شرکت انتقال گاز ایران

امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت مخابرات ایران

شرکت های انتقال گاز ومخابرات ایران ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در آیین امضای این تفاهم نامه با اشاره به زنجیره گاز طبیعی گفت: شرکت انتقال گاز با توجه به دراختیار داشتن بیش از ۷۰ درصد از تجهیزات شرکت ملی گاز، اهمیت بالایی در چرخه انرژی کشور دارد.

غلامعباس حسینی با بیان اینکه در زمستان سال ۱۴۰۱ همه ناوگان شرکت انتقال گاز شامل ۹۰ تأسیسات تقویت فشار و ۶۱ مرکز بهره برداری خطوط لوله به طور کامل فعال بودند و گاز تولیدی از طریق بیش از ۳۹ هزار کیلومتر خط لوله فشار قوی به مصارف صنعتی و خانگی انتقال داده می شد، اظهار کرد: انتقال روزانه حدود ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز نشان از اهمیت شرکت انتقال گاز ایران بوده که نیازمند ارتباطی پایدار در سراسر کشور است.

وی تصریح کرد: این شرکت افزون بر برقراری ارتباط پایدار بین مناطق ده گانه عملیات انتقال گاز، وظیفه برقراری ارتباط مستمر بین ۳۱ شرکت گاز استانی، ۷ پالایشگاه گازی و ۱۴ ساختمان ستادی در شهر تهران را در طول سال به ویژه در فصل زمستان و پایداری ارتباط دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران نیز به عهده دارد.

حسینی امضای تفاهم نامه همکاری و هم افزایی بین این شرکت و شرکت مخابرات ایران را حائز اهمیت دانست و افزود: ارتباط فیبر نوری در مراکز مناطق عملیاتی برقرار است و انتظار می رود در آینده ای نزدیک بتوانیم در شرایط بحرانی از طریق شماره های ۵ رقمی نیز استفاده کنیم.

 

 

   شرکت ملی نفت ایران

تکمیل ۷۵ میلیارد ریال طرح خدمات رسانی به زائران اربعین

طرح های مسئولیت اجتماعی با اعتبار ۷۵ میلیارد ریال برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی به همت مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران در استان های خوزستان و ایلام، تکمیل شد.

مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران در زمینه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی شرکت اقدام به تخصیص ۴۵ میلیارد ریال اعتبار برای کمک به احداث سایه بان و مه پاش در مسیر موکب های مرز چذابه در استان خوزستان کرد.

برای کمک به اجرای شبکه آب موکب ها و آب سردکن ها و کمک به اجرای شبکه آب سرویس های بهداشتی در مسیر اربعین در استان ایلام اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی اختصاص داده شد که عملیات اجرایی آن رو به پایان است.

کمک به تکمیل سایت اسکان زائران، تأمین تجهیزات سرمایشی و ساخت سرویس بهداشتی در مسیر اربعین استان ایلام با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال، از دیگر اقدام های مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی است.

 

    شرکت ملی حفاری ایران

تعمیر ۳ حلقه چاه زمین گرمایی

متخصصان شرکت ملی حفاری ایران با به کارگیری دستگاه حفاری سنگین خشکی ۸۵ فتح ناوگان این شرکت موفق به تعمیر سه حلقه چاه زمین گرمایی (ژئوترمال) در ارتفاع های سبلان در استان اردبیل شدند.

سیامک اقشاری، مدیر این پروژه گفت: اجرای این پروژه در شرایط برف و کولاک و دمای زیر صفر منطقه سبلان به همت کارکنان سختکوش این شرکت که پیش از این تجربه کار در شرایط سخت اقلیمی را داشتند، انجام شد.

وی افزود: پروژه تعمیر چاه در استان اردبیل در چارچوب قرارداد شرکت ملی حفاری ایران با شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم (OEID) برای شرکت نیروگاه های مادرتخصصی برق حرارتی کشور انجام شد.

شرکت ملی حفاری ایران در سال ۱۳۸۰ به تکمیل یک حلقه چاه اکتشافی و دو حلقه چاه تزریقی در این منطقه اقدام کرده بود که با توجه به نتایج مثبت، با امضای توافق نامه چهار ساله با سازمان انرژی های نو از ابتدای سال ۱۳۸۷ اقدام به حفر و تکمیل ۱۸ حلقه چاه شامل ۱۰ حلقه توسعه ای، چهار حلقه توصیفی و چهار حلقه تزریقی در این موقعیت کوهستانی و سردسیر کرده بود.

 

    پخش فراورده های نفتی منطقه کرمان

اجرای طرح کدینگ کارت های هوشمند برای جلوگیری  از قاچاق سوخت

مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه کرمان از اجرای طرح کدینگ کارت های هوشمند سوخت خودروهای بنزینی در جایگاه های عرضه سوخت استان به منظور صیانت از سرمایه های ملی و جلوگیری از عرضه خارج از شبکه سوخت خبر داد.

سیدباقر نورالدینی در این باره گفت: هدف از اجرای این طرح مدیریت مصرف سوخت، صیانت از سرمایه های ملی و جلوگیری از عرضه خارج از شبکه فراورده های نفتی و سهولت در سوخت رسانی به شهروندان است.

به گفته وی، با اجرای این طرح خودروهایی که در محدوده استان وجود دارند، مجاز به سوخت گیری در جایگاه های سطح استان هستند و برای تأمین سوخت خودروهای مسافران نیز جایگاه هایی در سطح منطقه در نظر گرفته شده است که آماده ارائه خدمات به هم وطنان عزیز هستند.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه کرمان درباره خودروهای جامانده از طرح کدینگ تأکید کرد: مالکان این خودروها می توانند با ارائه مستندات، نسبت به کدینگ کارت سوخت خودروی خود اقدام کنند.

نورالدینی بر لزوم تشدید نظارت ها به منظور حفظ و صیانت از سرمایه های ملی تأکید و اظهار کرد: امیدواریم با اجرای موفقیت آمیز این طرح، ضمن اجرای سیاست های کلان شرکت در این خصوص، خدمات مناسب تری به مردم شریف استان ارائه کنیم.

 

     پالایشگاه نفت آبادان

نشست شرکت های پالایش نفت کشورهای عضو اکو

 مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان گفت: شرکت پالایش نفت آبادان مهرماه امسال میزبان نخستین اجلاس قطب اکو است.حکیم قیم با اشاره به اینکه نخستین نشست برای ایجاد انجمن صنایع پالایش اکو با حضور پالایشگران داخلی و خارجی، هفته یکم مهر ۱۴۰۲ (اواخر سپتامبر ۲۰۲۳) در محدوده منطقه آزاد اروند برگزار می شود، تصریح کرد: با توجه به تصمیم شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران و هماهنگی های انجام شده برگزاری آیین میزبانی و استقبال از نمایندگان کشورهای منطقه اکو به شرکت پالایش نفت آبادان واگذار شده است و آیین با حضور مدیران عامل شرکت های پالایشی این کشورها، همچنین مدیران پالایشگاه های بصره و کربلا به عنوان مهمانان افتخاری برگزار خواهد شد.وی درباره پروژه های توسعه ای این پالایشگاه گفت: زمانی که وزیر نفت وعده افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت پالایشگاهی را داد و ۹ طرح تصویب شد، از این تعداد، چهار طرح مربوط به آبادان بود که با کمترین هزینه اجرا شد.مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان تأکید کرد: اجرایی شدن این طرح ها حدود ۱۲ میلیارد دلار بودجه و چهار سال زمان نیاز داشت، اما بدون یک ریال بودجه اضافه به افزایش ظرفیت رسیدیم و باعث شد پالایشگاه آبادان در طرح های توسعه ای وزارت نفت، نقش تأثیرگذاری داشته باشد.

 

   شرکت ملی گاز ایران

صرفه جویی ۱۴ میلیارد لیتر سوخت مایع با توسعه گازرسانی

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که در دو سال فعالیت دولت سیزدهم بیش از ۱۴ میلیارد لیتر سوخت مایع با توسعه گازرسانی صرفه جویی شده است.

مسلم رحمانی در آستانه هفته دولت گفت: بیش از ۴۰۱ هزار خانوار جدید در مناطق شهری و روستایی فاقد گاز در دو سال اخیر از نعمت گاز طبیعی بهره مند شدند که با گازرسانی های انجام شده، بهره ‏مندی خانوار شهری به ۹۸.۶۳ درصد و روستایی به ۸۶.۳ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی ۱۵ هزار و 238 مشترک صنعتی جدید در کشور از سبد انرژی گاز بهره ‏مند شدند که ۲ هزارو 286 مورد از آنها، جزو صنایع عمده هستند.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران افزود: برای نقشه راه مقاوم‏ سازی نیز با شرکت گاز استان گیلان به نیابت از شرکت های گاز استانی قراردادی امضا و مقاوم ‏سازی تأسیسات و تجهیزات نیز امسال آغاز شده است.

 گازرسانی به پتروشیمی گچساران و ۲ نیروگاه

مجری طرح خط لوله گاز نهم سراسری اعلام کرد: با تکمیل خط لوله گاز ۲۰ اینچ بهبهان - گچساران، گاز طبیعی به پتروشیمی گچساران و دو نیروگاه منطقه می رسد.

بیژن گرجیان در بازدید رضا نوشادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران از خط لوله گاز ۲۰ اینچ بهبهان - گچساران که با هدف آگاهی از روند پیشرفت فیزیکی فعالیت ها انجام شد، گفت: این خط لوله گاز ۶۲ کیلومتری به لحاظ نقش آفرینی در گازرسانی به پتروشیمی گچساران، نیروگاه بهبهان و نیروگاه در حال ساخت گچساران اهمیت بالایی در مجموعه وزارت نفت دارد.

وی تصریح کرد: به دنبال تأسیس پالایشگاه بیدبلند در سال ۱۳۴۹، یک خط لوله گاز ۱۶ اینچ نیز برای گازرسانی به شیراز احداث شد که اکنون فرسوده است و نیاز به تعویض دارد، پروژه خط لوله ۳۰ اینج بیدبلند به بهبهان و در ادامه آن پروژه ۲۰ اینچ بهبهان به گچساران با این هدف تعریف شد که نیاز صنایع و دیگر مصرف کننده های  خط ۱۶ اینچ قدیم به تدریج از سوی خط لوله جدید تأمین گاز شود.

مجری طرح خط لوله گاز نهم سراسری گفت: گاز مورد نیاز پتروشیمی گچساران، نیروگاه در حال احداث و دیگر صنایع موجود یا آینده منطقه و شهرها و روستاهای مسیر از محل انشعاب های حاصل از اجرای پروژه بهبهان - گچساران تأمین خواهد شد.

 

    پخش فراورده های نفتی منطقه کرمانشاه

جانمایی4 جایگاه سیار  در مرز خسروی 

سرپرست شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه کرمانشاه از جانمایی چهار جایگاه سیار سوخت در مرز خسروی به منظور سوخت رسانی به زائران اربعین خبر داد و گفت: جایگاه های عرضه سوخت این منطقه برای ارائه خدمات مطلوب و شبانه روزی به زوار کربلا آمادگی کامل دارند.

ابراهیم پوریزدانی در این زمینه اظهار کرد: کل جایگاه های عرضه فراورده های نفتی استان کرمانشاه، به ویژه آنهایی که در مسیر تردد زائران قرار دارند، مهیای استقبال از کاروان های عمومی و شخصی زیارت عتبات عالیات هستند.

وی تأکید کرد: بازرسی های مستمر از وضع کمّی و کیفی فراورده های تحویلی در طول ایام تردد زوار، بی وقفه برنامه ریزی و انجام خواهد شد.

سرپرست شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه کرمانشاه ضمن تأکید بر رعایت حقوق شهروندی و تکریم مراجعان ازسوی کارکنان جایگاه ها افزود: جایگاه داران باید به بهداشت و زیباسازی جایگاه ها اهمیت بدهند و اهتمام ویژه ای به آن داشته باشند.

 

   شرکت ملی پخش فراورده های نفتی

تنوع بخشی به سوخت با توسعه همزمان صنعت سی ان جی  و ال پی جی

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ضمن تأکید بر توسعه همزمان صنعت سی ان جی و ال پی جی برای تنوع بخشی به سبد سوخت گفت: لازم است همسو با مصوبه های قانونی و همکاری وهماهنگی دیگر مدیریت ها و اداره های ذی ربط، سهم این دو در سبد سوخت کشور به ۲۵ درصد برسد.علی اکبر نژادعلی در آیین تودیع و معارفه مدیر طرح سی ان جی با تجلیل از خدمات شایسته محمدحسین باقری، مدیر پیشین طرح سی ان جی و آرزوی توفیق برای مدیر جدید این مجموعه به تاریخچه شکل گیری صنعت سی ان جی در دنیا از سال ۱۹۳۰ میلادی اشاره کرد و گفت: این صنعت راهبردی با توجه با ناترازی بین تولید و مصرف بنزین بسیار راهگشاست و باید بیش از پیش برای گسترش و توسعه آن گام برداشت.وی با تأکید بر اهمیت توسعه این صنعت در شرایط کنونی بیان کرد: بزرگ ترین کشور در احداث جایگاه و مصرف سی ان جی به ترتیب چین، پاکستان و ایران است که با توجه به اینکه ایران در جایگاه سوم قرار دارد، باید سهم این فراورده را در سبد سوخت کشور به منظور کاهش سوخت های فسیلی توسعه داد.رئیس هیئت مدیره شرکت ملی پخش فراورده های نفتی افزود: با توجه به برآورد ریالی، بین سال های ۸۳ و ۸۸ هرچه دولت برای راه اندازی سی ان جی هزینه کرده بود، برگشت و موجب کاهش واردات شد، ضمن اینکه از سال ۸۸ تاکنون درآمد به دست آوردیم که اگر این صنعت نبود، فاصله زیادی بین تولید و مصرف داشتیم.

نژادعلی ادامه داد: هم اکنون مصرف روزانه سی ان جی ۲۳ تا ۲۴ میلیون مترمکعب است و این ظرفیت وجود دارد که ۳۵ تا ۴۰ میلیون مترمکعب سی ان جی در کشور توزیع شود.

 

    شرکت نفت و گاز اروندان

خدمات رسانی به زائران  در پایانه شلمچه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان در تشریح اقدام های این شرکت برای ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی گفت: پشتیبانی هرساله از حماسه عظیم اربعین حسینی افتخار ما و صنعت نفت است.عبدالله عذاری اهوازی مجموعه اقدام های شرکت نفت و گاز اروندان در پشتیبانی از پایانه مرزی شلمچه و ارائه خدمات به زوار اربعین حسینی را تشریح کرد.

وی با اشاره به تعیین این شرکت به عنوان معین پایانه مرزی شلمچه از سوی ستاد اربعین نفت اظهار کرد: گردهمایی عظیم و راهپیمایی تمدن ساز اربعین حسینی، نماد جهانی وحدت شیعیان و یک حماسه بزرگ در دنیای اسلام است که به عنوان مردمی ترین پدیده اجتماعی عصر حاضر به دست مردم خلق و به دست خودشان هرساله راهبری می شود، اما در این رویداد حماسی به دنبال مردم، مسئولان با توجه به وظایف خود نقش آفرینی می کنند و تسهیل گری و ایجاد زیرساخت مناسب را به عهده دارند