به تازگی توانسته است با حضور در رقابت های پارا دوومیدانی قهرمانی جهان در پاریس،با قرار گرفتن در رده پرتاب نیزه و دریافت مدال برنز این مسابقات موفق به کسب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس شود.  او در این مسابقات با حریفانی از برزیل، سنگال، چین، جمهوری چک، الجزایر، پاناما، عربستان، هند و لتونی به رقابت پرداخت. متقیان مهرماه سال 1401 درست بعد ازکسب 2 مدال طلا در مسابقات گرندپری مراکش در گفت وگویی که با هفته نامه «مشعل» داشت، از هدف اصلی خود یعنی دریافت سهمیه پارالمپیک پاریس خود گفته بود؛ هدفی که امروز بعد از تلاش و تمرین های فراوان موفق شد تا به آن دست یابد.  متقیان در بخشی از این مصاحبه گفته بود: «از الان به کسب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۴ و ارتقای رکوردم در مسابقات جهانی پاریس فکر می کنم. در تیرماه سال آینده ابتدا به مسابقات جهانی فرانسه می روم که هدفم قهرمانی و کسب سهمیه است و چهار ماه بعد، راهی مسابقات آسیایی می شوم که این 2 مسابقه، بهترین تمرین برای قهرمانی در پارالمپیک پاریس در سال 2024 است.» بانوی طلایی ایران حالا تمام تلاش خود را می کند تا با انجام تمرین های مختلف و افزایش آمادگی خود در مسابقات پارالمپیک پاریس شرکت کرده و دومین مدال طلای خود را از مسابقات پارالمپیک به دست آورد. برای این قهرمان عزیز کشورمان آرزوی موفقیت می کنیم.

نوجوانی که با 3 مدال نقره به کشور بازگشت

زمانی که بحث استعدادیابی در شهرهای مختلف کشور می شود، بی شک فرزندان نفتی به خصوص در حوزه ورزش همیشه حرفی برای گفتن دارند. این بار ایلیا صالحی پور یکی از نوجوانان خانواده نفت از شهر مسجد سلیمان توانست در مسابقات وزنه برداری قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا که در دهلی نو برگزار شد، در دسته 81 کیلوگرم رده سنی نوجوانان شرکت کند. این وررزشکار نوجوان در یک ضرب با ۱۴۰ کیلوگرم، دوضرب با ۱۷۳ کیلوگرم و درمجموع با ۳۱۳ کیلوگرم، به سه مدال نقره دست پیدا کرد. او فرزند یکی از کارکنان مناطق نفت خیز جنوب و عضو باشگاه نفت و گاز مسجدسلیمان است. به همین دلیل می توان او را یکی از نتایج موفق استعدادیابی و آموزش حرفه ای که در ورزش نفت دنبال می شود، دانست.

رویای ایلیا صالحی پور درست همانند دیگر ورزشکاران ملی پوش کشورمان، حضور در المپیک و کسب مدال طلای این مسابقات است.

 او با پشت کاری که از خود نشان داده و با عضویت در تیم ملی نوجوانان کشورمان و با دریافت سه مدال نقره نشان داده است که می تواند یکی از نام آوران ورزش کشورمان در رشته وزنه برداری باشد.