ناب ترین حماسه کارکنان صنعت گاز ثبت شد

درخشش  اراده  ها

مشعل     فعالیت در واحد تعمیرات مکانیک، با سختی ها و استرس کاری زیادی همراه است. با این حال با یاری همکاران سختکوش و پرتلاش و اجرای طرح های خلاقانه و ابتکاری، سختی این راه هموار می شود.

اجرای طرح های خلاقانه و ابتکاری در تعمیرات خطوط لوله، افزون بر پیشگیری از اختلال در انتقال پایدار گاز، سود و صرفه اقتصادی زیادی نیز به همراه دارد.

گفت وگو با حمیدرضا روان،­ تکنیسین تعمیرات مکانیک مرکز بهره برداری خطوط لوله همدان در ادامه می آید.

 از چه سالی در منطقه 7 عملیات انتقال گاز ایران مشغول به فعالیت هستید؟

در مجموع حدود 20 سال سابقه فعالیت در واحد تعمیرات مکانیک خطوط لوله مناطق 3 و 7 عملیات انتقال گاز ایران دارم.

سال 1383 در منطقه 3 عملیات انتقال گاز ایران مشغول به کار شدم و از سال 1388 همزمان با تشکیل منطقه 7، به عنوان تکنیسین تعمیرات مکانیک خط لوله به اين منطقه منتقل شدم. در این سال ها در همه مناطق عملیاتی از شرق تا غرب و از جنوب تا شمال نیز به عنوان نیروی کمکی در تعمیرات حضور داشته و دارم.

  در واحد تعمیرات مکانیک خطوط لوله فشار قوی چه فعالیت هایی انجام می دهید؟

در واقع ما پیشقراول یا پیشگام تعمیرات خط لوله هستیم. زودتر از همه همکاران عملیاتی در محل تعمیرات حاضر می شویم و فعالیت های قبل از تعمیرات را انجام می دهیم. جوشکاری، تعویض شیرهای فرسوده، یخ زدایی، بازسازی حصارهای دور ایستگاه و هر فعالیتی که به تعمیرات خط لوله مربوط  است، در حیطه فعالیت های ما قرار دارد.

 به یخ زدایی خط لوله اشاره کردید. در این باره بیشتر برایمان توضیح دهید؟

زمانی که پیمانکار، خط لوله را تحویل می دهد؛ با آب، خط لوله را تست می کند. به دلیل پستی و بلندی که در مسیر خط وجود دارد، در فصل زمستان آب داخل خط لوله، یخ می زند و مسیر جریان گاز را مسدود می کند. به همین دلیل، برای یخ زدایی، تزریق متانول انجام می شود.بر اساس آموزه های همکارانی که البته بازنشسته شده اند، حدود یکهزار لیتر متانول را به وسیله ماشین آلات سنگین به محل تعمیرات منتقل و از طریق بلودان(تخلیه شبکه از گازهای باقیمانده) وارد خط لوله انتقال گاز می کنیم. در این فرایند، با اینکه شیرها را می بستیم، حدود 700 لیتر متانول هدر می رفت. از سوی دیگر بسیاری از مواقع باید ساعت 3 صبح تزریق متانول داخل لوله را انجام می دادیم که مشکلات و چالش های خاص خودش را داشت.متانول از خانواده الکل هاست و فاقد رنگ و بوست.   آن را با نام های متیل الکل، متیل هیدرات، الکل چوب و… هم می شناسند. این ماده جزوه 5 محصول برتر صنایع شیمیایی است.

 آیا برای تسهیل در تزریق متانول اقدام خاصی انجام داده اید؟

تزریق متانول به روش سنتی، سختی و مشکلات زیادی داشت. به همین منظور با تلاش و همفکری همکاران، دستگاهی با فشار 2 هزار پی اس آی، ساختیم که هر 5 دقیقه 20 لیتر متانول را با لوله ای که روی خط نصب شده(رایزر)،  تزریق می کند و به وسیله اتصالات روی رایزر، شیر نصب می شود.دستگاه ساخته شده نسبت به مشابه خارجی، کارایی بالاتر و قیمت کمتری دارد و خیلی سریع تر یخ داخل لوله را آب کرده و گاز مجدد جریان پیدا می کند.

زمانی که برای انجام تعمیرات، گاز تخلیه می شود، ممکن است هنوز گاز داخل لوله وجود داشته باشد. برای خلأ زدایی گاز چه اقدامی انجام  می دهید؟

برای خلأ زدایی گاز، از دستگاه ایرموور (air mover) استفاده می کنیم که در منطقه 7 عملیات انتقال گاز ایران، مهندسی معکوس شده است. زمانی که تخلیه گاز برای تعمیرات انجام می شود، هنوز اندکی گاز در داخل لوله وجود دارد و ممکن است در زمان جوشکاری و برشکاری انفجار رخ دهد که این دستگاه، از طریق کمپرسور گازی که داخل لوله است، گاز را به وسیله بلودان تخلیه می کند.

 به بیان فنی تر، ایر موور(air mover) یک تقویت کننده جریان هواست که از حجم کمی از هوای فشرده، انرژی می گیرد تا جریان هوای خروجی فشار پایین، حجم بالا و سرعت بالا تولید کند. هوای فشرده از ورودی منبع (1) به داخل محفظه (2) جریان می یابد.این دستگاه را به چند منطقه عملیاتی ارسال کرده ایم و اگر مناطق دیگر هم درخواست کنند، با افتخار برای آنها می فرستیم.

 یکی دیگر از دستگاه هایی که در زمان تعمیرات استفاده می شود، دستگاه بُرِش سرد (کُلدکَتر) است. درباره بهره گیری از این دستگاه توضیح می دهید؟

کُلدکَتر، یکی از دستگاه های پرکاربرد تعمیرات خطوط لوله است و تنها برای تعمیرات خطوط لوله فشار قوی گاز مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل استفاده طولانی مدت، به مرور زمان فرسوده و از رده خارج می شود. متاسفانه شرکت تعمیراتی این دستگاه، هزینه بسیار بالایی برای تعمیر درخواست داده بود؛ اما پس از بررسی های لازم و بعد از یک هفته، خودمان تعمیر این دستگاه را انجام دادیم و هم اکنون حدود 7 سال است که برای تعمیرات خطوط لوله در سایزهای 8 الی 56 اینچ مورد استفاده قرار می گیرد.

 اقدام های شاخص دیگری در تعمیرات خطوط لوله انجام داده اید؟

عایق کَن خط لوله که قبلا به صورت سنتی و با چکش انجام می شد، هم اکنون ماشینی شده، همچنین کار تعمیر دستگاه گریس پمپ گازی، شیرها و شیرآلات دستی  هم در این واحد انجام شده است.

 فعالیت در واحد تعمیرات خط لوله با چه چالش هایی همراه است؟

خط لوله گازدار، چالش های خاص خود را دارد، از این رو کار در این خط لوله بسیار سخت و خطرناک است؛ هرچند بسیاری از مسائل ایمنی قبل از تعمیرات از سوی همکاران بررسی و اجرایی می شود و می توان گفت ما تقریبا مثل آتش نشان، 24 ساعته در حال آماده باش هستیم. كار ما زمان و مكان نمی شناسد و خاصيت كار تعميراتي در مناطق عملياتي اين است كه چه در خانه باشیم، چه مهمانی و چه کنار سفره غذا، هر لحظه که کاری باشد، باید بلافاصله به محل تعمیرات اعزام شویم.

 در پایان اگر نکته ای باقی مانده، بفرمایید.

از این فرصت استفاده می کنم و از خانواده ام که با صبر و حوصله، بسیاری از مواقع که به صورت شبانه روز در ماموریت و مشغول انجام تعمیرات خطوط لوله بودم، از من حمایت کردند، تشکر و قدردانی می کنم. معتقدم،  اگر کسی در محیط کارش موفق عمل می کند،  این موفقیت، نتیجه زندگی در محيطی آرام است كه مطمئنا همسر و فرزندان در ایجاد این آرامش نقش اول را دارند. خانواده ام  همه اين سال ها در كنار من سختی های زيادي را تحمل كردند و با همه خوبي ها و بدي ها ساختند تا من هم بتوانم آرامش و آسايش را (به سهم خودم) به مردم کشورم هديه كنم.