پي آر پي  مو چيست؟

پلاسماي غني از پلاکت که آن را به نام پي آر پي (PRP) مي شناسند، پلاسماي تغليظ شده خون (گرفته شده از خون) بوده که داراي حدود پنج برابر تعداد پلاکت موجود در گردش خون طبيعي است. خون ما به غير از سلول هاي قرمز و سلول هاي سفيد، حاوي سلول هاي شناخته شده ديگري به نام پلاکت هاست که کار تسريع بهبود و لخته شدن خون در محل زخم را به عهده دارند و حاوي فاکتورهاي رشدي هستند که باعث بازسازي سلول ها در بدن مي شوند.

خواص پلاکت ها، بخصوص در بازسازي بافت ها به طور گسترده اي در دنياي پزشکي، شناخته و پذيرفته شده است؛ اما استفاده از آن در علم پزشکي در حال مطالعه است. استفاده از «پي آر پي» براي درمان ريزش مو  در سراسر جهان انقلابي به پا کرده است.

کمک پلاکت ها به لخته شدن خون، رمز توانايي بدن در بهبود زخم است. ايده اصلي در روش درماني پي آر پي، اين است که با افزايش تعداد پلاکت ها در محل زخم، ظرفيت التيام بافت آن سرعت بيشتر مي گيرد. تزريق پلاسماي غني از پلاکت پي آر پي، روشي است که براي بهبود زخم، از خون بدن استفاده مي شود و پزشکان از اين روش براي رشد موي کم پشت شده، پيوند مو و بهبود زخم استفاده مي کنند و بسياري از بيماران از اين نوع درمان بهره مند شده اند

درمان با پي آر پي در 3 مرحله انجام مي شود:

ابتدا حدود 35 تا 80 سي سي از خون فرد گرفته مي شود. اين کار بسيار شبيه به انجام يک آزمايش خون معمولي است. خون جمع آوري شده در داخل کيت مخصوص پي آر پي ريخته مي شود. سپس کيت، در دستگاهي به نام سانتريفيوژ قرار مي گيرد و در 2 مرحله حدود 15 تا 20 دقيقه چرخانده مي شود. نيروي گريز از مرکز دستگاه، اجزاي خون را از هم جدا کرده و پلاکت هاي تغليظ شده هم از بقيه خون جدا مي شوند. حالا پي آرپي که حاوي پلاسما، پلاکت و عوامل رشد فراوان بوده، آماده است. هدف از اين فرايند، افزايش اثرات درمان پي آر پي در ريزش مو است.

با اين حال، همه افراد، نامزد ايده آلي براي انجام اين روش نيستند. بيماراني که عفونت فعال در پوست سر، سابقه عفونت هاي ويروسي مثل زونا، ديابت و هرگونه اختلال در لخته شدن خون دارند يا بيماراني که داروهاي ضد انعقاد خون مانند آسپرين يا داروهاي سرکوبگر سيستم ايمني مانند سيکلوسپورين مصرف مي کنند، نمي توانند از اين روش براي پرپشت کردن موي سر استفاده کنند.

همچنين، اگر فوليکول هاي مو به طور کامل از بين رفته باشد، کمتر احتمال دارد که اين روش بتواند کمک کند. اين گروه ممکن است به عمل جراحي پيوند مو نياز داشته باشند. آماده سازي و انجام عمل پي آر پي مو روي سر، حدود يک ساعت طول مي کشد. در صورت درد و سوزش خفيف پس از عمل، مصرف استامينوفن بلامانع است؛ ولي توصيه مي شود از داروهاي ضد التهاب مانند ايبوبروفن، ديکلوفناک و. . . به دليل احتمال تداخل اثرات درماني، پرهيز شود.

 اين روزها، ريزش مو از عوامل شايع و کلافه کننده در جامعه است که اگر مستمر باشد، موهاي فرد کم پشت مي شود. از همين رو اين افراد به دنبال را هي براي درمان ريزش مو هستند تا به اصطلاح دچار کچلي نشوند. يکي از راه هاي درمان ريزش مو، پي آر پي مو است. اگر درباره اين شيوه درماني اطلاعاتي نداريد، پيشنهاد مي کنيم اين مقاله را بخوانيد.

پي آر پي چگونه در درمان ريزش مو کمک مي کند؟

وقتي فوليکول هاي مو يا ريشه موها سالم است، رشد موها طبيعي است. فوليکول هاي مو به دليل تغذيه از خون، زنده مي مانند. وقتي ما پلاکت ها را از طريق پي آر پي، به محل فوليکول آسيب ديده مو وارد مي کنيم، سازوکار ترميم زخم به صورت طبيعي تقويت مي شود. برخي پزشکان در سراسر جهان بر اين باورند که پي آر پي مو مي تواند براي تحريک رشد فوليکول هاي مو و جلوگيري از ريزش مو مورد استفاده قرار گيرد.

در مرحله بعد، پلاسماي غني از پلاکت به وسيله يک سوزن بسيار ظريف به داخل پوست سر تزريق مي شود. اين کار با  تزريقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر و با عمق کم ( 3 تا 4 ميلي متر ) انجام مي شود. از آنجا که حجم پي آر پي در هر تزريق کم و سوزن استفاده شده بسيار نازک است، بنابراين ميزان درد و سوزش هنگام کار معمولا خفيف خواهد بود که البته با استفاده از بي حس کننده هاي موضعي، اين حالت ناخوشايند، باز هم کمتر شده يا اصلا وجود نخواهد داشت. توصيه مي شود محل عمل پي آر پي تا روز بعد شسته نشود. بعد از انجام پي آر پي، نياز به هيچ گونه استراحتي وجود ندارد و شما مي توانيد به فعاليت هاي عادي خود ادامه دهيد.استفاده از پي آر پي براي رشد مو، منافع زيادي دارد، به طوري که فاکتور هاي رشد تغليظ شده پلاکتي در رشد موهاي جديد و پر پشت کردن موهاي قبلي و همچنين در ضخيم کردن و تقويت موهاي پيوندي بسيار موثر است.

عوارض پي آر پي مو

فرد ممکن است در محل تزريق، احساس درد خفيف يا حساسيت در لمس موضعي يا تورم داشته باشد. تورم احتمالا بعد از چند ساعت برطرف مي شود؛ ولي حساسيت خفيف در لمس ممکن است تا 2 روز باقي بماند. احتمال عفونت موضعي با توجه به ضد عفوني کردن موضع قبل از عمل، بسيار بسيار کم است.

ايمني

از آنجا که در  پي آر پي هيچ خطري از نظر واکنش آلرژي، حساسيت بيش از حد يا جسم خارجي وجود ندارد، بنابراين انتخابي مطمئن براي بسياري از بيماران است.

سالاد تن ماهي

سالاد ماهي تن، يک غذاي راحت و در دسترس است که با هر مقدار مهارت در آشپزي، مي توانيد آن را تهيه کنيد. روش پيشنهادي ما مزه و طعم خاصي به اين خوردني سالم مي دهد.

 مواد لازم

    تن ماهي: يک عدد

  تخم مرغ آب پز: 2عدد

  پياز خردشده: يک عدد

  فلفل دلمه اي: يک عدد  کوچک 

  سس مايونز: به اندازه دلخواه 

  پودر سالاد: 2 قاشق مرباخوري

  جعفري خردشده: به اندازه دلخواه 

  روغن زيتون: 2 قاشق غذاخوري

  آبليموي تازه: 2 قاشق مرباخوري 

  خيارشور: 4 عدد بزرگ

  نمک و فلفل: به مقدار لازم

طرز تهيه

 پس از آب پز کردن تخم مرغ، آنها را رنده مي کنيم و در داخل ظرف مي ريزيم، سپس روغن تن ماهي را گرفته، خيارشور و باقي مواد را به آن اضافه کرده و در آخر سس مايونز را به آن مي افزاييم. آن را بخوبي هم زده تا تمام مواد با هم مخلوط شود. در عرض کمتر از 20دقيقه يک سالاد خوشمزه با طعم رويايي خواهيم داشت. از محاسن اين سالاد اين است که مي توان آن را به تنهايي و بدون نان خورد، ولي در صورت تمايل مي توانيد آن را با نان باگت نوش جان کنيد.

روش هاي کم رنگ کردن خاطرات بد

روش اول

از بين بردن تمام آثار بيروني خاطرات بد، يکي از گام هاي مهم فراموش کردن آن است. به طور مثال در صورتي که فرد از يک تصادف، خاطره بدي در ذهن خود دارد، بايد خودرويي را که با آن تصادف کرده، بفروشد،  لباس‎ ها و لوازمي را که تداعي کننده خاطرات بد است، تعويض کند و عکس ها را از بين ببرد، حتي اگر اين خاطره بد در ارتباط با فردي ديگر برايش به وجود آمده، بايد تا حد ممکن از ديدار و گفت وگو با آن فرد خودداري کند.

روش دوم

افکار منفي  را نبايد پرورش داد. به عبارت ديگر نبايد با يادآوري خاطرات بد، به گسترش آن کمک کرد؛ اما متاسفانه برخي افراد عادت دارند افکار مزاحم را پرورش مي دهند.

روش سوم

يکي از راه هاي اهميت ندادن به افکار منفي، اين است که فرد در هنگام هجوم فکر منفي، سريع ذهن خود را متوقف کند و با ايجاد حالت تنبيه، آمار ورود اين افکار به ذهن را کاهش دهد.

روش چهارم

 با نوشتن خاطرات روي کاغذ و پررنگ کردن هر خاطره اي، هرچند بد، مي توان به نکات مثبت آن توجه کرد. از جمله نکات مثبت هر خاطره بد مي توان به هوشياري، آگاهي، تجربه و درس عبرت اشاره کرد.

روش پنجم

از مهم ترين کارها اين است که افکار مثبت، جايگزين افکار منفي شوند. اين امر تمرکزي قوي و تلاشي مداوم را مي طلبد.

نحوه بستن چمدان و ترفندهاي آن

وقتي چمدان مي بنديد، مراقب باشيد که بلوزها و شلوارها چروک نشوند، جواهرات آسيب نبينند و وسايل آرايشي در کيف مناسب گذاشته شوند. سفر کردن به هر بهانه اي که باشد، به وسايل  شخصي نياز دارد و بنا به دليل و مدت سفر، تعداد آنها کم يا زياد مي شود، بنابراين فقط با چند روش ساده مي توانيد تمامي وسايل مورد نياز براي يک سفر عالي را همراه خود داشته باشيد.

1) طلا و جواهرات خود را بين دو ورقه بسته بندي پلاستيکي ( سلفون ) قرار دهيد تا از حرکت کردن آنها در ساک يا چمدان جلوگيري شود، ضمن اينکه مي توانيد براي سازماندهي و نگهداري جواهرات کوچکتر مثل حلقه ها و گوشواره ها، از   جعبه قرص استفاده کنيد.

2) بدترين قسمت سفر آنجاست که بعد از رسيدن به مقصد، مي بينيد که تمام لباس ها چروک شده و دسترسي هم به اتو نداريد. براي جلوگيري از اين اتفاق، بهتر است لباس ها را درون يک کيسه پلاستيکي خشک و تميز قرار دهيد و سپس به حالت عادي يا به صورت لوله اي داخل چمدان بگذاريد. پلاستيک از چروک شدن لباس ها جلوگيري مي کند.

3) هنگامي که قصد سفر داريد، ممکن است جمع کردن لباس ها و وسايل مورد نياز، ذهن تان را حسابي به خود مشغول کند، بويژه وقتي مي خواهيد لباس هاي يک هفته را درون يک ساک مسافرتي جا بدهيد. براي به حداکثر رساندن فضاي داخل چمدان، لباس را تا و سپس لوله کنيد، با اين کار از فضايي که در چمدان اضافه مي آوريد، شگفت زده مي شويد.

4)يکي از ترفند هاي کاربردي، استفاده از کلاه هاي حمام براي کفش هاي کثيف و پوشاندن کف آنهاست.

5) با قرار دادن جوراب، اسپري، عطر و کرم هاي تيوپي داخل کفش، علاوه بر اينکه از تمامي فضاهاي ممکن استفاده مي کنيد، مانع از شکسته شدن شيشه عطر ها و فشرده شدن کرم ها هم مي شويد.

6)پوشاندن شيشه هاي عطر و جلوگيري از شکسته شدن آنها، از دغدغه هاي سفر است. مي توانيد با قرار دادن آنها داخل جوراب، احتمال شکسته شدن آنها را کاهش دهيد.

7) اگر تيغه هاي تيز، محافظ مخصوص به خود را نداشته باشد، مي توانيد با استفاده از يک گيره کاغذ بزرگ، براي پوشش دادن آنها استفاده کنيد تا زماني که دنبال وسيله اي داخل چمدان مي گرديد، دستتان آسيب نبيند.

 توجه و انجام اين ترفندها باعث مي شود از فضاي داخل ساک و چمدان استفاده بيشتري کنيد و از سفر خود لذت ببريد.