تأمین ۵۰۰ دستگاه نفتکش

روزآمد کردن ناوگان انتقال فراورده در زنجیره تامین و توزیع فراورده کشور به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های صنعت پالایش کشور در ابتدای دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت که با گذشت کمتر از ۶ ماه تفاهم نامه نوسازی و تقویت ناوگان سوخت رسان جاده ای میان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، بانک ملت و سه شرکت داخلی برای تامین ۵۰۰ کشنده به ارزش ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید. پس از یک سال تفاهم نامه در آذرماه 1401عملیاتی شد و ۵۰۰ دستگاه نفتکش سوخت رسان با استانداردهای روزآمد جهان به ناوگان حمل ونقل فراورده های نفتی پیوست. شرکت ملی پخش فراورده های نفتی در طول شبانه روز بیش از ۲۱۰ میلیون لیتر انواع فراورده نفتی را از انبارها به مراکز مصرف جابه جا می کند که عمده این جابه جایی از طریق ناوگان حمل ونقل جاده ای انجام می شود. ناوگان حمل ونقل ریلی هم از طریق شرکت های خصوصی بخش ریلی کار انتقال را انجام می دهد و بیشتر شامل جابه جایی نفت کوره و نفت گاز در حوزه نیروگاهی و مقاصد صادراتی است. هم اکنون حدود ۶۵ درصد فراورده مورد نیاز بخش نیروگاهی با نفتکش ارسال و حمل می شود و حدود ۱۲هزار نفتکش در زنجیره توزیع فراورده فعالیت می کنند که نوسازی این ناوگان، نقش مهمی در تسهیل و به روزرسانی فرآیندهای این عملیات، افزایش ضریب ایمنی و استانداردهای محیط زیستی ایفا خواهد کرد.

 رونمایی از کارت هوشمند سوخت تولید بانک ملی

بهمن ماه پارسال، کارت هوشمند سوخت تولید شده در شرکت چاپ و نشر بانک ملی که با بومی سازی فناوری تراشه کارت هوشمند سوخت محقق شده است، با حضور علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران و ابوالفضل نجارزاده، سرپرست بانک ملی برگزار و از کارت هوشمند سوخت تولیدی در شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران رونمایی شد. طی قرارداد امضا شده میان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، تولید یک میلیون قطعه کارت هوشمند سوخت در دستور کار شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران قرار گرفته است که تاکنون ۸۰۰ هزار قطعه از این کارت ها تحویل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران شده است و ۲۰۰ هزار قطعه دیگر نیز به زودی تحویل خواهد شد. فناوری تولید تراشه کارت های هوشمند تاکنون به صورت انحصاری تنها در اختیار چند کشور بود که با بومی سازی این تراشه ها در شرکت چاپ و نشر بانک ملی، به سمت بومی سازی در حوزه کارت های هوشمند سوخت گام برداشته شده است.

 گذر موفق از سرمای سخت زمستان 1401

تامین پایدار و مطمئن سوخت زمستانی از آن دست موضوع هایی است که شرکت ملی پخش فراورده های نفتی از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم، آن را با نگاهی ویژه تر در صدر برنامه های خود قرار داد؛ به طوری که سال گذشته با وجود ورود موج سرمای زودهنگام و افزایش تصاعدی مصرف گاز طبیعی در کشور، این مهم با مشارکت و تعامل مناسب شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی، شرکت ملی گاز و وزارت نیرو و تلاش شبانه روزی و بی وقفه این بخش ها به ویژه کارکنان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران در تامین سوخت مایع نیروگاه ها، پاییز و زمستان، بدون خاموشی و قطع برق سپری شد. امسال نیز بنا بر اظهارات مسوولان این مجموعه، پیش بینی های لازم در بخش فرآیند سوخت رسانی و ذخیره سازی در انبارهای نفت و مخازن نیروگاه ها انجام شد و این روند به صورت مستمر همچنان ادامه دارد.  شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران همچنین این اطمینان خاطر را به هموطنان داده است که در عرضه فراورده های نفتی حتی به دوردست ترین نقاط و روستاهای کشور نیز مشکلی وجود ندارد و تلاش همه همکاران این مجموعه برای توزیع فراورده به نحو مطلوب است و زمستان امسال با پیش بینی های انجام شده، توزیع سوخت تاکنون روند مناسبی داشته است. کارگروه بحران شرکت ملی پخش فراورده های نفتی به منظور مدیریت مطلوب تأمین و توزیع سوخت کشور و مقابله با سیلاب و آبگرفتگی های احتمالی فعال شده و با برگزاری نشست های روزانه در دو نوبت صبحگاهی و عصرگاهی، روند سوخت رسانی به همه بخش ها را به دقت رصد و پایش لحظه ای می کند.

 ساماندهی کارت سوخت جایگاه ها

نگرانی ها از باب مصرف لجام گسیخته بنزین، دولت و مجلس را برآن داشت تا نسبت به اصلاح فرآیند عرضه این فراورده راهبردی، تدبیری بیندیشند تا ضمن بهبود نظام توزیع بنزین و نفت گاز در کاهش قاچاق سوخت نیز اثربخشی لازم را به همراه داشته باشد. به همین منظور پیرو بند (ه) جزء ۷ تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال، 90 درصد خودروهای بنزین سوز و 95 درصد خودروهای نفت گاز سوز( گازوئیل) برای سوختگیری باید از کارت سوخت شخصی استفاده کنند و حتی الامکان کارت سوخت جایگاه ها در مواقع ضروری در دسترس عموم قرار داده شود. طرحی که اگرچه درابتدا با اما و اگرهای فراوانی همراه شد، اما براساس آمارهای موجود، به سرعت مورد استقبال عموم قرار گرفت؛ به گونه ای که هم اکنون در اغلب مناطق سی وهفت گانه زیرپوشش شرکت پخش فراورده های نفتی ایران، بیش از 60 درصد عموم مردم از کارت سوخت شخصی خود در جایگاه ها استفاده می کنند. ساماندهی کارت سوخت جایگاهداران به هیچ عنوان تغییر در سهمیه بندی یا تغییر قیمت را به دنبال ندارد بلکه هرکارت در جایگاه های سوخت سقف برداشت روزانه دارد و جایگاهداران نمی توانند فقط با کارت های خود به مردم سوخت تحویل دهند.

 توافق چهارجانبه در طرح سپهتن

پنجم اردیبهشت ماه امسال، توافق چهارجانبه ایجاد سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان بین جاده ای (سپهتن) میان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا و سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای به امضا رسید. این سامانه در اصل تخصیص سوخت بر مبنای پیمایش است تا از این رهگذر بتوان بر مدیریت مصرف سوخت و پایش و نظارت هوشمندانه در مواجهه با انواع مخاطرات جاده ای، به ویژه مدیریت هوشمند تردد ناوگان حمل ونقل بین شهری نیز تحولی بنیادین ایجاد کرد. بر اساس این توافق چهارجانبه، مجری این طرح، سازمان راهداری است و منابع مالی آن قرار است از محل صرفه جویی سوخت تأمین شود. در این میان وزارت نفت نیز براساس قانون مکلف شده است تا پایان امسال سامانه مرتبط با این طرح را تکمیل و راه اندازی کند. دورنمای این طرح حاکی از آن است که بالغ بر ۳۶۸هزار دستگاه خودرو سنگین فعال در ناوگان حمل ونقل برون شهری به این سامانه متصل شوند و تحت نظارت و پایش چند جانبه قرار گیرند.

 پیاده سازی سامانه برای صدور مجوز سوخت رسان های سیار

با همت متخصصان فاوای شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، سامانه صدور مجوز برای خودروهای سوخت رسان سیار بر اساس نیاز و تحت راهبری مدیریت بازرگانی این شرکت، طراحی و پیاده سازی شد. این سامانه به منظور تسهیل در صدور مجوزهای کسب وکار و حذف امضاهای طلایی به همت کارشناسان این معاونت طراحی و پیاده سازی شده و هم اکنون امکان ارائه خدمات از طریق پنجره واحد دولت از طریق این سامانه فراهم است. متقاضیان برای دریافت مجوز باید ابتدا شرایط مربوطه را در درگاه ملی مجوزهای دولت به آدرس Mojavez.ir مطالعه و در صورت احراز شرایط، نسبت به آماده سازی و بارگذاری مستندات اقدام کنند. بدیهی است پس از اتمام مراحل، کد پیگیری از طریق پیامک به متقاضی اعلام می شود. فرآیند بررسی مدارک و استعلام ازسوی کارشناسان بازرگانی مناطق شرکت ملی پخش در سامانه صدور مجوز سوخت رسان سیار به آدرس ess.niopdc.ir انجام و در صورت تأیید نسبت به صدور مجوز بهره برداری اقدام خواهد شد. امکان توزیع سوخت در مناطق با جمعیت بالا و تعداد محدود جایگاه های عرضه سوخت، استفاده در زمان بحران، ترافیک سنگین یا ایام خاص سال مانند اربعین و تعطیلات، جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان و متعاقباً کاهش صف در جایگاه ها، همچنین کاهش هزینه های دولت برای عرضه سوخت از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

 احداث 50 جایگاه کوچک مقیاس

با امضای یک تفاهم نامه بین شرکت ملی پخش فراورده های نفتی و شهرداری تهران، حدود ۵۰ جایگاه کوچک مقیاس عرضه سوخت در سطح شهر تهران در آینده نزدیک احداث می شود. این جایگاه ها در زمین هایی به ابعاد ۲۵ در ۱۵ متر احداث خواهد شد و دارای یک سکو و چهار نازل است که هم زمان امکان سوختگیری چهار خودرو را فراهم می کند. هدف از احداث این جایگاه ها تسهیل در روند توزیع سوخت در کلانشهر تهران و رفع محدودیت های مربوط به تعداد جایگاه ها در برخی از نقاط پایتخت به ویژه در نیمه شمالی است که هم اکنون تعداد ۱۲ زمین از زمین های معرفی شده از سوی شهرداری مورد تأیید این شرکت قرار گرفته است که با آغاز عملیات اجرایی، پیش بینی می شود این تعداد جایگاه تا سه، چهار ماه آینده به بهره برداری برسد.

  انتقال 61 میلیارد لیتر فراورده نفتی با خط لوله

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران است که با ماموریت انتقال کلان مواد نفتی ایفای نقشی موثر در تامین انرژی بخش های مختلف صنعتی و بهینه سازی اقتصاد ملی را به عهده دارد. چشم انداز شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران دستیابی به جایگاه برترین شرکت در زمینه انتقال کلان، پایدار و ایمن نفت خام و فراورده های نفتی و ارائه خدمات مخابرات صنعتی در خاورمیانه است. همچنین این شرکت با اجرای طرح های توسعه ای در صنعت انتقال نفت از جمله طرح های جدید احداث خطوط لوله، توانسته است به ثبت رکورد انتقال ۱۲۸میلیارد لیتر نفت خام و فراورده در کشور دست یابد که این خود تحولی چشمگیر در صنعت انتقال نفت و فراورده محسوب خواهد شد. نگاهی اجمالی به عملکرد شرکت خطوط لوله ومخابرات نفت در سال های اخیر حاکی از آن است که بیشترین انتقال فراورده در سال ۹۸ با 59.9 میلیارد لیتر انجام شده است. این مقدار در سال ۱۴۰۰ با ۹۰۰ میلیون لیتر افزایش، رکورد انتقال ۶۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون لیتر فراورده را ثبت کرد که بالاترین رقم انتقال فراورده های نفتی در طول عمر خطوط لوله به شمار می آید. از میزان عنوان شده بنزین و گازوییل حدود ۹۰ درصد فراورده انتقالی را به خود اختصاص می دهد و بقیه نیز دیگر فراورده های نفتی است. شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران همچنین در زمینه انتقال نفت خام نیز رکوردی تازه را ثبت کرده، به گونه ای که با انتقال 67.9 میلیارد لیتر نفت خام در سال 1401 توانسته است به نتایج چشمگیری دراین زمینه دست پیدا کند.

  داخلی سازی 100 درصدی تجهیزات

داخلی سازی ۱۰۰ درصدی تجهیزات مورد نیاز صنعت انتقال نفت، توانمندی ساخت توربین های انتقال با توان بالا در داخل کشور، بهره برداری از پروژه جایگزینی خط لوله نظامیه اهواز - سبزآب در سال جاری، اجرای طرح پژوهشی با دانشگاه شریف در زمینه کشف سرقت غیرمجاز از خطوط لوله، پایش خطوط لوله نفت و فراورده با استفاده از پهپاد، افزایش طول عمر خطوط لوله نفت و فراورده کشور با انجام چند فاز پیگرانی های هوشمند، تعمیر اساسی 8 دستگاه توربین با قطعات داخلی و دریافت گواهینامه سیستم مدیریت انرژی در همه مناطق كشور، از دیگر اقدام های مهم شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به شمار می آید.

  ملی مهندسی، شرکت زیرساخت و بازوی اجرایی

شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با سابقه 50 سال فعالیت در احداث پالایشگاه ها، مخازن ذخیره سازی، احداث خطوط لوله انتقال نفت خام و فراورده های نفتی، بازوی اجرایی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی به شمار می آید. با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تمرکز مدیران این شرکت بر تعمیق اولویت های ساختاری و نیز تکمیل پروژه های نیمه تمام سال های گذشته، برنامه ریزی هدفمندی برای بهره مندی حداکثری از منابع داخلی و استفاده از ظرفیت توان سازندگان داخلی انجام شده است تا گام های موثری در مسیر اجرای طرح های زیربنایی در بخش پایین دستی صنعت نفت برداشته شود.  مجریان و دست درکاران اجرای پروژه های ثبت شده در این شرکت نیز اطمینان خاطر داده اند تا این طرح ها در کمترین زمان ممکن به ثمر برسد و برگ زرین دیگری در کارنامه شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ثبت شود. طرح احداث خط لوله نایین- کاشان- ری، افتتاح بزرگ ترین واحد تقطیر کشور در پالایشگاه آبادان، احداث خط لوله ۲۶ اینچ بندرعباس-مهرآران، تکمیل خط لوله مهرآران- رفسنجان، احداث واحد گوگردزدایی از ته ماندهای برج تقطیر پالایشگاه اصفهان، راه اندازی پروژه برق رسانی به مراکز انتقال نفت بندرعباس، قطب آباد و مهرآران و احداث تلمبه خانه ها و پایانه های خط لوله بندرعباس- سیرجان، از جمله مهم ترین طرح ها و پروژه های اولویت دار شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به شمار می رود. قرار است اجرای این طرح ها با تامین منابع داخلی و با در نظر گرفتن توان اجرایی شرکت های دانش بنیان و فعالان داخلی تکمیل شود.  همچنین اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، امضای تفاهمنامه با پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه ارائه خدمات مشاوره و توسعه و تأمین دانش فنی واحدهای فرآیندی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و دیگر صنایع داخلی و خارج از کشور و امضای تفاهم نامه با شرکت پالایش نفت لاوان به منظور انجام خدمات مطالعاتی و مهندسی پروژه احداث پتروپالایشگاه ۱۵۰ هزار بشکه ای را می توان از اهم اقدام های مهم شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران برشمرد.