پيام وزير نفت به شرکت کنندگان

پيام وزير نفت به شرکت کنندگان و برگزارکنندگان اين دوره از مسابقات از سوي احمد مجيدي، مشاور فرهنگي ودبير شوراي فرهنگي وزارت نفت قرائت شد. در پيام وزير نفت آمده است :

بسم الله الرحمن الرحيم

  حمد و سپاس خداوند يکتا را که با نعمت نزول قرآن، ما را از تاريکي ها به سوي نور و صراط مستقيم هدايت مي کند. قرآن کريم، منشور سراسر نوراني و کتاب انسان ساز است که در طول تاريخ، مومنان خداجو و متعهد را به بزم آسماني فرامي خواند.

آشنايي با معارف دلنشين اين مشعل درخشان الهي و انس با کلام وحي، نعمتي خداوندي است. قرآن سرچشمه اي است که تمامي بندگان با فهم دقيق آن، سراپا غرق نشاط و شادي و پرواز به سوي سعادت دنيا و آخرت را نصيب خود مي سازند.

«ان هذا القرآن يهدي للتي هي اقوم»

اکنون که رشحات امواج درياي بيکران الهي شامل حال شما شده و مقدرات ذات اقدس احديت بر اين تعلق يافته تا توفيق خدمت به ساحت مقدس قرآن و عترت نصيبتان شود، خداوند متعال را شاکر و سپاسگزارم و حضور گرانقدر تمام مهمانان عزيز قرآني بويژه اساتيد و شرکت کنندگان در سومين دوره مسابقات قرآن کريم و اذان کارکنان وزارت نفت را که چند سالي است با تجميع و برنامه ريزي دقيق دارالقرآن الکريم و ستاد اقامه نماز وزارت نفت در راه اعتلا و ارتقاي فرهنگ حيات بخش قرآن کريم گام هاي موثري برداشته شده است، گرامي مي دارم. اميدوارم با تلاش همه دست اندرکاران دارالقرآن کريم وزارت نفت و همراهي و همکاري مديران شرکت هاي تابعه، شاهد رشد و شکوفايي طرح هاي همگاني و عمومي بويژه روخواني و روانخواني درست در جامعه صنعت نفت باشيم. در پايان لازم مي دانم از برنامه ريزان و مديران ستاد اقامه نماز وزارت نفت به ويژه حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي حاج شيخ مهدي مجيدي، رئيس محترم شوراي اقامه نماز وزارت نفت تقدير و تشکر کنم.

بيژن زنگنه-97/2/21

افزايش 50 درصدي تعداد شرکت کنندگان

احمد مجيدي، دبير شوراي فرهنگي و اقامه نماز وزارت نفت در مراسم اختتاميه اين دوره از مسابقات مي گويد: وزارت نفت در 3-2 سال گذشته، يکي از پيشروترين وزارتخانه هاي کشور در زمينه قرآن است که به صورت فني و حرفه اي برنامه ريزي کرده است.  به گفته او، اين دوره از مسابقات به بهترين شکل برگزار شد و شاهد اين موفقيت، ارتقاي 50 درصدي تعداد شرکت کنندگان در مرحله نهايي مسابقات کارکنان وزارت نفت است. سال گذشته 102 نفر شرکت کننده داشتيم که اين تعداد، امسال به 153 نفر رسيده است.  مجيدي مي افزايد: آرزوي من در اين دوره از مسابقات محقق شد و حوزه ستاد وزارت نفت نيز براي نخستين بار به مسابقات قرآني وزارت نفت راه پيدا کرد.  دبير شوراي فرهنگي و اقامه نماز وزارت نفت مي افزايد: در اين دوره از مسابقات، تعدادي از قاريان بين المللي و کشور را به عنوان داور داشتيم که تعدادي از قاريان صنعت نفت را نيز به عنوان داور در کنار آنها قرار داديم تا در سال هاي آينده، از داوران داخلي وزارت نفت در مسابقات استفاده کنيم. همچنين کارگاه آموزشي نيز براي شرکت کنندگان در نظر گرفته ايم.  او مي گويد: ما به دنبال عنوان و مقام گرفتن نيستيم؛ بلکه مي خواهيم قرآن در بين ما و در روح و جسم ما رسوخ يابد و رفتارمان قرآني شود و داراي اخلاق حسنه باشيم.  مجيدي ادامه مي دهد: طي دو سال گذشته در سراسر کشور، پايگاه ها و محافل قرآني با حضور بيش از 3 تا 4 هزار نفر برگزار شده و در ماه مبارک رمضان امسال نيز بيش از 20 محفل قرآني در سراسر کشور با حضور قاريان وزارت نفت برگزار خواهيم کرد.

يک سوم شرکت کنندگان خانم هستند

حبيب الله بيطرف، معاون امور مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت نيز در مراسم اختتاميه اين دوره از مسابقات قرآني مي گويد: قرائت، حفظ، مفاهيم و اذان، مقدمه اي براي انس با مفاهيم قرآني و به کارگيري دستورات قرآن در زندگي است تا اخلاق و رفتار قرآني داشته باشيم. امروز بيش از هر زمان ديگر، جامعه و تمام مديران، مسئولان به اخلاق و رفتار قرآني نياز دارند. بيطرف ادامه مي دهد: عملکرد فرهنگي وزارت نفت، منحصر به برگزاري مسابقات قرآني نيست؛ بلکه جنبه هاي ديگري از جمله اقامه نماز جماعت در همه مراکز، ادارات و واحدهاي عملياتي مورد توجه آن است.  معاون وزير نفت مي افزايد: دعوت همکاران به فعاليت هاي فرهنگي و معنوي نيز علاوه بر فعاليت هاي اجرايي و کارهاي عملياتي بسيار اهميت دارد؛ زيرا اين فعاليت ها باعث مي شود همکاران مان از نظر روحي و معنوي رشد يابند و در محيط کار، دچار ياس و مشکلات رواني نشوند و از شادابي روحي برخوردار باشند.  به گفته او، کسي که شاداب است، هوشياري اش براي انجام فعاليت هاي عملياتي بسيار بيشتر از کسي است که خسته شده يا مشکل روحي پيدا کرده است، به اين ترتيب فعاليت هاي معنوي در واحدهاي عملياتي بسيار اهميت دارد.  بيطرف مي افزايد: نزديک به يک سوم شرکت کنندگان در اين دوره از مسابقات را خواهران تشکيل مي دهند که در مفاهيم و حفظ، سهم بسزايي دارند.

او در بخش ديگري از سخنان خود مي گويد: اگر امروز دشمنان ما با تحريم ها و ايجاد موانع و محدوديت ها براي صنعت نفت بخواهند راه پيشرفت و توسعه ما را مسدود کنند و با جلوگيري از انتقال فناوري ما را متوقف سازند، بايد بدانند که ما با استفاده از تمام ظرفيت هاي داخلي خودمان، يعني دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و با تمرکز و سرمايه گذاري در امر پژوهش و توسعه فناوري، راه خود را با قدرت و قوت ادامه خواهيم داد. معاون وزير نفت ادامه مي دهد: ما با بهره گيري از تعاليم قرآن کريم، هرگز از تلاش و استقامت دست برنمي داريم. ما به خداي يکتا و تنها قدرت لايزال هستي مستحضر هستيم و اين پشتوانه باعث مي شود تا بتوانيم در حوزه هاي پيشرفت صنعت نيز کار خودمان را بخوبي انجام دهيم.

 

برگزاري يادواره هشتيمن سال خاکسپاري 3 شهيد گمنام صنعت نفت برکزار شد

ميثاقي دوباره با شهداي گمنام

در واپسين روزهاي شعبان المعظم و درآستانه حلول ماه مبارک رمضان، ماه رحمت الهي، مقبره الشهداي وزارت نفت، ميزبان جمعي ازمديران و کارکنان اين وزارتخانه بود،جمعي که آمده بودند تا براي سه شهيد گمنام آرميده دراين مکان مقدس،يادواره اي برگزارکنند؛يادواره به مناسبت هشتمين سال خاکسپاري شهدايي که ازآنها تنها چندقطعه استخوان به خاک وطن بازگشت.رفته رفته برجمعيت حاضر در مقبره الشهداي نفت افزوده مي شد و با  پرشدن فضا هاي خالي، صفوف، شکل منظمي به خود مي گرفت. نواي نوحه، بوي گلاب ودود اسپند، فضاي برگزاري يادواره اين سه شهيد گمنام را که از هشت سال پيش دراين مکان آرام گرفتند، معنوي تر کرد.نواي قرآن درمحوطه مي پيچد وبا تلاوت چند آيه از اين کتاب آسماني، مجلس رسميت مي يابد.  درپي آن، سرود غرورآفرين جمهوري اسلامي.

مرضيه شاهدايي،قائم مقام وزيرنفت، محمدعلي فلاح،رئيس مرکزمقاومت بسيج وزارت نفت، به همراه ديگرمديران وکارکنان چهارشرکت اصلي وزارت نفت،همه گرد هم آمدند تا دراين مکان مقدس بارديگربا شهداي انقلاب و جنگ، پيماني دوباره ببندند؛ شهدايي که برخي از آنان بي هيچ نشاني به خاک وطن بازگشتند.فلاح، فرمانده مرکز مقاومت بسيج وزارت نفت که خود يادگار روزهاي جنگ و جبهه است، ازشهدا به ويژه شهداي گمنام گفت. فلاح با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري و تاکيد ايشان بر زنده نگاه داشتن ياد وخاطره شهداو اين که زنده نگه داشتن نام شهداکمتر از شهادت نيست، اظهارکرد: لازم است هر ازچند گاهي بر سر مزار اين عزيزان حاضر شويم و با آنان تجديد ميثاق کنيم.وي گفت:با وجود فشارهاي داخلي و خارجي، موضوعي که توانسته است انقلاب اسلامي را درمقابل شيطنت هاي دشمنان حفظ کند،ايستادگي، پايمردي و گرامي داشتن ياد شهداست.فلاح با بيان اين که هميشه و درهمه زمان ها بايد از شهدا ذکري به ميان باشد،تصريح کرد: هرلحظه که از عمر انقلاب اسلامي مي گذرد، تکليف ما در مقابل شهدا دشوار تر مي شود.فرمانده مرکزمقاومت بسيج وزارت نفت اظهار کرد:امروز دشمنان انقلاب، اقتصاد کشور را نشانه گرفته اند و کارکنان وزارت نفت به عنوان سربازان گمنام اين عرصه مهم اقتصاد، بايد قدر اين موقعيت خود را بدانند و بيش از پيش تلاش کنند.حضورسيد مهدي ميرداماد، ذاکر ومداح اهل بيت(عليهم السلام) ومداحي وي، همچنين شعر خواني صابرخراساني،شاعر معاصرواجراي تواشيح گروه مديحه سرايي الهادي، معنويت يادواره اين سه شهيد گمنام وزارت نفت را دو چندان کرده بود.اما مرضيه شاهدايي،قائم مقام وزير نفت نيز با شهداي گمنام و جمع حاضر سخن داشت.وي با اشاره به رشادت ودلاور مردي هاي شهداي والامقام هشت سال دفاع مقدس وشهداي مدافع حرم، گفت: وزارت نفت افتخاردارد که مقبره الشهداي گمنام راهمچون نگيني در صنعت نفت جاي داده است. شاهدايي افزود:وجود مبارک اين شهداي عزيزبا روح و روان کارکنان اين مجموعه عجين و موجب ايجاد فضايي معنوي در اين وزارتخانه شده است.شاهدايي با بيان اين که شهدا بزرگترين اسطوره هاي مقاومت وسربلندي اين سرزمين اسلامي هستند،تصريح کرد:با گسترش فرهنگ ايثارگري و خود باوري اين شهداي عزيز، بايد کشور به سمت توسعه وپيشرفت سوق داده شود.شاهدايي باتاکيد براين که ملت ايران درهشت سال دفاع مقدس، هزينه سنگيني پرداخت کرد و سربلند از اين آزمون بيرون آمد، تصريح کرد: صنعت نفت نيز از اين قاعده مستثني نبود و هزينه هاي فراواني را در اين سال ها متحمل شد که تخريب زيرساخت ها درتاسيسات پالايشگاهي، سکوي هاي نفتي، واحد هاي پتروشيمي از آن جمله است.قائم مقام وزير نفت گفت: به برکت خون اين شهداي گرانقدر توانستيم پيروزجنگ باشيم و صنعت نفت کشور را بازسازي کنيم. وي گفت: صنعت ايران توانسته است با دستيابي به فناوري هاي روزآمد دنيا و پيمودن مسير توسعه، درعرصه بين الملل بر قله هاي افتخار بايستد. شاهدايي با اشاره به سفراخير خود به غرب کارون اظهارکرد: بسياري ازطرح هاي دردست اجرا دراين منطقه ازکشوربه برکت خون شهداست؛ از اين روصنعت نفت هيچ گاه يادوخاطره آنها را ازياد نخواهد برد. قائم مقام وزيرنفت گفت: بناي امروز وزارت نفت اين است که طبق سند چشم انداز وسياست هاي اقتصاد مقاومتي، بتواند درحوزه هاي تخصصي مانند توليد نفت وفرآورده هاي آن به خودکفايي برسد و به عنوان يک صادرکننده عمل کند.همه حرف ها زده شد؛ برخي به زبان واشک چشم و برخي از دل، اما حرف همه يکي بود؛ آرامش وامنيت امروز، مرهون خون شهدا، به ويژه شهداي گمنام است.