رئیس خدمات سلامت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور تشریح کرد:

7 هزار نفر  ز یر چتر  سلامت

مشعل     بهداشت و درمان صنعت نفت به کارکنان این صنعت در 15 منطقه کشور خدمات درمانی ارائه می کند. علاوه بر کارکنان، خانواده های آنها نیز از  این خدمات بهره مند می شوند. یکی از این مناطق، بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور است که جمعیتی بیش از 16 هزار نفر را زیر پوشش خود دارد.  این منطقه، پوشش خدمات سلامت مربوط به جمعیت صنعت نفت (شاغل و بازنشسته) استان های سواحل جنوبی دریای خزر را با وجود پراکندگی وسیع جمعیتی و جغرافیایی به عهده دارد.  برای جویا شدن از فعالیت های این منطقه با بهزاد نوریان، رئیس خدمات سلامت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور گفت وگو شده است که در ادامه می خوانید.

گروه واحد سلامت و جمعیت خانواده متولی طراحی، سیاست گذاری و نظارت بر اجرای برنامه های بهداشتی اولویت دار برای گروه های آسیب پذیر جامعه (مادران- نوزادان- کودکان- نوجوانان- زنان و سالمندان کشور) و همچنین مجری برنامه های کنترل جمعیت است. 

این واحد افزون بر غربالگری خانواده های زیرپوشش ، مسؤولیت پیگیری بیماری های مزمن غیرواگیر (دیابت، فشارخون بالا، چربی خون بالا، اضافه وزن و چاقی) را هم به عهده دارد، حتی  بیماران مزمن شناخته شده در واحد سلامت کار برای پیگیری های منظم سه ماهه خود به واحد سلامت خانواده ارجاع داده می شوند و با انجام مداخلات به موقع، از پیشرفت بیماری و ایجاد عوارض مربوط به آنها، پیشگیری می شود.

 تنوع در ارائه خدمات سلامت

رئیس خدمات سلامت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور با اشاره به ارائه انواع خدمات به افراد زیر پوشش می گوید: پزشکی، دندانپزشکی، داروخانه، آزمایشگاه، پرستاری، مامایی، سلامت خانواده و سلامت کار (در قالب برنامه های غربالگری سالانه) و  ویزیت بیماران سرپایی و اورژانس، مجموعه خدماتی هستند که از سوی 9پزشک، 15 پرستار،  3 ماما، 5 دندانپزشک، 3 داروساز، 7 نسخه پیچ و 9  نیروی آزمایشگاه به مراجعان  ارائه می شود.

بهزاد نوریان در ادامه به جمعیت زیر پوشش بهداشت و درمان صنعت نفت منطقه شمال کشور  اشاره  و تصریح می کند: این منطقه، جمعیتی افزون بر 16 هزار نفر را زیر چتر خدماتی خود دارد که حدود 10هزار نفر آنها شاغل و بقیه بازنشسته هستند. از این تعداد، تنها هفت هزار و 541 نفر زیرپوشش خدمات سلامت خانواده قرار دارند .

به گفته او، تیم سلامت خانواده در قالب 5 پزشک، 5 پرستار (با عنوان مراقب سلامت) و 3 کارشناس مامایی در درمانگاه های رشت، ساری و محمودآباد فعالیت می کند .

 کاهش بار روانی با شناسایی زودهنگام بیماری

رئیس خدمات سلامت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور با بیان اینکه واحد بهداشت خانواده، خدمات مربوط به زنان را در سنین باروری و مراقبت های قبل، حین و بعد از بارداری به افراد واجد شرایط ارائه می دهد، می گوید: غربالگری تومور (کانسرهای) شایع زنان و تشخیص زودهنگام آن، بار روانی و جسمانی بیماری و تحمل هزینه های گزاف بعدی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

نوریان ادامه می دهد: در دو درمانگاه رشت و ساری نیز افراد از خدمات تخصصی پزشکان متخصص قلب، زنان، داخلی، کودکان و فوق تخصص گوارش بهره مند می شوند .

 او یکی از اقدامات موثر در دستیابی به بهترین کیفیت ارائه خدمت را برگزاری دوره های آموزشی برای دو گروه هدف کارکنان تیم سلامت و جمعیت زیر پوشش بیان و تصریح می کند: سال گذشته 192 ساعت کلاس آموزشی برای ارتقای آگاهی کارکنان بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور برگزار و برای آموزش جمعیت زیر پوشش نیز از آموزش چهره به چهره، پمفلت (رسانه آموزشی) و پوستر استفاده شده است.

رئیس خدمات سلامت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور تاکید می کند: این اقدام ها طی برنامه ریزی منظم، بر اساس جدول گانت (نمودار) پایان هر سال، برای اجرا در سال بعد، از سوی مناطق تدوین و با کمک و راهنمایی ستاد سلامت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، اصلاح و آماده اجرا می شود.

خدمات سلامت کار در 4 درمانگاه

نوریان همچنین درباره فعالیت های واحد سلامت کار به عنوان یکی از زیرمجموعه های خدمات سلامت بهداشت و درمان می گوید: واحد سلامت کار در 4 درمانگاه رشت، ساری، گرگان و محمودآباد 4 هزار و 125 نفر را که دو هزار و 850 نفرشان شرکتی و یکهزار و 275 نفر دیگر غیر شرکتی هستند، زیر پوشش معاینات طبی سالانه قرار می دهد.

او با بیان اینکه ارائه خدمات اورژانس به همه افراد زیر پوشش سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت (منطقه شمال و دیگر مناطق کشور) صورت می گیرد، ادامه می دهد: بیماران سرپایی با مراجعه به اورژانس درمانگاه ها از خدمات لازم برخوردار و در صورت نیاز با آمبولانس و اسکورت طبی به بیمارستان انتقال داده می شوند.

 خدمات دهی به مهمانان مهمانسراها

رئیس خدمات سلامت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور به ارائه خدمات درمانگاه محمودآباد می پردازد و می گوید: این درمانگاه به صورت شبانه روزی (در سه شیفت کاری) و در تمامی روزهای سال و به طور ویژه در روزهای تعطیل با حضور یک پزشک و دو پرستار (یک پرستار مرد و یک پرستار زن) در هر نوبت، علاوه بر جمعیت تحت پوشش صنعت نفت، به تمام مراجعان مجتمع فرهنگی - تفریحی محمودآباد خدمت ارائه می دهد.

نوریان با اشاره به ارائه خدمات در درمانگاه رشت نیز می گوید: این درمانگاه نیز به همه مسافرانی که از مهمانسراهای تابعه نفت استان گیلان استفاده و به این درمانگاه مراجعه می کنند، خدمات رسانی می کند. مسافران مستقر در مهمانسراها، افزون بر روزهای عادی، در روزهای تعطیل نیز با در نظر گرفتن نوبت های ویژه ( پزشک ، پرستار و داروخانه ) همانند دیگر افراد منطقه، می توانند از خدمات سلامت استفاده کنند.

 تشکیل پرونده سلامت الکترونیک

او با بیان اینکه تمام افراد تحت پوشش، دارای پرونده سلامت الکترونیکی هستند، می گوید: پرونده سلامت الکترونیکی  افراد زیر پوشش به طور کامل با برنامه های پزشک خانواده کشوری و بسته های خدمتی مدون در وزارت بهداشت و درمان هماهنگ است و تیم سلامت خانواده نفت، حتی به طور کامل تر  و دقیق تر بر سلامت جمعیت تحت پوشش خود نظارت دارد .

رئیس خدمات سلامت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال کشور  ادامه می دهد: با تلاش و پیگیری های رئیس نظام سلامت خانواده ستاد سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، تفاهمنامه مشترکی بین وزارت نفت و وزارت بهداشت امضا شده که بر اساس آن، همه بسته های خدمتی مدون کشوری ( افزون بر خدمات درمانی ) به جمعیت تحت پوشش وزارت نفت ارائه می شود و تیم سلامت خانواده نیز این امتیاز را دارد که از کلاس های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان خود استفاده کند.

او در پایان به بسته های خدمتی سلامت خانواده و جمعیت زیر پوشش منطقه شمال کشور در 5 گروه سنی اشاره و تصریح می کند: این منطقه به 348 کودک، یک هزار و 14 نوجوان، 704 جوان، همچنین 3 هزار و 786 فرد میانسال و یکهزار و 689  سالمند ارائه خدمات دارد.